Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

Aleee89

Na film jsem se moc těšila a nemohla jsem si ho nechat ujít. Susan Sarandon i Geena Davis předvedly opravdu excelentní výkony. I jiné oscarové nominace hovoří za vše - hlavně za kvalitu filmu. Příběh je to fantastický a nejedná se o klasickou roadmovie, ale o pořádné drama a jedinečný film. Tohle vás donutí dívat se až do konce a doslova vás to přibije k obrazovce. Konec je smutný, ale čekala jsem ho, protože jsem si sama říkala, že být na jejich místě, tohle udělám, takže jsem jenom čekala, jak film dopadne, a ony opravdu udělaly to, co bych na jejich místě dělala já. I když jsem konec tak trochu předvídala, stejně mě to dostalo. Film vůbec je emotivní, o svobodě a vztazích, paráda! ()

Eldrick

Proevropsky natočený kult všech feministek, ve kterém se kauzální nexus přehoupnul v zákon padajícího hovna. ()

Lauri

Nádherný film s ještě lepším koncem. Přiznávám, že mě snímem nedokázal pohltit natolik, abych dala plný počet, ale rozhodně se na něj podívám ještě jednou. S Geenou Davis bych nikam jet nechtěla, strašně mě vytáčela, ale o to lepší herečka se mi teď zdá. Svou Thelmu zahrála fantasticky. Stejně jako Susan Sarandon svou Louise. Myslím, že hlavní hrdinky nemohly být vybrány lépe. Je vidět, jak jsou se svými postavami spjaté, jak s nimi prožívají každou zatáčku, každou minutu. Ano.. už teď vím, že jednou dám plný počet a docením tenhle film tak, jak si zaslouží. Ale k tomu bych ho potřebovala vidět ještě jednou. Ale to až jindy. Teď budu nějakou dobu jenom vzpomínat, jak uklidňující pocit jsem při sledování Thelmy a Louise měla. ()

GILLWANDER

Opustiť nudný stereotyp a žiť zajtrajšok na vlastnú päsť to je výzva dvoch slečien, ktoré nudilo každý jeden deň premrhať ako žena v domácnosti. Preto sa rozhodnú usporiadať zábavu, ktorá sa po čase obom slečnám vymiká s pod kontroly. Síce si užívajú útek pred spravodlivosťou, no aj tie najnadanejšie kriminálničky stihne trest. Po konečnom dolapení, keď už nemajú kde ujsť sa rozhodnú ísť proste ďalej... 85% ()

dyfur

moja zaujímavosť: Natáčanie filmu prebiehalo v meste Moab nachadzajúcom sa v štáte Utah a v Los Angeles. (dyfur) ()

OG_Swifty

Tak KONEČNĚ jsem se dostal k Thelmě a Louise, filmu, na který jsem viděl už snad stovku různých odkazů - ve filmech, seriálech nebo hudbě, prostě maximálně profláknutá klasika. A asi i právem, protože film chytne a nepustí. Feministických hodnot sem si žádných nevšim, takže se ve finále nemusím bát tomu dát i tu poslední hvězdu. ()

Beagle

Legendární road movie s legendárním finále v Grand Canyonu. Feministická agitka a zároveň majstrštyk Ridleyho Scotta. Kdo by to byl řekl? ()

easaque

+4* tahle roadmovie, kde jsou hlavními postavami dvě běžné ženy, které si vyrazily na výlet a a po nešťastné nehodě ujíždějí před zákonem, se stala už kultovní záležitostí. Myslím, že jejich pohnutky a obavy jsou pochopitelné a tak se s nimi dalo soucítit a další navzující události jsou uvěřitelné. Ale stejně i přes nesporné kvalitní obsazení i provedení se pro mne nestane film srdcovkou a musí ji 4 krásné hvězdičky stačit. Určitě stojí za shlédnutí, protože se na ní v různých scénách odkazují i některé novější filmy. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Joe321

Silný konec a Zimmerovo hudební téma by to pomalu vytáhlo na pět, ale to by zase nebylo fér. Road movie s krásnými exteriéry jak se patří. -"Hit it!" ()

Martin741

Zenska road movie na cele so Susan Sarandon /Na titulní strane/ a Geenou Davis /Moucha/. Rezie sa chopil Ridley Scott /Alien, Blade Runner/, ktory vsak ma na konte aj podstatne lepsie filmy. Cesta napriec USA je fajn, ale casto herecky zbytocne a do vetra recnia a len prehravaju 69 % ()

vydumnica

Filmový zážitok ako sa patrí!!! Road movie, ktorý už viac americký ani nemôže byť. Ridley Scott režisér, Hans Zimmer hudba, úžasné herecké výkony hlavných ženských predstaviteliek Geena Davis a Susan Sarandon, bonus mladučký ešte len začínajúci Brad Pitt, to je oddychová a pritom krimi vecička THELMA & LOUISE. Dnes už filmová klasika. Film ani na sekundu nenudí a baví od začiatku až do konca. Plný počet nedávam hlavne preto, že je dosť predvídateľný, hoci koniec ma prekvapil. A ešte môj osobný bonus k tomu a to nezabudnuteľné cestovateľské zážitky z Monument Valley a Grand Canyon! Veľmi silné 4*. ()

Rodriguez

Závěrečná věta: "Já mám přání...ať nás nechytěj. Co to povídáš?! Chci jet dál. Jak dál? Jeď! Vážně? Jo, jeď." ()

joker.george

Zvláštní jak mě film, který je založen výhradně na postavách, bavil, přičemž hlavní hrdinky mě otravovaly. Ale to není vina hereček, ale spíš problém samotných postav a jejich způsobu chování. Bylo příjemné vidět Scotta točit přízemní road movii oproti ,,blockbusterům", s nimiž jsem se zatím převážně setkal. Zimmer dokázal hudbou krásně proplouvat dějem, ale v hlavě mi neutkvěl žádný konkrétní tón. Opakem zůstává rozhodně zakončení, které mě ohromilo a dokonce jsem hrdinkám fandil! ()

starbrejkr

V naší rodině (speciálně u mamky a ségry) ten nejkultovnější film...těžko co dodávat, prostě krásná road movie s megasilným příběhem. ()

zuzinka2

Jeden z vrcholů tvorby Ridleyho Scotta. Musím ho pochválit za velmi dobrý výběr hereček, jak Susan Sarandon (dominantní a rozhodná Louisa) tak Geene Davise (zpočátku naivní a v porovnání s Louisou nezkušená Thelma) jejich role sedly. Musím také zmínit zajímavou vedlejší roličku B. Pitta, v té době teprve na začátku své kariéry. Dalším plusem je nádherná hudba, která vše jenom podtrhuje. Několik pasáží na začátku se mi sice zdálo trochu zdlouhavých a nudných, ale "nádherný" závěr mně vše vynahradil. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)