Ne nadarmo mnoho českých filmových a jiných tvůrců si pro inspiraci "sahá" do svého dětství. A tady máme popsanou i dobu, ve které se toho hodně lámalo... Po mnoha letech přišel do českého filmu Jan Tříska, Zdeněk Svěrák nám trošku omládl a napsal scénář, ve kterém se jistě pozná spousta diváků, nejenom ti, kteří vyrůstali po druhé světové. Pro mě tento filmový zážitek byl dlouho tím, čemu se říká "hláškonosný" snímek. A plným právem. Pro příklad bych nějakou napsal, ale kdybych měl vybrat, musel opsat polovinu gialogů z filmu, což se mi pochopitelně nechce a asi tady na to není ani místo :-)(12.5.2003)

Úprimné ,,svěrákovské" emócie vyrážajúce z priemerného deja tej pravej československej filmovej nudy. Zároveň ide chvíľami o príjemný film z nášho prostredia a Jan Tříška predvádza v úlohe svojrázneho učiteľa obdivuhodný výkon, ale existujú omnoho lepšie aj keď nie ,,naše" filmy, ktoré sú maximálne nedocenené a starnú kdesi v zaprášenom kúte filmových archívov - to jest, skromný názor človeka, ktorý sa nevie až tak bytostne vžiť s trápnym československým ,,zaostalým" pohľadom na vec. PS: Neuveriteľne krásna orchestrálna hudba, ktorá mi pripomínala Morriconeho hudobné sekvencie a vedela som si ju skôr predstaviť pri nejakej sentimentálnej americkej drámičke než v československom filme :-)(4.11.2010)

Jeden z nejlepších českých filmů vůbec a velké zklamání v podobě natvrdlých akademiků. No řekněte, mohl by si Svěrák představit lepší celovečerní prvotinu? ***Věděli jste, že: Když učitel Hnízdo pořádá ke konci filmu s žáky besídku pro rodiče, svítí na americké vlajce rovných 50 hvězd. Těsně po válce jich však vlajka USA měla pouhých 48.//"Obecná škola" byla prvním celovečerním filmem, kterým začala své vysílání první soukromá česká televize NOVA. ***(7.5.2006)

Ako náhrada za učiteľku prichádza do školy energický vyslúžilý vojak Igor Hnízdo, ktorý aj na hodiny chodí s nabitou pištoľou. V očiach chalanov je zároveň ideálom aj tyranom. Samotný Eda si ale časom začína uvedomovať, že aj keď je jeho otecko len obyčajný priemerný človek, ktorý si počas vojny ani nevystrelil, možno, že by ako vzor mohol slúžiť lepšie. Moc sa tým ale nezaoberá. Keď je človeku desať, má totiž veľa iných starostí i problémov..Na český film celkom slušný scenár.(9.12.2012)

„Neby ho po hlavě! Bude hloupý.“ – „Co bude! Je.“ Fenomenálne. Poetická chlapčenská atmosféra nevinnosti uprostred ťažkej doby. (Oholený) Zdeněk Svěrák a Jan Tříska (ako Igor Hnízdo z protifašistického odboju) sú takí dobrí, že akonáhle na chvíľku opustia plátno, tempo napriek krásnej kamere, hudbe a dokonalému hereckému obsadeniu (vrátane detských rolí) stagnuje. Nezabudnuteľné dialógy („Pan Chroust je lidovec?“ – „Pan Chroust je blbec.“ – „Ale taky lidovec?“ – „To taky.“), bezchybná výprava, asi 48 (fakt!) kultových hlášok, šťavnaté postavičky malého mesta (obesenec Bolek Polívka, fakír Petr Čepek). Plus povznášajúca atmosféra čias, ktoré sa už nevrátia.(25.12.2004)

• - Ve scéně v čase 1:06, kdy jedou kluci s dopisem nákladní vlakem, je slyšet při jejich přibližování se přejezdu výstrážné zařízení. V záběru na přejezd však žádné zařízení není, přítomný je pouze výstražný kříž. (Marrty3)

• - V úvodu filmu při scéně, kdytatínek (Zdeněk Svěrák) dokončí opravu rádia, matka (Libuše Šafránková) přistoupí ke stolu, aby rozložila ubrus, a otec se synem (Václav Jakoubek) kvapem uklízí nářadí ze stolu, je dobře viditelné, že zůstane pod ubrusem jeden hřebík neuklizený. (milanko8)

• - Pri scéne, kde Eda (Václav Jakoubek) a jeho otec Fanouš (Zdenek Sverák) idú zapnúť pouličné osvetlenie v meste z miestnej elektrárne, môžeme na skle okna, pri ktorom stoja, vidieť, že sa od neho odráža svetlo, a teda je deň. (newstedson)