Přes všechny pozdější úspěchy myslím, že nejlepším filmem Jana Svěráka je tento. A měl za něj dostat Oscara místo toho průměrného Středozemí. Výborný Tříska, spousta hereckých hvězd ve vedlejších rolích a skvělí jsou i dětští představitelé. Ale vše především stojí na perfektním scénáři Zdeňka Svěráka, režie je spíše ukázněná (filmařské hrátky si JS dovolí až později), ale například ve scéně s vlakem ukázal, co dokáže udělat z pár slov ve scénáři.(18.7.2003)

Poetická komedie, která se poprávu ucházela o Oscara. Nenásilný humor a skvělé herecké výkony v čele se Zdeňkem Svěrákem v roli odbojem protřelého tatínka. A památný příchod Igora Hnízda s úderem do tabule, který tak často napodobuje náš matikář. Zkrátka prostě a jednoduše češi komedie umí a tahle se obvzláště povedla.(7.2.2004)

"Obecná škola" je prvý celovečerný kinofilm Jana Svěráka. Natočil ho v roku 1991. Do hlavných úloh obsadil svojho otca Zdeňka Svěráka a nedávno zosnulého Jana Třísku. Jan Svěrák vo veku dvadsať šesť rokov dokázal v postkomunistickom československu natočiť perfektnú komediálnu drámu, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani žiadny ostrieľaný režisér zpoza veľkej mláky. Aj keď boj o Oscara za najlepší cudzojazyčný film tento snímok nakonec nevyhral, Jan Svěrák ním dal jasne najavo, že sa zaradí medzi absolutnú špičku českých režisérov. ****(3.10.2017)

Jeden z nejlepších porevolučních filmů a parádní režijní debut. Krásně napsaný, zahraný i natočený, dokonale vystižená atmosféra dětství i poválečných let (z té hezčí strany, žádné divoké odsuny), kultovní postava Igora Hnízda, učitele, který si dokáže své žáky natolik získat, že se od něj klidně nechají fyzicky trestat, skvělý motiv vystřízlivění dětského hrdiny z falešného idolu v podobě charizmatického učitele a objevení hrdiny ve vlastním "nudném" otci. Vynikající je scéna večeře Součkových a Igora Hnízda, kdy je tatínkova politická krátkozrakost ilustrována tím, že mu uniká, jak Igor před jeho očima svádí maminku.(3.4.2016)

Skvělý film. Líbí se mi, že z něj čiší Svěrákovská propracovanost, promyšlenost, pěkné dialogy ... Zcela mimořádně mě zaujal pan učitel Hnízdo v jedinečném podání Jana Třísky. Musím se přiznat, že Jan Tříska zrovna nepatří mezi mé oblíbené herce, ale v tomto filmu se mi jeho herecký výkon vyloženě líbil. Vůbec si myslím, že se Panu Svěrákovi poštěstilo správně obsadit jednotlivé role. Film se dá vidět mnohokrát. Divák bude rád vnímat i to, co už několikrát viděl.(17.2.2014)

• - Pri scéne, kde Eda (Václav Jakoubek) a jeho otec Fanouš (Zdenek Sverák) idú zapnúť pouličné osvetlenie v meste z miestnej elektrárne, môžeme na skle okna, pri ktorom stoja, vidieť, že sa od neho odráža svetlo, a teda je deň. (newstedson)

• - Když Rádži Tamil (Petr Čepek) vyzvá svého psa, aby zaútočil na chlapce, kteří přišli vrátit ukradené kruhy, je v dalším záběru zabrán namísto Petra Čepka jiný muž v oblečení Rádži Tamila, nejspíše vodič psa. Jedná se o tak krátký okamžik, že tvůrci nejspíše nepočítali s tím, že si toho někdo všimne. (Reyak)

• - Ve scéně, kdy Igor Hnízdo (Jan Tříska) čeká ve třídě na Edu (Václav Jakoubek) s Čejkou (Radoslav Budáč) a máchá proutkem blízko aktovek, tak můžeme vidět, že aktovky stojí. Když však do třídy vejde máma (Libuše Šafránková) Edy, jsou tašky položené na lavici. (Mr.Hudson)