Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Wolftalon

Je mi líto, ale prostě ne. Větší nudu jsem už dlouho nezažil a upřímně nemám absolutně ponětí, o čem Blade Runner byl. Úvodní titulky hezky nastínily dost cool informace o dalších planetách, kolonizaci a tak podobně, jenže nic z toho se ve filmu neobjevilo. Místo toho jsem dvě hodiny sledoval nelogický sled nevysvětlených a nesmyslných scén, které vůbec nic do příběhu nepřinesly a bylo velmi těžké to celé strávit. Chápu, že lidi, co film viděli v osmdesátkách k němu mají asi sentimentální vztah, ale v dnešní době mě nijak neobohatil. Tenkrát asi zaujmul hezkými scénami a triky, ale je tolik nadčasových scifi, které by mohli fungovat i bez tohohle pozlátka, že druhému shlédnutí už šanci nedám. ()

bonovox

Kultový snímok ktorý nikdy nezostárne. Scott veľmi kvalitne previedol na filmové platná predlohu majstra žánru sci-fi a predstavuje nám svet nám už blízkej budúcnosti. K tomu Vangelisova skvelá hudba a krásna vizuálna stránka. ()

Aechato6

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain." 100% ()

littleplayer

Ufff. Neviem, čo na tom filme toľkí vidia,ale pre mňa to bola jedna veľká nuda a nezmysel. Dúfam, že verzia 2017 bude o veľa lepšia. ()

HennessyVSOP

Prijde mi, ze kolem tohoto filmu ej az prilis velky hype. Vizualne je to zajimave (remeslne v poradku, ale "hezke" to neni) a hodne to pripomina nektere jine filmy z 80tych let vizualem, drive se takhle tocilo. Herecky je to zahrane taky dobre, i odrezirovane, bohuzel to nema zadnou valnou pointu a za me ani napeti. Je to takovy Royal Salute - jako kdyz vam daji nadherne lahvovanou whisku abyste zjistili, ze to je prachsprosty blend namichany sice z kvalitniho zakladu, ale v realu jen navonene nic.Za me jedno z nejslabsich kvalitne udelanych scifi. ()

pold

Asi jsem viděl jiný film. Pořad prší, všechno bliká a je takové potemněle mázlé, a tohle malé neobydlené gheto obývá jen dolních 10.000 plus magor, co si vyrábí vlastní mluvící hračky. A jeden šklebící se fízl s knírkem. A mezi tím vším se potácí dezorientovaný H. Ford, který vypadá že absolutné neví vocogou.... a to všechno pooooomaaaaaluuuuuuuuuuuuu. Uuuuuuuuuuuu. ()

XI-XAO

S Blade Runnerem máme jednu věc společnou, ročník 1982. Bohužel je náš rok narození hlavním problémem, jelikož jsem tenhle kult viděl až letos (léta páně 2017), tedy až po 35 letech od premiéry. V době vzniku muselo jít o neuvěřitelný vizuální porno a modlu pro všechny nadšence žánru sci-fi, ale když jsem neměl tu čest hltat tuhle futurověc jakožto mladík na VHS, tak z pohledu nezasvěceného to prostě takový terno není. Filmu nemohu zapřít nadčasovost, výborné kulisy a skvělou dekadentní atmosféru, tím to pro mě ale končí. Ostatní je zdlouhavá omáčka, kde děje není zrovna moc a akční scény jsou občas utrpením. Nokia 5110 byla také futuristickou ikonou, jak by ale obstála dnes? ()

jackalsc

Na tu dobu dobré efekty. Je vidět, že je velice riskantní dělat film o budoucnosti, kdy třeba dneska tento film ztrácí ze svých hlavních podstat. Vypadá to občas velice komicky. Asi každý film o budoucnosti má nějaký ten čas životnosti a řekl bych, že čas tohoto filmu už dávno vyprchal. Navíc dějově to bylo dost podprůměrné. ()

trickmaster

Pustil jsem si ho asi 5x a pokazdy jsem u nej usnul a nikdy sem to nedokoukal do konce. V roce 2018 jsem konecne pred stejnojmenym TR s Goslingem usoudil, ze videt remake pred klasikou muze fakt jen tupoun, takze jsem se odhodlal. Absolutne nechapu tak skvele hodnoceni. I na ten rok, to musela bejt science plna nudy, tahnoucich se az do nebe nudnych dejovych linii, ktere obcas zachranilo par vystrelenych kulek a dialogu. Pro mne absolutni ztrata casu...myslim, ze by se to obsahove v klidu veslo i na "jednohodinovku".. ()

Jaryktichy

Tento film mě strašně překvapil, jak je špatný, a nikdy bych nečekal, že tomuhle snímku dám tak malé hodnocení. Příběh byl strašně pomalý, roztahaný a u některých scén jsem se strašně nudil a modlil ať už skončí. Opravdu špatné sci-fi, které si už víckrát nepustím. Snímek mě popravdě zklamal a čekal jsem více. ()

