Je mi úplně jedno, že jsem tento snímek poprvé viděl celý až několik let za dvacítkou... určité mezery má každý, a mně ještě chybí dohnat pěkných pár restů, co se týče českých filmových klasik. No a když se dokáži u každé vtipné scény Obecné školy smát, jako bych ji viděl už nejméně tisíckrát, a když jsem se zamiloval do každičké hlášky a postavy v tomto nezapomenutelném díle, pak je to bezpochyby na pět hvězd. Oproti tomuhle gejzíru komediálních scének je i můj oblíbený Kurvahošigutntag daleko za zenitem... Svěrákovi na hrad.(20.11.2009)

Tenhle film mě málem stál život. Poté, co jsem ho viděl, mi v hlavě utkvěla hlavně scéna s vlakem. Jen tak se někam nechat zavézt.......lákávý. Taxem si řek, že to prubnu taky.....Jenže tenkrát vezli uhlí a do toho se mi nechtělo. Do něj sem spad už jako malej parchant a opakovat se to nemuselo.Taxi tak říkám, jestli bych tu ještě vůbec byl, kdyby mi to uhlí nevadilo.......(31.8.2008)

Čakal som niečo veľmi vtipné a nahláškované, dostal som neuveriteľne ľahké, príjemné, pohodové, ale zároveň melancholické až smutné dielko. Teda podobne ako pri filme Vratné lahvne. Nuž darmo, Jan Svěrák svoj výnimočný talent nezaprie a pre mňa je neďalej najlepším českým režisérom všetkých čias (snáď okrem Formana). Filmík neuveriteľne poľahky núti proste každého sympatizovať s výkvetom českého herectva a žiadna postavička nie je otravná či zbytočná (a to je pri filme plnom detských predstaviteľov silné slovo). Svěrák sa pohráva so spomienkami diváka na vlastné detstvo, na dospelým svetom nepoškvrené radosti i smútky malých dobroduhov, ktorým bol každý z nás. To všetko v láskavo i s odporom líčenom prostredí komunizmu, so všetkým čo k tomu patrí. Obecná škola je nadnes už skutočná klasika, nielen kvôli brilantnej remeselnej stránke, ale hlavne preto, lebo má skutočnú dušu. (95%)(17.4.2011)

"Kdo z rodičů chce vidět Idiota, nechť se staví v ředitelně." To je zajímavé, jak mají školy stejně obsazené ředitelny. Já tedy navštěvuju Obecnou školu celkem rád, nejednou jsem tam hledal ztracené kruhy či blatníky, olizoval zábradlí a učil se chlapáctví od Igora Hnízda. Stejně tak mě bavily tatínkovy názory na politiku, hypochondr Plíha či lstivý pan ředitel. Na tuto školu se zkrátka chodilo za trest, ale já jsem moc rád, že jsem mohl být přítomen tomu, jak si ji Igor Hnízdo vybral ke středověkému trestání.(11.12.2017)

"Pojedeme vlakem! Kam? Na Žižkov. Polez. Teď bude písek. Co když nejede na Žižkov? Kam by to jelo? Tydle koleje vedou na Žižkov. (...) Myslim, že nejedeme na Žižkov. (...) Jsme zapomněli, že nákladní kolikrát nestavěj ve stanicích vůbec. (...) Kdybysme bejvali jeli na Žižkov, tak by to tam stejně nezastavilo, čili toho nemusíme vlastně litovat."(23.4.2014)

• - Rozsvěcování města se dělalo pomocí tradiční pookénkové animace. Ve skutečnosti se totiž všechna světla rozsvítí najednou a ne postupně. (Elisebah)

• - Skutečnou matku Zdeňka Svěráka můžete vidět na hřbitově jako ženu zalévající květiny. (Elisebah)

• - Ve filmu si zahráli tři slavní čeští režiséři, a to Karel Kachyňa jako školní inspektor, Jiří Menzel, který ztvárnil gynekologa, a Irena Pavlásková jako tramvajáková. (alonsanfan)