Možnosti dialogu

• Velká Británie Dimensions of Dialogue
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo, 1983, 12 min

Mezilidské vztahy mají svá úskalí. Tři animované etudy na jedno téma, v podání mistra surrealismu Jana Švankmajera. Vířivý kaleidoskop svárů a příčin, které znemožňují dialog – tři animované metafory o světě, který nás obklopuje. V Možnostech dialogu (1982) pracoval Jan Švankmajer s asambláží, objekty, koláží, s aktéry animovaných modelací. Možnosti dialogu jsou jedním z nejslavnějších a nejúspěšnějších animovaných filmů a patří do Zlatého fondu české i světové animované kinematografie. (Česká televize)

MartinNDL

Švankmajer, Švankmajer, Švankmajer - měli by lidé skandovat na stadionech a po hospodách. Místo toho ale vedou velmi hodnotné dialogy.....posuďte sami. ()

honajz2

Každý z těch tří segmentů je skvěle animovaný, má skvělo hudbu a každý o něčem je. Jen je třeba se nad tím zamyslet. Nejvíc se mi líbil Vášnivý dialog, který je nejpoutavější a nejvýmluvnější (sex sblíží, ale pak přijde drobná pitomost, kvůli které je mnoho páru schopné se i porvat - tady spíš rozervat). Kromě něj jsem ale se zbytkem byl spokojený, ale ne nadšený, proto ty 4*. ()

cubajz

až na Vášnivý dialog mě žádný nezaujal - ten je ovšem v podání modelíny bez dalších rekvizit naprosto dokonalý... ()

Kwaichi

Úvod mi dosť znechutil predstavu s slušnom stolovaní. Niekedy je lepšie radšej mlčať ako vypúšťať z úst samé bludy. Neviem prečo Jan Švankmajer pojal dialóg ako súboj dvoch individuí. ()

MarekT

Sice dost chaotický začátek, ale vášnivý dialog s vyčerpávajícím jsou natolik výborné, že těch pět hvězd rád dám. ()

zette

Dialog vasnivy je pro me o nekolik trid lepsi nez zbyle dva. V mych ocich Moznosti dialogu vidim jako nevyrovnany a davam jen prumerne hodnoceni, avsak ona vasen byla genialni. ()

LeoH

Fantazijní a animační majstrštyk. Naše děti si poslední dobou oblíbily místo Večerníčku, snad to přežijí v duševním zdraví. ()

HonzaBez

Dialog věcný dost extravagantní, dialog vášnivý vyjadřuje zajímavou myšlenkou, dialog vyčerpávající je poněkud nechutný a opravdu bych řekl vyčerpávající... :D Jen jsem si tímto potvrdil, že Švankmajer není nikterak můj šálek kávy. ()

Sfinkter

Pro mě zatím asi vrchol režisérovy tvorby. První dialog je klasická švankmajeřina, ve které ožívají obyčejné propriety a svým stylem by nám mohla připomenout jiná tvůrcova díla. Ovšem dialog vášnivý a dialog vyčerpávající, tam nemám slov. Hlína nám ukáže lásku i nenávist, pochopení i nedorozumění, nádhera. Snímek oceňovaný naprosto právem. ()

Jazzzz

Viděl jsem, žasnul jsem... Ohodnotím až budu starší a uvidím znovu... Teď se na to zatím opravdu necítím.. Ale něco na tom bude, to se tomu brát určitě nedá. Animace je špičková - obzvláště ta s plastelíno nebo hlínou či co to... (O několik měsíců později: 5 hvězd...) ()

gjjm

Prý Švankmajerův stěžejní film. No... Že Švankmajer je v tom nejpozitivnějším smyslu slova magor, už vím dávno. Spíš mně překvapilo, že jsem já tak moc normální a tohle mi přijde šílené. Pan Švankmajer (jako v mnoha filmech) oživuje jídlo, věci a především hlínu a nechává je dialogovat, čímž dokazuje, že možnosti dialogu jsou neomezené...tedy pokud jste geniální psychopat s tak bohatou fantasií a obrovským výtvarným a filmovým talentem, že jste schopen nechat shluky jídla vzájemně pojídat, uhňácané kusy hlíny vyškrabávat si oči a zubní kartáček ořezávat v ořezávátku tak, aby z toho vznikl skvělý krátký film. Video: http://www.dailymotion.com/video/x2gtpo_jan-svankmajer-dimensions-of-dialog_shortfilms ()

Kmotr76

Podivné, i když ne tolik jako "Jídlo." Věcný dialog mi přišel zbytečně dlouhý, vášnivý dialog byl skvěle udělaný a suverénně nejlepší byl podle mě poslední dialog, vyčerpávající. Je neuvěřitelné, co všechno dokáže Švankmajer vykouzlit s kusem plastelíny. ()

elanius

Moje prvé stretnutie so Švankmajerom vôbec. Jedinečná animácia, práca s materiálom, bizarné výjavy. Vcelku zaujímavý zážitok. (8/10) ()

dANo

Dokonalý krátky film o tom, ako ľudia komunikujú navzájom a o tom, čo všetko túto komunikáciu môže v neživom svete napodobniť... ()

Master19

Snad nejtypičtější Švankmajerovské drcení, promýchávání, pošupování, atd... a navíc to v sobě nese velmi výstižný popis lidského chování. ()

nevermore

Dialog věcný: mocnější zprvu bere, pak je to naopak a plebs se vzedme. Dialog vášnivý: dítě je nežádoucí a vztahuborné. Dialog vyčerpávající: tam není potřeba co dodávat. 95% ()

Angelic-77

Tak trochu chladným mě nechal Dialog věcný, zato zbylé dva, tedy vášnivý a vyčerpávající, byly velmi chytře vyjádřené a hlavně vymyšlené. ()

ZeroCZ1233

O tomto režisérovi jsem slyšel hodně a o jeho proslulosti ještě více a zrovna dnes jsem si řekl, že je čas si pustit jednu z jeho věcí. A tak jsem si jako první dílo vybral právě toto. A musím konstatovat, že to je 11 minut plných protikladů. Je to hnusné, ale zároveň krásné. Je to jednoduché, ale zároveň geniální. Švankmajer zde naprosto skvěle odprezentoval pár typu dialogu skvělým výtvarným stylem, který využívá ty nejobyčejnější věci, ale přesto je to těmi věcmi vystiženo dokonale. Nádhera. ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)