Mělký hrob

Simon Boswell

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn

Máte přátele do nepohody a navždy? Jste šťastný člověk. Ne vždy to tak bývá. Film o tom, že si nemůžeme být jisti lidmi okolo sebe ani sami sebou, pokud neprožijeme opravdovou zkoušku charakteru. Danny Boyle zatím svůj první skutečný film nepřekonal.(15.12.2005)

Vybrat spolubydlícího není lehká věc. Nový obyvatel vašeho bytu může poslouchat jinou hudbu, fandit konkurenčnímu týmu, chodit po bytě nahý (to bych u hezké slečny toleroval), může vám vyjídat ledničku (to bych ani té slečně neodpustil) a spoustu dalších věcí, které vám jsou proti srsti. A tak si hlavní hrdinové snímku Mělký hrob svého spolubydlícího poctivě vybrali. Ten chlapík se zdál být ideální, jenže darebák si dovolil během první noci zemřít (no není to k vzteku?). Tak alespoň po sobě nechal kufr plný peněz (díky Hugo). Jenže peníze nemusí vždy nutně přinášet štěstí. Někdy se může stín chamtivosti zažrat i mezi nejlepší přátele, kteří si tak přestávají postupně věřit. Danny Boyle vylézá svým debutem z filmařské hrobu na denní světlo a ukazuje tak, že je nadmíru talentovaný tvůrce (už bych ho měl zařadit do své Topky). Mělký hrob je skvěle napsané a zrežírované drama, které ač se prakticky celé odehrává v jednom bytě, si drží úžasnou atmosféru, která vám nedovolí vydechnout. To celé je ozdobeno výbornou kamerou a znatelným rukopisem mladého režiséra, který do snímku vnesl velkou řadu vychytávek.(8.9.2007)

Napsat o Mělkém hrobu, že je to černá komedie je jako tvrdit, že Charles Manson byl drobný kriminálník. Ano, je to komedie, komedie (a)morální, mrazivá a děsivá. Danny Boyle, režisér kultovního Trainspottingu, debutoval právě tímto celovečerním příběhem o trojici přátel, které spojuje zprvu jeden byt, později i jedno krvavé tajemství. Je to film o přátelství, lásce a penězích, jen v trošku jiné podobě, než na jakou jste nejspíš zvyklí. Násilí zde úmyslně nepůsobí legračně, naopak až bolestně realisticky. Díky tomu jsou napínavé scény skutečně napínavé. V druhé polovině filmu jsem byl v neustálém napětí, kdo odkud na koho vyskočí a rozmlátí mu kladivem lebku. Ale nenechte se odradit, on je to skutečně vtipný film plný nadsázky, jen kdesi pod povrchem, pod tou maskou psychologického dramatu pojednávajícího zcela seriózně o věcech, jenž by mohly postihnout každého. Přinejmenším každého smolaře. Velmi potěšující je svižná režie (ani jsem se nerozkoukal a uběhla polovina filmu), která si sem tam neodpustí nějakou tu vizuální libůstku a způsobuje, že ještě dvanáct let od vzniku budí Mělký hrob dojem moderního, současného filmu. John Hodge napsal mnoho chytrých dialogů a zasadil je do odměřeně zvráceného příběhu s několika vtipnými zvraty. Z tehdy neznámých herců bude dnes pochopitelně budit největší rozruch účast Ewana McGregora. Nedá se říct, že zcela právem. Zatímco McGregor si již zde zvyknul střídat několik očekávatelných poloh, Christopher Eccleston a Kerry Foxová hrají skutečně komplikované osobnosti s neodhadnutelným jednáním a hrají je výtečně. Pokud preferujete černou kávu s lžičkou cukru a pokud máte rádi ne zbytečně komplikované úvahy nad otázkami etiky, je zde solidní šance, že se vám Mělký hrob bude líbit stejně jako mi. 80%(30.10.2006)

Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální.(30.11.2007)

rozpočet : $2.5 million tržby americké : $2,079,569(13.12.2006)

• - Roli Davida měl původně hrát Robert Carlyle. (don corleone)

• - Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)

• - Film je debutem pro scénáristu Johna Hodge. (Chatterer)