Luca

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA, 2021, 96 min

Snímek studií Disney a Pixar Luca, odehrávající se v malebném městečku italské riviéry, vypráví o dospívajícím chlapci, který zažívá nezapomenutelné letní prázdniny plné zmrzliny, těstovin a vyjížděk na mopedu. Prosluněná dobrodružství prožívá Luca se svým novým nejlepším kamarádem, avšak jejich veselí ohrožuje přísně střežené tajemství, neboť oba jsou ve skutečnosti vodní příšeráci z podmořského světa. (Falcon)

J*A*S*M

Tak trochu jsem čekal na scénu s broskví, bohužel nepřišla. Vtahující prostředí italské rybářské přímořské vesničky mi nicméně spolehlivě kompenzuje banální příběh. Není to ani zdaleka nejlepší Pixar, ale je to příjemný Pixar. ()

Toren

8/10. Kdo čekal filozofující Duši... bude zákonitě zklamán. Kdo se rád vrátí do svých dětských let, představ a bujaré fantazie - bude nadšený. Pixar po delší době předkládá projekt, který ve všech ohledech sází na osvědčený koncept a v rámci animované tvorby nepřináší takřka nic nového. Jenže zas tomu nechybí to srdíčko. A já se na tomhle rošťáckém dobrodružství nechal plně unášet až do závěrečných titulků. Až je mi líto těch, kteří v dospělosti zapomněli... jaký byl svět kolem nich. Hrozně hřejivý film. Všechna čest! Více: ZDE ()

Bluntman

Homofobie a transfobie hlavy státu mě překvapuje, když je to jednak pussydent, vyjadřující se jako čurák (tj. jako jeden obsáhne min. dva gendery), jednak bych očekával větší pochopení pro trans osoby u někoho, kdo je ztělesněním transhumanismu, když Miloš Zeman definitivně srostl se svým vozíkem a stal se z něj Mimoš Zelan. Rodiče s dětmi, potažmo kdokoliv preferující proqueer audiovizuální obsahy s postavami bez koprolálie, mohou/může jít do kina na pixarovku LUCA. Sice jako jiné pixarovky pracuje s mnohokrát osvědčeným, až omšelým. Vyprávění je zase organizováno kolem proměňujících se vztahů a cílů dvou ústředních postav, kdy jedna je vůči druhé zpočátku jejím opakem, aby v rámci vývoje skončily jako více si podobné (TOY STORY, HLEDÁ SE NEMO, VZHŮRU DO OBLAK, V HLAVĚ, DUŠE...). Někdy - jako zde - se k tomu přidává další figura sloužící jako katalyzátor vztahů dvou hrdinů (PŘÍŠERKY S. R. O., TOY STORY 4). (S jistou mírou podvratnosti by se dění snímku dalo shrnout jako vyprávění o vztahu dvou mužů, který svým montováním se do něj pokazí žena, tj. že by šlo o takovou dětskou verzi anti/korporátní romance KLUB RVÁČŮ.) Znovu se zužitkovávají žánrová schémata, která jsou nápomocná k cestě postav za poznáním  vlastní identity a nějakému tomu ponaučení, přičemž jako dříve se pracuje s prvky a postupy příznačnými pro sportovní filmy (první a třetí AUTA). A i tentokrát je svět příběhu založen na jasně dané dualitě, akorát tentokrát ten svět příběhu není tak propracován jako dřívější (vzhledem k blízkosti prostředí třeba z pod/mořských HLEDÁ SE NEMO anebo HLEDÁ SE DORY, z městských, vytěžujících atraktivní cizí kulturu, COCO) a způsob jeho prezentování moc nepomáhá uvěřitelnosti změny náhledu/názorů jeho obyvatel v závěru. Pixaru se ale více než dříve daří v LUCA pracovat s kinematografickým odkazem, a tím nemyslím jenom četné narážky až variace kanonických italských děl (viz epilog), ale především vymezení se vůči queerfobnímu odkazu disneyovek. Ty totiž často kódovaly antagonistické postavy jako queer, zatímco zde je to převráceno: antagonistické postavy jsou queerfobní, kladné postavy i kladné vedlejší jsou proqueer. A největší klad - dle některých však kvůli nevyhraněnosti a otevřenosti čtení i největší zápor - je, že ona metafora jinakosti a přepsání Malé mořské víly a dalších umožňuje vykládat film jako příběh o gay/bi postavách, jako příběh o imigrantech vynořujících se na břehu, jako... univerzální příběh o jinakosti a jejím ne/přijímání. A konzervativně založení/é si mohou najít hodnoty jako síla přátelství, důležitost pospolitosti rodiny, sebevzdělávání a vůbec seberozvoje. Za mě tolik, že mi tento nepřiznaný prequel k DEJ MI SVÉ JMÉNO a KRAMPACU nebyl odporný, naopak bych se jal demonstrovat za to, aby takových bylo víc. ()

EvilPhoEniX

Bál jsem se, že to bude horší. Ve výsledku strávitelná animovaná jednohubka o klučičím přátelství, ale není to úplně to, co bych od animáku očekával-vyhledával. Jednak tu chybí pořádná akce, humoru je zde sakra málo ( moc si nedokážu představit, že se u toho děti budou bavit) a animace je tradičně OK, ale nic převratného. Raya a Drak  a Rodinka na Baterky jsou o 2 levely výše a žánrově i tématicky jsou mi bez debat blíže, ale na zabití nudného večera je Luca dostačující . Příběh 3/5, Akce 2/5 Humor 3/5 Násilí >Ne, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 2/5, Napětí 2/5.  6/10. ()

xxmartinxx

Ve skutečnosti si nemyslím, že "dospělý mód" je silná stránka Pixaru, v praxi to pro mě byl vždycky spíš ne zcela funkční, pouze efektní branding, takže mi rozhodně nevadí, spíš naopak, že Luca je především naivní dobrodružství. Myslím, že nebylo nutné realizovat to jako další variaci na Hledá se Nemo co se týče rodiče zakazujícího dítěti navázat vztah se světem, šlo najít určitě trochu méně násilný a okoukaný rámec, přesto je ale celý film naplněný tak krásnou atmosférou, že to tomu rád odpustím - podobně jako v případě Coco. Queer čtení je pochopitelné a je sympatické, že ten film se mu vyloženě nebrání, ale pro mě to bylo především takové to klučičí dobrodružství, kterých měla plno generace našich rodičů, ale moje překvapivě ne, a v tomhle ohledu to byl krásný zážitek - takový film bych potřeboval v dětství. Sice bych vážně rád, kdyby to mělo propracovanější zápletku a vyústění, ale co. 3 a 1/2 ()

Dadel

Kdybych zasedl k obrazovce až po úvodním logu, vůbec by mě nenapadlo, že jde o Pixar. Tohle je po stránce příběhu i technického zpracování úplně tuctová disneyovka. Tak doufám, že je to jen nějaká pixarovská bokovka, co šla do kin omylem, a ne nový standard. Samozřejmě je to docela fajn a několika gagům jsem se zasmál, ale iritovala mě přílišná "italskost" celého filmu a spousta italských slov napasovaných do jinak anglických dialogů, asi aby to někomu nepřipadalo málo italské (no dobře, nemám ten jazyk rád). Jestli i tohle získá automaticky Oscara jako skoro každá pixarovka, tak už ty "akademiky" nemůže brát vážně nikdo. ()

johnn333

Na úrovni příběhu je to překvapivě ještě trochu banálnější než Frčíme, to queer čtení a pár gagů je ale tak zábavných, že to vlastně vůbec neva. ()

Botič

Mrzí mě ta jistota, s jakou to PIXAR tentokrát odehrál. Luca měl slušný potenciál změnit pravidla hry a i ten dopad tak mohl být mnohem silnější. Takhle je to "jen" milá, občas trochu ospalá, letní jednohubka, u které jsem dostal chuť na těstoviny. Mitchellovi zůstávají na vrcholu nejlepších animáků tohoto roku. Ty se do toho šlápnout rozhodně nebáli. ()

Spiker01

Luca se dá charakterizovat jako ta menší a méně ambiciózní pixarovka a dle toho také začátek vypadal. Vlastně mi to přišlo celé jako obyčejný příběh se zajímavými hrdiny, nicméně nic extra nového, co bychom neviděli v desítkách jiných animáků. V druhé polovině se ale projevil onen slavný Pixar efekt, magicky mi film rozproudil emoce a dokonce dojal způsobem, který mohl zapříčiněn momentální životní situací, i tak se mi to ale zas tak moc často nestává. Luca je tradičně nádherně vypadající animák, který je třeba na rozdíl od loňské Duše přece jen přístupnější pro rodiny s menšími dětmi, i tak je to stále o několik levelů výše než průměrné animáče od konkurence, spoléhající zejména na humor toho nejjednoduššího zrna. Jistě, patrně se dalo čekat více, ale já měl naopak očekávání snížená a nakonec jsem byl velmi příjemně překvapen. ()

