Chobotnice 7 (TV seriál)

• Německo

Allein gegen die Mafia 7

Krimi

Itálie / Rakousko / Francie / Německo, 1994, 6x100 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (13)

Marná sláva, ale se zdejším nízkým hodnocením se opět neztotožňuji. Pro mě je tenhle seriál pořád kvalitní. Dokonce bych řekl, že sedmá série je od smrti Cattaniho ta nejkvalitnější. Nic proti páté a šesté, taky se mi líbili, ale už se mi zdálo, že ten seriál nemá takovou tu typickou atmosféru ze starších řad. Tady se opět vracíme na Sicílii což je jenom dobře. Sedmá série víceméně pátou a šestou ignoruje a navazuje přímo na čtvrtou. Opět se vrací totální atmosféra beznaděje a hlavně nekompromisnost a brutalita. Hned v prvním díle zařve sedmiletej fakan a deprese pokračuje dál. tenhle seriál měl prostě koule to se nedá popřít. Nevím v kterým jiným krimi seriálu jsem viděl oddělat tolik kladných postav a aby se to vykompenzovalo, tak to ve finále schytají i ty záporné. Já prostě ten rozdíl v hodnocení tady moc nechápu. Pro mě je to pořád kvalitní a seriál si pořád drží svoji laťku vysoko, ale to je fuk ať si každej hodnotí jak chce já této řadě dávám 80%(14.9.2014)

• dyfur

i bez Cattaniho -v rovnakom duchu-nuda ,nuda,nuda..........(29.1.2013)

Nádherná Sicílie a otravné radio Tam Tam, snad ještě otravnější Diana TV, komisař Cattani znovu na scéně... Schází mi tu můj oblíbený záporák Tano a vůbec v předchozích částech se mi záporáci líbili více. Přesto i tahle část si nezaslouží nižžší hodnocení než předchozí.(12.12.2010)

Tak smrt Cattaniho jsme odhalili, povaraždili zbylé členy osádky a co bude tedy dál? :-) Závěr upřený do očí Remo Gironeho zvěstuje brzký návrat k nejlepším v oboru.(22.11.2011)

Pre mňa mala celá desať - dielna séria vysokú úroveň , takže pozitívne hodnotím aj túto v poradí už siedmu sériu. Hudba Ennio Morricone.(27.5.2005)

Od sedmičky dále už si myslím, že se to nemělo točit. Přece jen hlavně 80. léta Chobotnici vyloženě "slušela".(10.5.2012)

