Praha třicátých let minulého století. Do nabité tramvaje nastupuje mladá hezká dívka. Rázem upoutá pozornost mládence, který nejen oceňuje dívčin půvab, ale hlavně se snaží nenápadně ukrást její kabelku. A tak se seznamujeme s jednou z hlavních postav filmu Smrt černého krále, s podvodníkem, kapsářem a vůbec podivnou existencí Josefem Kořínkem alias Pépim. Kromě něj je příběh zalidněn dalšími postavičkami z pražské periferie. Ve filmu pochopitelně nechybí ani rozšafný rada Vacátko a jeho nerozluční vyšetřovatelé Brůžek a Bouše. Mají smutnou povinnost - vypátrat vraha inkasisty Krále, jenž byl nalezen mrtev a jenž cestou z banky přišel o sumu, která by mohla zajímat spoustu lidí z jeho okolí... Námětem k filmu se stala povídka "Otec Goriot ze Záběhlic" z knihy povídek Jiřího Marka "Panoptikum hříšných lidí". Vedle představitelů populární pražské mordparty pana Vacátka - Jaroslava Marvana, Josefa Bláhy a Josefa Vinkláře - se ve filmu setkáte s Vlastimilem Brodským, Stanislavem Fišerem, Janou Brejchovou, Josefem Somrem a Antonií Hegerlíkovou. Uslyšíte i několik "staropražských" písniček Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse v interpretaci Věry Nerušilové. (Česká televize)

swinevenca

Kriminálně nejzajímavější celovečerní případ, spousta podezřelých, spousta slepých uliček a zajímavý rozuzlení. Narozdíl od ostatních filmů tomu chybí herecký tahoun, protože Brodský a koncertmajstr Kemr toho času tolik nedostali. ()

Nerajohn

Podle mě nejlepší z celovečerních Hříšňáků (možná společně s Dragounem). Sequens se nebál využít pomalu končíčé staré Prahy a ukazuje tak věrohodné exteriéry prvorepublikové Prahy, že mu to věříme. Herecké výkony výborné, děj možná trochu rozvláčný, ale přesto odpustím, že v jedné scéně se objeví nefalšovaný panelák. Kdybyste ho hledali, je to těsně před smrtí černého Krále, když Kopečný (Moučka) tankuje u svého zahradního domku vodu. ()

miza

Byly to asi hezké časy.Gaalerka měla své pravidla.Když je někdo porušil,tak nastoupila slavná mord parta.Já věřím,že tenkrát nebyl život tak uspěchaný a nasilnický jako dnes.Zhlédnutí zahřeje na duši. ()

rekurseman

Zdálo se mi, jako by byl děj příliš zdlouhavý, některé zbytečné scény, čas se vleče, určité části velmi nudné. Kdyby měl film klasických 50 minut, jako v seriálu Hříšní lidé...tak by určitě více zaujal. Jinak herecké výkony bravurní, vše šlapalo jak má. za mě 4/5 ()

Saxos

Jak řekl rada Vacátko "případ to je těžký a čert nám ho byl dlužen". A spoustu dalších hlášek spolu s kvalitní prací režie st. Seqence byla vytvořena ikona Panoptika. A to jak hříšných, nebo bohabojných. Přitom se točilo chvíli po Pragl jaru. ()

BosMutus

Výborný celovečerní film s radou Vacátkem a ostatními pány ze čtyřky. Je zde hodně postav, přičemž každá z nich má v příběhu svoji nezastupitelnou funkci a na každé ulpívá stín podezření. Tradičně znamenitý Marvan, Bláha a Vinklář, ale též Fišer, Somr a hlavně mladý Čepek. B Nejvíc se mi líbil onen již někým zmíněný sociálně kritický podtón – firma Globus, která jde do kytek se snaží fúzí oddálit svůj konec, přičemž Berger sr. dá místo toho přednost kartám, Berger jr. se chce zařídit podle sebe a vyjukaný prokurista Hrádek si chce taky utrhnout nějaký ten ždibec... povedená partička. Na druhé straně taky neméně vydařená partička: Vycpálek, tehdejší taxikář a dacan od koní, študent "Pépi Kapsa", zelinář Kopečný či alkoholem odrovnaný bývalý koncertní mistr Franz Florián. Třídní rozdíly dobře vystiženy – jednání prokuristy vůči inkasistovi Královi, jiná volba slov Vacátka, když mluví s továrníkem či nějakým obyčejným člověkem – naštěstí ne přístup, chování podřízených vůči představeným apod. Kulisy zdevastovaných dělnických čtvrtí a všudypřítomná bída nemá od zachycení odvrácené tváře první republiky příliš daleko. Pokladník Král, zvláštní to patron, je v podání pana Brodského naprosto uvěřitelný. Scény při kterých se chystá ke svému plánu a rozmlouvá naposled s lidmi a známými, které, jak ví, už nikdy nepotká, mají až mrazivý nádech. Ten smutný pohled v očích znavených nemocí a mizerným životem, tu odevzdanost v hlase a dojem celkové sešlosti by, myslím, dovedl zahrát stejně obstojně jen málokdo. Paralela se skutečným koncem pana Brodského napadne asi každého. Liškova hudba je zde přenádherná. ()

