Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu. (Bontonfilm)

šakal007

Zpracování je slabší a zasloužilo by spíš tři hvězdy, ale bylo vlastně příjemné připomenout si Mekyho dráhu. Hraje sám sebe hezky, a vlastně až s odstupem si uvědomuju jeho význam. Věřím, že se dal dokument zpracovat lépe, škoda, že tvůrci tomu nechtěli dát víc času. ()

IvonaK

Dokument obsahově nic moc, ale že byly do něj použity písničky, které Miro Žbirka zpíval s kapelou Modus, tak to bylo ohromné. Ale na čtyři hvězdičky to není. Chtělo to něčím oživit. ()

papilon395

Na Žbirkovi jsem nikdy neujížděla, ale pamatuju, že v době mé první velké lásky hráli v rádiu pořád dokola Biely kvet. Dokument pokládám za vydařený, jeho historické pasáže vypovídají mnohé o tehdejších poměrech. Víc než distinguovaný hlavní protagonista se mi líbil rovný a věcný Laco Lučenič. Hlavně jeho hláška, že Lehotský je jednotkou egoismu. ()

mig21

Skvělá sonda do života i zpráva o hudbě let dávno minulých. Mimo jiné pochopíte, proč jsou Slováci v hudbě tak moc napřed... ()

yntelygent

Davam 5,aj ked to urcite ma nejake chybycky krasy,ale plny pocet davam,lebo su tam zabery ktore doteraz neboli zverejnene,takze su pomerne cenne pre ludi z hudobnej brandze co v tych casoch tiez aktivne hrali,ako napr.aj ja,preto moje hodnotenie vacsina ludi mozno nepochopi,ale to male percento muzikantov co tu je mi asi velmi dobre rozumie. ()

nula87

Miro Žbirka je sympatický chlap se srovnanými prioritami a bez nějakých hvězdných manýrů. Dokument by mohl více popsat i období po revoluci, které z mého pohledu trochu odbyl. 65% ()

subic

Já se toho nebojím, já to napálím, u mě za plný počat. Je to takové vyprávění staršího pána o době, kterou já si pamatuju jako špunt. Začátkem osmdesátek už zářil a já teprve tahal kačera a v druhé půlce osmdesátek jsem byl teprve na základce. Poslouchali ho spíš moji rodiče, s otcem jsou vlastně vrstevníci. Nikdy jsem si nekoupil žádnou jeho desku, protože pro mě rockera to byl spíš "měkoň", ale on má prostě dobré písničky a vždycky měl. Prostě v těch osmdesátkách byly pro mě v kurzu víc kapely ze Slovenska jako Elan, Team, Tublatanka. ALE byl jsem za posledních 5 let dokonce 2x na jeho koncertě a je to showman, bavilo mě to. Pro lepší pochopení některých zde zmiňovaných věcí je dobré shlédnout obě řady dokumentu ČT PopStory. Sedmdesátky s Modusem, osmdesátky s Limitem, pak od roku 1990 uváděl Thytmick atd. atd. Miro Žbirka je zvláštní tím, že pořád jede dál a i jeho novější písničky hrají komerční rádia, hraje je televize, prostě vejdou ve známost. Kapely jako Team a třeba i Olympic, oni taky stále koncertují, ale lidi na ně chodí proto, co udělali před 30i lety nebo ještě dřív. Dokument taky zachytil část jeho soukromí, nejsou tu vidět ani fotky jeho rodičů , jen info, že se seznámili za války v Anglii, zmínka je jen o jeho předčasně zesnulém bratrovi Jasonovi v roce 1969. Jeho první manželka tu taky nijak nefiguruje, ale jeho první dcera se tu objeví. Krátce se tu objeví i jeho druhé 2 děti a druhá manželka, která je vlastně takovou jeho múzou a kupodivu je s ní už od osmdesátek, kdy za ním přišla jako fanynka. 9/10 ()

