Nattevagten

Nightwatch

Thriller

Dánsko, 1994, 107 min

Bezchybný thriller, na který by byl Hitchcock pyšný ! Za poslední dobu je tohle jeden z nejvíce edge-of-your-seat thrillerů,co jsem zhlédl. Ole Bornedal, plánuje jako ďábel! Způsob jak vše do sebe hezky zapadá je suverénní. Také film dodává divákovi dostatečnou výživu pro myšlenku, co je fundamentální námět ve spojení mezi sexem a smrtí, mužská tendence sebedestrukce proti jeho instinktům pro přežití a sebe záchrany a mnohem víc. 80%(5.8.2013)

Dobře, tu žánrovou hloupost a prostoduchost film kompenzuje sebe-uvědomělou ironií a okatými komentáři poplatnosti schématům. Rozvleklé tempo však těch několik solidně vystavěných hororových scén kompenzovat moc nedokáže. Celé je to strašně křečovité - herecky i scénicky a mimo márnici tomu chybí atmosféra. Že jsem vraha nepoznal v té minutě, kdy se objevil v záběru, přičítám spíš noční lobotomii než chytrosti Bornedala. Dílčí věci mě na to bavily, celek mrtvolný a páchnoucí dezinfekcí.(23.3.2013)

Původně jsem chtěl jako hororový fanoušek dát tři, ale nenechám se ovlivnit tím, že hororových prvků je zde jako šafránu. Tohle je jistojistě thriller, který je však okořeněný lehkou dávkou morbidnosti, jelikož začíná nástupem mladého stiudenta, Martina, na pozici nočního hlídače márnice. Oh yes! Stoly márnice paralelně plní, ve městě řádící, sériový vrah šlapek. Třetí větev tvoří kamarádství s Jensem, vylepšené sázkařskou posedlostí. Do toho jejich dvě slepice a koloč může začít. Je to trochu rozvleklé, místy jsem čekal nějakou lekačku, ale jsem už zblblý z laciných hororů. Jak se říká, jednohubka, kterou thriller fans ocení. 70%(28.11.2012)

CITÁT - Inteligent se nikdy nenudí............ Protože si hlavní hrdina myslí, že být nočním hlídačem obsahuje jen sedět na "prdeli" celou noc, je všem jasné, že tak "jednoduché" to nebude, zvlášť když hlídá "márnici". CITÁT - Takže tu budu celou noc sám?.......... DIALOG: MARTIN (Nikolaj Coster Waldau) -Víš proč už neumíme říci: Miluji tě? KALINKA (Sofie Grabol) - Ne. MARTIN - Protože jsem už viděli moc špatných filmů. KALINKA - Miluji tě. MARTIN - Jednou budeš nejlepší filmová hvězda na světě. Pak už to taky nedokážeš říci......... Optimistický nástup do práce, hned první "den" (noc) však vystřídá...-co by jste asi tak čekali? Když tak vidím jak je hned první noc z práce vystrašenej, ptám se, jak bude vypadat třeba za čtrnáct dní? Dost možná i dříve. Tak, karty jsou rozdány a nám zbývá jen čekat, jak si dánští tvůrci s nimi zahrají poker. Maj to slušně rozjetý. CITÁT - Je to úchylná práce........... Scéna ve 40 minutě mě rozesmála. Pak jsem se však zamyslel nad tím, mít takového kamaráda, ale asi jde o zvyk. Všimli jste si jedné zásadní věci ve filmu? Hlavní hrdinové tam nejezdí v autech jako Hollywoodští kolegové, ale na kolech a to pořád. CITÁT - Je tady Kalinka? Má tady totiž kolo............ Má to velmi povedenou dramaticko stránku, mnohdy dobrou hudbu a děj je až do samotného konce celkem napínavý. CITÁT - Už si byl někdy zabitý?...............(30.6.2013)

U tohohle filmu je škoda že jako první jsem viděl remake, kterej byl parádní ale u tohohle jsem věděl co bude dál. Prostě všechno. Tohle je totiž totální kopie prakticky beze změny. Jen ta atmosféra je tady o něco větší. Což je fajn. A Waldau je sympatickej chlapík. Každopádně celej komentář k remaku bych mohl zkopírovat a hodit sem, vyšlo by to nastejno. Dobré to je.(29.4.2012)