Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Weissik

Tento futuristický kultovní film ozářený světlem neonů mě, i po několikerém zhlédnutí, upoutal svým odpudivým prostředím. Trochu negativně na mě působí pomalejší tempo filmu, což však vyrovnávají zamyšlení typu, zda je Harrison Ford ve filmu opravdu ten kladný hrdina, či nikoliv. Mnohé příznivce okouzluje Vangelisova hudba, která se u filmů z 80. let často objevuje. Mě silně vadí, neboť je pro mě symbolem nevkusu filmů z této doby. ()

Cyberboy

Zcela zásadní dílo pro fanoušky sci-fi a vůbec všechny, kteří mají rádi filmy s hlubším smyslem. Jedná se o jeden z mála případů, kdy filmová adaptace předčí knižní předlohu (jinak vynikajícího spisovatele Philipa K. Dicka). Skvělé výkony pečlivě vybraných herců posunuly film zcela nad běžnou Hollywoodskou produkci a podařilo se jim dohnat mě ve finále až k slzám. Pro ty, co si chtějí podívanou užít naplno, doporučuji sehnat remasterovanou verzi filmu (Final Cut), která vyšla minulý rok (2008) samostatně na Blu-ray disku nebo jako součást 5 diskové edice obsahující i další bonusový materiál. Pokud se o filmu chcete dozvědět další podrobnosti doporučuji zakoupit knihu Future Noir - The Making Of Blade Runner. ()

huhulalka

Tento film lehce předběhl svoji dobu, poměr fanoušků a odpůrců je na stejné úrovni jako 2001: Vesmírná odysea, vizuální lázeň, zajímavá myšlenka, minimalistická hudba, dokonce i často kritizované dlouhé a nudné dialogy tvoří základní kámen tohoto, dle mého úvážení, úspěšného snímku. Pokud jste zastánci žánru scifi a máte rádi psychologii, doporučuji. ()

yatan

"Schvalne si tu nehavam komentar z rock 2010. Dnes po 7ich rokoch sa pozeram na Blade Runnera ako magicky klenot. poeticky noir s magickou atmosferou a citlivym soundtrackom, ktory dotvara paradoxne nie okatu citovu hlbku BladeRunnera. Na drue pozretie sa mi to velmi, velmi pacilo. Je zauijmave, ako sa moze cloveku zmenit pohlad a s odstupom casu, vnimam svoju kritiku ako velmi povrchnu. Blade Runner ma tazky styl."10/10 -19.10.2017) Neuveritelne nudne, sentimentalne, technicky maximalne zvladnute ale neskonale zle zahrate sci fi dieta 80tych rokov sa tvari tak vazne a dolezito, ze mam chut zakricat Scottovi spat, You wouldnt believe what things I ve seen! Chapem, ze to musela byt atmosfericka a technicka sleha na tu dobu, ale nikto mi nemoze vziat ze koli jednej minute na konci ma BR zrazu filozoficke nadcasove videnie. Vesmirna Odysea je krasna ukazka toho co je prave sci-fi, ktore zaujme aj po 30tich rokoch..Sorry ale Blade Runner je len technologicky research s uplne prazdnym a nudnym dejom. A btw soundtrack bol otrasny! Pridavam body ale za fakt, ze dielo mohlo byt velmi revolucne a inspirativne v svojej dobe, ale pripustam aj ze som uz velmi rozmaznany dnesnym filmom.. 7/10 ()

jack_scott

Asj jsem čekal příliš mnoho, každopádně toto bych hodnotil jako nejhorší film Ridleyho Scott vůbec. Nedivím se, že to mělo původně je nmalý úspěch. U mě ho má dodnas, a velice pochybuji, že by se to mělo změnit. Snímek trpí množstvím verzí a následného guláše s předlohou, protože moc srozumitelné není. Jestli tohle někdo bere jako umělecký film, tak bych musel vážně slovo umělecký považovat za synonymum pro blábol. Ničim mě to nezaujalo, snad až na zajimavou výpravu, vzhledem ke stáří a rozpočtu. ()

