Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Duby

Sci-fi deketívka s kvalitnou atmosférou 20. rokov 20. storočia presunutá do súčasnosti, kt. sa odohrá najskôr o 100 až 200 rokov so soundtrackom, aký by si prialo mnoho filmov. Kto čaká množstvo efektov a akciu za akciou sa asi nedočká. Zavŕšenie gradácie deja potešilo. ()

CooRooS

Když si to člověk pustí o 25% zrychleně, tak se to celkem i dá. Normální rychlostí ovšem ODPAD! Zpomalenější shit jsem neviděl! ()

Luckyboy

I přes to, že jde o film, který je starý, a divák by k němu měl být shovívavý, tak to nejde. Přepjaté scény jsou jak z Céčkového hororu a na vyobrazení tíživé atmosféry, dehumanizace a všeobecné dystopie jsou dvě hodiny stopáže zbytečně moc. Otázka, jestli je Deckard replikant, nebo ne je zajímavá, stejně tak jako sci-fi tématika a otázka technologického vývoje a umělé inteligence (která v té době nebyla ani na stoje), ale celé to je příšerně nudné a rozvleklé. Navíc ve spoustě scén doslovná polopatičnost a archetypální schématičnost je do očí bijící, a to není otázka triků, neexistující filmové grafiky apod., ale neschopnosti scénáristy a režiséra. Film možná v lecčems předběhl dobu, jde o kinematografický milník, ale v roce 2017 se na něj koukat s potěchou a zábavou nedá. ()

dudo24

Videný final cut. Téma filmu je super – androidy na nerozoznanie od človeka. Plus dávam za vizuál a celkovú pochmúrnu atmosféru. Ako absolútne sa mi to prostredie hnusilo ale spravené bolo super. Ale to je asi tak všetko pozitívne. Slabý príbeh. Veľa zbytočne naťahovaných nudných pasáží. Akcia mi neprišla zaujímavá. Scény s posledným nespôsobilým Replikantom boli dosť divné. Absolútne nelogické mi prišlo, že človek ktorý má byť expert na zabíjanie Replikantov nemá žiadne špeciálne schopnosti ani pomôcky. Blade Runnera by mohol robiť hocikto – buď strieľaš alebo utekáš. A čo malo znamenať to znásilnenie mi tiež vŕta v hlave. ()

Osvícený

Si ze mě děláte srandu, či co?!? Pominu-li na svou dobu neuvěřitelný vizuál, zbude mi jen jakási příběhová, sadistická, fantasmagorická kaše, k smrti pomalu se táhnoucí, nepochopitelně se rozvíjející a (ne)gradující v banálním, předvídatelném a naprosto nezajímavém finále. Z hlediska scénáře je zde dozajista snaha o umělecký podtext a i když se většinou umělečtější filmy snažím hodnotit s nadhledem, u tohoto přechváleného filmu jsem nucen sáhnout po hodnocení vpravdě nižším. ()

Mograine

Jednoduše bych tomu řekl nuda na padesátou. Chápu, že tehdy neměli takovou technologii jako dnes, ale to není žádná omluva pro to jak to bylo škaredě zpracované, po příběhové stránce to tak špatné není, ale zato mi to přišlo strašně rozvláčné, zdlouhavé a nehorázně zmatené. Záporák by se hodil leda tak do muzea voskových figurín, naopak Harri je zde perfektní jako vždy. Upřímně moc jsem se nad tím nebavil, a už od první třetiny jsem sledoval kdy to už konečně skončí, takže za mě jen 2 kule za originální téma a Fordův výkon. ()

blondboss

Vizuálna podmanivosť vs dejová bezútešnosť. Aj takto by sa dal charakterizovať tento snímok, ktorý sa pred rokmi stal kult podľa viacerých filmových kritikov. Ja osobne si to nemyslím a naozaj aj vzhľadom na recenzie som od tohto filmu očakával o dosť viac, ako som nakoniec dostal. Ford a Hauer skvelé voľby, ale ja som sa počas celého trvania snímku nudil a nepomohla ani upokojujúca hudba od legendárneho Vangelis. 40 % ()

krivkin

Své hodnocení jsem zvýšil na plné právě až u Final Cut verze, tak snad ani na jinou nekoukejte, je to zážitek. ()

