Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Jaroslaf

Fakt mi dělá problém pochopit jak tady Soukup mohl udělat tak nádhernou, skrz naskrz emocionálně neuvěřitelně silnou a kvalitní hudbu, zatímco o pár let dřív splodil Requiem pro panenku. Hudba je opravdu nádherná a film jakbysmet. Čím víckrát ho vidíte, tím víc si všímáte všech detailů a celků, a polocelků plynoucích v dokonalé harmonii. Dokonalý film? ()

RadimFišer

Já Radim Fišer nikdy nezapomenu na hlášku - zepředu ty holky nebyly hezký. Já jsem se nedíval a v mysli je mám pořád nádherný. Tímhle se pro mě film zařadil mezi moje mladé celebrity, ale už nikdy víc. Slovo Kolja ve mě vyvolává pocit tlaku, smutku, neštěstí a třesu kolen. Všichni ti vojáci. Ta paní, co ho vartovala, ať pověsí vlaječky do okna, ať mohou vyhrát. Ten, tak úžasně , nemanželský sex. Vzrušení a atmosféra doby zpracovaná ad utrum s typickým Svěrákovským ztvrdlo-zkřehlým hum-sexy-orem, který snad ani není humor. Kolya je dílo, které se musí vidět. Chtěl bych bydlet v v bytě s okny, kam by mi létali holuby a krmil si svého malého rusa. Ten film jde tak depresivní cestou, nevím co mám dříve napsat. Hraní na pohřbu, jízda s trabantem. Jde mi z toho hlava kolem. 3/5 dávám. Neboť atmosféra je hodna obdivů. Svěrákův humor je ale takový bez důrazu a mě se nelíbí. Je to lehce nadrůměrná kvalita s atmosférou. ()

KOZEL84

Tak sem se po 14-ti letech koukl na ten náš oscarový zázrak a žádný zázrak to teda nebyl.Předvídatelnější scénář sem snad nikdy neviděl a je jasné,že trocha špíny z totáče a tuna patosu musela na akademii fungovat.Trochu mi taky neseděl pan Svěrák jako děvkař.Jinak je ten chlap ale národní poklad.Celkem to zafungovalo i na mě,ale na těch 5 to prostě nevidím,protože například na takové Pelíšky to fakt nemá.Hodně mě překvapila Soukupova hudba.To byla světová třída.PS:moc pěkně to Louka vyplnil ;-D. ()

elisheva

Nechápu, jak tento film mohl získat oscara. Ne, že by nebyl kvalitní, to právě naopak. Ale ústředním motivem tohoto filmu je střet ruské a české kultury, který je nejvíc vidět právě na jazycích. Všechno už bylo řečeno, takže to jen shrnu: nádherný film, který stojí za to vidět. A ne jednou. ()

J R C Pecuchet

Film,který se dá hodnotit jen v superlativách ! Skvělý námět, scénář, herecké obsazení, naprosto jasná myšlenka tvůrců podložená skvělými hereckými výkony, úžasná kamera, vynikající režie a skvělá hudba Ondřeje Soukupa. Jako národ můžeme být pyšní na to, že máme tvůrce, kteří dokáží vytvořit takové mistrovské dílo. ()

Darth Vader

Nejlepší kousek od mistrů Svěrákových! Nemůžu pochopit jak si mohli dovolit čeští kritici tento snímek tak setřít. Česká povaha je hodně závistivá a neumí být hrdá ani na skvosty, které naši zem dokáží proslavit! Humor Zdeňka Svěráka je naprosto dokonalý a neskutečně milý!:) ()

Saur.us

Dojemný příbeh z těžké doby a oprávněně vlastník Oskara a mnoha dalších cen. Krásné smyčcové téma Ondřeje Soukupa, procítěný výkon Zdeňka Svěráka a zpracování, které umí dojmout. ()

