Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

evulienka3

Krása filmu by mala spočívať v jeho osobitosti, ktorú si z neho divák odnesie. Nech sa pre neho skrývala v čomkoľvek. Mňa akákoľvek osobitosť tohto filmu obišla míľovými krokmi ............Ja viem, nie je mu veľmi čo vyčítať. Disponuje príbehom, skvelou filmárinou je reálny a mrazivý a toto všetko dokážem oceniť, ale až príliš často som klikala na ovládači na tlačítko, aby som zistila, kedy to už konečne skončí. Zobrazenie násilia mi problém nerobí, v tomto smere som sa už stala odolnou, skôr mi vadila prílišná opisnosť príbehu, ktorá síce asi taká mala byť, ale ja mám rada príbehy prepracované viac do hĺbky. Nepatrím k divákom, ktorým k spokojnosti stačí sledovať skvelú filmársku prácu, ale ani k tým, ktorý film odhodia do koša len preto, lebo im nesadol. Nebudem to teda naťahovať a po dlhšej úvahe a skutočne úprimnému zamysleniu sa nad všetkými za a proti dávam 3* - 65%. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

Pejpr

Nevim...Tolik hrubého násilí, hrůzosrašných scén a ve mě to vyvolalo (oproti třeba Hotelu Rwanda) jen minimum emocí a dojmů... ()

Ivoshek

Je to syrové, násilné, obrazově poutavé a místy skoro až dokumentárně se tvářící. Jediná drobná výhrada byla, že jsem byl za nějakou dobu tím opakujícím se násilím už trošku otupený a místy se nudil. ()

poz3n

Pořád jsem nemoh najít slova pro to, jakej mám z tohodle filmu pocit a pak jsem narazil na komentář J*A*S*Ma a ten to přesně vystihuje. Film stoprocentně kvalitní, syrovej a pravdivej, s výbornejma hercema nehercema a skvělym střihem a kamerou, kterej mě ale prostě nedokázal pořádně k příběhu přikovat. ()

honajz

Vyděračská kravina působící primárně na primární city, která si skutečný stav věcí bere za rukojmí, ale nejde do hloubky a nepopisuje jej. Asi jako kdyby o podobné tematice psali v Blesku. (Jé, Fando, tam ti je to hrozný, tam i děcka maj kulomet.) ()

hrona

Shlédnuto v době Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Procházka historií brazilskm podsvětím odehrávající se v té nejhlubší chudině v Riu. Střílí se zde více než mluví bez rozdílu věku. O to horší, když si člověk uvědomí, že toto drama má své reálné základy. Velice poutavě, ale také nesmírně drsně natočeno. Celý film je rozdělen na několik drobných příběhů různých postaviček, jejich úloh a vzájemného propojování osudů. Jednoznačně toto veledílo v prvních minutách chytne, propustí až se závěrečnými titulky a zanechá hodně dlouhou vzpomínku. ()

eraserhead666

Kus poctivé filmařiny, o které nevím co pořádně napsat, respektive co napsat pochvalného. Asi takhle, je to natolik přirozené a realistické, logicky přijatelné, že hrát v tom nějaké provařené herecké ksichty, asi by jste se tomu vysmáli, protože by to ztratilo ten strhující punc. Nevím co říci k filmu jako takovému, spíše se mi na mysl hrne vlna myšlenek k tomu, co jsem v něm viděl a pro to tu asi není místo. Film tak dobře pojatý, že nevím, jestli se mi na něj někdy bude chtít dívat znovu. ()

HellFire

Totální ukázka dokonalé režie, kamery a střihu. Při pohledu na filmy, které jsou dnes oceňovány v těchto kategoriích a vynášeny na piedestal, se mi chce brečet. ()

SOLOM.

Rio není jen Muzeum zítřka, pláž Copacabana, nebo třeba třicet metrů vysoká socha Krista Vykupitele, ale hlavně díky některým slumum i jedno z nejnebezpečnějších měst (tedy mnozí to tvrdí) já si to nemyslím a rád bych ho jednou navštívil (a mrkl třeba i na ten karneval). Tento film má svou pověst a tak jsem se na něj strašně těšil. Zůstalo však jen u očekávání, protože film jako celek mě zas až tolik neoslnil, jako mnohé zde. Realita tamního života byla drsná, místy i dost brutální – to nepopírám, žít bych tam nechtěl a zabíjet se tam naučil kde kdo, stejně jako brát či prodávat drogy a krást. Ve filmu je několik opravdu povedených pasáží (mini příběhů o některých událostech či lidech), ale i dost hluchých míst, nebo ne tak atraktivních, které mě moc nebavili. Škoda, že jako celek to nebyla taková pecka, jak bych čekal. Normálně bych tomu dal asi 3*, ale za onu špinavost a porci násilí tomu jednu přidám. Lepší průměr ale na víc jak 70% to nevidím. ()

Ištván87

Ten film je určitě výbornej a samozřejmě je naprosto skvělý, když se někdo nebojí natočit film o děckách, ve kterym se to jen hemží rozstřílenými lidskými těly. Vím že ve slumech Rio de Janeira, jakožto i jinde na světě, kde platí zákon kyje a tesáku to není sranda, ale mě tenhle film zas až tak moc nedal. Asi se na něj podívám ještě jednou. Třeba pak změním názor. ()

ARI50

Zbraně kokain a surovost nebere meze, tak se tváři tenhle film který moc nedodal, spíše jen dal ochutnat svého příběhu. ()

JASON_X

Více než dvě hodiny šťavnaté a strhující brazilské podívané plné barev, hudby, Slunce, násilí, lásky a dalších brazilských reálií. Film, ze kterého můžete s trochou fantazie nasát věrohodnou atmosféru brazilských favel až do morku kostí, aniž byste v nich přitom museli strávit svůj život. Film zaplněný spoustou výrazných a barvitých postav, z nichž mnohé mi nadlouho uvízly v paměti a jejichž představitelé prý byli často neherci. A že to byl režisérův celovečerrní debut?? V tom případě smekám před panem režisérem ještě jednou. Cidade de Deus byla moje velká filmová láska na první pohled, už napoprvé kdysi kdesi, snad v Aeru, nebo tak někde... ()

oLí

7/10 Dát si špeka a políbit děvče svých snů na vylidněný pláži za slunného večera... hm, nechal bych si líbit :). No, ten zbytek životních empirií capartů z Ria bych s potěšením vynechal. ()

Morholt

Jako hraná sonda do života ve slumech to funguje, ale jako příběh konkrétních lidí mi to přišlo příliš neosobní. Na to, že tu násilnou smrtí umírala řada dětí, mě to nechávalo překvapivě chladným. Zklamání. 55% ()

Handle

Jedná se o kvalitní podívanou, opravdu skvěle natočeno! Ale k plnému hodnocení mi hold NĚCO chybělo.. 75%. ()

hendrich6

Nádherně zpracovaný film,který nepochopitelně nedostal na úkor Chicaga Oscara za nejlepší film.Filmu ani neuškodilo,že hlavní role obsadili neherci.Skvělá kamera a rozdělení na kapitoly rozhodně filmu přidalo a nemůžu jinak než 5*. 90 % ()

rawen

Těžko tomuto filmu něco vytýkat, je neuvěřitelně vymakaný, a strhující - perla jihoamerické kinematografie - 9/10 ()

PROROK14

Užasný film z prostredia mesta bohov kde malé deti nosia zbrane a neváhajú ich použiť. Atmosféra zeby sa dala krájať a silný príbeh robia z toho filmu elitný . Toť vsjo 95% ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)