Nejznámějším dílem českého klasika Josefa Kajetána Tyla je romantická báchorka "Strakonický dudák aneb Hody divých žen". Vypráví o chudém vesnickém muzikantovi, který se v touze po bohatství a slávě vydá daleko do světa. Na cestu dostane neobvyklý dar – jeho matka, lesní víla Rosava, mu vdechne do dud čarovnou moc. A Švanda jde skutečně od úspěchu k úspěchu. Vydělává spoustu peněz a všude ho znají, na druhé straně se vzdaluje rodné vesnici i své milé Dorotce. Místo radám dobrých přátel raději naslouchá pochlebovačům v čele s protřelým světoběžníkem Vocílkou. Teprve prudký pád mu otevírá oči… Ze tří filmových zpracování je divácky nejoblíbenější adaptace z roku 1955 Karla Steklého. Titulní postavu zde hrál (stejně jako v té době na jevišti Národního divadla) Josef Mixa, Švandovu milou Marie Tomášová, Vocílku Rudolf Hrušínský, Kalafunu Ladislav Pešek a Rosavu Vlasta Fabianová. (Česká televize)

Havala

Na svou dobu docela výpravné dílo, jen ty zpěvy a strnulé herecké výkony jsou docela odpudivé. Námět je jasný s ím nic neuděláte, avšak zpracování by mohlo být lepší. ()

Pitryx

Já tenhle příběh, nebo chcete-li pohádku nikdy rád neměl. Vždy jsem měl pocit, že jsou to dva příběhy a pár motivů, mimochodem zčásti ukradených z jiných zdrojů, v jednom. Tato verze mi připadá o trošku horší nežli její předchůdce. Na můj vkus je tu dost hlucho. Zase musím uznat, že má oblíbená scéna se strašidly je zde lepší. Přesto jeto film dobře zpracovaný a svým způsobem snad i zábavný. Myslím, že obě verze mají co říci, a jsou si hodně podobné. Ovšem tato barevná je více pohádkovější. ()

ostravak30

Karel Steklý má za sebou opravdu zajímavou filmografii, v níž se často pohyboval na úplně opačných protipólech. Vedle filmu Roztomilý člověk natočil třeba Kariéru a hned po Anně proletářce se pustil do dudáka. Mě osobně se Strakonický dudák líbí. Bohužel verzi z roku 37 neznám, ale je jasné, že bude absolutně jiná, protože se pohybujeme ve dvou absolutně odlišných dobách. Karel Steklý si dal docela záležet na výpravě. Kombinace exteriérů a studiových kulis k sobě perfektně ladí a rozdíl jde poznat jen málo. I exotické království bylo vystavěno dost povedeně. K tomu si vybrali tvůrci pěknou českou lokalitu. Líbí se mi hudba a Ladislav Pešek, kterého jsem si hned představil v typologicky podobné roli Obušku, z pytle ven! stvořené ve stejném roce. Nepřekonatelný je i Rudolf Hrušínský. Pravda je, že do klasické pohádky, byť i dobové, to má asi přece jen trochu dál. Poetiku ztvárněné doby to úplně nemá. Také chybí větší porce lepšího humoru. Na druhé straně mi dvě hodiny utekly a zvláštní je, že si na podobný film nikdo už poté netroufl. ()

Horác

Samozřejmě je to celé zastaralé. Herecké výkony toporné a divadelně přehrané (snad s výjimkou Hrušínského). Jenže vzhledem k datu vzniku to hravě odpouštím. Aspoň se člověk občas zasměje kouzlu nechtěného. A když přičtu horor u šibenice, kdy jsem si řikal:"tyjo toj e jak v nějakým pánu prstenů:)", tak nemohu dát míň než 60%. ()

Cichal

Nejzábavnější část tohoto filmu byla scéna s "mozkomory"... Koukali jsme na to se třídou a už jsme jen říkali, že přijde Dorotka a vykouzlí Expecto Patronum... Něco podobného se doopravdy stalo... Asi je obtížné filmy ze starší doby porovnávat.. Nevím, film mě bohužel nezaujal. Nejzábavnější částí projekce tohoto filmu bylo, když náš učitel během dokoukávání usnul... :D Rozhodně tak vypadal... ()

japekli

Jako harantovi se mi to samozřejmě líbilo a slyším, jako by to bylo dnes, když fotřík hned u televize říkal, že komouši jsou napravený Švandové a matka ho tišila, abysme to nekvákli někde ve škole. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

mentos.

Asi před dvěma lety jsem četl scénář od J. K. Tyla jako knížku k maturitě. Takhle jsem si to ale při čtení rozhodně nepředstavoval. Závěr filmu byla přímo příšerný a vůbec to neomlouvá fakt, že to bylo natočeno v 50.letech minulého století. 30% [viděno 15.12.2012- TV] ()

Nick321

Krásná československá pohádka o muzikantovi zdánlivě bez rodičů, avšak s kouzelnými dudami, se kterými se vydal do světa. Tam rozjel svou dráhu "celebrity", dostal se až na sultánův dvůr a skrze lest¨způsobenou Vocilkou (Rudolfem Hrušínským, kterému role slizkých hadů byly skoro ušity na míru) úplně zapomene, kdo je jeho skutečná láska a později toho hořce lituje. ()

jaza

steklý dokázal už v té době udělat film s filmovými herci, tady je to vše pořád dosti patetické ()