Mlle

Velký filmový kýč. Jeden z největších důkazů kultury pseudohumanistického, na efekt vypočítaného a zcela populistického falsu, která nás v České republice pronásleduje na každém kroku. Kultury, která se výrazně přičinila na tom, že právě zde komunismus ve své nechutné konzumní formě tak utěšěně vzkvétal, a která se stejně tak nyní podílí na rozkrádání "svobodného" státu za doprovodu zvučných a silných masarykovských hesel. Kultury, která do značné míry osvětluje naši ideovou spřízněnost s churchillovskou, post-churchillovskou a obamovskou či obecně americkou filozofií, jež nachází oblibu a následovníky i v některých dalších zemích svého globálně koloniálního vlivu (zejména v Číně, kde konzumní komunismus ne náhodou poskytuje velmi obdobné výchozí podmínky). Tato myšlenková podobnost umožňuje pochopit i nadšené přijetí Koljy americkými diváky, a mám na mysli opravdu nadšené americké diváky - udělení Oscara je rutinní politika, o kvalitě ani oblibě filmu nakonec nevypovídá. Typický člověk oslavovaný v Čechách musí být neschopný, průměrný, pomalu chápající a nepříliš samostatný. Je-li (neúspěšný) děvkař nebo má mentální vadu hraničící s psychickým onemocněním, ještě lépe. Musí mít rád svou pohodu, peníze a alkohol, musí se samozřejmostí přejímat průměrné názory či názory svého okolí, nesmí být aktivní, o nic mimo lidově akceptovatelný průměr by se neměl zajímat a neměl by toužit po uplatnění talentu či přemýšlet o tom, jak zlepšit cokoli kromě svého auta či domu. Ze všeho by měl obviňovat režim (stát, politiky, zaměstnavatele... ). Musí se zbůhdarma protloukat životem jako Oblomov a každým svým činem zároveň se zamženýma očima žádat o odpuštění, aby se stejně průměrných, zbytečných a "neúmyslně" bezohledných činů mohl dopouštět hned v další minutě, či v nové situaci. Svěrák, vrcholný vývěsní štít této kultury maskovaného zla nám zde stejně jako jinde přikládá revolver k spánku a křičí: soucit nebo život! Bylo by hezké smět doufat, že směšné myšlenky zemřou se směšným dědou a jeho generací, Česká republika však v tomto směru zatím mnoho nadějí nedává. ()

tradzedy

Lebo láska je mocná čarodějka :) a kvitne v každom veku :) o jej rôznych podobách ani písať nemusím :) proste ľúbim tento film úplne so všetkým, čo k nemu patrí. Prečo? Lebo je krásny, veselý, smutný, nostalgický, výnimočný a čarovný :) ()

adriane9

Tak dnes opět shlédnuto, možná zhruba po čtvrté, ale poprvé v čase kdy mám sama děti a prostě mě to dostalo ze všech těch roků kdy jsem to viděla nejvíc. Zasáhlo mě to přesně tak jak Zdeněk Svěrák chtěl. Všechno.. Včetně úžasných herců, legendárních dialogů, hudby i kamery. Ano přiznám se bulím znova a bulím tak nějak jinak, tak jak to umí jen mámy a musím to zařadit do archívu protože tuhle nádheru zvládnu zase až za dalších deset let ... Díky Zdeňku a Jane. ()

gonga

A vlastně jaký jiný porevoluční film by toho jejich Oscara měl dostat? Snad ještě Obecná škola,která je ale méně srozumitelná pro zahraničí. ()

Tet.Ew

Miluji scénáře Z.Svěráka a každý jeho film je klenot. Přesto jsem si Kolju hrozně dlouho nepustil. Možná kvůli humbuku kolem oscarů a prostě všeho kolem toho. dnes už vím co akademiky uchvátilo a naprosto s tím souhlasím. Jasně že existují jiné Svěrákoviny co by si tu sošku zasloužily . Přes to jsem nakonec rád že cenu získal právě tento snímek. Podle mě nejlepší herecký výkon právě Zdeňka. Opravdu to krásně napsal i nejmenšími detaily a Jan s V.Smutným ty detaily krásně natočily. Libuše Šafránková velice sympatická v této roli a za zmínku stojí i Ondra Vetchý. Malý Kolja (Andrej Chalimon) je opravdu talent a i když je to jeho jediná pořádná role budu si jí pamatovat napořád.Celkem vydařená hudba Soukupa kterého zrovna neobdivuji . Funguje to. Je to veselý,smutný,vtipný,dojemný a hlavně Naše.. ()

Bozvav

Velmi hezký, místy až poetický příběh. Svěráci se vytáhli. Dojemné, milé a přitom nezklouzává k trapnému klišé. Místy možná až moc zidealizované. Za mne 75%. ()

tragos

V první chvíli zklamání, které s časem nevyprchalo. Několik hluchých míst, při opakovaném shlédnutí je to stále větší a větší nuda. Obecná škola je prostě lepší. ||| Oskara si Kolja asi nezasloužil. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu