Mělký hrob

Simon Boswell

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn

Moh by to bejt opravdu super film ve stylu třeba Blood simple nebo Fargo, ale to by někdo musel trochu zapracovat na scénáři. Možná je to tim, že chyběly finance, tak se prostě některý scény vyškrtaly a diváku, ty si to už nějak přeber sám. Třeba ta proměna ušlápnutýho účetního na chladnokrevnýho zabijáka byla nějaká hrozně rychlá. Taky jsem moc nepochopil, proč se hlavní postavy začnou chovat jako totální idioti. Vztahy mezi nima byly pro mě taky poněkud nejasný a celkově mi ta hlavní trojice byla sympatická asi jako hřebík v prdeli. Pro mě to byl takovej průměrnej thriller s prvkama černý komedie, na kterym mě nejvíc ze všeho zaujala muzika hned na začátku (Leftfield). 60%(4.10.2008)

Netradiční, úděsné, kruté a absurdní britské psychodrama, ale výborně zpracované a s vynikajícími hereckými výkony. Jsem ráda, že jsem z toho bytu odešla a už se tam nehodlám vrátit. Nicméně bych chtěla dodat, že jsem byla unešená z barevného ladění interiéru celého bytu a když jsem se dočetla, že se nechali inspirovat obrazem Edwarda Hoppera, tak jsem hned jednu hvězdu přihodila. Ale za třicet dní něco takového natočit je určitě úctyhodný výkon.(29.8.2014)

Shallow Grave je v prvé řadě milé překvapení napěchované inteligentním humorem a šokujících scének, které jsem přímo radostí hltal plnými doušky až do závěrečného famózního vyvrcholení. To mi prostě sedlo, jak prdel na nočník a vůbec mi nevadilo, že je v principu průhledné jako spodní prádlo kdejaké porno hvězdy ve filmu pro dospělé. Herců je sice minimum pravda, ale díky jejich povahové různorodosti a hereckého talentu ( bavíme-li se o ústřední trojici ) se jich prostě nenabažíte. Dosaďme si ještě za režisérskou židličku Dannyho Boyla, pro kterého to byl sice filmový debut, ale můžete mi věřit, vůbec to na něm nepoznáte. V akčních scénách si vedl jako ostřílený kabrňák a doteď si jich i pár vybavím, což o jiných snímkách, které jsem viděl po tomto filmu tvrdit rozhodně nemohu. Konečné hodnocení je proto jednoduché a samozřejmě naprosto zasloužené, čtyři hvězdy a jak jinak než i se silným mým doporučením?! ;)(28.5.2011)

Debut ako hrom. V svojej dobe sa mohol stať podobne kultovým filmom, ako napríklad Pulp fiction, ale Boyelovi sa to podarilo až s Trainspottingom. Hrob je komornejší, menej okázalý ako tieto dva a povedzme, že vierohodný psychologický film. Túto tému by podobne geniálne dokázali spracovať napríklad Coenovci niekde na americkom vidieku v púšti.(28.5.2012)

páni moji. mám pocit, že po režijnej stránke zatiaľ spolu s trainspottingom najlepší boyle. hustá atmosféra hustne viac a viac, scenár je jedno veľké šibalstvo, pretože v úvode mu chýba čosi, čo autor elegantne obišiel a neskôr zamaskoval veľmi solídnou scenáristickou prácou s charaktermi a budovaním napätia. tak danny si nasadil latku naozaj vysoko, nečudo, že po tomto filme musel prísť s trainspottingom! musím dať päť, aj keď by si to možno objektívne zaslúžilo len 4.(12.3.2011)

• - Roli Davida měl původně hrát Robert Carlyle. (don corleone)

• - Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)

• - Tvůrci filmu museli v jeho průběhu dražit některé z rekvizit, aby měli dostatek kapitálu na jeho dokončení. (don corleone)