Snapphanar

Klasické sci-fi 80.let... Bohužel mne trochu Blade Runer zklamal a očekával jsem od něho trochu více. I Rachel jsem si představoval dříve jako větší kočku, ale i tak... Úžasná to podívaná.... Pokud mohu doporučit, rozhodně film shlédněte v původním znění. Dabing dosti kazí první dojem - zvláště u Blade Runera ;-) ()

maxnot

Znám knižní předlohu (a její ne zrovna kvalitní pokračování) a tak můžu říci, že film je lepší než kniha. Jedna z mála adaptací, která předčila originál! Ovšem to vše platí o "původním" díle. Tedy před zásahy pro Director´s Cut a další. V "původním" díle byly skvělé monology hlavního hrdiny, které mu běží hlavou. Ovšem to se nelíbilo Scottovi a tak to nechal vymazat. A vtípek na konec: Kdo má doma VHS od Intersoniku, tak se mrkněte na obal - hraje tam výborná herečka Rutger Hauerová! :-D ()

megajalec odpad!

Šialene nudné, rozťahané, bez deja. Sci - fi nie je môj žáner a Blade Runner to len potvrdil. Ďakujem, neprosím. Ale dopozeral som to až do konca, i keď s vypätím všetkých síl ()

anthea

Název tohoto filmu jsem v povědomí měla a tak si říkám, jak je možné, že jsem ho nikdy neviděla, vždyť je starý skoro jako já. Hodnocení má pěkné, Harrisona Forda mám také ráda, myslím, že Ridley Scott je dobrý režisér a miluji sci-fi. Tak jsem se těšila, že poznám nějakou starou legendu. Sci-fi filmy z těchto let mívaly jinou atmosféru než dnes a to mne také lákalo, ty staré představy budoucnosti. Bohužel mne to nejen nenadchlo, ale ani nebavilo. Děj byl takový rozvláčný a vlastně ani ne moc složitý. A konec byl vyloženě plytký. ()

Mr.Lojza

Po přečtení několika komentářů se i divím, proč se mi Blade Runner nelíbil. Bezdějovost mi lezla krkem a to že jsem se na to kouknul, až teď v roce 2011 tomu taky moc neprospělo. Navíc se musím zeptat, jak může být tento film 95. nejoblíbenějším filmem na CSFD. Asi bych to měl zhlédnout ještě jednou. ()

kraeos

Vizuální a zvukové orgie z osmdesátého druhého. Dlouho jsem se na tento fenomén chystal. Čekal jsem, a následně se ujistil, že to není film na shlédnutí v jakékoliv náladě a pro každého. Někomu možná hltání skvělé atmosféry stačit nebude a začne se nudit, neboť dějově se toho ve filmu stalo pramálo. Kdo však nehledá rychlý spád, akci, třesky plesky každou minutu, určitě si tento snímek vychutná. ()

PeterMC

Maloktory reziser sa moze pysit tym, ze niekto jeho kultovy snimok povazuje za najslabsi v jeho tvorbe. Scott je obrazovy mag, o tom niet pochyb. Pomale tempo a pre mna nie az tak zaujimava tema bohuzial robia z tohto diela iba povinnu jazdu ..... soundtrack to ma zato paradny. ()

stolista

První shlédnutí (verze director´s cut 1992) mi trvalo cca 3,5 hodiny.(film má 1:51hod.) Místy nuuuda převeliká. Oceňuji pochmurné město, ten neustálý déšt a "big brothera", protože to jak tam furt všude svítily ty reflektory, to bych se z toho zvencnul. Ale o čem ten film vlastně byl?? Můžeme žít jenom 4 roky..Hmm, to máš smůlu..Ne, ty máš smůlu, umři!.. Možná tomu dám ještě někdy šanci, možná ne. Slabé 3*. ()

