Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Vančura

Fajn příběh a super obsazení, přesto si myslím, že z toho šlo dostat ještě víc - některé motivy a zvraty tam vyšumí trochu do prázdna (např. překvapivá informace, že Alex je novinář, kterého šéf vyšle na místo činu, šla určitě využít mnohem víc, než jen pro jednu kratší sekvenci), dávkování informací mi přišlo poněkud nepřehledné (není vždy jasné, co která postava ví), a konečně i tempo filmu mi přišlo poněkud nevyrovnané a střídají se tam poněkud nezáživné pasáže a naopak velmi zábavné. Pro seznámení s raným Boylem a McGregorem to ale každopádně funguje víc než dobře. ()

Lateef

Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální. ()

HAL

Hutné drama o partě obyčejných spolubydlících, kteří se dostanou do neobyčejné situace... a zjistí navzájem kým skutečně jsou. Jen pár postav a minimalní prostředky stačí k rozehrání psychologicky syrového dramatu ve které mrazí z každého záběru a snaha diváka předvídat v ději je stejně nemožná, jako nesmyslná, mnohem zajímavější je zkoumat odrývající se charaktery postav a jejich vzájemné střety. Škoda jen příliš odlehčeného "trainspottingovského" závěru, který se ke zbytku filmu příliš nehodí a narušuje temnou katarzi, jinak... vynikající. 8/10 ()

gudaulin

Po letech jsem se vrátil k Mělkému hrobu s napjatým očekáváním, jestli dvě dekády od vzniku poznamenaly jeho kvality nějak fatálním způsobem. Stává se mi až příliš často, že opakované zhlédnutí přináší zklamání. Pravda, o jednu hvězdičku Mělký hrob přišel, ale zábava je to stále slušná a jako prvotina Boylův snímek obstojí bez problémů. Tři kamarádi, kteří dosud nemuseli čelit žádné osudové zkoušce, a kufr plný špinavých peněz, to nevěští nic dobrého. Je znát, že Boylovi ještě chyběly cenné zkušenosti a ke svému parádnímu majsrtštyku v podobě Trainspottingu se teprve rozmachoval, tu a tam to zaskřípe a je cítit nevyužitý potenciál, ale stejně tak je evidentní, že se o slovo přihlásil jeden z nejtalentovanějších britských filmařů své generace. Stejně tak je jasné, že z trojice herců, kterým dal Boyle šanci, měl největší potenciál Ewan McGregor. Už tehdy bylo znát, že směřuje k mezinárodnímu úspěchu. Celkový dojem: 60 %. ()

Kaka

Boyle má tah na bránu a dokáže z minima vytěžit maximum. V tomto případě to byla slušná muzika za velmi málo peněz, které ještě sháněl po všech čertech. Avšak vyplatilo se. Začátek je sice relativně bídný a aby snímek dospěl do svého napínavého konce, musí divák snést nemalý počet kiksů a slepých uliček, ale celek působí sympaticky a byla na něm vidět snaha tvůrců, takže není důvod neakceptovat danou situaci. Nejvíce vadí okatě televizní zpracování, otravný přízvuk hlavních hrdinů a některé nepochopitelné scény, kde jakoby vypadne několik minut podstatných vazeb a klíčových informací, které divák potřebuje k "secvaknutí". I tak ale stojí tento projekt za vidění. Minimálně na něm McGregor nastartoval svou kariéru. ()

• Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)
  • Výrobu částečně financovala televizní stanice Channel 4. (Chatterer)
  • Tvůrci filmu museli v jeho průběhu dražit některé z rekvizit, aby měli dostatek kapitálu na jeho dokončení. (don corleone)

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)