Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

S tajným posláním do Jižní Ameriky ve filmové verzi televizních příběhů MAJORA ZEMANA. Film tematicky navazuje na příběhy tv. seriálu "30 případů majora Zemana". Můžeme se tedy opět setkat s majorem Zemanem s podplukovníkem Žitným, majorem Hradcem i poručíkem Gajdošem. Děj filmu se odehrává v roce 1972 v kterési jihoamerické zemi a ukazuje činnost mezinárodní kontrarevoluční centrály, kterou však ústřední postava filmu - major Hradec - odhalí i za cenu nasazení vlastního života. Film byl z velké části natáčen na Kubě. Film je sestřihem seriálových dílů 27 a 28 "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista". (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (68)

sud 

všechny recenze uživatele

Sestřih dvou dílů z cyklu "30 případů majora Zemana" (Rukojmí v Bella Vista a Poselství z neznámé země). I když nepočítám ideologii (major Zeman je asi ta nejzarytější normalizační propaganda), film po režisérské stránce stojí za starou bačkoru. A to jej prosím natočil Jiří Sequens, který mistrně zvládl "Hříšné lidi" či "Atentát". Tuny nelogičností a hloupostí jdou ruku v ruce s hloupým dějem (například Jan Pohan střílí po Rudolfu Jelínkovi z pušky a vůbec ji nenabíjí). Jedna hvězdička za některé dobré herce. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Hradec proti Uruguay. Ne, to se nestřetly dva nerovné fotbalové týmy, ale v přeneseném významu se utkaly dvě strany, které hájily své zájmy. Obětovat se někdo z vlastních řad musel. Padlo to na majora Hradce. Vybavený svým citem pro vypořádání se se záškodníky, už věděl do čeho jde. Kanyza už zařval a on podvědomě věděl, že i když ho Honza Zeman miloval, tak ani za růže pro Zemana ho odtud nevyseká. Jdi Jirko a bojuj. My ti tady budeme krýt záda, a nikdo na tebe nepráskne pravý důvod tvé návštěvy této vskutku nehostinné země. Spojením v jeden celek dvou dobrodružných dílů ze všech nejdobrodružnějších, a sice "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista" vznikl celovečerák a docela výrazný. Srneček, pardon Jelínek - tomu padla role jako ulitá a socialistické dámy v natáčkách a županech vlhly, ale poctivě se o tu rozkoš podělily, neboť zde přítomný Kanyza a Brabec také nezůstali stranou, ačkoliv poslední jmenovaný se zde paradoxně oproti svému proslulému seriálu nesoucí jeho jméno, moc nevyskytoval. Pánové herci, za co se po letech stydíte, že jste v tomhle seriálu hráli. Bylo to dobrodružné?! Těžko říct. Sledovaly to miliony diváků?! Sledovaly. Bylo nějaké Csfd?! Nebylo. Řemeslné režijní kvality tam byly, odpovídající výkony rovněž, houstnoucí atmosféra i napětí nechybělo, akorát to označení "dobrodružný" film je sporné, protože tohle bylo míněno vážně a bez zjevné dobrodružné nadsázky. Když to porovnám s dnešními seriály a jejich "mobilohome" vizuálem i ozvučením, tak tohle je oproti nim hotová extra třída. Přesto pro ještě vyšší moje hodnocení scházelo větší tempo, a také konkrétní zmínka, v jaké zemi se děj odehrával. Ptáte se, jak jsem se dopátral, že to byla zrovna výše zmíněná Uruguay? To je tajné....Mé hodnocení: 60% ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Hele, lhal bych si do kapsy, kdybych dal míň. Ideologie je mi tady naprosto ukradená. Sestřih dvou dílů seriálu je pokusem o český dobrodružný špionážní film, a takových vážně v naší kinematografii moc nemáme. Od první scény s Kanyzou, kupujícím si dole na Obecním dvoře ke snídani mléko a rohlíky, přes hledání Moravy ("šéfe, Morava je loď!"), lekci v šifrování, až samozřejmě po dusné záběry z Kuby, zde reprezentující Jižní Ameriku, kde uvíznou jak Kanyzova postava (jeho běh o život tou dlouhou serpentinou!), tak hrdinný major Hradec (jehož osud ve filmu není tak jasný jako v seriálu), přes v podstatě zoufalého Mestreye v podání Adaíry a sexy Maciuchovou, exotické lokace, španělské rytmy, ne, nezlobte se na mě, téhle legendě z filmařského hlediska míň dát nemůžu. Ideologii zde fakt neřeším. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Pokud se v hodnoceni odprostim od jakehokoliv politickeho vnimani, tak predevsim ocenim to, ze v te dobe natocil nekdo film z tak exotickeho prostredi. Myslim, ze v osmdesatych letech to muselo zaujmout spousty lidi... Pak me jeste potesila Hana Maciuchova, kterou povazuji za jednu z nejkrasnejsich ceskych herecek a v tomto filmu ji to fakt sekne! Jinak si ale myslim, ze film byl dejove slaby, pro me az nudny a zaver filmu, kdy mjr. Hradec utika se mi zda, skoro jako z nejake italske komedie. Divat se na to da, ja uz to ale necham jinym:-)! ()