Jutzu

Asi tak, nechápu co na něm lidé vidí. 2 hodiny neskutečné nudy a příběh není ani z poloviny tak dobrý jak se z obsahu může zdát. ()

spotczek

Vizuál je naprosto bravurní, ne nadarmo jde o klasiku kyberpunku. Ale pak už tam pro mě nic extra zajímavýho není. Bohužel. Vangelise zrovna nebaštim, přestože uznávám, že s obrazem jde zvuk skvěle dohromady. Na přemýšlení možná trošku něco jo, ale rozhodně ne bůhvíjak hlubokýho (Sorry, ale přemejšlet o touze po životě umělýho člověka!? Myslet by měli hlavně ti, co furt jsou a nedej bože začnou nějakou futuristickou bestii konstruovat, protože ne každá před smrtí projeví jakousi vyšší morálku; a dost silně o tom pochybuju především v situaci, když nedlouho předtím ve vzteku napadla svýho stvořitele...) A děj už vůbec nepůsobí akčně. Vlastně by to celé asi mělo být silně poetické a křehké, asi možná i svým způsobem je (působí to na mě jako nejošklivější psi světa - pusu jim nedáte, ale nažrat jo, protože ve vás hlodá svědomí za všechny ty zlý lidi, který jim to způsobili), ale já od "běhání po ostří" čekám buď napětí k prasknutí (taková asi nejspíš měla být závěrečná stopovaná, kdy nejschopnější policista prchá před osvaleným a jen zdánlivě rozzuřeným Hauerem; mně však v paměti ulpívá spíš bolest, kterou si na sebe projektuju, když robot láme prsty Fordovi a když si sám vráží do dlaně obří hřeb, aby neztratil cit; že by snad křesťanská symbolika?), možná by k větší poutavosti stačil nějaký zásadní zvrat či skandální odhalení (nejskandálnější je asi scéna, kdy policajt přinutí robotku chtít sex), ale tady jsou na konci jenom titulky. ()

Dominator787

Filozofie dobrá, futuristická psychoanalýza Sigmunda Freuda taky, ale to plameny ošlehaný Hollywoodský Tokyo se mi jaksi nelíbilo. Což je bad bad, když na něm nebo v něm prakticky leží a běží atmosféra a celkovej dojem z filmu. Přesto, zjistit, že žiješ ve lži není žádnej medík. Ještě, že na to příjde jen menšina. ()

Drozdo57

Buďme úprimní. Je to nuda. Aj na veľkom plátne. Ale! Minule mi kolega z Kanady popisoval nejaký problém a hovorí: "Už si niečo takéto niekedy videl?" A ja na to: "I've seen things you people wouldn't believe!" A on: "Attack ships on fire off the shoulder of Orion?" A ja: "I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate." A to je, dámy a páni definícia kultu. ()

Arigato

Abych řekl pravdu, jakožto velký fanda filmů tohoto žánru, jsem poněkud zklamán. Od sci-fi kultu, na který se píši ódy pozvedávající jej na až éterickou úroveň filozofie, od vlajkové lodi Ridleyho Scotta, od údajně revolučního filmu jsem tedy čekal daleko víc. Vizuálně i hudebně brilantní, jenže jen to nestačí a několik hlubokých výroků ještě nedělá z Blade Runnera filozofický fenomén, pokud se ho v něm ovšem sami nesnažíte najít. Film na mě jinak působí velmi fádně a místy až nudně. První půlku jsem, plný očekávaní, sledoval, co by se z toho mohlo vyklubat; tu druhou, kdy už mi bylo jasné, co jsem ze začátku předpovídal, jsem už bohužel věnoval větší pozornost popcornu, který jsem ke sledování měl. ()

hrumsrt

Jak mě i docela baví ty žánrový odbočky Ridleyho Scotta a i když souhlasím, že je tady pro ty svoje historický velkofilmy, tak zkrátka jeho třetí celovečerní snímek - Blade Runner není nic, na co budu vzpomínat. Vedle role Ricka Deckarda už měl Harrison Ford obrovské jméno v Hollywoodu, když se mohl pyšnit jak Indiana Jonesem, tak hlavně Hanem Solem a minimálně jde o další jeho typickou roli tohohle zachmuřivýho cápka.. Blade Runner začne dosti zmateně natolik, aby mě jako diváka usadil, že mám chuť sledovat futuristický svět plný tzv. replikantů.. Současně úvahu nad samotným lidstvím a do jaké míry je tenhle ne-člověk vlastně naplněn tou lidskou esencí, shledávám jako něco geniálního.. Jenže smutně jde zase ve výsledku jen o další variaci na diferenciaci či diverzitu společnosti s další a další deviací.. Nemám proti tomu tématu nic, ale v téhle době to pořád dokola cpou do každého dalšího scifíčka, že už jsem docela unavený... Současně ale technická a vizuální stránka je skutečně poutavá a připomíná mi vizuál Klonových válek, jak kdyby je Lucas stihl ještě natočit v rámci původní trilogie... Ale jak cením to téma, jeho provedení mě zkrátka nebaví a snímek je nakonec takový utahaný.. I přestože jeho akční sekvence jsou špičkové, tak Blade Runner pro mě není o akci.. Je ale úžasný, jak různě to každý vnímá. Pro někoho nejlepší sci-fíčko s filozofickým přesahem, pro jiného přílišná tuctovka. Kde jsem já, je teď jasné. 60% ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků