Ovdovělá učitelka Anna (Jodie Foster) podnikla něco, co bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Rozhodla se odjet se svým synem na dobrodružnou cestu do neznámé země, do Siamu. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů. Nechává se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta (Chow-Yun Fat). Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného. (Magic Box)

TOPmoovie

taky jemny film, ale vyborna vyprava a pekny pohlad na thajsko, a cast ich historie. bohuzial..par naivnych scen, ktore akoby natocil niaky skolak a zazrakom ich tajne vlepil do konecneho filmu. ()

Mistr119

Snímek ukazuje archetyp muže - krále se všemi svými pozitivními, ale i stínovými vlastnostmi. Anna někdy jeho názor ovlivní, ale přesto to musí vypadat, že myšlenka vyšla z královy hlavy a i kdyby mu něco mělo být nemilé, pro zachování autority to musí provést (např. poprava manželky). Škoda jen, že děj byl trošku rozvleklý a scénář by šel taky místy proškrtat a zkrátit tak film. Jinak se mi snímek velmi líbil. :) ()

Nick321

Krásný, romantický, historický film. Mám velice rád filmy o Asii a zvláště o této části historie. Siam se cítí být ohrožený stále narůstajícím vlivem evropských mocností v sousedních státech a rozhodně nechce skončit kolonizovaný jako divošská primitivní země. Proto je potřeba ho o kousek zmodernizovat- a kde začít jinak, než naučit své děti evropským způsobům. Do Siamského království je pozvaná svérázná anglická učitelka se synem, která jakožto první žena před králem neklečí. ()

Shadow

Příjemný romantický film, který nepřekvapí, ani nezklame. Krásné scenérie krajin a prostředí královského sídla. Měl by ale být kratší. ()

-ETIENNE-

Anna a kráľ je vizuálne mimoriadne pekný film s emocionálne silným nábojom. V poslednej dobe sa mi celkom pozdávajú filmy s východnou tématikou a rozhodne musím konštatovať, že tento ma vôbec nesklamal, skôr naopak, a práve preto mu dávam 5 hviezd. ()

Latharn

Moc zdlouhavé a místy až nudné. Nedokázal jsem se vžít do ústřední dvojice a i přes délku filmu se mi pradadoxně zdála "proměna" krále z despoty na "moudrého vladaře" (z pohledu západní civilizace) velmi umělá a rychlá. 3* za výpravu a hudbu. Víckrát ten film vídět nemusím. ()

KalimeroI

Dovolím si přepych a dám 4, atmosféra, výprava, ústřední dvojice a pojetí příběhu mě prostě dostalo. Ne úplně, ale dost. ()

JARDAHONDA

Velkofilm režiséra Andyho Tennata je třetí zfilmovanou verzí příběhu, jenž se odehrává v Siamu ve druhé polovině 19. století. Toto zpracování vychází z dopisů Anny Leonowensové ( Jodie Foster ), mladé britské vdovy, která v roce 1862 přijíždí se synem do Siamského království jako vychovatelka následníka trůnu. Po setkání s králem Mongkutem ( Chow Yun Fat ), který chce uchránit nezávislost země, ale zároveń ji otevřít západní civilizaci, se dozvídá, že bude učit všech jeho padesát osm dětí. Žena, konfrontovaná s novou kulturou, pro ni často nepochopitelnou, se postupně sbližuje s exotickým světem... Film je sice hezky zpracovaný, ovšem některé pasáže mi přišli nudné a celkových 140 minut je dle mého názoru moc. Závěr = 50 % ()

Rathe

Tohle je jeden z těch filmů, který by podle mě měl vidět téměř každý. Moc dobře mi film uvízl v paměti, když jsem ho viděl prvíkrát před několika lety. Líbí se mi, jak Jodie Foster ztvárnila svou postavu neodbytné učitelky. Prostředí Siamu a královské rodiny bylo vynikající, takže se nominaci na Oscara za kostými vůbec nedivím. Ke konci byl ale film moc zdlouhavý a dějově se tam rozvíjeli 2 příběhy, kdy ten jeden, co byl celou dobu v pozadí byl pak na konci zase hlavním. A to si myslím, že mohli vymyslet nějak jinak, lépe. ()

Orbeek

Zpočátku vypadá na historicky zajímavý film. Pak jaksi "zlimonádovatí" a ve finále je "červenoknižní" melodrama. Škoda. Fabia. Mohl být Superb : / Chow obsazen přesně, Foster typově nepřesně ... ale funguje jim to. Nejzajímavějším na snímku zůstává úchvatná výprava, kostýmy, ... (+thajský zákaz promítání v zemi a pro thajské občany po celém světě pod trestem ročního vězení zákaz vlastnění, promítání atd., he?) ()

k.adelaide

Krásný film, úžasné prostředí, srovnání dvou zcela odlišných světů. Moc mně tento film baví a viděla jsem ho několikrát a určitě né naposled. Představitel krále byl úžasný i Jodie Foster v roli Anny.  Nevím co bych vyzdvihla více, jestli „milostný“ příběh mezi oběma hlavnimi představiteli  nebo ten kontrast obou světů. Nehodnotím, zda-li bylo všechno z „politického“ hlediska v pořádku. Na mně film udělal velký dojem a hodnotím 5*. Patří k mým top filmům. ()