Stále ještě můj nejmilejší film Jana Svěráka. Citlivé, jemné, krásné, nostalgické, vtipné - a hezky se na to kouká. Mistrovsky obsazené, dokonale zahrané. Je to vlastně víceméně skutečný příběh dětství Zd. Svěráka, včetně epizodního příběhu s mrtvým bráškou. Hezky o tom Zd. Svěrák mluví v dokumentu Tatínek.(2.1.2008)

Tenhle film mě míjel všemi směry, to se musí uznat, ale nakonec jsem si na něj čas udělal a podíval se na něco, co mě doslova uhranulo na celém těle. On nakonec ani není důvod, když se v tom objeví Svěrákův tandem, je většinou o zábavu a kvalitu postaráno a stejný problém je právě v Obecné škole. Těm klukům je v tomto příběhu opravdu co závidět. Já teda závidím, to příjemné blaho, bezbolestné blbnutí, pouštění raket do vesmíru, to všecko, jak to nádherně začíná a jak Svěrákova role tvrdí: "Ti budou mít nádhernou budoucnost, co?" nakonec utlumí komunistická fašinérie a já začnu opět přemýšlet nad tím, zdali bych si chtěl užít takové mládí jako ti kluci tady, a popravdě? Chtěl, vlastně proč ne, furt je alespoň na co vzpomínat. Teď si maximálně vzpomenu na to, kdy jsem k čemu napsal jaký komentář, ale takové mládí, tomu můžu jenom a pouze závidět. Celý film je tak hezký, až je to zvláštní jak rychle a bezstarostně uteče. Naprosto stejně jako to dětské mládí. --- Rodiče, kteří chtějí vidět Idiota, nechť se dostaví do ředitelny.(30.3.2008)

Čakal som niečo veľmi vtipné a nahláškované, dostal som neuveriteľne ľahké, príjemné, pohodové, ale zároveň melancholické až smutné dielko. Teda podobne ako pri filme Vratné lahvne. Nuž darmo, Jan Svěrák svoj výnimočný talent nezaprie a pre mňa je neďalej najlepším českým režisérom všetkých čias (snáď okrem Formana). Filmík neuveriteľne poľahky núti proste každého sympatizovať s výkvetom českého herectva a žiadna postavička nie je otravná či zbytočná (a to je pri filme plnom detských predstaviteľov silné slovo). Svěrák sa pohráva so spomienkami diváka na vlastné detstvo, na dospelým svetom nepoškvrené radosti i smútky malých dobroduhov, ktorým bol každý z nás. To všetko v láskavo i s odporom líčenom prostredí komunizmu, so všetkým čo k tomu patrí. Obecná škola je nadnes už skutočná klasika, nielen kvôli brilantnej remeselnej stránke, ale hlavne preto, lebo má skutočnú dušu. (95%)(17.4.2011)

Kromě abstraktního pocitu deja vu vlastní minulosti mi film nic nenabídnul. Jo, taky nás zajímaly kalhotky naší fešné němčinářky na základce, ale odpověď jsme se nikdy nedozvěděli (nosila džíny). Taky jsme odmontovávali blatníky, lízali v zimě zábradlí apod. - ale to jen pod vlivem tohoto filmu. A školník nám to dal vždy pěkně spapat. Tudíž z jistého druhu pomstychtivosti dávám průměrné hodnocení :-) A Igor mi byl protivný no jejej(2.5.2012)

Tenhle film mě málem stál život. Poté, co jsem ho viděl, mi v hlavě utkvěla hlavně scéna s vlakem. Jen tak se někam nechat zavézt.......lákávý. Taxem si řek, že to prubnu taky.....Jenže tenkrát vezli uhlí a do toho se mi nechtělo. Do něj sem spad už jako malej parchant a opakovat se to nemuselo.Taxi tak říkám, jestli bych tu ještě vůbec byl, kdyby mi to uhlí nevadilo.......(31.8.2008)

• - Obrázek na hrobě Edy Součka, který šlápl na rezavý hřebík a zemřel, je ve skutečnosti fotka Zdeňka Svěráka, bratra Zdeňka Svěráka, který zemřel stejným způsobem. Když se pak Zdeněk Svěrák narodil, rodiče jej pojmenovali po jeho zesnulém bratrovi. (Reyak)

• - Pistole, kterou nosí Igor Hnízdo (Jan Tříska), je ČZ DUO ráže 6.35 (Al Gajda)

• - Až na změněná jména odpovídá většina příhod a situací dětství Zdeňka Svěráka. V dokumentu Tatínek (2004) režiséra Jana Svěráka mimo jiné popisuje Zdeněk Svěrák scénu z filmu, v níž přijde Rosenheim (Marek Endal) pozdě do školy. Ve skutečnosti to byl právě Zdeněk Svěrák, kdo přišel pozdě, nikoliv jeho spolužák. (šerminator)