Danikaa

Nechce sa mi veriť, že som  si pozrela tento film. Vojnové totiž podvedome nepozerám. Na tomto ma však od začiatku zaujal spôsob, akým Le Ly rozprávala svoj príbeh. Aj o príšerných situáciách ktoré prežila, dokázala hovoriť s nadhľadom, zaujímavým úsmevným spôsobom. O to horšia bola vizuálna stránka, kde Stone nešetril drsnými, brutálnymi a krvavými scénami. Pohľad na bežných ľudí ničených na jednej strane Američanmi a na druhej Vietkongom, ma deptal. Obdivovala som Vietnamcov, s akou pokorou prijímali svoj osud. Le Ly sa zmenil život príchodom seržanta Steeva. On ju potreboval a ona sa zaľúbila. Do Ameriky už išli nielen s jej, ale aj s ich spoločným synom. Tommy Lee Jones vážne exceloval. Aj ako milujúci a starostlivý manžel, aj ako nešťastný, zlomený človek, to hlavne. Bez neho by tento film nebol taký dobrý. Neviem si predstaviť, že by som dala len štyri hviezdy. Ak by sa dalo, tak 5⭐+++. ()

vitekpe

Tohle neni moc pekny pokoukani. Ale film je peknej. Trosku mi to pripominalo (i kdyz je to samozrejme nesmysl) ten dokument o holce Kim Phuc, co prezila napalmovej masakr v Trang Bang, odstehovala se na zapad a pomaha... ()

Maynard.

Akční? Tak to rozhodně nebylo. Kdyby to bylo akční, tak bych u toho od půlky neklimbal jak vrátnej. Oliver Stoneje zvláštní rejža. Je vidět, že si ve Vietnamu prožil svý a že je jeden z mála, kterej opravdu ví o čem točí. Bohužel se mu nepodařilo mě připoutat k tomuhle kousku. Začalo to jako hezké pozvolné vyprávění o jedné vietnamce a jají krásný zemi, kterou od počátku věků někdo postoší. Tak sem si říkal, že až tam přijdou amíci, začne se tam pořádně střílet, házet gránáty a lejt napalm. Ale vono ne, vono se to pořád točilo kolem tý malý rákosky a né a né se to rozjet. Tenhle film nemůže být srovnávan s Četou, která je pořádnej akční kousek. Tohle je podobný jako Narozen 4.července. (taky mě to zrovna nenadchlo). Stejskalo se mi po hezkejch písničkách. Navíc rákosky nepatří zrovna mezi moje oblíbený hlavní hrdiny, takže nemůžu a nedám, páč prostě nechci víc jak 2*. ()

Cracker

Pekný snímok, bohužiaľ som sa nedočkal toho precítenia ktoré malo byť hlavným ťahúňom. Začiatok úžasný, sted priemerný a koniec nudný. S postupne sa zväčšujúcim americkým nadradenstvom sa stráca čaro toho skvelého snímku. ()

Wally

Na mne příliš smutné...až z toho člověk má depku. Chápu, že to tak ve skutečnosti nějak bylo...o to smutnější je, jak někdo má celý život smůlu a ne vždy vlastní vinou. Navíc mi úplně nesedlo, jak je film roztáhnutý do podle mne zbytečně dlouhé stopáže, ale to by nebyl O. Stone... ()

Oxy

Silně emotivní snímek, který ve mě vyvolal neskutečné myšlenkové pochody. Mnohem lepší než Četa... ()

Junglista

Celkem hustotka. Věřim, že spousta lidí by to vzdalo mnohem dřív, ale Le Ly se s tim prala jak o závod. Tommy Lee předved asi největší herecký rozpětí co sem u něj viděl a paráda. Vadou na kráse je pouze americká část, kdy se jede stylem - ták, tohle už je divákovi jasný, tak se posunem o rok dva tři dál. Stoneova režie mi tady docela vyhovuje, ta výprava vypadá fakt dobře. A za zmínku stojí i velmi dobrá hudba. Sem rád, že i pár dní po shlídnutí mám ten film v hlavě. ()

SpaceOdyseus

Krasne obrazy vietnamske prirody, to je vse, co Stonuv film nabizi. Pribeh ubiha celkem rychlym tempem a asi proto vyuziva snad jen vyhradne strasna klise, patos a emocni prujem. ()

Miller

Velmi drsný film, avšak je natočen s citem. Je vidět, že se Stone snažil udělat film co nejvíce realistický, a žádnou scénu nenatáčel ve studiu (ani tu počáíteční, kde Le Ly znásilní známí a hodí jí v strhaných šatech do bahna....). Pokud si správně pamatuji, tak se jedná o první film od O. Stonea, a jedná se o jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů. Autentičnost je velmi, velmi, velmi vysoká, stejně jako herecký TALENT Tommy Lee Jonese, s velkým T,A,L,E,N,T. Určitě si od Stone něco už musím pustit. U konce jsem brečel jako želva. 100% ()