Mladý zástupca komisára je fajn, no bohužiaľ no 90. roky nie je vôbec skazený a nemusia sa riešiť žiadne jeho morálne rozpory. Problém mám s hackerom, ktorý sa náhodou objaví na správnom mieste a takisto bezpodmienečne a nezištne pomáha. 07x01 Prvá epizóda má ešte krajšie, výpravnejšie kamerové jazdy, no len preto, že je prvá a v ďalších s tým už veľmi netreba počítať. Nová séria sľubuje nových záporných hrdinov aj nového kladného akčného hrdinu. Dočkali sme sa trochy sicílskeho rapu a mladého Gedeona Burkharda ešte pred Komisárom Rexom. Contiová so slnečnými okuliarmi vyzerá podobne kultovo ako Horatio Caine. Kaz na rýdzosti Sicílie, kde sa odohráva väčšina príbehu, je len Sankt Peterburg s ešte nejasnými zámermi postáv. Hierarchia väčších a menších šéfov mafie poteší, minimálne v spomienkach vracia do legendárnej prvej série, ktorá si našla aj najviac fanúšikov, minimálne na csfd. Hypnotické scény rozmaznávania dieťaťa mafiánom, ktoré ani nie je jeho a má svojho otca, ktorý je týmto človekom upozadený, rozohrávajú celú škálu emócií od žiarlivosti, nemého súhlasu, radosti aj cítenia cesty do pekiel a sú vrcholom epizódy. Škoda, že zápletky sú variácie tých predošlých, inak dobrý spád, atmosféra aj kamera na úrovni a Nuco ako hlavný záporný hrdina spoľahlivý, zaujímavý a neopozeraný. 60% 07x02 Zbytočné moralizovanie kazí pohľad na výchovu detí pravidlom omerty ďalším začlenením sa do mafiánskej rodiny. Téma je rozobraná kratšie a oveľa lepšie v prvej epizóde seriálu Gomorra, kde nad týmto seriálom dominuje svojím prostým, mrazivým podaním holého faktu bez príkras a zbytočných rečí. Neskôr, jeden zo žiakov, ktorý vyzerá byť oddaný mafii sa opýta svojej učiteľky, či ide domov. Vzťahy medzi postavami sú napäté, ale neviete, aké boli pre rozídením sa minimálne v názoroch a preto mierenie pištoľou na kedysi priateľa stráca na napätí a vyznieva hlúpo, keď útočník dovolí svojej obeti voľný pohyb. Kamera, strih a hudba vytvárali pred touto scénou napätie, no nestali sa nič zásadné, kultové, ani zaujímavé. Epizóda obsahuje napínavú akciu, v meste cítiť nový živel a napätie cítiť na oboch stranách barikády. 60% 07x03 Rádiovysielanie je jedna z najnapínavejších scén seriálu, keďže je jasné, že sa niečo bude diať, otázkou je len, kedy. Ťažko povedať, či tu už bolo 9 minút akcie spolu s predohrou, ale jednoznačne sa každá jedna vydarila. Logický lapsus: nikomu nie je podozrivá motocyklistka v tesnej blízkosti vyšetrovaného domu. Je smiešne, že jeden z najhľadanejších mužov v Palerme sa zdržuje práva vo svojom dome bez toho, aby ho tam jeho nepriatelia hľadali. Rovnako v predošlej epizóde úspešný pištoľník zamieri práve do domu svojho pána, ako do možnej pasce. 60% 07x04 Po príkaze „zastreľte ich!“ samozrejme treba nechať obetiam priestor na protiútok. Opäť nevydarené spomínanie na minulosť, tentokrát Saveriovu. Saveriov plán je skvelý a presvedčovacie techniky účinné. To je asi to jediné, čo by sa dalo na epizóde oceniť. Trpí totiž rôznymi neduhmi, medziiným aj dávaniu priestoru melancholickým chvíľkam, ktoré nikam nevedú a aj tak tu už boli vo väčšej intenzite. Zradca polície bol jasný už od začiatku, keďže postáv policajtov bolo primálo. 20% 07x05 Počítanie krokov a zábery tomu predchádzajúce je najpôsobivejšia scéna epizódy. Saverio so svojimi zlovestnými plánmi a zahnutým nosom predstaviteľa pripomína Griffitha z neskoršieho Kenpú denki Berserk, čo aj jemu pridáva na kultovosti. Danielle, starosta aj moderátor pripravia celkom dobrú show. The Killing Attempt skrýva viac, než len jeden pokus o zabitie, takže sa divák má na čo tešiť vďaka podarenej, napínavej akcii. Niekedy sa zbytočne vysvetľuje tam, kde by sa hodila nejaká akcia. V epizóde sa tvorcovia zbavili postavy, ktorá bola pre príbeh loose end a nijako ho neobohacovala. Záver nekončí ďalším útokom, akoby sa dalo očakávať, ale krviprelievanie si s napätím necháva do poslednej epizódy série. Lepších 60% 07x06 Skôr len nudná rutina, aj keď akcia trochu zdvihne adrenalín, no v Kobre 11 by ju spravili lepšie. Súdny proces ako záver, či epilóg série už vyznieva ako zbytočné naťahovanie stokrát povedaného a lepšie vyjadreného či už v tomto seriáli alebo inde. Záverečná čerešnička na torte poteší, no jej prejav, zjav a správanie mohlo byť údernejšie. 40%.(22.7.2018)

Recyklace různých námětů a témat z již viděných předchozích sérií. Přesto si ale Chobotnice 7 drží určitý kvalitativní standart, který udrží fanouška série u děje od začátku až do konce. Je jen zajímavé, že pokaždé, když se někdo v Chobotnici rozhodně promluvit, je vždycky v následující scéně oddělán...(22.5.2011)

Siedme pokračovanie úspešného talianskeho seriálu o mafii sa podľa môjho názoru priblížilo úrovni prvých štyroch sérií najviac zo všetkých ostatných aj keď skôr zásluhou určitej dávky nostalgie vyvolanej návratom k prostrediu Sicílie a mesta Trapani kde Cattani začal svoj boj proti mafii a zaujímavou a kvalitne ladenou dejovou líniou než hereckými výkonmi predstaviteľov hlavných postáv, predovšetkým tých kladných ktorými boli Silvia Contiová v hereckom podaní Patricie Millardet, komisár Gianni Breda (ktorého príchod do seriálu v nepriamom podaní ako náhradu za mŕtveho Cattaniho, naznačený niektorými dialógmi postáv zaradenými do scenára, považujem skôr za zlý vtip) v hereckom stvárnení Raoulom Bovom a novinára Daniela Ranisiho v hereckom podaní Gedeonom Burkhardom (divákom známym hlavne z televízneho seriálu Komisár Rex) a ktorých herecké výkony a charaktery postáv ktoré stvárňujú nepovažujem v seriáli za príliš zaujímavé a niečim výnimočné. Vyšetrovanie vraždy komisára Cattaniho ako základ ideovej línie siedmej série považujem za mierny tvorcovský sklz a to z dvoch príčin, vražda komisára Cattaniho bola do scenára zaradená ako záver štvrtej série pričom by som osobne uprednostnil zaradiť jej vyšetrovanie v priamej chronologickej náväznosti, t.j. hneď do série ktorá nasledovala za ňou a nie to o dve série odložiť, v úvodnej časti piatej série sa síce Silvia Contiová tomuto problému chvíľu venovala ale vzápätí nastalo o vražde komisára Cattaniho a jej zorganizovaní veľké ticho a žiadna z postáv jej až do siedmej série nevenovala žiadnu pozornosť, druhou príčinou sú v tomto prípade tvorcami poriadne zamotané okolnosti zorganizovania tejto vraždy. Zatiaľ čo vývoj udalostí v štvrtej sérii naznačoval že za vraždou komisára Cattaniho stojí v plnej miere zberateľ umeleckých predmetov a prostriedkov na vydieranie v štátnej moci Antonio Espinosa, niekdajší člen tajnej služby a neskôr zločinec v hereckom stvárnení francúzskym hercom Brunom Cremerom (divákom známy tiež ako komisár Maigret), v úvode piatej série urobili tvorcovia za tento zločin zodpovedným baróna Giovanni Linoriho, postavu v predchádzajúcich štyroch sériách úplne neznámu bez akejkoľvek spojitosti s Cattaniho vyšetrovaním a v prípade siedmej série sa rozhodli hodiť zodpovednosť za tento skutok na niekdajšiu Cattaniho milenku mafiánku šlachtického pôvodu Oľgu Cammastrovú (stvárnenú herečkou Florindou Bolkan), postavu od druhej série dávno zabudnutú, ktorá mala útok na Cattaniho zorganizovať na príkaz dona Aragonese ako v tom čase najvyššieho predstaviteľa mafiánskej organizácie Cosa Nostra ktorým bol mimochodom v prípade tretej, štvrtej a dokonca aj piatej série tvorcami vždy označovaný Antonio de Pisis, známy pod prezývkou Loutkář. Za mimoriadne spestrenie nazáver, niečo ako čerešničku na torte aj keď bez akejkoľvek logiky, považujem nečakané objavenie sa tvorcami dávno pochovanej (povedané obrazne) už pomaly starnúcej a mierne prešedivelej postavy Gaetana Cariddiho ktorého záverečný výstup bol pre tvorcov niečo ako zadné vrátka pre prípad točenia ďalšieho pokračovania seriálu. Siedma séria, ako som sa zmienil už v úvode, podľa môjho názoru v žiadnom prípade neprekonala prvé štyri ale svojou dejovou líniou a dokonalou atmosférou prostredia Sicílie sa k ním rozhodne priblížila v najväčšej miere. Veľké zásluhy patria opäť dokonalej a neobohrateľnej hudbe Ennia Morriconeho a v prípade vysielania v Čechách a na Slovensku samozrejme dokonalému dabingu Českej televízie ktorej patrí piata hviezdička v mojom hodnotení.(11.11.2009)

• DooFooS

Pokus o oživení nostalgické vlny plné odkazů na Cattaniho u mě už bohužel nezafungoval.(13.1.2010)

Série zabývající se vyšetřováním brutální vraždy komisaře Cattaniho. Krásně přibližuje sicilské město Trapani, kde komisař před léty zahájil svuj boj proti mafii.(14.8.2009)

Tedy nechápu celkem nízké hodnocení této série... po dvojce a čtyřce pro mě jednoznačně nejlepší série.. Otravné rádio Taaaaaaaaaaam Tam nemá chybu zrovna tak jako morální past, do které se dostává jeho moderátor. Hraběnka Camastrová ve vrcholné formě, po které následuje tvrdý pád a smrt. Návrat na Sicílii a hodně tísnivá a působivá atmosféra... Moc pěkné. Po téhle sérii to šlo trochu dolů... ale na druhou stranu. Přeživší hrdinové zestárli, osud si mnohé z nich našel a dohnal.... Kdo z nás tu dokáže po čtyřicítce stát v plné síle a vítězit.... teprve s přibývajícím věkem jsem docenil, jak moc se tenhle seriál blíží realitě. Spolu s přibývajícími léty slábnou ambice a nastupuje touha po klidu a rezignace.... Nejlepší seriál, co jsem kdy shlédl.(23.4.2014)

Také nechápu nízké hodnocení ostatních uživatelů. Pro mě tři hvězdičky s odřenýma ušima. Chybí totiž perfektní záporná postava. Tano se objeví až na samém konci série. Rádio Tam tam mi taky lezlo na nervy ale dalo se to vydržet. Sedmá řada se zaměřuje na Sicílii, která je nádherná, ale po staletí totálně zkorumpovaná. Konečně se dozvíme kdo zabil komisaře Cataniho. Na scénu se po dlouhé době vrací hraběnka Camastrová, která ovládá a korumpuje celé město až do okamžiku než přijde někdo silnější a elegantně ji zlikviduje. Ale jak říkám nepřítomnost charismatické záporné postavy dělá ze sedmé řady pouhý průměr.(29.7.2015)