Reklama

Reklama

Léto 1944: Walter, mladý německý voják, bojuje již ztracenou válku a je na cestě na východní frontu, když je jeho vlak vyhozen minou do vzduchu. Naštěstí přežije a je místo toho poslán do malé jednotky v polských lesích obklopené partyzány. Protože sadistický velitel nařizuje vykonávat skutečně brutální činy, je brzy rozpolcen mezi smyslem pro povinnost, pocitem viny a svým svědomím, a neusnadňuje to nijak ani jeho láska k polské partyzánce Wandě, která s ním čeká dítě. (Viasat)

(více)

Recenze (55)

PROCESOR 

všechny recenze uživatele

Tak, že film trvá 3. hodiny neznamená, že to bude velkofilm. Cože vy mi nerozumíte? Tak jinak použiju třeba Blockbuster…Bože, jak tohle slovo nesnáším a všem co ho používají ,místo našeho krásného Trhák, se budu do konce života smát. Německý přeběhlík a Polská partyzánka, kurna to bude romantika, že nestačíte měnit kapesníčky! Stopáž je nevím proč vražedná, děj je celkem v poho, ale tou stopáží ztrácí. Konec je hodně utopistický. Za mě průměr. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Jsem trochu v šoku. Že tomuhle říká kamarád gogo76 kvalitní válečný film mne překvapilo, ale že filmu dal za 5 * i kamarád Volodimir2, to už nechápu. Dobře, bylo to natočeno podle románu s protinacistickými myšlenkami. Jistě ne každý odvedenec byl nacista a jistě ne každému se chtělo válčit. O tom žádná. Jenže... Sice uznávám, že Němci v rámci sebereflexe natočili lecos co ukazovalo fakt šílená svinstva co páchali za války, ale zase se nám tu množí filmy o hodných sedlácích, odvedených zlou armádou, nutíc je válčit... A to mně lehce vytáčí. Je to takové to lhaní si do kapsy s odstupem času, že za válku mohlo jen pár zlých vojáků co nutili ostatní chovat se hrozně. A jakpak se to těm pár vojákům asi podařilo? No že jich pár nebylo logicky. Že jich bylo až až... že z toho vznikla síla a moc jíž se nešlo postavit. A jak pak tu moc získali? No ano třeba od těch sedláků... Film se navíc odehrává v roce 1944 a to už i nejednomu náckovi začalo pomalu docházet, že je to s budoucností Třítí říše dost nejisté... Takže tahle ideová linka mi fakt neseděla i když chápu pocity hlavního hrdiny, že se v nové uniformě odsuzujíc krajany plnící povinnost stejně jako on mu nebylo dvakrát nejlépe. A tak je lepší zaměřit pozornost na Rusáky a jejich zločiny... Tahle taktika funguje i dnes a to fakt nejsem rusofil. Vrcholem debily pardon že to píšu natvrdo byla milostná linka... Nadržená partyzánka nechá bombu ve vlaku, který má o kus podminované koleje... Přitom riskuje chycení a zastřelení... Nechápu. Pak zahoří láskou k wermachťákovi a tak proniká na německé kontrolní stanoviště aby jej tam svedla, odvedla o kus dál do obilí na ten sex. On v klidu odejde, pozici nechá nehlídanou, nikdo jej nehledá a po sexíku a následné konverzačce (to mají ženy rády a hrdina to zřejmě veděl) se vrací na pozici. Mezitím jiná hlídka v lese plném partyzánů se svleče do naha a jde skotačit do tůně aniž by jeden hlídal... Ne - partyzáni jim neschovají hadry do ostružin a nesmějí se jak tam běhají hambatí Němčouři po lese... No prostě demence na demenci. A to bych mohl pokračovat... Samozřejmě láska pokračuje dál a chvilku jsem se musel podívat pořádně na uniformy, zda je to skutečně wermacht a ne kmen Meskaleros a zda snad já nekoukám na Vinetůa... Co oceňuji je snaha o dobové reálie a užití válečné techniky. Trochu zamrzel ten nezatemněný vlak, který si v noci svítil jak o Svatého Jána... Podrtřeno sečteno, tohle není rozhodně válečný film, není to ani moc psychologické drama, je to spíše takový dobrodružný TV snímek odehrávající se za války. Za ty kulisy a fešnou partyzánku dávám za 3 ochočené slepice, ale víc ani ň. * * * ()

Reklama

Ampi 

všechny recenze uživatele

Krátce po sobě jsem viděl Přeběhlíka a Majordoma. Jistá podobnost mezi nimi je. V obou případech je pro mě výsledek slabší 4 hvězdy. V obou je znát jistý protiruský tón, což je u Němců i Poláků pochopitelné, ale ne nutné. U Přeběhlíka je více kladen důraz na sebereflexi Němců na druhou světovou válku. I když, ne vždy je přiznání viny ochota nést za vinu následky. Vyplatila se německo-polská spolupráce v hereckém obsazení - Jannis Niewöhner a Małgorzata Mikołajczak jsou dobře vybráni a jsou dobrými představiteli svých postav. ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Je Prebehlík dobrý film? V rámci možností. Je názov adekvátny? To je diskutabilné. Očakával som ťažký vnútorný boj, pohnútky, ktorými by sa riadil a menil strany kvôli prospechu alebo tak. Proste agitku na to aká je vojna zlá a ako Rusi boli skvelí a všetci k nim prebehovali. Nebolo to ale úplne tak. Stal sa len obeťou systému. Bol verný vlasti a k Rusom ho zlákal len kamarát, ktorý mu tak zachránil život. Prechod k Britom tiež nebol taký, že chcel, veď systému veril, pracoval pre neho. Keby bolo na ňom neodišiel by. Záver je už len čistá túžba vidieť bývalú lásku. To jediné bolo trochu vytrhnuté z kontextu a asi niekoľko divákov túto jeho pohnútku nepochopí. Pre mňa to ale nie je prebehlík v tom pravom slova zmysle. Čo sa filmu týka, prvý diel z "fronty" fajn, aj keď nejaká bojovka tam nebola. Druhý je už len mix útekovky a úradničiny s vyrovnávaním sa s minulosťou a každodennosťou na pozadí. V rámci TV filmov veľmi dobré. 3 z 5 ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Mohla z toho byť celkom slušná emotívna záležitosť, pretože tu divák k tomu nájde všetky predpoklady - hlavná postava, ktorá bojuje s morálkou, zakázaná láska s nepriateľom, odlúčenie, prebehnutie, hľadanie, nájdenie.... Avšak spolu to akosi nefungovalo, čo dávam na vrub slabšej réžii. Priemer. 60/100 ()

Galerie (48)

Zajímavosti (5)

  • Siegfried Lenz, autor predlohy, založil príbeh na vlastných zážitkoch z vojny. Na východnom fronte ale nikdy nebol. Nemecké námorníctvo opustil v Dánsku, v malom meste Næstved. (Arsenal83)
  • Přes šedesát let ležel román Siegfrieda Lenze v šuplíku. Až když autor zemřel, podařilo se knihu „Überläufer“ („Přeběhlík“) konečně vydat a měla velký úspěch. (sator)
  • Film se natáčel v Polsku a Německu od 5. června 2019 do 31. srpna 2019. (sator)

Reklama

Reklama