Reklama

Reklama

Vrchní, prchni!

TV spot
Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Přál si někdo platit? Fantom restaurací vám vždy vyhoví! Knihkupec Dalibor Vrána (J. Abrhám) nemá lehké živobytí. Líbí se ženám a ty se zas líbí jemu, a protože je mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku spolknou alimenty. Svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem, který mu přihraje náhoda. Stane se falešným číšníkem, nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací. Využívá pracovní liknavosti vrchních a ochotně inkasuje netrpělivé hosty. Sám je překvapen, jak mu jednoduchý trik vynáší. Jenže – tak dlouho se chodí se džbánem… (Česká televize)

(více)

Recenze (728)

Lima 

všechny recenze uživatele

Je vůbec možný vymyslet pro jeden film tolik gagů a nápadů? Jasný důkaz, že Zdeněk Svěrák je titán mezi českými scenáristy. Půvabná, inteligentní a velmi vtipná komedie, jejiž jedinou slabinou je závěr s uhozenou hromadnou honičkou, jak ve stylu starých němých grotesek (nic proti nim, ale tady mi to sedělo jak pěst na oko). Ovšem Abrhám jako falešný číšník, proutník a profesionální houslista :o) nemá chybu. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Vynikající komedie plná nestárnoucích replik typu "Ostřikovače stříkají, světla svítí, ... ". Typický Smoljakův film vyniká samozřejmě scénářem, humorem a hereckými výkony, zejména pana Abrháma a Svěráka. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Smoljaka a Svěráka mám hodně rád, ale "Vrchní, prchni!" mi opravdu k srdci nepřirostl...ale i tak to pokládám za solidní komedii...kterou ovšem nemusím vidět častěji než jednou za pět let. ()

lebowski 

všechny recenze uživatele

Poprve jsem viděl tak v roce 1982, humor i prostředí, kde se natáčelo, mi je hodně blízké. Od té doby jsem si oblíbil Abrháma a někdy si pletu Vránu s Králíkem. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Zlatý klenot české komedie, tenhle vrchní s autem do čistírny. Vypadá jak Vrána,ale je to Králík .. Na to pozor vážení přátelé. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Výborný nápad a slušné herecké výkony povyšují tuto komedii na jednu z nejlepších českých, která se za totáče urodila. Vrchní, prchni ač je možná trochu moc jednoduchá i pro samotného vrchního nevrchního mluví již samotným názvem za vše. Nezdá se mi sice zas tak vtipná, ale na druhou stranu pokud beru vtipné ty scény, kde návštěvníky okrádá o jejich pracně vydělané korunky, tak musím zákonitostně mlčet, protože je to bráno jako satira na vrchní té doby a tak to také funguje a právě díky těm scénám je to tak zábavné a originální. Pan Smojlak sám řekl, že kdyby tuto komedii točil v dnešní době, asi by se tolik nechytla. Tenkrát vrchní na svojí práci víceméně kašlali, když si byli tak rovni, ale dnes by to nejspíš tak nefungovalo. Každopádně to vůbec nevadí. Dokáže se u toho pobavit prakticky každý. Komedie je to na to zábavná dosti. --- Stěrače stírají, odstřikovače stříkají. - Že se Vám do toho pletu ale ty stěrače, odstřikovače nemusíte hlásit, ty přece vidíte. - To je pravda, díky - Erno ty stěrače, odstřikovače nemusíte hlásit to všechno vidím. - Jó..Klaxon troubí... ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Slavný film o jednom takovém "normálním" vrchním. Zábavný filmeček s hezkou honičkou ala všichni na jednoho. Výborný Josef Abrhám a Ladislav Smoljak. Jeden ze skvělých filmů staré české školy na které by se nemělo zapomínat. ()

