Ovdovělá učitelka Anna (Jodie Foster) podnikla něco, co bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Rozhodla se odjet se svým synem na dobrodružnou cestu do neznámé země, do Siamu. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů. Nechává se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta (Chow-Yun Fat). Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného. (Magic Box)

lemonova

Krásny film s výbornou Jodie Foster. Nerozumiem jeho nižšiemu hodnoteniu.. divácky je rozhodne pútavý a čo sa týka presnosti popisu udalostí, tú jednoducho nehodnotím, keďže nie som odborník na siamské dejiny ;) ()

levente

Perfeltní film pro odpočinek, i něco napětí se v něm najde, ale tak akorát, aby si člověk nemusel nemusel přímo masírovat srdeční sval. Yun-Fat Chow je perfektní a Jodie, když nepřehrává tak také. Nerozumím méně než čtyřem hvězdičkám. Co pak ty lidé čekali, Ghandího nebo jiný obdobný epos. Ten film si na nic nehraje. ()

Cruchot

Škoda přílišné délky a zbytečné zdlouhavosti zvláště v některých pasážích druhé půle filmu. Ovšem za krásnou výpravu, hudbu, atmosféru a Jodie si **** zaslouží. ()

Torgal

Vzhľadom na obsahovú stránku je to zbytočne dlhý film, ale napriek tomu sa mu podarilo udržať moju pozornosť až do konca a to sa počíta. Názov presne vystihuje to, o čom film je - o dvoch ľuďoch z iných kultúr a vyvíjajúcom sa vzťahu medzi nimi. Všetky ostatné príbehové linky sú podružné a podriadené hlavnej. Bohužiaľ film neoplýva žiadnymi výnimočnými momentami a ani po technickej stránke nepresahuje priemer (snáď s výnimkou hereckého výkonu Jodie Foster). 6-/10 ()

horovska

Odpolední čaj, limonádově pojatá love story o ovdovělé anglické učitelce neohrožené, pyšné dámy, která okouzlí Siamského prince svou zářivou inteligencí a osobností. Proč ne. Je to zábavné, ale s uměním či realitou to nemá nic společného. ()

tranquill

"Většina lidí nevidí svět jaký je, ale jaký by ho chtěli mít... Král by měl mít lepší zrak!" Krásná výpravná podívaná díky citlivé režii, scénáři i perfektním hereckým výkonům. ()

Solly

Klasika je klasika. V totmo zpracování je jedniné opravdové plus jen výprava a exteriéry. Pokud by nebylo s čím srovnávat jistě bych byl s tmto filmem spokojenější. ()

bull!nka

...nějak se mi nepovedlo tomuto filmu věřit, chvíle se snažily být dramatické, ale žádná řeč těla z mé strany se prostě nekonala...nic, ani záchvěv vsalu, žádnémrazení v zádech...nic...V dětské roli se mi líbil Tom Felton ()

quixote

Opuletní film po všech stránkách, který ovšem zrazuje scénář. Několik opravdu silných momentů je zatlačeno do pozadí impozantními celky a klišoidními dialogy. Místy příliš rozvleklé a opájející se nádhernou výpravou a kostýmy. A co ten závěr? Z přepečlivě budovaného dramatu je náhle třetiřadá action movie a na samém konci červená knihovna non plus ultra. Tato látka má na víc a mohla by se odvážit přiblížit se více skutečné historii, toto byla v podstatě pohádka volně vycházející z deníků skutečné Anny Leonowens. ()

Monroe1991

Na základě zdejšího hodnocení jsem od tohoto filmu moc nečekal. O to víc jsem byl po shlédnutí překvapen a potěšen. Pravda je, že děj není moc pestrý a i na scénáři by se dalo zapracovat lépe. Naproti tomu výprava, kamera, hudba a herecké výkony jsou velmi zdařilé. ()

Ceberus

Nevím, čím to je, že mě vždy uchvátí studium rozdílných kultur prostřednictvím konfrontace dvou jedinců tak, jak se to děje zde. Podobně charizmatickou dvojici utvořili Tom Cruise a Ken Watanabe v Posledním samuraji (při sledování Yun-Fata jsem byl dokonce přesvědčený, že je to "ten z Posledního samuraje" :-)). Jen je škoda, že se více času nevěnovalo tomu, jak vlastně fungují vztahy v králově široké polygamní rodině a detailnější rozvoj nenaplněné lásky jedné z nových manželek. ()

netWoor

poměrně nezáživý film o siamském králi Miroslavovi (aspoň tak mi zpočátku jeho království připadalo), který si pro svých milovaných víc jak padesát skoro stejně starých dětí (nebojte, ve skutečnosti poznáte jednoho kluka a jednu holku, bo kdyby se s každou svojí dcerou měl pusinkovat před spaním jak s tou jednou, ještě teď film neskončil) najal anglickou učitelku - feministku a co z toho bylo. Výpravě, herectví a spol. není moc co vytknout, ale ...nechutně, nechutně sladké a nudné .... ()

bono22vox

Pěkný film, moc pěkný, ale ta dlouhá stopáž, to je největší slabina filmu... zkratit ho na přijatelnou délku, bylo by to fajn odpočinkové pokoukání... takto je to 60% ()

PaRi

Velmi dobře natočený film romantického žánru. 148 minut mě výprava a herci nevykolejili s dobrého pocitu, že jsem v místě, času a ději. ()

Izz

Zbytečně dlouhý film,který mohl být krásnou romantikou se skvělými herci,kdyby jeho stopáž sahala někam ke sto minutám.Takhle je tempo uloudané způsobem,který většinu potencionálních diváků velmi brzy odradí. ()