• Brouk

Z tohohle filmu jsem ale hodně... hodně rozpačitý. Bylo tam sice mnoho věcí a postřehů k zamyšlení docela surově podaných divákovi, ovšem rejža" Kraus mi připadal, jako by chtěl vypilovat Formana poloviny 60.let, ale takhle? Možná, že až se na to po nějaké době podívám znovu... možná nebudu negativně nakloněn a třeba "dorostu" a pochopím režisérův záměr... a možná o tom moc přemýšlím... zatím je to ale za hodně slabé dvě**.(1.4.2004)

• cross

Ivan Kraus musel být při natáčení úplně mimo. Osobně si ho vlastně ani jako režiséra nedokážu představit a tento film to jenom podtrhuje. Scénář je zajímavý, uznávám a s nejednou situací jsem se myšlenkově hodně ztotožnil a do značné míry si ji pamatuji podobně, takže jako nápad to beru. Stejně tak se v klidu zasměju několika vydařeným scénkám, ale toť vše. Ze zbytku vstávají vlasy na hlavě! Některé (ne)herecké výkony jsou úplně mimo, film je téměř bez příběhu (rozkouskovaný ještě hůře než Kameňák!!!) a co především nechápu je to, jak se do jednoho filmu může dostat tolik realizačních nepřesností. Nevím jak vy, ale já si nepamatuji, že by za totáče někdo chodil na STK, že by těsně po pádu komunismu brázdily naše vesničky sličné tetované striptérky s moderním piersingem v pupíku, že bych v půjčovnách v 90. letech sehnal filmy natočené až na sklonku milénia, že by se při větrné smršti okolní stromky nepohly ani lístečkem a o povinných mlhovkách na Trabantu ani nemluvě! Síla, co? A to jsem film viděl jenom jednou! Bylo by to v pohodě, ale to by to musel být studentský snímek nějakých amatérů. Takhle nechápu, jak se mohl film vůbec dostat do kin, natož získal nějaké ceny na mezinárodních festivalech!(11.10.2004)

• Slarque

Pan Kraus nám chtěl připomenout, co se tady krátce po revoluci dělo. Bohužel se nerozhodl, jestli to má být sociologická studie (moc mělké) či formanovsky laděná komedie (málo komické). Výsledek je pouze sledem scén, z nichž některé jakoby s těmi ostatními ani nijak nesouvisely. Nazývat to filmem je nesmysl a co na tom viděli pánové z Variety asi nikdy nepochopím.(3.10.2004)

Mozaika, která dokonale ukazuje polistopadový obraz naší společnosti. Kraus se zde snaží ukázat pomocí malých epizodek, které jsou velice trefné a nad kterými se člověk musí chtíc nechtíc smát, nešvary české společnosti. To že jsou zde obsazené samé neznámě tváře je obrovská výhoda a dodává to snímku na autentičnosti. Ostatně každý, kdo někdy chvíli pobýval na vesnici určitě v těchto postavičkách pozná známé vesnické typy, se kterými se někdy setkal. Bravo pane Krausi, tleskám zrcadlu, které jste nastolil české společnosti, což je dost možná důvod, proč má k tomuto filmu tolik lidí výhrady.(16.12.2009)

• bakeero

Ukázka našich národních rysů. Nebo spíš hlavně těch, které v nás stačili vypěstovat rudí bratři a 40 let jejich "hospodaření". Bujeli během a těsně po revoluci. Občas jsou humorné, občas z nich zamrazí, ale daleko víc by to všechno fungovalo, jako sled skečů např. v České sodě. Ve filmové podobě tomu naprosto chybí tmelící prvek, nějaká hlubší postava, nebo cokoli podobného.(31.1.2012)

• - Ve filmu se na malou chvíli objeví v roli pohřebáka Ivan Genov, který je ve skutečnosti provozovatelem Pohřební služby v Uhlířských Janovicích. Pro film zapůjčil i rakev. (tm004)

• - Film získal cenu amerických kritiků prestižního filmového časopisu Variety Critics Choice na MFF v Karlových Varech. (Redix)