carl.oesch odpad!

všechny recenze uživatele

Když už odhlídnu od ideologie a pokusím se tenhle jeden dvojdíl Zemana vzít jako čistě filmové dílo, nezbyde mi, než dát skutečně ten odpad. Východoevropští filmaři se snažili taky natočit bondovky. Někteří to udělali v rámci možností docela inteligentně (Poláci kapitánem klossem), jiní nudně (Rusové Stierlitzem v Sedmnácti zastaveních jara) a Češi? Směšně. Ty parodie na filmové žánry šly našim filmařům prostě líp. Viděl jsme v dětství dřív toto veledílo a teprve později bondovky (jednu zcela jistě dokonce ještě za bolševika v klubovém kině...) a musím konstatovat, že tohle je ušité přesně podle těch bondovek, včetně onoho exotického prostředí a celé řady motivů, včetně onoho hlavního - zajetí Hradce nepřáteli kdesi - v neznámé zemi. Bohužel, o charizmatu herců se nebudu vyjadřovat, pochválím snad jenom Hanu Maciuchovou, Jiřího Adamíru a onoho holohlavého (asi kubánského) herce. Tradičně děsivý je Milan Klásek, která měl latinské typy díky svému zjevu zabezpečené, ačkoliv jako herec nestál za nic a "neklame" ani Emil Horváth mladší svým tradičně hysterickým projevem.. Prostředí sice jakž tak, nicméně akční scény vesměs trapné a ideologie (spojení nacizmu s imperialismem a jejich bojem proti lidovládě S. Allendeho je tak trapně vykonstruované, že to opět bolí). Prostě tvůrci seriálu vykrádali, kde se dalo, přidali ideologickou omáčku a herci hráli, jak se od nich čekalo. Mimochodem, někteří zmiňují charisma Jiřího Jelínka. Kde a v čem? Skutečně někoho vzal tento pseudobond ve službách STB za srdce? Skutečně nekdo potlačoval slzy, když ho onen nechutný Američan Jan pohan dostal ve zdlouhavé přestřelcce, která nemá obdoby v socialistické kinematografii? No, na druhou stranu, proti podobně koncipovaným součástem Zemana (Modrá světla) to už není tak prvoplánově amateérské, na druhou stranu ta hloupá a nesmyslná zápletka....skutečně odpad. Nebo studijní materiál pro ty, kdo by se chtěli poučit, jak by se to za normálních okolností ani dělat nemělo. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (6)

  • Film obsahuje jednu novou scénu, která byla dotáčena při tvorbě filmu. Snímek končí odletem helikoptéry s postřeleným Hradcem (Rudolf Jelínek), v důsledku čehož vzniká tak domněnka, že Hradec nezemřel. Z toho chtěli tvůrci vycházet u dříve připravovaného filmu Major Zeman se vrací!, který měl po revoluci vzniknout jako další dobrodružství Jana Zemana (Vladimír Brabec) a Jiřího Hradce. V tomto pokračování však už měli být protivníky. (ClintEastwood)
  • V dodatečně dotočené scéně, která se má odehrávat někde v policejních garážích, je jasně vidět žlutobílé vozidlo Veřejné Bezpečnosti. Takto označená vozidla se však začala používat až o pět let později. Koneckonců na začátku filmu vidíme správné dobové vozidlo, modré s bílým pruhem. Taktéž na hercích v této scéně je zřetelně poznat, že jsou o nějaký ten pátek starší. (Scott67)

Reklama

Reklama