Možnosti dialogu

• Velká Británie Dimensions of Dialogue
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo, 1983, 12 min

Mezilidské vztahy mají svá úskalí. Tři animované etudy na jedno téma, v podání mistra surrealismu Jana Švankmajera. Vířivý kaleidoskop svárů a příčin, které znemožňují dialog – tři animované metafory o světě, který nás obklopuje. V Možnostech dialogu (1982) pracoval Jan Švankmajer s asambláží, objekty, koláží, s aktéry animovaných modelací. Možnosti dialogu jsou jedním z nejslavnějších a nejúspěšnějších animovaných filmů a patří do Zlatého fondu české i světové animované kinematografie. (Česká televize)

SOLOM.

Vskutku velmi působivé. Jan Švankmajer patří dodnes mezi moje oblíbené tvůrce a jsem rád, že si jeho tvorby váží po celém světě. Všechny tři příběhy mají něco do sebe, jak svým pojetím, tak i samotným ztvárněním a „poselstvím“. Druhý s mužem a ženou se mi velmi líbil – nechyběly i jisté emoce, třetí s dvěma hlavami a jejich postupná sebedestrukce rovněž neměla chybu – u toho prvního se mi líbila hlavně jeho první polovina a surrealistická nálož, která ke konci však trošku postrádala šmrnc. To je taky jediný důvod, proč tomu nedám plné hodnocení… ()

eraserhead666

Další ze Švankmajerovských kousků, kdy si říkáte, že je to jen vizuální exhibice autorova hračičkovství bez ladu a skladu, ale ejhle, ono to nakonec začne dávat smysl a význam. První část výborná hlavě vizuálně, střední (nejlepší) hlavně pocitově, tu třetí si moc nevybavuji. Ale je to výstižné, svým způsobem silně kritické dílo. ()

ScarPoul

Fantastická ukážka českej animácie vytvorená jedným z najlepších umelcov súčasnosti. Poetické, miestami nechutné, surreálne ladené a predsa si tam každý dokáže nájsť to svoje. Či už pocit, obraz, alebo myšlienku. ()

bublajsa

Dialog věcný mě parádně vyděsil. Chaotická změť, dokonalý zvuky a nakonec logika ... Dialog vášnivý pohltil, zhypnotizoval a nadchnul. A nakonec tvrdá realita ... Dialog vyčerpávající ze všeho nejvíce pobavil, protože přesně tak to je ... Dokonalost sama. ()

Rosana

Skvělý film, parodie na špatné lidské vlastnosti! Nejlepsí mi přišel ten díl jak Kraus zbaštil toho kámoše jenom proto, že na ně číšník kašlal :))) ()

kobejn

Věrohodně působící interpretace různých druhů dialogů, nejlépe asi působil závěrečný vyčerpávající dialog... ()

Sandiego

První dvě části jsou nadmíru působivé a třetí navíc ještě pekelně vtipná. Imaginace zde dosahuje svého vrcholu! ()

MikO_NR_1909

Pán Švankmajer brnká na nervy a zároveň kreatívne manévruje so všetkým možným okolo. Jeho ostré miešané koktejly evokujú skryté úchylky zainteresovaných. Od vecného dialógu (čo nebol zrovna skvelou ochutnávkou) to gradovalo tým správnym smerom. ()

Pierre

Ztvárnit různé typy dialogů pomocí několika předmětu, bez lidí a beze slov? Švankmajer mě překvapil, je to dost zajímavé a vtipné, akorát hodně krátké. ()

togaf

První (věcný) dialog nebyl ani tak dialog, jako rozcupování argumenty (?). Druhý - vášnivý - dialog byl skvělý, zvláště konečná hádka. No a vyčerpávající dialog...někdy se prostě člověk splete a plácá páté přes deváté až ho taková konverzace naprosto zničí. Úžasné metafory na lidskou komunikaci. ()

willow666

Tak tohle už je moc i na mě... Nejoriginálnější český režisér a jeden z jeho nejlepších krátkých filmů. Říkala jsem si, že na tohle musím napsat dlouhý komentář, ale to se prostě musí vidět. ()

kagemush

Vtipný švankmajerovský výsměch každodenní záplavě balastu v blábolech,které sami vyluzujeme a kterým jsme vystaveni. ()

easaque

5* 80-ková éra byla pro Švankmajerovu tvorbu rozhodně ta nejlepší. To se projevuje i v tomto skvělém kraťasu plném metafor. Animačně precizní a a poprvé se objevují v jeho tvorbě oblíbené hlavy. Nemá cenu se rozepisovat, to se musí vidět - plně zasloužených 5 hvězd. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)