Je mi úplně jedno, že jsem tento snímek poprvé viděl celý až několik let za dvacítkou... určité mezery má každý, a mně ještě chybí dohnat pěkných pár restů, co se týče českých filmových klasik. No a když se dokáži u každé vtipné scény Obecné školy smát, jako bych ji viděl už nejméně tisíckrát, a když jsem se zamiloval do každičké hlášky a postavy v tomto nezapomenutelném díle, pak je to bezpochyby na pět hvězd. Oproti tomuhle gejzíru komediálních scének je i můj oblíbený Kurvahošigutntag daleko za zenitem... Svěrákovi na hrad.(20.11.2009)

„Neby ho po hlavě! Bude hloupý.“ – „Co bude! Je.“ Fenomenálne. Poetická chlapčenská atmosféra nevinnosti uprostred ťažkej doby. (Oholený) Zdeněk Svěrák a Jan Tříska (ako Igor Hnízdo z protifašistického odboju) sú takí dobrí, že akonáhle na chvíľku opustia plátno, tempo napriek krásnej kamere, hudbe a dokonalému hereckému obsadeniu (vrátane detských rolí) stagnuje. Nezabudnuteľné dialógy („Pan Chroust je lidovec?“ – „Pan Chroust je blbec.“ – „Ale taky lidovec?“ – „To taky.“), bezchybná výprava, asi 48 (fakt!) kultových hlášok, šťavnaté postavičky malého mesta (obesenec Bolek Polívka, fakír Petr Čepek). Plus povznášajúca atmosféra čias, ktoré sa už nevrátia.(25.12.2004)

Humor Zdeňka Svěráka mám rád. Napísanie retropríbehu zo školského prostredia bolo preňho určite blízke a lákavé. Do filmu boli vybraní špičkoví herci a presvedčiví predstavitelia detských úloh. Celým filmom znie krásna hudba a oko sa môže kochať citlivo nasnímanými zábermi. Vo filme, ako nakoniec vo všetkých úspešných českých filmoch, je množstvo hlášok, ktoré zľudoveli. Chýbalo mi iba trochu viac tmelu, ktorý by pospájal jednotlivé epizódy, v záujme jednoliatejšieho vyznenia celku. Napriek tomu považujem Obecnú školu za vynikajúci film, na ktorý si rád spomeniem.(25.1.2011)

Je nemilé, že ani jeden ze Svěráků nedokázal úsměvnou historku o lidech a lidičkách povýšit na vážnější svědectví o době. To sice matně prosakuje mezi vším tím hlášením školního rozhlasu a dětskými lumpárnami, ale nikdy nenabere odvahu vystoupit do popředí. Na malý český, ač zkultovnělý, film má Obecná škola odvážně velké ambice, patrné předně z výtečného hereckého obsazení, a pak také z panoramatických leteckých záběrů, které, uznejte, v kdejaké lidové české komedii nevidíte. 80% Zajímavé komentáře: Arius, Phillo(5.9.2006)

Poetická komedie, která se poprávu ucházela o Oscara. Nenásilný humor a skvělé herecké výkony v čele se Zdeňkem Svěrákem v roli odbojem protřelého tatínka. A památný příchod Igora Hnízda s úderem do tabule, který tak často napodobuje náš matikář. Zkrátka prostě a jednoduše češi komedie umí a tahle se obvzláště povedla.(7.2.2004)

• - Když si fakír (Petr Čepek) na konci svého představení sundává falešné vousy, je možné zahlédnout, že si sundává nejdříve knír, ale na dalším záběru má knír zase na tváři. (maty_x)

• - Ve scéně v čase 1:06, kdy jedou kluci s dopisem nákladní vlakem, je slyšet při jejich přibližování se přejezdu výstrážné zařízení. V záběru na přejezd však žádné zařízení není, přítomný je pouze výstražný kříž. (Marrty3)

• - Film se natáčel v domě, ve kterém Zdeněk Svěrák skutečně bydlel. (LeG!oN)