Sugarlandský expres

The Sugarland Express

Sugarlandský expres

Dobrodružný / Krimi / Drama / Road movie

USA, 1974, 110 min

Ranný, výborný Steven Spielberg sa mohol svedomite oprieť o výborných hercov, alebo spolupracovníkov od štábu, aby vytvoril špičkovú Road-Movie, a ja som nedýchal až do konca záverečných tituliek, POLICAJTOV mali za chrbátom toľko, že Bonnie s Clydeom by sa kurva čudovali!!! Určite Stevena Spielberga treba obdivovať, lebo dekády vytvára nemalé úsilie do výroby filmov, či už režíruje, alebo produkuje, ale viem, že starý-dobrý Spielberg to už dávno nie je...Prekvapiť môže stále, a bolo by už načase! Goldie Hawn, Ben Johnson, Michael Sacks, William Atherton KVARTETO s nasadením a dôvtipom, alebo s dávkou veľkej NAIVITY, že im to len tak prejde, v podstate idú naprieč Amerikou, aby sa priblížili k SYNOVI, sociálka ho uchmatla a odovzdala pestúnom, hrdá matka i s otcom, ktorý predčasne odíde s väzenia s policajtom v aute, všetci traja idú ako najlepší kamaráti, holúbkovia smerom k zátarasám...Policajt je vlastne rukojemníkom, ktorého donútia ísť na miesto stretávky, média o všetkom informujú a z týchto manželov sa stávajú miláčkovia Ameriky s veľkým zástupom FANKLUBU! Podarení RANGERI by radi venovali smrteľnú guľku z diaľky, aby ukončili toto trápenie a či to tak bude, nechám na divákoch, ktorým odporúčam ešte nenamysleného Stevena Spielberga, pravdaže pridajte si k tomu úvodzovky... Ja by som to nazval ako POCTA žánru...(26.7.2015)

• jujec

No, nic moc teda. Když dvojice hrdinů unese policejní auto i s policistou a pak setíky policistů za nimi jedou, střílí po nich a snaží se je zastavit, i když oni jasně předem řekli, že se chtějí dostat do Sugarlandu, kde policistu propustí, tak mi přijde, že je děj filmu naprostý nesmysl - zjevně jde o zbytečné ohrožení na životech všech kolemjdoucích, neúčelné náklady na pohonné hmoty atd... Ale pokud se to tak před těmi 40 lety stalo, tak musím říct, že tamní policisté byli neskutečně hloupí.(2.10.2015)

Ústredná dvojka hrdinov Spielbergovej road movie je trochu iný typ hrdinov, ako napríklad Bonnie and Clyde, Zapadákovci, alebo Takí normálni zabijáci, pretože ich adorácia verejnosťou nie je nijako zvrátená. Oni nikoho nezabíjajú, ani nevykrádajú banky, chcú naspäť iba svoje dieťa. Na to je Spielberg príliš politicky korektný režisérsky typ. Film je výnimočný svojou formou, toľko policajných áut a áut všeobecne na cestách mimo mesta som ešte v žiadnom inom americkom filme nevidel. K slovu sa dostane aj helikoptéra a všetko to vyzerá poriadne cool, Spielberg to ale myslí dosť ironicky. Je vtipné sledovať kolónu policajných áut, sledujúcich v podstate nezaujímavú trojicu, čo asi svedčí o tom, že sa v regióne toho asi moc zaujímavého neudeje. Spielberg s kameramanom točí krásne obrázky a odľahčuje situáciu komickými prvkami, film ale nedoporučujem šovinistom a feministkám, tí prví sa iba utvrdia v presvedčení, že všetky ženy sú sprosté kravy a tie druhé asi neprekusnú, že všetky komplikácie tu spôsobí Lou, aj napriek tomu, že má také dobré srdce. Ja som mal tiež dvakrát na ňu poriadne nervy.(5.3.2013)

Vynikající. Nad slzavě vyhlížející historkou (i když je podle skutečnosti) o rodičích, kteří chtějí své dítě zpět, vítězí režie, reálie a bezchybné herecké výkony. Od Goldie Hawn až po postavu policajta, který vede vyjednávání. Film pak v podstatě "přesahuje" sám sebe a vypráví i o soudržnosti, zbraních, spravedlnosti i "policajtské cti." Když jsem pochopil ten vpravdě metaforický název, byl jsem navýsost spokojen.(17.11.2003)

• dopitak

Po stopách Goldie Hawn tentokrát na začátek Spielbergovy cesty. Problémem u mě nebyl ani taky děsný dabing (už třetí v pořadí, proboha!) s Lucií Svobodovou a Bohdanem Tůmou, jako spíš, že tenhle film je děsná blbost. Utahaná road movie, kde je stejně už na začátku jasné, že se bude vzpomínat na Bonnie a Clyde.(15.9.2011)

• - Spoiler: Jeden z mála Spielbergových filmů, které nekončí pro hlavní hrdiny šťastně. (Satan)

• - Ukradené policejní auto, Dodge Polara, bylo i se všemi dírami po kulkách po natáčení Spielbergem odkoupeno. (Satan)

• - Producenti nebyli schopni najít dítě, které by se podobalo hlavnímu hereckému páru. Spoluproducent Richard D. Zanuck tak obsadil svého vlastního syna. (HellFire)