Reklama

Reklama

Vrchní, prchni!

TV spot
Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Přál si někdo platit? Fantom restaurací vám vždy vyhoví! Knihkupec Dalibor Vrána (J. Abrhám) nemá lehké živobytí. Líbí se ženám a ty se zas líbí jemu, a protože je mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku spolknou alimenty. Svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem, který mu přihraje náhoda. Stane se falešným číšníkem, nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací. Využívá pracovní liknavosti vrchních a ochotně inkasuje netrpělivé hosty. Sám je překvapen, jak mu jednoduchý trik vynáší. Jenže – tak dlouho se chodí se džbánem… (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (95)

  • Skladatel Jaroslav Uhlíř vzpomínal na vznik dnes už slavné písně "Severní vítr": "Objednal si ji režisér Láďa Smoljak a měla mít vyloženě zlatokopecký charakter, který by umocnil myšlenku rýžování peněz. Zdeněk Svěrák přinesl první půlku textu s tím, že druhou polovinu časem dodá. Já tedy první část zhudebnil, a po určité době přinesl Zdeněk zbytek. Perfektně se na to připravil, nastudoval i spoustu zlatokopecké literatury. Původní text zněl: 'Jsem na špatném dílu a nenajdu žílu.' Byly to skutečné zlatokopecké termíny, ale mně se to zdálo nesrozumitelné. Zdeněk slova předělal a píseň jsme nabídli k nazpívání Pavlu Bobkovi. Ten to však tenkrát odmítl, protože měl právě své anglosaské období, a já se poprvé uplatnil i jako zpěvák." (NIRO)
  • Ve scéně se šatnářkou namluvil rozhlasové informace Federální kriminální ústředny Jan Rosák. (Skladatel)
  • Podvedený německý turista (Jindřich Narenta) nadává: „Goldenes Prag! Wirklich goldig!“ („Zlatá Praha! Opravdu zlatá!“). (sator)
  • Kriminalista (Boris Rösner) kupuje knihu s názvem „Ruce vzhůru“. V databázi Národní knihovny takový titul před rokem uvedení filmu není uveden. (sator)
  • Vůz, který si šel přeparkovat číšník, byl Chrysler 180 z roku 1975. Chrysler 180 byl základní název pro sérii velkých sedanů vyráběných společností Chrysler Europe. Vůz se vyráběl v letech 1970 až 1975 ve Francii a ve Španělsku. V závislosti na motoru byly vozy prodávány také jako Chrysler-Simca, Talbot a Talbot Tagora. Chrysler 180 platil za jedno z nejdražších aut na československém trhu, které si mohl dovolit jen málokdo. Jezdili v něm známé osobnosti, objevovalo se i jako auto taxikářů. V roce 1974 přišlo na 24 750 tuzexových korun. (sator)
  • Scéna v rybářské restauraci se točila v prostorách loděnice Českého Yacht Klubu na adrese Podolské nábřeží 1148, Praha. Dřevostavba budovy loděnice vznikla roku 1912 a je na seznamu chráněných památek. (sator)
  • Vrána (Josef Abrhám) má doma Gramofon Supraphon NZC 121 z let 1971–1974. V době prodeje stál 2 400 Kčs. (sator)
  • Malou roli hosta motorestu si zahrál i tehdejší zástupce vedoucího výroby tohoto filmu Václav Eisenhamer. Jedná se o prvního „obraného“ hosta Vrány (Josef Abrhám). (sator)
  • Ve filmu se zmiňuje nápoj Vinea. Vinea je značka syceného nealkoholického nápoje vyráběného z hroznového moštu. Vineu namíchal kolektiv slovenských vinařských odborníků v roce 1973. Vinea získala řadu ocenění. (sator)
  • Nedaleko místa, kde bydlel filmový knihkupec Dalibor Vrána (Josef Abrhám), byla v listopadu 2021 slavnostně Zdeňkem Svěrákem pokřtěna nová autobusová zastávka U Prdlavky, pojmenovaná podle přezdívky Dalibora Vrány. Svěrák dorazil ve svém zeleném oblečku z filmu a právě jeho hlas v nově otevřené autobusové lince zastávku pasažérům i oznamuje. (MatyM)
