zette

Film, na ktery jsem byl hodne zvedavy me nijak ze zidle nezvedal, zklamany jsem ale taky nebyl. Krasne zabery na vietnamskou vesnici byly tak uchvatne, ze az byly na hranici kyce. Nadherna hudba a zajimavy dej na zaklade skutecneho pribehu. Ten se ale nekolikrat zadrel v nejake te logicnosti. I kdyz vnimam Stona jako nadprumerneho rezisera, tak "jeho" moudra a filozofie z ust asijskych hercu... Ja tomu uplne neveril. Krasne zde ale byla znazornena smelina a prostituce behem valky a famozni prichod hlavni hrdinky do USA ( jasne, ta lednice, sestra, hypermarket, balena ryze... ). Urcite nadprumerny, nikoliv vsak spickovy film. ()

Juto

Oliver Stone je skvelým rozprávačom príbehov a vždy vám poskytne vizuálny a zvukový zážitok ako nikto iný. Tento film obsahuje niekoľko neuveriteľne krásnych záberov, ktoré samy o sebe stoja za pozretie. V kombinácii s dejom kontrastuje krása s brutalitou, ktorá pomáha rozvíjať výborný príbeh. 8/10 ()

blitzer

Heaven & Earth mě uchvátilo hlavně díky záběrům nádherné vietnamské krajiny, které jsou podmalovány výtečnou hudbou. Jsem rád, že se většina děje odehrává ve Vietnamu, po příletu do USA to už není ono, ale závěr mi to naštěstí vynahradil. Tohle se Stoneovi povedlo! ()

laik_60

výborný scenár, krásny príbeh, super Lee Jones, a kopec kopec múdrych múdrosti o tomto pondiatom svete NEPÝTAJTE SA CO JE DOBRE, ALEBO CO JE zlé, TO NEVEDIE K NIČOMU, SKUTOČNÉ JE IBA TO CO MATE V SRDCI ... ()

majo25

Nie vojnová dráma, ale dráma odohrávajúca sa počas vojny, konkrétne vietnamskej, aj to len na chvíľu. Príbeh obyčajnej mladej ženy z vietnamskeho vidieka, ktorú osud vláči hore-dole a ona sa snaží nejako pretĺcť. Ten úvod vo Vietname sa mi pozdával viac, po prehupnutí sa do Ameriky film na pútavosti postupne stráca. Známy odporca vietnamskej vojny Stone, ani tu nie je svojej povesti nič dlžný a krituje všetko, čo sa dá, niekedy ale príliš tlačí na pílu. Tí-el-dží je vierohodný ako vyšinutý vojak, nie už ako milenec. Superlatív znesie hlavne krásna hudba. Silné 3 hviezdy si to ale zaslúži. ()

tomeek

Pohled na válku ve Vietnamu z opačné strany a z té co možná nejútrpnější perspektivy. Jak tu už někdo psal, z vietnamských témat zřejmě nejslabší kousek, ale na druhou stranu musím vyzdvihnout výpravu, atmosféru filmu a hlavně úžasnou hudbu, která zejména ze začátku doopravdy navodí pocit naprosto jiného světa... Tommy Lee Jones se ve filmu objeví až daleko za první hodinou, ale ne že by to bylo na škodu. Scény mučení Vietcongem a "kurvení se" kvůli přežití jsem snad nikde neviděl tak působivé, jako tady. Hlavní hrdinka si doopravdy za svůj život prošla peklem, jak doma, tak v Americe, ale celkově je film zbytečně dlouhý - nebo tak aspoň působí. Poutavý film, který mě ale strašně rozptyloval od děje tím, že je natočený v angličtině a jak už to u filmů s asijskými herci bývá, kromě hrdinky jsem místy měl velké problémy orientovat se, kdo je její bratr, sestra a podobně... Celkově 3*, ale za hudbu přihazuju další hvězdičku. ()

Mylouch

Nadějný námět, jehož realizace přeskočila fázi důvěryhodného a rozpracovaného scénáře a potkala se až se zručnými filmaři, pod jejichž rukama se ale až příliš často vyjevuje prázdnota stavby, která se občas hroutí pod 2*. ()