Ještěřák

[1] Celý tenhle film je zhruba tak nadějný a pohodový jako hrát ruskou ruletu se sedmi plnými komorami z šesti. Vlastně jsem se přistihl, že jsem se ani jednou neusmál. [2] Je to definitivně jasné, Stone je šovinista jako prase. Nebo jinak a benevolentněji k panu režisérovi: je samčí vysírání s Vietnamkou v centru filmu hodnověrně reflektující skučenosti (věřím, že možná jo, Stone tam byl), nebo spíše prostředkem pro realizaci šovinismu, který filmu stříká i ušima? Zásadně tento vysoce katarzní opus nepůjčovat blbkám, feministkám a slepičkám. [3] Dlouho jsem se nemohl rozhodnout mezi *** a ****, ale vezmu-li v potaz příšerně nudný start, přestřelenou délku a sem tam nechutný patos, tak... you're going down, baby. Jinak je to celkem dobré, dobré, zvláště na to, jaké špatnosti se ve filmu dokolečka dějí. Křesťansky vzato je HEAVEN & EARTH pravou, levou i prostřední nohou v pekle, natolik je jeho obsah duševně znepokojivý. ()

Schuldiner

Film, který stojí rozhodně za vidění. Nicméně, přišlo mi, že se někdo snažil vtěsnat do těch 135 minut příliš mnoho. Prostě to bylo dost zkratkovité. Asi díky tomu jsem se do toho nemohl nějak dostat. Chvílemi jsem se nudil, ale ty silné momenty mě naopak vždy příjemně překvapily. Pěkně zahrané. Ale ta angličtina u vietnamců, která je tam už od začátku, to mě prostě rušilo. Proč to nebylo namluveno v jejich vlastním jazyce??? ()

ClimbVibe

Ze Stoneovi trilogie na mě působil tento snímek nejméně, ale i tak se jedná o silný příběh v podání výborného režiséra a skvělých herců. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Guns! Communists! Is that all Americans think about?"     Priam rozprávková idylka malebnej vietnamskej krajiny je znovu a znovu narušovaná cudzincami, ktorí sa z nejakého záhadného dôvodu domnievajú, že majú právo Vietnam ovládnuť. Tu sa začína odvíjať skutočný životný príbeh sympatického dedinského dievčaťa Le Ly, ktorý je plný hrôz a utrpenia. Točí sa hlavne okolo vojny vo Vietname, pričom veľmi vierohodne podáva všetky možné jej aspekty: pohľad na vojnové hrôzy očami jednoduchých dedinčanov, veľké rozdiely medzi kultúrami a spôsobmi života (pekná narážka na americký konzumný spôsob života), posttraumatické syndrómy. Len sem-tam sa dostaví nejaká rušivá melodramatická vložka, našťastie len v prijateľnej miere. Silnými stránkami filmu sú ako zvyčajne skvelá kamera Roberta Richardsona (nádherne podaná krajina i snové predstavy) a perfektný herecký výkon Tommyho Lee Jonesa. Zaujala ma aj hudba japonského hudobníka Kitaró. Spolu s filmami Četa (1986) a U-Turn (1997) je toto pre mňa jeden z najlepších filmov režiséra Olivera Stonea.     "Choose well, my peach blossom." ()

Mikino00

Jsou filmy válečné a protiválečné a tohle je film extrémně protiválečný, každou svou minutou, každou scénou. Celkově to dává dohromady nesourodý celek, který nepůsobí zrovna 2x uvěřitelně. ()

Jacek

Stone je těžce patetický - ve snaze podřídit se východnímu způsobu vyprávění natočil pomalý příběh složený z krásných (byť někdy drsně krásných) obrazů, nikam nepospíchá, hraje si s drobnostmi a barvami, hudbou i divákem. Ale není to naškodu - zdánlivá sladkost obrazu není samoúčelná, dovoluje Stoneovi hrát si s paralelami a jen naoko změkčit krutost vyprávěného a naopak ji tak ještě zvýraznit. Toto není Četa, která ukázala naprostou cizotu, ve které se ocitl americký voják. Zde Stone ukazuje bytostně známý a krásný svět, který je plundrován a ničen cizinci i těmi, kdo jsou tu doma. Kontrast mezi úvodním idylickým líčením Vietnamu a válečnou scenérií je šokující. Stoneovi se přesvědčivě daří ukázat bezvýchodnost situace, do které se Vietnamci dostali - na jedné straně byli tvrdě terorizováni "hostující" americkou armádou a armádou jižního Vietnamu, na straně druhé byli vraždění "vlastními" - Vietkongem. Zde si Stone nebere servítky - realita byla hnusná. Proč ji tak neukázat? Proč ji nezobrazit tak "romanticky", až se zvedne žaludek? Film Nebe a země byl natočen v roce 1993 a devadesátá léta jsou z něj cítit. Stone si dovoluje vtipkovat, odlehčovat svůj patos ironií. Obrazová paralela mezi buddhistickým chrámem a velkou americkou lednicí, tlustá a objímající tchýně i naprosto absurdní sebevražda hrdinčina manžela, který se zastřelí nahý v autě, aby se stal dalším důkazem, že Amerika je velmi podezřelý svět - takový humor by se v Četě jen těžko objevil. ()

bolan

Ta melodramatická hudba v citlivě vypjatých okamžicích mě vyloženě srala a že jich tam sakra bylo. Na konci jsem myslel že už se uplně roztaju. Nicméně i přes to velmi dobrý film, který ukazuje vietnamskou válku i z jiného pohledu, který je pro mě osobně mnohem zajímavější než Četa. ()

maty39

Nebe a země není válečné drama. Nebe a země je životopisný film jako třeba Ray a podobné. Válka je zde jen jako kulisa, která přímo ovlivňuje život hlavní hrdinky. Stone natočil výborný životopis, který je podbarvený podmanivou hudbou a kvalitativně bych jej v rámci Stoneovy vietnamské trilogie zařadil mezi Četu a Narozen 4. července (Četa je samozřejmě na vrcholu tohoto žebříčku) 90% ()