Kontryhelka

Mám ráda všechny díly s Vacátkem a tenhle není výjimkou. Zajímavá zápletka a vynikající rozuzlení příběhu.Jen ta fuchtle Brejchová mi tam neseděla. ()

Tomas_PO

Tieto české kriminálky 70tych rokov sú skvostom spravodlivosti, ľudskosti, džentlmentstva, so skvelým hereckým obsadením. No seriálové diely sú predsa len o poznanie lepšie, ako celovečerné filmy, kde vidieť občasnú stratu 'drivu'. Či skôr naopak, zaujmú len scény s panom Radou, čize famóznym Marvanom a inšpektormi Bláhou a Vinklářom. Ostatné scény sú miestami až podpriemerné. ()

Dvojirakri

Můj nejoblíbenější celovečerák s radou Vacátkem a jeho mordpartou. Těžko říct proč, jestli za to může můj milovaný klarinet, jehož podmanivé tóny provázejí celým snímkem, zapeklitost případu, který komplikují čachry továrníka, jeho syna a prokuristy, zištné ambice rodinných příslušníků melancholického a na smrt nemocného Krále v podání Vlastimila Brodského, jednoho z velikánů české kinematografie, a kapsáře Pepi Kapsy, kterého si střihnul žel už nebožtík Stanislav Fišer, pro něhož je to asi nejznámější role před kamerou vůbec. Zkrátka a dobře jsou to pěkné šachy. A k tomu všemu Kočka ze Záběhlic! Nemůžu jinak než za 5! ()

PTuranyi

Nečakajte žiaden Hollywood ani exponované dramatické scény. Je to klasická kvalitná československá detektívka s prostou atmosférou bez veľkej snahy produkcie o dramatizáciu, takže príbeh plynie pokojne a všetka ťarcha visí na vynikajúcich výkonoch hercov. Tí však neukážu nič viac ako len výborne zahrané figúrky, ktoré scenárista posúva po šachovnici pred našimi očami až do záverečného relatívne prekvapivého rozuzlenia. 70% ()

gizi

Všechny filmy s Vacátkem si drží vysoký standard. V případě filmových verzí je děj sice trochu moc dlouhý, ale není to na škodu. V tomto případě byl pro mě začátek cca 30 minut trochu rozpačitý a zdlouhavý, ale poté již vše bylo perfektní. Nádherná je scéna s výborným Čepkem, kdy mění svou výpověď o falešném podpisu. Skvostná hudba Pavla Lišky. Bohužel se ukazuje nešvar českých filmů, kdy herci se nenaučí "hrát" na hudební nástroj - zde v případě Kemra je to až trapné, jak mačká klapky klarinetu úplně mimo melodii a rytmus. Celkově 80-85%. 6.12.10 ()

jonnybe

Možná bych dal 3, ale za ten song 4. " A von pořád čekal, že něco příde. A von pořád čekal, nepřišlo vůbec nic......." ()

krijka

Další ze série Hříšných lidí, oproti Partii krásného dragouna o poznání smutnější, ale zachovávající si svůj přístup k podezřelým-svině jsou více méně všichni a tady jsou to opravdu mrchy par excelence. Královou manželkou počínaje, přes dceru, sestru, potencionálního zetě, zelináře, továrníka staršího i mladšího a konče kapsářem Pépim (skvostná role „Vinetou“ Stanislava Fišera). Člověk se vlastně nediví, že se Král rozhodl skončit, tak jak skončil. Jinak je film opět profesionálně natočen, výborně zahrán, ale přece jen, ta posmutnělá atmosféra mně nějak nesedla. Ale špatný film to rozhodně není. ()