Radiq

Oliver Stone se rozhodl zabrat dobu kolem vietnamské války trochu jinak - z pohledu civilistky, vesničanky, farmářky, obyčejné ženy... která je donucena k věcem, které by normálně neudělala. Ten pohled se mi líbil, protože člověk se dozvěděl i informace, které v typickejch americkejch filmech o válce ve Vietnamu nenajdete (třeba takovou základní informaci: co to byl Vietkong a za co bojoval). Utrpení zažila holka dost a její přísná rodina tomu taky moc nepomáhala a když k tomu dostane psychicky narušenýho Tommy Lee Jonese, má co dělat. Ale - a možná za to může ta herečka - na druhou stranu to podle mě zas až tak moc nehrotila. Každopádně člověk hned víc chápe vietnamskou komunitu, která tam odsud chtěla vypadnout a raději jít prodávat hadry do ČR. ()

trojtmberk

Tak na začátek si myslim, že srovnávat Četu a tohle jenom proto, že to natočil jeden člověk, je jako sčítat jabka s hruškama. Tady je vietnamská válka podaná z naprosto jinýho uhlu. Zaplať pánbůh za to, protože je to pohled netradiční a alespoň pro mě naprosto novej. Ono totiž určitě neni od věci se podívat na válku očima mladýho vietnamskýho děvčete a vidět jí malinko jinak, vidět její starosti a to, co všechno je ochotná a donucená udělat pro přežití, zatimco kluci si v džungli blbnou a navzájem si vyměňujou kule z AK-ček za kule z M-šestnáctek. Vůbec nebudu řešit tu část , kde si hrdinka dáva ten novej nenažranej svět za mořem v Americe, což byla hodně příjemná změna tématu, protože ta by vydala na samostatnej film. Nakonec jen snad malinká výtka, trošku mě tahala za uši ta angličtina, kterou se mezi sebou všichni vietnamci bavili. ()

lennyd

Další střípek do Vietnamské trilogie Olivera Stona. Tentokrát ale nejde o válečný film (i když pár válečných scén si ani tentokrát Stone ujít nenechal - ale opravdu jen pár), nýbrž o poklidné vyprávění o životě jedné obyčejné vietnamské dívky. Ta - nejprve obviněna Američany ze spolupráce s Vietkongem, a vzápětí Vietkongem ze spolupráce s Američany, je nucena opustit svoji vesnici. Ve městě potkává sympatického Steva (Tommy Lee Jones), a i přes prvotní rozpaky se do sebe oba zamilují. Ale ani se Stevem nebude život Le Ly nikterak jednoduchý. Film nikam nespěchá, ale díky výborným hereckým (nebo možná i nehereckým?) výkonům, ale hlavně úžasné hudbě Kitara a nádherným (barevným) exteriérům vietnamské přírody jsem se nijak nestihl ani nudit - minimálně v první polovině filmu. Druhá půlka, která si hraje na manželské drama už mi tak dobré nepřišlo, ale pro tentokrát to Oliveru Stoneovi odpustím.. ()

fefee

Nebolo to zlé, ale strašne mi lezú na nervi dlhé duchaplné dojímavé scény na konci, nie a nie skončiť... ()

Brain-D

Oliver Stone je božský režisér. Naprosto výborný válečný film o válce z Vietnamu z POHLEDU VIETNAMCŮ. Je zde ukázano jejich utrpení a nejistota. Oliver Stone se tímto filmem hodně přiblížil k tvorbě Terrence Malicka. Svým roztáhlým vyprávěním, krásnými obrazy a moudry. Krásný film. ()

Mishqo

Epos o vojne vo Vietname, ale hlavne o jednej silnej a odhodlanej žene. Niekoľkokrát bola na dne, no vždy vstala a išla ďalej. Sprevádzané krásnou hudbou. Niekedy síce až príliš tlačilo na pílu čo sa emócii týkalo, ale i tak dobré. 75-80% ()

JohnSmith

Vietnamská válka z pohledu "nevinných" rolníků. Válka vždycky dopadne nejvíc na ty nevinné nebo spíš méně vinné.Příběh Le Ly je zajímavý, ale bohužel mi nebyl až tak sympatický. Vietnamská válka byla jen mrhaní životů,které k ničemu nevedlo. Neprospělo to ani Americe, která se nevzpamatovala do dnes,ano Vietnamu,který je na tom podobně. Nikdo nic nezískal. A příběh holky, která neví kam patří,jestli bude s Vietkongem nebo proti němu a leze z průšvihu do průšvihu není zrovna to co by mě přitahovalo. Klady filmu jsou určitě Tommy Lee Jones,hudba a vietnamská krajina ()