FREEWHEELER

Hoci Ridley Scott v tých časoch písal históriu a pravidlá Sci-Fi, tento film nemal už s dokonalosťou Alien nič spoločné, a ťažko by som našiel vec ktorou by sa aspoň priblížil. Zo scenáricktických medzier som ostával mierne nervózny, atmosféra ma nevtiahla a o dramatickosti či dokonca pointe sa veru hovoriť nedá. 3* za hlavnú rolu, kameru a nadčasovosť. PS. Videl som iba režisérsky zostrih. ()

Dr.Bishop

Spolu s Prometheem největší zklamání od Ridleyho - a pravděpodobně i největší filmové zklamání vůbec. Jsem o 4 roky mladší než BR, ale co si pamatuji, tak jsem o něm slýchával odjakživa samé superlativy. kultovní sci-fi, atmosféra, příběh....atd. Ve videopůjčovně jsem kolem něj chodil s posvátnou úctou a pečlivě vybíral ten Den, kdy si ho půjčím. Nakonec se tak ale nestalo a já ho zhlédl teprve před nedávnem - director´s cut a ve full hd. A dojmy? Knižní předloha ma již pár let čestné místo v mé knihovničce a patří k tomu nejlepšímu, co jsem od Dicka četl. Ridley mi nabídl neuvěřitelně zkrácenou a upravenou verzi (otázka je, zda je to jeho vina nebo studia). Naprosto zmizela celá řada pro děj velmi důležitých věcí, z propracovaných postav se staly zašedlé a nezajímavé postavičky (dokonce i můj oblíbenec Harrison Ford!)....Mercerismus, radioaktivní prach, Sidneyho katalog zvířat...to vše zmizelo. Člověk by čekal, že Deckard bude mít alespoň tu elektrickou ovci na střeše a doma manželku....Mohl bych takhle pokračovat donekonečna, ale radši to řeknu takto - Blade runner je dějově, charakterově a obsahově totální plivanec do tváře a hledat v něm nějaké hlubokomyslné metafory a náznaky je stejně pošetilé, jako je hledat v Prometheovi (kde nic není, ani smrt nebere, Ridley...). Celý film tak paradoxně zachraňuje audivizuální stránka (tedy něco, co kladu "až" na druhé místo), která je opravdu bezchybná - prostředí správně temné a bezútěšné a doplněné precizním hudebním doprovodem (BR je jediný film, ve kterém mi nevadil jindy nesnesitelný Vangelis :) Z mého pohledu resumé zní: pokud chcete mít představu, jak vypadá svět BR, podívejte se na film, poté vymazejte z paměti všechen děj, postavy a repliky a nakonec si přečtěte knihu (jež poráží film na všech frontách). pozn. Ridley Scott žádný fascinující, temný futuristický svět nestvořil, pouze ho mistrně převedl na plátno. Tento svět stvořil Philip K. Dick, díky mu za to....65% ()

BAADRAAM

Az po 2 dnech od shlednuti filmu jdu ze **** na *****. Potreboval jsem si ho nechat rozlozit v hlave a trochu o nem popremyslet. Destiva atmosfera filmu mi tak utkvela v hlave, ze na Blade Runner snad v zivote nezapomenu.l. And what's more? Ted po case (pul roku po shlednuti) povazuji Blade Runner za jeden z nejlepsich filmu, ktere jsem kdy videl. Je skoro neuveritelne, jak tento film zraje v hlave jako vino. Blade Runner is not the best film ever (so far), but it has the potential to be the best one. ()

Mustaffa

Na tomto filmu mě jednoznačně dostala hudba od Vangelise, která filmu sedla jako hrnec na prdel nebo prdel na hrnec? Musím říct, že Ridley měl v 82 docela bujnou fantazii jak bude vypadat svět v roce 2019, ale nic to nemění na tom, že film je skvěle natočený a se skvělým Hauerem, ve skvělé minimalistické atmosféře, kterou dělá především již zmíněná hudba od Vangelise. Jediný a podstatný problém filmu je, že se táhne jako smrad a několikrát jsem se přistihl, že ho vůbec nevnímám. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků