Vidím dětství svého tatínka ( který vyrůstal na Žižkově ) tak věrně a romanticky, že mě až trošku mrzí, že nemáme z tohoto období skoro žádné fotografie. Proto, když slyším tátu vyprávět, jak lumpačil, vidím jej v obrazech, které jako by vypadly z Obecné školy. Mají i stejnou barvu. Nádherné, a vtipné.(12.4.2006)

Čakal som niečo veľmi vtipné a nahláškované, dostal som neuveriteľne ľahké, príjemné, pohodové, ale zároveň melancholické až smutné dielko. Teda podobne ako pri filme Vratné lahvne. Nuž darmo, Jan Svěrák svoj výnimočný talent nezaprie a pre mňa je neďalej najlepším českým režisérom všetkých čias (snáď okrem Formana). Filmík neuveriteľne poľahky núti proste každého sympatizovať s výkvetom českého herectva a žiadna postavička nie je otravná či zbytočná (a to je pri filme plnom detských predstaviteľov silné slovo). Svěrák sa pohráva so spomienkami diváka na vlastné detstvo, na dospelým svetom nepoškvrené radosti i smútky malých dobroduhov, ktorým bol každý z nás. To všetko v láskavo i s odporom líčenom prostredí komunizmu, so všetkým čo k tomu patrí. Obecná škola je nadnes už skutočná klasika, nielen kvôli brilantnej remeselnej stránke, ale hlavne preto, lebo má skutočnú dušu. (95%)(17.4.2011)

Přes všechny pozdější úspěchy myslím, že nejlepším filmem Jana Svěráka je tento. A měl za něj dostat Oscara místo toho průměrného Středozemí. Výborný Tříska, spousta hereckých hvězd ve vedlejších rolích a skvělí jsou i dětští představitelé. Ale vše především stojí na perfektním scénáři Zdeňka Svěráka, režie je spíše ukázněná (filmařské hrátky si JS dovolí až později), ale například ve scéně s vlakem ukázal, co dokáže udělat z pár slov ve scénáři.(18.7.2003)

Vynikající. Jan Svěrák s pomocí (??) zkušeného táty jako vždy nezklame a jeho typický poetický nádech dává jeho filmům nenapodobitelnou a nezapomenutelnou "vůni". Takovou vůní bych se já osobně nikdy nepřesytil. Jane Svěráku, děkuji ... a prosím, ten tatínkův styl neopouštěj :-) protože bych na tebe poslal Igora s rákoskou. :-))(11.7.2007)

Kromě abstraktního pocitu deja vu vlastní minulosti mi film nic nenabídnul. Jo, taky nás zajímaly kalhotky naší fešné němčinářky na základce, ale odpověď jsme se nikdy nedozvěděli (nosila džíny). Taky jsme odmontovávali blatníky, lízali v zimě zábradlí apod. - ale to jen pod vlivem tohoto filmu. A školník nám to dal vždy pěkně spapat. Tudíž z jistého druhu pomstychtivosti dávám průměrné hodnocení :-) A Igor mi byl protivný no jejej(2.5.2012)

• - Roli ředitele školy měl původně ztvárnit herec Marián Labuda, ten však nabídku odmítl kvůli jinému natáčení. (MTHRFCKR)

• - Scénář filmu i se všemi politickými narážkami byl napsán a schválen už v roce 1988. Jediná připsaná scéna je, když ke konci filmu řeší otec nad novinami politickou situaci. (Elisebah)

• - V čase 37:36 lze při procházce v elektrorozvodně v levém dolním rohu vidět mikrofon. (cze.Oi)