gouryella 

všechny recenze uživatele

Opet jedna z klasickych komedii pana Smoljaka. Zaverecna honicka sice trochu kazi dojem jinak dokonale komedie, ale presto si tento film zaslouzi absolutni uznani. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Navzdory predestinaci dobou svého vzniku natočil autorský tandem Ladislav Smoljak (režie) a Zdeněk Svěrák (scénář) nadčasovou a geniální tragikomedii, v níž zúročili většinu svých předností. Smoljakova nenápadná režijní práce (málokdo ho vnímá a oceňuje jako režiséra - neprávem) a hlavně scénář Zdeňka Svěráka (dle mého názoru nejlepší žijící český scénárista) postavený nejen na humorném nadhledu a vtipných replikách, ale i na věcech závažných (krize středního věku, vnitřní nesoulad ideálů a praktického života, nesnesitelná lehkost bytí ženatého donchuána...), jsou spjaty implicitně s estetikou divadla Járy Cimrmana - důraz na civilnost, nenápadnost, verbální charakter snímku, převažující optika mužského světa, nemluvě o provázanosti explicitní (herecky je obsazen téměř celý ansámbl). Všemu ovšem dominuje herecký výkon a vizáž Josefa Abrháma, na jeho charismatu a hereckém mistrovství stojí celá umně budovaná stavba filmu. A Abrhám je velký herec, pracuje s minimem výrazových prostředků, často hraje jen proxemicky, mimikou a gesty... Jeho mlčenlivý, zkroušený, jakoby vnitřně zlomený uhrančivý výraz doslova vystupuje nad rámec filmu... Nedílnou součástí snímku je i vynikající a koloritu filmu odpovídající hudební složka Jaroslava Uhlíře, jeho nostalgií prostoupený Severní vítr přesně koresponduje a dotváří tragikomické vyznění filmu (navíc již zlidověl stejně jako většina replik z pera Zdeňka Svěráka - ta koncentrace ,,hlášek" je skoro až neuvěřitelná). Za pozornost stojí jistě i hold němé grotesce vzdaný v závěru filmu - hromadná honička číšníků po kolonádě v Karlových Varech jako by z oka vypadla z nějaké taškařice němé éry...jen místo strážníků se tu honí číšníci... Umně krásný, vtipný i dojemný film, který možná odráží i cosi z typicky českého národního charakteru... ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Ale ostřekovače vám přece nemusí hlásit, vždyť to vidíte i sám, ne?“ Nevidím jediný dôvod, prečo tomu nedať plných 5*. I po desaťročiach dokonalá pecka. Máte skvelé filmy, v ktorých ale je napr. 10-minútová zbytočná dejová odbočka, bez ktorej by to bolo lepšie a ktorá je taká nudná, že s čistým svedomím nemôžete dať 5*. U Vrchní, prchni! nič také. Nie je v ňom nič navyše. Všetko, čo tu má byť, tu je. A nie je tu nič, čo tu nemá byť. Dokonca aj veci, ktoré sú zdanlivo len také neškodné srandičky, majú svoje opodstatnenie (rozprávka o prasati v žite). Scenár je úžasný, plný absolútne božích hlášok a famóznych dialógov. Postavy sú uveriteľné. Jednotlivé scény už kultovejšie byť nemohli. Logické chyby si všimnete až pri tridsiatej repríze (prečo, keď za ním všetci utekali, si nikto nezapamätal ŠPZ vozidla? Ako mohli na svadbe súhlasiť s platbou vopred, kedy nevedeli, kto čo zje a vypije?). Do dokonalosti (a k piatej hviezde) to potom ruka v ruke dovádza dokonalý Abrhám (ale aj ostatní sú skvelí), geniálna Uhlířova pesnička, fantastická atmosféra starého pražského Žižkova a zaujalo ma, že je to prísne realistické; približne takto nejako by to prebiehalo, ak by sa nejaký chlap rozhodol stať s falošným čašníkom; ani raz som si nepovedal, že je to prehnané, že toto by sa určite nestalo alebo že sa nezachoval normálne. Všetky Vránove činy a rozhodnutia, nech sa javia byť akokoľvek absurdné, sú ukotvené v realite. Spätne oceňujem nielen perfektný situačný humor, ale i rôzne nečakanosti v scenári (napr. Vránova silná posadnutosť sexom, čo je pravdupovediac zaujímavá dejová vsuvka, mohlo by sa zdať, že bez nej by to bolo lepšie, ale  nebolo). ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Asi nejlepsi film Josefa Abrhama a jeden z nej od Smoljaka a zaroven jedna z nejlepsich ceskejch komedii. Film ma dobrej napad a dokaze porad prichazet s necim originalnim, je tu neskutecny mnozstvi hlasek, pribeh hezky odsejpa a je to fakt skvela zabava. Akorat zaverecnej beh cisniku byl mozna krapet prehnanej, ale jinak je film bezchybnej. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Tak vrchní mají dneska sjezd.", "Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.", "Ruce vzhůru, Broučci!" Bezchybná podvodnická skoro crazy komedie s neobyčejně vtipnými dialogy, krásně nostalgickou písní, dojemným Josefem Abrhámem a filosofickou pohádkou o vepříkovi, který jediný mohl říct "Byl jsem v žitě." ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tak tento film je prostě česká téměř nestárnoucí klasika-režie i scénář L.Smoljak(mimochodem druhý Smoljakův celovečerní film viz. po zdařiém Kulovém blesku další skvělý zářez do tehdy československé kinematografie) a Z.Svěrák i když je oba moc nemusím tak toto se zdařilo.Český divák přeci miluje nenáročné filmy.Na druhou stranu této komedii trošku škodí to její neustálé reprízování(inu dobré filmy se zas až tak často jak je u nás zvykem nevysílají) stačilo by tak jednou za pět let si tento film připomenout.Ale když oni tam snad nic jiného ani nemají.Sice fiktivní a smyšlený příběh ale když se nad tím tak člověk zamyslí tak tenkrát by to snad i šlo.Dnes už by to bylo těžko dosažitelné.Za krásné texty Jaroslava Uhlíře a za roli té protivné baby v hospodě v podání Milady Ježkové(nevím proč ale na tu babu mám od jisté doby slabost snad už od filmu Hoří má panenko a Lásky jedné plavovlásky).A jentak mimochodem nikoho jiného než pana Abrháma si v této roli snad ani neumím představit.Byli tam jisté náznaky třeba pan Nárožný atd.Ale považte?Jinak také dobrý herec ale měl na to tenkrát takovou tu hospodsko-drzou vyzáž.Nějak by mě tam neseděl.Prostě ta Abrahámova role byla pro něj šitá přímo na míru.Za 5*. ()

movie 

všechny recenze uživatele

Geniální klasika. Ještě do teď si pamatuju jak sem se v dětství bál když falešný vrchní Vrána kasíroval hosty. Dneska sem si to připoměl ve stavu totálního komatu, ale pořád za 5*. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejlepších českých komedií s inteligentním a velice vtipným scénářem Zdeňka Svěráka. Josef Abrhám v hlavní roli exceluje. Myslím, že je málo Čechů co tenhle snímek neviděli. ()

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu

28.10.2019

Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po… (více)

Reklama

Reklama