  • Ve filmu se objevuje spojení šošolová polévka, kterou platila falešnému vrchnímu postava Milady Ježkové. Podle všeho se jedná o autorský výraz, šošolová polévka je čočková. Samotný autor scénáře filmu, Zdeněk Svěrák, k tomu píše toto: „Když se chtěla moje maminka pochlubit sousedkám, že už umím mluvit, naklonila se ke mně do kočárku a zeptala se, jakou polívku mám nejradši. A já údajně odpovídal: šošolovou. (rakovnik)
  • Ve scéně s oslavou promoce je v restauraci za herci pověšena kopie obrazu „Jaro“ (1482) od Sandra Botticelliho. (stefji)
  • K roli ve filmu se Karel Šíp dostal omylem. Původně se jel podívat jen na natáčení, ale když už tam byl, dal mu režisér Smoljak malou roli a zahrál si jednoho z abiturientů. (sator)
  • Dalibor Vrána (Josef Abrhám) cestou na třídní sraz zastaví v motorestu a kupuje víno. Tato pasáž se natáčela ve známém podniku U čtyř kamenů, zbudovaného v roce 1972 na bývalé křižovatce cest Stará Boleslav-Tuřice a Hlavenec-Podbrahy, později na trase dálnice D10. Motorest byl od konce 90. let nefunkční a byl zbořen. Na jeho místě byla v roce 2013 postavena dřevěná koliba. Bohužel 18. listopadu 2017 kvůli špatnému posudku spalinové cesty komínu koliba vyhořela včetně vybavení – vzniklá škoda byla odhadnuta na 23 420 000 Kč. O tři roky později byl obviněn z nedbalosti konkrétní člověk. (Zdroj: ČSFD)
  • Režisér Ladislav Smoljak byl známý tím, že si do malých rolí dosazoval své kamarády nebo blízké. V tomto filmu se objevila prakticky celá jeho rodina. Ženu, která neví, jak má reagovat na dotaz od pana Pařízka (Zdeněk Svěrák), „... zda už přišel Prdlavka domů“, hraje režisérova maminka. Ve Špindlerově Mlýně se nejprve v horském hotelu objeví Smoljakova manželka Dáša a poté i dcery Kateřina a Alžběta, které se vezou na psím spřežení. Psí spřežení přitom řídí samotný režisér Ladislav Smoljak. Malou roli si v horském prostředí střihl i Smoljakův syn David, který na zasněženém parkovišti hledá vrchního. Zřejmě nejvýrazněji se však divákům do paměti vryl další syn režiséra Filip, který před domem na pražském Žižkově legendárně pomáhá hlásit panu Pařízkovi (Zdeněk Svěrák), zda u jeho auta svítí světla nebo troubí klakson. (ELBobes)
  • Malou roličku opilého návštěvníka motorestu (Ilja Racek), který vnutí Daliboru Vránovi (Josef Abrhám) peníze za tři myslivce, měl původně hrát František Vláčil. Den před natáčením ovšem onemocněl a nemohl ji zrealizovat, proto byl na poslední chvíli povolán jako náhrada zmíněný Ilja Racek. (mchnk)
  • Ačkoliv Alexej Pyško ve filmu ztvárnil přísného policistu, v osobním životě měl s policií veskrze kladné zkušenosti. Jednou při jízdě autem z Ruzyně do Národního divadla uvízl u Chotkových sadů v koloně a hrozilo, že nestihne představení. Požádal tehdy o pomoc opodál stojící policisty, kteří mu vyhověli, takže do Zlaté kapličky nakonec dorazil včas. (majky19)
  • Scéna s příslušníkem VB (Alexej Pyško) se měla původně natáčet skrytou kamerou s tím, že auta budou normálně projíždět. Ovšem ve chvíli, kdy se Pyško postavil na křižovatku, všechna auta zůstala stát a řidiči čekali, co se bude dále dít. (majky19)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu

28.10.2019

Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po… (více)

Reklama

Reklama