Vynikající. Jan Svěrák s pomocí (??) zkušeného táty jako vždy nezklame a jeho typický poetický nádech dává jeho filmům nenapodobitelnou a nezapomenutelnou "vůni". Takovou vůní bych se já osobně nikdy nepřesytil. Jane Svěráku, děkuji ... a prosím, ten tatínkův styl neopouštěj :-) protože bych na tebe poslal Igora s rákoskou. :-))(11.7.2007)

Vidím dětství svého tatínka ( který vyrůstal na Žižkově ) tak věrně a romanticky, že mě až trošku mrzí, že nemáme z tohoto období skoro žádné fotografie. Proto, když slyším tátu vyprávět, jak lumpačil, vidím jej v obrazech, které jako by vypadly z Obecné školy. Mají i stejnou barvu. Nádherné, a vtipné.(12.4.2006)

Pokaždé se mi vybaví ony zlidovělé hlášky: „Kde jsou moje blatníky?!“ nebo „Má pravdu ten chlapec.“, vyprávění o cikánech, olizování zábradlí, vlakem na Žižkov. Nikdy neomrzí, nikdy se neokouká, dnes již nestárnoucí klasika. Čím víckrát to vidíš, tím líp. Jan Tříska jako ideál kantora v životní roli, k tomu skvělí Svěrák a Hrušínský.(20.2.2012)

Další z kultovních československých klenotů, který neztratil nic ze svého půvabu ani po tolika letech. Igor Hnízdo v podání vynikajícího Jana Třísky se stal další „legendární postavou“. Ani dětští herci si však nevedli vůbec špatně, ba právě naopak. Spousta z nich se svým dospělým kolegům vyrovnala. Kromě samotného příběhu mi navždy utkví v paměti i scéna se zábradlím – no samozřejmě že jsme to jako malí blbečci taky v zimě zkoušeli…(3.4.2018)

Čakal som niečo veľmi vtipné a nahláškované, dostal som neuveriteľne ľahké, príjemné, pohodové, ale zároveň melancholické až smutné dielko. Teda podobne ako pri filme Vratné lahvne. Nuž darmo, Jan Svěrák svoj výnimočný talent nezaprie a pre mňa je neďalej najlepším českým režisérom všetkých čias (snáď okrem Formana). Filmík neuveriteľne poľahky núti proste každého sympatizovať s výkvetom českého herectva a žiadna postavička nie je otravná či zbytočná (a to je pri filme plnom detských predstaviteľov silné slovo). Svěrák sa pohráva so spomienkami diváka na vlastné detstvo, na dospelým svetom nepoškvrené radosti i smútky malých dobroduhov, ktorým bol každý z nás. To všetko v láskavo i s odporom líčenom prostredí komunizmu, so všetkým čo k tomu patrí. Obecná škola je nadnes už skutočná klasika, nielen kvôli brilantnej remeselnej stránke, ale hlavne preto, lebo má skutočnú dušu. (95%)(17.4.2011)

• - Ve scéně, kdy se spolužáci Čejka (Radoslav Budác) a Souček (Václav Jakoubek) chystají skočit z mostu na jedoucí nákladní vlak ve vagonu pod nimi jsou celkem tři hromady písku. V dalším záběru jsou však už jenom dvě hromady. (DexMASTER094)

• - "Uniforma", kterou nosí Igor Hnízdo (Jan Tříska) ve filmu je smyšleně složená a v armádě se v této kombinaci snad nikdy nesešla. Opasek je kompletně vymyšlený, protože k textilním páskům se popruh přes rameno nepoužívá. (HJ-FILIP)

• - Ve scéně s jízdou na kole si můžete všimnout chyby. Kolo je nejprve vybaveno přehazovačkou, je to jasně patrné z toho, že je na zadním kole její rameno. Je to vidět až do záběru, kdy kola najíždějí na horizont kopce. Ve chvíli, kdy po havárii vozíku s mladší sestrou, dojde na brzdění vidíme detail zadního kola, kde jednak není přehazovačka a zároveň je brzděno pohybem pedálů vzad. (grovik.net)