Xmilden

Pro mě teda rozhodně překvapení. Nečekal jsem že někdy Pixar natočí znovu něco, kde to srdíčko bude tak jasně patrné. Přestože jsem si musel chvilku na příběh zvykat, tak po úvodních 10 minutách film začne velmi příjemně plynout a od té příjemné italské atmosféry a klučičího přátelství se nedalo odtrhnout. Tohle se povedlo určitě více vyzdvihovanější Duše. Možná částečně proto, že zatímco Duše byla americká Pixarovka. Tahle je evropská. 80% ()

Sobis87

Jestli máte rádi Itálii/Italy/italštinu, tak není co řešit. Jasně, není to kdovíjak ambiciózní, ale právě pro prostinkou zápletku to neskutečně šlape, ani na chvilku nenudí, je to roztomilé a zábavné i v těch nejmenších detailech a vůbec... tohle Vám prostě vykouzlí úsměv na tváři. ()

InJo

Hezké letní klučičí dobrodružství, od Pixaru ale čekám propracovanější a nápaditější svět, postavy i příběh. Nejzajímavější mi na tom přišlo, že to působí trochu jako animovaná dětská verze Dej mi své jméno... 60 % ()

silentname

"Luca" rozhodne nie je A materiál od Pixaru, na aký som od nich zvyknutý, no nemôžem povedať, že ide o zlý film. Pozitívne stránky sú, dobré posolstvo, vynikajúce animácie, celkom solídne našliapnutý humor a niekoľko finálnych momentiek, ktoré robia film veľmi zapamätateľným. No ako film to pôsobí viac ako projekt pre deti, než ako skvelý film pre celú rodinu, ako bol pre mňa napríklad "Onward". So všetkými mínusmi podľa mňa priniesol oveľa silnejší príbeh s lepšími postavami. Tu máme veľmi klasický príbeh s postavami, ktoré sme už veľakrát videli, no bavilo ma to sledovať. Najmä pre tú energiu, úžasné animácie a niekoľko skvelých momentiek, ktoré vedia priniesť len Pixar. Ak to chcete pustiť svojim deťom, myslím, že budú nadšené. No dospelí asi budú očakávať predsa len niečo trošku zaujímavejšie. Hodnotenie: B ()

Dzeyna

Moc hezký animák. Nejdřív mi to připadalo, jako Ariela v mužském podání, nicméně pak se z toho stal hon za snem. Respektive hon za Vespou. Ale je to velmi dobře udělané a italská atmosféra tomu dodává ten správný šmrnc. ()

Anderton

Film ako stvorený pre letné horúce mesiace, až vlastne na nič iné určený, ako na prvoplánový oddych, nie je. Luca je od prvého okamžiku predvídateľný, metafora o inakosti je jasnejšia než všetky hviezdy v tomto fikčnom svete na nebi, ale zase ako inak rozprávať o zložitých veciach deťom. No a sme pri tom, Luca je proste film pre deti, pri ktorom si oddýchnu aj dospelí. Čo nie je zrovna známka, akú pravidelne udeľujeme Pixaru. Ale keďže to ten Pixar natočil, tak je tu veľa skvelých vizuálnych nápadov a proste nemá to čím sklamať. Je to ten Pixar z druhého sledu, kde sa nachádzajú Dinosaurus alebo Onward, pričom je lepší ako ten prvý a trochu horší ako ten druhý. ()

Chrustyn

Překvapivě příjemná variace na Malou mořskou vílu s překrásnou animací a vtahující letní atmosférou. Chybí větší hloubka a to navíc, co dříve Pixar uměl, ale film nenudí a rychle uteče. Jen stačí jedno podívání. ()

Stanislaus

Divák je zvyklý od Pixaru dostávat hluboké, dospělácky laděné animáky, v nichž si fantazie neklade meze, a proto se bude Luca zdát jako film od jiného studia, jelikož jde o skromný a plošší kousek, jemuž však nechybí svěžest, ale ani špetka akce a humoru. Ústřední dvojice "příšeráků" by vlastně mohla být tvořena i "nefantaskní" dvojicí mladých kluků, kteří poznávají nový a jim doposud neznámý svět, přičemž se mezi nimi vyvíjí přátelské pouto. Divák se na hodinu a půl ponoří do (nad)vodního světa s výrazným, ale nijak násilným italským koloritem, a vydává se na cestu (sebe)poznání. Mladé publikum pobaví úsměvné trampoty hlavních hrdinů a jistojistě i postava zákeřného Macchiavelliho, zatímco dospělé osloví paralely s dnešní společností, v níž to menšiny nemají (stále) jednoduché. Slabší čtyři hvězdičky! ()

sharky

Tentokrát je to až příliš na jistotu (u Coco fungovalo mexické prostředí se španělštinou, tak zkusíme... co je za zemi blízko Španělska...?), příliš přímočaré s absencí nějakých zajímavých nápadů. Ale to vůbec  neznamená, že by to byl špatný film v porovnání s konkurencí. Jen je to slabší v porovnání s tím, jaké mimořádné kousky obvykle nabízí Pixar. Díky kratší stopáži to příjemně uplyne a člověk pocítí nádech atmosféry léta u moře. ()

bart_

"Santa mozzarella!" ______ Legendární animované studio Pixar s hopsající lampičkou uvnitř se díky svým nejnovějším celovečerním počinům zcela zaslouženě etablovalo na absolutní špičku mainstreamový animovaný produkce. To je samozřejmě podmíněno i tím, že Pixar vždy tvořil multigenerační snímky - tedy příběhy, které láskyplně chytnou za srdce prakticky veškerý věkový kategorie divácké obce - staré, mladé, děti, dospělé prožívající krizi středního věku - doslova každého. Jenže tentokrát je jeho nejnovější celovečerní dílko 'Luca' zaměřeno spíš na dětskou sortu publika - což je rozhodnutí, které bude vonit málokomu.... Laicky řečeno, většina humoru - jenž zde kupodivu trestuhodně absentuje, to samé platí pro hlášky a jiné formy komických gagů - spočívá v tom, že někdo upadne, anebo někdo/něco/někoho/něčím praští - což je element, u něhož jsem čekal, že bude opomenut ve chřtánu času minulých. Zároveň premisa děje je velmi simplistická, a nikterak komplexní - zato v samotném jádru organicky konzistentní z hlediska narace, a minimálně o dva levely mimořádnějc poutavá svým příběhovým archem, který aspiruje a kráčí v žánrových šlépějích klasický letní coming of age feel good dramedie, která je zároveň jedinečná díky tomu, s jakou lehkostí netradičně operuje s prezencí lidského života a rozmanité italské kultury z atypický perspektivy dvou mořských příšerek. 'Luca' zároveň velmi umně využívá principu genius loci - nebo-li ducha místa - nejen v rámci malebného městečka a zejména pak půvabu italské riviéry.... Co mě ovšem znenadání nakonec přimělo dát pětikvalt je naprosto fascinující závěrečná katarze, po který nezůstane nejedno oko suchý jak panenská blána - opět mi totiž hlava nebere, jak dokážou tvůrci od Pixaru vždy tak efektivně zadrnkat na emoční strunku, a v závěrečným klimaxu perfektně nakulminovat a využít všechny příběhový peripetie a intenzivně tak atakovat na divákovo bezbranný srdíčko.... V konkluzi je sice snímek 'Luca' komparativně jeden z těch kvalitativně slabších příspěvků pixarovského repertoáru - respektive taková ta klasická animovaná alegorie o síle přátelství, platonický lásce, úskalích minority v zajetí majority, a v závěru tvůrci provokativně zahrají i na kuriózní tóninu předsudků a xenofobie - ale svoje věrný fanoušky si určitě najde. Jedinou z mála vad na kráse je tak trochu triviálně koncipovaná animace, s níž nemusí kdekdo sympatizovat. Potitulková scénka ženiální. Jen tak dál lampičko.... // VERDIKT: nemůžu si pomoct, ale uděluju 8,5 vesmírných ančoviček z 10 // 🐳 ()

Handle

Příjemná animovaná oddychovka, která vám sice za pár měsíců nejspíš trochu vyšumí z hlavy, ale svůj pohodový účel plní na jedničku, takže to byl určitě fajn strávený čas. Možná to má jen zbytečně pomalejší rozjezd, ale zas to graduje a zhruba od druhé třetiny jsem se do filmu docela zažral. :) ()