KarKulA

Jeden z mála filmů ve kterém se dá ocenit hercký výkon Tommyho Lee Jonese. Silný a drsný příběh, který je navíc režijně velmi dobře zvládnutý. Stoneovi se kromě drsných poměrů ve Vietnamu zmítaném válkou podařilo bravůrně vykreslit kontrast s konzumní americkou společností, ze které se divákovi doslova zvedne žaludek - obézní sestra, matka s 8mi čoklama, dvoukřídlá lednička narvaná stakeama a kopama žrádla, přetékající talíře, elektrické otvíráky, fritézy, grily, elektrická pilka na obří vypečenou krůtu a lákavým zbožím narvané supermárkety jejichž uličkami se brouzdají obézní amíci. Docela by mě zajímalo jak se takovému běžnému obyvateli USA na ten film koukalo ........ ()

vyfuk

Film je další várka toho stylu, kdy zde máme tématiku na Vietnam, ale ta válka je spíše něco co dává příběhu smysl, takže nakonec na nějaký válečňák vlastně nekoukáme. Stone si konečně u mne udělal nějaké plusové body. Poslední filmy bylo spíše peklo než Nebe a země. Film se dá spíše pojmout jako normální drama spíše historické než válečné, ale i přesto to dává filmu jistý jiný směr. Originalita čpí v tom, že se dívá na příběh z Vietnamu ne z pohledu Američana a nebo celkově pravičáka. Tentokrát musím i pochválit práci s Richardsonem, který nyní konečně dává své práci smysl. Vidíme dokonalou práci s kamerou, která v půlce záběru nemíří na losí lejno ani nic jiného. Lehce jinak vystavěná hudba, ale co byste čekali od úplně jiného pohledu na nic. Kitaró odvedl skvělou práci. Závěr filmu uspokojující a dobrý. ()

zigíš

Na první pohled režisérův ne tak výrazný příspěvek k Vietnamské trilogii (ale srovnává se s Četou a Narozen 4. července !!!). Čím komornější a meditativnější o to působivější, pořád nesmlouvavě tnoucí do živého. Emotivnější tím víc, že na válku nahlíží perspektivou civilistů. Jen mě ze začátku rušil jazyk místních, chvíli anglicky pak vietnamsky, tak nějak nahodile to přeskakovalo z jednoho do druhého.  Je to jen detail ale čekal bych, že Stone bude víc nekompromisní. ()

milancecil

Další z kritických námětů spojených s krutými událostmi ve válkou postiženém Vietnamu, tentokrát zpracovaný v autobiografickém příběhu mladé vesničanky a její rodiny, prostřednictvím přesvědčivého zobrazení tehdejších skutečností se střetáváme stejně jako ona s tou neměnící se tragickou nevyhnutelností, která postihuje obyvatelstvo během každého ozbrojeného konfliktu, zůstává bezbranné, ponechané jen tak na pospas zneužívání oběma stranám konfliktu, strádá, trpí, bez slitování, ale pro nikoho není cesta k úniku, zkáza totiž nemá žádné pevné hranice, šíří se jakoby přívalem, poháněná narůstajícím násilím a záští, a pak, když sama sebe vyčerpá a její běsnění v krajině umlkne, neutiší se přesto nikdy, zůstává v nitru všech přeživších, tam zuří dál, jako nějaká neléčitelná nemoc, přetrvává a nikdy skutečně neskončí, ulpívá na srdcích a myslích těch, které svou vší silou zasáhla a poznamenala, války se v sobě člověk nikdy nezbaví, právě takový je významový přesah tohoto díla, mimořádný, měl by mít tu moc a zapůsobit jako trvalá výstraha, spíše ale jen u vnímavých diváků bude evokovat soucit, větší moc filmy nemají, i když jsou mistrovským dílem. ()

Lottr

Asi nejslabší z trilogie Četa a Narozen 4. července. Dost mi vadila absence válečných scén a dělalo mi trochu potíže vcítit se do postavy hlavní hrdinky. Na druhou stranu pohled z opačné strany válečného konfliktu je velmi zajímavý a člověk proniká hlouběji do problematiky a politiky války ve Vietnamu. Divák vidí oba pohledy a dokáže se vcítit do role obyčejných vesničanů, kteří byli lapeni mezi armády severu a jihu a každé jejich rozhodnutí bylo vlastně špatné, s krutým dopadem na celé rodiny. Druhá půlku filmu je zcela odlišná, vidíme rozdíl mezi americkou konzumní společností a vietnamskou tradiční kulturou. Poukazuje na předsudky a snahu o začlenění cizinky do života ve zcela odlišném prostředí, až po osobní krach jejího manžel, způsobený traumaty z války. Návrat do její vlasti je vsak jen vzpomínkou na její šťastné dětství. ()