SAINTS

Totalne premarnena priležitost,informacii je tam ako šafranu.Ide skor o radovu epizodu serialu bigbit.Vo filme sa rysuje niekolko zaujimavych dramatickych tem,vstah s Lacom Lučeničom,Marikou Gombitovou,s bratom,ale všetkemu tomu sa film vyhne a zobrazi nam len take tuctove zabery z dobovych tyždennikov. ()

miki68cz

Trochu odfláknutý dokument, krátká stopáž, škoda, promarněná příležitost postavit filmový pomník velké osobnosti. I přesto všechno děkuji za film o vyjímečné osobnosti skvělého zpěváka Mekyho, kterého miluji z celého srdce. Tento film vám vřele doporučuji. ()

ostravak30

Mekyho Žbirku mám hrozně rád. Vedle Karla Gotta jej považuji za velmi skromného člověka se smyslem pro humor. Pohodáře bez skandálů a navíc s celou řadou notoricky známých hitů. Těch taky ve filmu celá řada zazní. Vidíme množství archivních materiálů a vzpomínek. Pravdou je, že osobností v dokumentu mohlo být více, které by zavzpomínali, než jen členové jeho bývalých kapel. Stejně i například nehoda Mariky Gombitové či tragický osdu jeho bratra jsou události, kterých se filmaři mohli dotknout víc. ()

Něrpa

Dávám pět za Mekyho písničky a osobu, ne za dokument, ten je o něco slabší. A Matty je PIČA. To je asi tak všechno. ()

Arkagas1989

Jak příhodné, že někdo zemře a Netflix mu hned na hlavní stránku hodí dokument o něm. Mekyho jsem si pustila do pozadí, nakonec jsem ale koukala jak na film a pro mě jako člověka, který sice zná jeho písničky, ale už ne tak moc jeho život to bylo přínosné. Nutno říct, že celé je to velmi milé. Člověk pořád tak nějak kouká na ty písničky a nedochází mu, že už mu není 35, ani 45, ale že všichni stárnou, stejně jako my... stará generace kvalitních herců a hudebníků odchází a s nimi i kus našeho dětství a mládí, proto je nám to tak líto. Tenhle pohled na Mekyho ale nevnucuje žádné názory, spíš si tak hezky pomalu plyne. ()

Brano

Od dokumentu som očakával trošku viac. Miestami to bolo mierne zdĺhavé a bez emócií, výprava trochu chaotická. Keby som nebol Mirov fanúšik, tak by som asi nedal také vysoké hodnotenie. Ale keďže ide o môjho najobľúbenejšieho česko-slovenského speváka, tak som vďačný, že aspoň takýmto spôsobom som si mohol pripomenúť jeho život. Bola to rozhodne legenda, ktorá zanechala nezmazateľnú stopu na hudobnej scéne. ()

solisoli

Slovenskô Magi a kua medailónik o významnom svetovom superstar, ktorý sa síce neobjavil v žiadnom svetovom rebríčku, ale za to v priľahlých slovenských dedinách šaleli nad jeho vlastným super hitom ,, Žltá rieka“, ktorý obletoval Československé nemocnice, keď imobilní, alebo leniví pacienti naplnili svoje bažanty šťačkami a vyrevovali po sestričkách, pre akt vyprázdňovania. Vďaka tomuto hitu zosadil Magi z trónu aj Káju, ktorého to temer položilo. Čo ešte k tomuto slávnemu umelcovi a jeho medailónu dodať. Vivat , vivat – Beňovský. ()

Aniki

Dokument sám o sobě příliš z šedivého kvalitativního průměru nevybočuje. Žbirka je ale opravdová osobnost, jeho inteligence se mu dosti výrazně podepsala v kariéře i v osobním životě. Dalo by se povědět - skutečně šťastný člověk. Miluju jeho britský humor, který ovšem ve snímku nedostal prostor. Linka s Lučeničem a Lehotským byla zajímavá, ukázala na neprůstřelnost některých eg. Patřím ke generaci, která na jeho hitech konce 70. a začátku 80. let vyrůstala a tak "som si túto záležitosť pozrel ozaj rád". Ještě nutno připomenout, že jeho hitovku "Už len 22 dní" jsme milovali úplně všichni vojáci základní služby...proč asi? ()

PamelaJJK

V některých momentech se mohlo jít víc do hloubky, víc pod kůži, ale celkově příjemný a pohodový dokument o vynikajícím muzikantovi se skvělým smyslem pro humor. Meky je prostě sympaťák každým coulem a stejně sympatický je i tento dokument. ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka