Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

NinonL

Nedávno jsem viděla film Jerusalema, který je skutečně skvělý. Město bohů je podle něj jenom druhá kategorie, přestože taky své kvality má. U Města bohů jsem měla trochu problém stíhat "kdo je kdo" a sledovat děj. Konec je bohužel ještě méně věrohodný než u prvního zmiňovaného filmu, přestože se oba tváří jako podle skutečné události, proto ubírám dvě hvězdičky. ()

Asgy

Myslím, že všechno podstatné už tady bylo řečeno. Strhující příběh podle skutečnosti, na který jsem poprvé zíral s otevřenou pusou a nenudil jsem se ani chvilku. Pokud nemáte vyloženě slabší povahu, tak tohle stojí za podívání. ()

GodComplex

Jakozto realisticky pohled do nitra jihoamerickeho ghetta to funguje velmi dobre. Za excelentni film se vsak Cidade De Deus povazovat opravdu neda. Element zabavnosti je takrka nulovy a cele to pusobi znacne nesympaticky. Kdo si ovsem libuje ve sledovani spolecnosti spinaveho jizanskeho predmesti plneho gangster type mladistvych cernousku, prijde si rozhodne na sve. Rasisti rovnez nebudou zklamani, jelikoz negru zde zarve vsktuku pozehnane. 4/10 ()

Laxik

Za devatero řekami a devatero horami bylo jedno město. Ale nebylo to obyčejné město, protože tohle město bylo v zemi zvané Brazília. No a součástí tohoto vskutku kouzelného města byl slum nazvaný Město bohů. Město bohů leželo kdesi za mariánkovým oparem tak hustým, že by se dal krájet, a jeho obyvatelé se vyznačovali tím, že měli alespoň jednu více či méně frajerskou přezdívku. V tom městě dávali mrchožrouti dobrou noc a místo psů v něm štěkaly revolvery. A že byl jejich štěkot slyšet! Naštěstí pro nás ve městě žil také malý neodpaněný fotograf Raketa (bohužel, Krteček už byl tou dobou dávno pod drnem), kvalitní scénárista, nápady, mlékem a strdím oplývající režisér, odvážný kameraman a střihač, který kdyby byl holičem, udělal by z vašich vlasů ten nejlepší film na světě. Díky těmto skřítkům filmaříčkům můžeme i my děti zažít, jak se mají naši vrstevníci v této nepochybně pohádkové říši. Bohužel, žádná pohádka není bez chybičky a mě v téhle něco buď chybělo nebo naopak přebývalo. ()

Baronne

Myslim si že je to dost průměrnej film, a s tim že to má 90% je to pro mě hodně velkej podprůměr. Další vyhypovaný zklamání, co na to nemá. Viděl jsem daleko lepší filmy s podobnou tématikou, než je tohle .. ()

numi

Hodně šokující snímek, kterému bych neuvěřil ani drobky od snídaně. Samozřejmě jen do té doby, než jsem se dozvěděl, že byl natočen podle skutečných událostí. Pak jsem proseděl celé závěrečné titulky a nevěděl, co mám říct. Na karneval do Ria? Ne, děkuji pěkně. Od Jižní Ameriky budu držet odstup alespoň půl zeměkoule. A pak že děti jsou naše budoucnost... ;o) [listopad 2005] ()

Vojcl

Jedním slovem BRILANTNÍ!!!! Takhle emocionálně silný film, který si vystačí i bez samoúčelného zobrazování násilí a citového vydírání jsem už dlouho neviděl. Neherci v hlavních rolích hrají bezchybně a i přes dvouhodinovou stopáž nemáte ani minimální šanci se nudit. Zasloužilo by si to Oscara a to nejen jednoho. ()

Freemind

Několik krůčků před dokonalostí. Všechny klady vypočítávat nebudu, ten film je kráska, která chytne za srdce a nepustí. Jediným mínusem tohoto filmu pro mne bylo, že i přes tu precizní práci mě to ani jednou nějak hlouběji nedojalo - ale i ta fascinace tempem, obrazem a zvukem stačí na pět hvězdiček. ()

erased

Když uvážím, že události popisované ve filmu se opravdu děly, dějí a v rozvojových zemích se dál dít budou, docela mě zamrazí, film totiž války dětských gangů popisuje neskutečně realisticky, stejně tak vztahy mezi "hrdiny". Epizodní rozdělení a retrospektivní scény filmu slouží dokonale, jen zpočátku trochu chaoticky. Chladná atmosféra drsného prostředí spolu s výbornou kamerou zde zaručují výborný zážitek. ()

gogos

Výborný příběh, fantasticky napsáno a převedeno na filmové plátno. Hodně syrová atmosféra. Film nemá takřka žádné hranice a omezení. Film působí tak přesvědčivě, až je naprosto zarážející, že někde ve světě se opravdu takhle žije. Tak, že vraždící malé děti jsou naprosto běžné a podíl zločinců ku normálním lidem je asi tak 1:1.... ()

milicjant

Nemám rád umělý filmy, jsou o ničem a nic nevyjadřují...mám rád z vnitřku vystříklá a vyhřezlá často nevelká díla, jsou živá, je v nich srdce a duše. Mám rád Cidade de Deus. ()

Pilec

Myslím že tento film není pro slabé osoby. Je plný krutých scén, které jsou však charakteristické pro tento kus Ameriky. Příběh skvělý, určitě nebudete litovat shlédnutí! :) ()

blackrain

Působilo to skoro jako dokument a ta roztřesená ruční kameru k tomu jedině přispěla. O autenticitě nemůže být žádných pochyb. Stačí se podívat na internet nebo zalistovat v National Geographicu a nebo v nějakém podobném časopisu a o takové fotky, které jsou stejné jako záběry ve filmu, tam není nouze. Člověk si hned udělá představu jak to v takových městech vypadá. Obdivuju novináře a fotografy, kteří se do takových míst vydávají, aby přinesl reportáž o tam jak tam lidé žijí nebo spíše přežívají ze dne na den a obdivuju především ty, kteří dokáží takové místo opustit a žít pak "normálním" životem jako ostatní lidé. ()

kaylin

Film na diváka zaútočí svou syrovostí, tím, jak je všechno podáno neskutečně realisticky, čímž se vytváří až téměř dokumentární dojem. Tohle je Rio de Janeiro, tohle je město, kde může smrt přijít jen proto, že moc melete pantem. Drsné drama, které hodně hraje na to, že takové slumy v Brazílii pravděpodobně skutečně jsou. Někdy máte pocit, že to opravdu je. Scény s dětmi jsou opravdu intenzívní. Do příběhu se těžko dostáváte, protože intenzita, s jakou na vás film působí, vás nejspíš celkem šokuje a vyrazí vám dech. Ztotožnit se s postavami je pak docela náročné. ()

harfuska

Každý dobrý neger v meste vlastní kvér. A keď vlastní kvér, tak može veliť bande negrov a predávať koks. A keď predáva koks, tak má prachy a rešpekt. A keď má prachy, tak si može kúpiť beztrestnosť a ďalšie kvéry. A z kvérov sa strieľa na ďalších negrov a to kvoli čomukoľvek (pomsta, sliepka, prachy, len tak...). Ulice sú plné mŕtvych negrov a tí čo zostali živí, tak buď šňupú alebo predávajú koks. A keď zastrelia aj posledného zakomplexovaného negra s kvérom, tak može vzniknúť dalšia generácia negrov s kvérom.. Tak ak si neger a nechceš sa váľat na ulici v kaluži vlastnej krvi, pakuj sa z mesta bohů a buď novinárom! ()

IllIlIlIIl

Během několika let jsem si zkoušel třikrát pustit Město bohů. A až právě napotřetí jsem ho koněčně dokoukal. Město bohů mě prakticky nevtáhlo do děje a ani mě nenutilo čekat, jak to celé dopadne - byl jsem prakticky indiferentní vůči závěru filmu, ať přijde, co přijde..Nějak jsem nevěřil příběhu a hercům, kteří ztvárnili hlavní role, nehledě na to, že ve stinných pasážích filmu byli od sebe naprosto k nerozeznání. 41%. ()

Maq

Je to opravdu tak dobré, anebo spíše skandální? Tak půl na půl, řekl bych. Aby to bylo skutečně cennou sondou do pro nás nepředstavitelného prostředí, muselo by si to všímat a vysvětlit mnoho věcí stojících okolo. Většinou to působí dojmem, že je to svět, kde kromě ozbrojených kluků nikdo nežije. Čímpak to, že děti jsou gangsteři a jejich rodiče jen pasivní neozbrojení statisté? ()

topi

Ikdyž jsem se v příběhu chvílemi ztrácel, protože je vyprávěn neobvyklým způsobem, nic mu neubírá na zajímavosti a výborně zpracovaném příběhu, který byl založen na motivy skutečných událostí. Hodně drsné vykreslení událostí, které se odehrávali v 60. a 70 . létech v Rio de Janeiru, podpořené úžasnou dynamickou kamerou a výbornými střihy. Perfektní snímek, který si zaslouží určitě ještě jednu projekci. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)