Jan Svěrák sentimentem nešetří, ale je nadmíru sympatický ve výpovědi. Narozdíl od pozdějšího brnkání na citlivé struny v Obecné škole dokázal nenuceně probudit nostalgii a soucit asi v každém z nás, i když mu je jednání postav a prostředí cizí. A ani s tím bych to příliš vážně neviděl - pro Svěráka je dané období jen kulisou, stejný apel by mohl vytesat kdekoliv.(18.3.2006)

Skvělý film. Líbí se mi, že z něj čiší Svěrákovská propracovanost, promyšlenost, pěkné dialogy ... Zcela mimořádně mě zaujal pan učitel Hnízdo v jedinečném podání Jana Třísky. Musím se přiznat, že Jan Tříska zrovna nepatří mezi mé oblíbené herce, ale v tomto filmu se mi jeho herecký výkon vyloženě líbil. Vůbec si myslím, že se Panu Svěrákovi poštěstilo správně obsadit jednotlivé role. Film se dá vidět mnohokrát. Divák bude rád vnímat i to, co už několikrát viděl.(17.2.2014)

Je mi úplně jedno, že jsem tento snímek poprvé viděl celý až několik let za dvacítkou... určité mezery má každý, a mně ještě chybí dohnat pěkných pár restů, co se týče českých filmových klasik. No a když se dokáži u každé vtipné scény Obecné školy smát, jako bych ji viděl už nejméně tisíckrát, a když jsem se zamiloval do každičké hlášky a postavy v tomto nezapomenutelném díle, pak je to bezpochyby na pět hvězd. Oproti tomuhle gejzíru komediálních scének je i můj oblíbený Kurvahošigutntag daleko za zenitem... Svěrákovi na hrad.(20.11.2009)

Nádherný Svěrákův film s neuvěřitelnou vnitřní silou a navrátilcem Janem Třískou. Ačkoli jsem v době, kdy se tento snímek odehrává nežil, cítil jsem příjemné až nostalgické pocity z toho, jak skvěle se Svěrákovi podařilo načrtnout dobovou atmosféru. Příjemný příběh z počátku těží hlavně z příjemných hlavních postav, jejichž charaktery nejsou černobílé, ba naopak kříčí do světa svou barevnost. Každičká postava má co nabídnout a dokáže diváka zaujmout. Když přestanou bavit životní osudy jednoho hrdiny, ihned je vám podstrčen druhý a stejné je to i z dějem. Široká škála témat pohybujících se od obyčejných klukovin, které rozveselí každého muže při vzpomínce na mladá léta, přes problémy v rodině středního věku, až do melancholického stáří plného vzpomínek. Každá životní etapa je tu reprezentována určitým vzorkem obyvatelstva a typem herců. Obrovským kladem je fakt, že tvůrci nekoncipovali snímek jako dobové svědectví, ale používají historii jen jako kulisu, ve které rozehrávají příjemné drama, které pohladí po duši. Ani nemohu uvěřit, že tenhle snímek byl stvořen již před více jak patnácti lety, narozdíl od jiných tuzemských děl vůbec není omšelý a překvapuje svou 100% funkčností. Jednotlivé složky nejsou vyčpělé a dokonce i ten Svěrák starší je tu snesitelný. Úchvatná komedie a nejspíš i nejlepší - či jeden z nejlepších -film od začátku 90. let. [TOP 19/15 88%](11.5.2007)

Humor Zdeňka Svěráka mám rád. Napísanie retropríbehu zo školského prostredia bolo preňho určite blízke a lákavé. Do filmu boli vybraní špičkoví herci a presvedčiví predstavitelia detských úloh. Celým filmom znie krásna hudba a oko sa môže kochať citlivo nasnímanými zábermi. Vo filme, ako nakoniec vo všetkých úspešných českých filmoch, je množstvo hlášok, ktoré zľudoveli. Chýbalo mi iba trochu viac tmelu, ktorý by pospájal jednotlivé epizódy, v záujme jednoliatejšieho vyznenia celku. Napriek tomu považujem Obecnú školu za vynikajúci film, na ktorý si rád spomeniem.(25.1.2011)

• - Skutečný Igor Hnízdo (Jan Tříska) se jmenoval Václav Mejstřík. (Elisebah)

• - Když učitel Igor Hnízdo (Jan Tříska) pořádá ke konci filmu s žáky besídku pro rodiče, svítí na americké vlajce rovných 50 hvězd. Těsně po válce jich však vlajka USA měla pouhých 48. (Divočák)

• - Když si fakír (Petr Čepek) na konci svého představení sundává falešné vousy, je možné zahlédnout, že si sundává nejdříve knír, ale na dalším záběru má knír zase na tváři. (maty_x)