Misha.d

Omlouvám se všem příznivcům, ale mně tohle scifi rozhodně nijak neoslovilo a herecké výkony vůbec nezaujaly. Ford byl takový nějaký prkenný a vůbec jsem mu to hraní nevěřil a o Hauerovi nemám vysoké mínění už vůbec. Pouhým omylem jsem s ním viděl film Stopař a to bylo něco tak strašného, že vůbec nechápu, jak jsem mohl vydržet až do konce. Děj BR je takový nemastný, neslaný, neučesaný. Scény přeplácané, plné krabic, trubek a jného ledabyle naházenému harampádí. Do toho stále blikají nějaké nesmyslné hologramy a světelné reklamy. Efekty a technika jsou fádní a unylé. Ale k tomu jsem tolerantní, protože v roce 82 se ještě moc kouzlit s nedalo. Takže na tu dobu to zas tak špatné není.. Celkově mě to zaujalo asi tak, že jsem u toho 2x usnul a dokoukával to na etapy a víceméně z donucení - abych měl položený základ pro skouknutí BR 2049. BR 2049 mi byl doporučen kamarádem s tím, že je to pecka a že je dobré před tím vidět i jedničku. A musím říct, že jednička je opravdu dobrá jen jako základ pro 2049. Jinak je k ničemu a nic mi nedala. ()

alexwill

Strmý vzestup ze 3* na 5*. Jeden z filmů ke kterému jsem si musel najít cestu. Stále si myslím že samotný příběh je velmi jednoduchý, ale tady se toho děje tolik co stojí za to hodnocení, že jsem to tak nemohl nechat. Po prvním zhlédnutí jsem tomu dal novou šanci a po třetím zhlédnutí už nejde odolat čtvrtému sledování. Už jen čekám kde to bude v kině, abych si to užil v plném rozsahu. Sci-fi futuristická rovina, ruku v ruce s rovinou praktických efektů je více než fascinující, do všeho proniká podmanivý Vangelisův soundtrack, jako z jiného světa. Úroveň detailů, předmětů, hra se světlem. Veškerou stylizaci shazuje příběh, ovšem ten taky není tak jednoduchý. Na pozadí hrají myšlenky, už z Dickovy knihy, o životě a smrti. Se stopáží a rozvláčným rytmem jde o obrovskou filozofickou jízdu, chyba bylo jít do prvního shlédnutí s očekáváním akčního sci-fi. Bezpochyb mistrovský kousek, který je ale třeba docenit časem. Však už v době premiéry jej kritika pohřbila, ale zraje jako víno! ()

meda2016

Před uvedením "druhého dílu 2049" jsem si osvěžil zážitek posledním střihem (Final Cut) podle představ režiséra Ridley Scotta. Zmizely vnitřní hlasy a nápovědy pro nedovtipné. Asi už všichni viděli, proto mohu o ději, který, jak víte, je opravdu prostý - hloubku objevujete sami. V éře biologických replikantů používaných pro nebezpečné práce (tedy otroků bez vlastních životních cílů) je kvůli jejich vzpourám zakázán jejich pobyt a používání na planetě Zemi. Ti, kteří tu budou dopadeni, jsou likvidováni specialisty Blade Runner. Replikanti jsou vytvořeni jako dospělé kopie lidí s neobyčejnými vlastnostmi rozhodování, síly a odolnosti na úkor doby života (technicky životnosti). Mají v novějších verzích Nexus podobně jako lidé schopnost emocí a citů, a vložené vzpomínky. Obdivovaný depresivní obraz města zahaleného zplodinami továren, smogem a deštěm, prosvětlují pohyblivé obrazovky hlučných reklam. Město sípe podivnými steny, chátrá a skutečný život je možná už někde jinde. Ocitnete se spíš v omlácených divadelních kulisách a máte pochybnost, jestli tady mohly vzniknout objevy posouvající civilizaci vpřed. Neuvidíte podle dnešních měřítek továrnu nebo laboratoř. Jen manufakturu velikosti fastfoodu. Geniální inženýr, tvůrce umělých bytostí, bydlí v opuštěném hotelu jménem The Bradbury, majitel Tyrell Company a tvůrce replikantské mysli ve vysokých mohutných stavbách, které se ze smogu téměř už vynořují. Kde a s kým stvořili své výrobky neuvidíme. Blade Runner Deckard přes původní odpor, který ale není soucitem, je donucen policií k likvidaci replikantů, kteří se vypravili na Zem a díky určitým stopám je jim v patách, je napaden ale zatím přežívá. I on je trosečník obklopený chátrajícím neosobním světem, který by měl naplnit lidské potřeby. Proto od splnění pracovní povinnosti pomalu a neurčitě přechází ke splnění potřeb vlastních. Zjistíme, že to je velmi žádaný cíl všech zúčastněných na příběhu. Člověk, život. Hudba Vangelise a zvuky jsou využity ke zvýšení rozporu mezi předchozí zkušeností a obrazovou depresí. Proudy cyklistů mohou být buňky spermií darující život. Déšť může být melancholický a průhledná pláštěnka vlající na ženském těle romantickou, dokud se nezbarví krví, a tiché vločky tříštěných skel nezačnou řinčet. Skoro poslední důležitá scéna, závěr boje o život mezi Nexus6 - Roy Batty a Deckardem, lákala vždy ke komentářům. Můj je, že Nexus6 měl důvod ponechat Deckarda žít, aby mohl říci právě ta svá poslední slova a ponechat je i sebe v paměti živého člověka. Předchozí životy ovlivňují životy další svým otiskem minulosti, otiskem zážitků a zkušeností. Došel k tomu, že takto bude žít v Deckardovi. Harrison Ford není nejlepší herec v tomto filmu. ()

Elisson

To, že si niečo myslí, že je človek, z neho človeka nerobí. To, že sa niekto hrá na stvoriteľa z neho stvoriteľa nerobí....Film, kde máš súcitiť s umelými kreatúrami, ale mne sa nechce. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků