poster

Mělký hrob

 • Velká Británie

  Shallow Grave

 • Slovensko

  Plytký hrob

Drama / Thriller / Komedie / Krimi

Velká Británie, 1994, 92 min

Režie:

Danny Boyle

Scénář:

John Hodge

Kamera:

Brian Tufano

Hudba:

Simon Boswell

Producenti:

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • flanker.27
  *****

  Máte přátele do nepohody a navždy? Jste šťastný člověk. Ne vždy to tak bývá. Film o tom, že si nemůžeme být jisti lidmi okolo sebe ani sami sebou, pokud neprožijeme opravdovou zkoušku charakteru. Danny Boyle zatím svůj první skutečný film nepřekonal.(15.12.2005)

 • Vitason
  ****

  Vybrat spolubydlícího není lehká věc. Nový obyvatel vašeho bytu může poslouchat jinou hudbu, fandit konkurenčnímu týmu, chodit po bytě nahý (to bych u hezké slečny toleroval), může vám vyjídat ledničku (to bych ani té slečně neodpustil) a spoustu dalších věcí, které vám jsou proti srsti. A tak si hlavní hrdinové snímku Mělký hrob svého spolubydlícího poctivě vybrali. Ten chlapík se zdál být ideální, jenže darebák si dovolil během první noci zemřít (no není to k vzteku?). Tak alespoň po sobě nechal kufr plný peněz (díky Hugo). Jenže peníze nemusí vždy nutně přinášet štěstí. Někdy se může stín chamtivosti zažrat i mezi nejlepší přátele, kteří si tak přestávají postupně věřit. Danny Boyle vylézá svým debutem z filmařské hrobu na denní světlo a ukazuje tak, že je nadmíru talentovaný tvůrce (už bych ho měl zařadit do své Topky). Mělký hrob je skvěle napsané a zrežírované drama, které ač se prakticky celé odehrává v jednom bytě, si drží úžasnou atmosféru, která vám nedovolí vydechnout. To celé je ozdobeno výbornou kamerou a znatelným rukopisem mladého režiséra, který do snímku vnesl velkou řadu vychytávek.(8.9.2007)

 • Matty
  ****

  Napsat o Mělkém hrobu, že je to černá komedie je jako tvrdit, že Charles Manson byl drobný kriminálník. Ano, je to komedie, komedie (a)morální, mrazivá a děsivá. Danny Boyle, režisér kultovního Trainspottingu, debutoval právě tímto celovečerním příběhem o trojici přátel, které spojuje zprvu jeden byt, později i jedno krvavé tajemství. Je to film o přátelství, lásce a penězích, jen v trošku jiné podobě, než na jakou jste nejspíš zvyklí. Násilí zde úmyslně nepůsobí legračně, naopak až bolestně realisticky. Díky tomu jsou napínavé scény skutečně napínavé. V druhé polovině filmu jsem byl v neustálém napětí, kdo odkud na koho vyskočí a rozmlátí mu kladivem lebku. Ale nenechte se odradit, on je to skutečně vtipný film plný nadsázky, jen kdesi pod povrchem, pod tou maskou psychologického dramatu pojednávajícího zcela seriózně o věcech, jenž by mohly postihnout každého. Přinejmenším každého smolaře. Velmi potěšující je svižná režie (ani jsem se nerozkoukal a uběhla polovina filmu), která si sem tam neodpustí nějakou tu vizuální libůstku a způsobuje, že ještě dvanáct let od vzniku budí Mělký hrob dojem moderního, současného filmu. John Hodge napsal mnoho chytrých dialogů a zasadil je do odměřeně zvráceného příběhu s několika vtipnými zvraty. Z tehdy neznámých herců bude dnes pochopitelně budit největší rozruch účast Ewana McGregora. Nedá se říct, že zcela právem. Zatímco McGregor si již zde zvyknul střídat několik očekávatelných poloh, Christopher Eccleston a Kerry Foxová hrají skutečně komplikované osobnosti s neodhadnutelným jednáním a hrají je výtečně. Pokud preferujete černou kávu s lžičkou cukru a pokud máte rádi ne zbytečně komplikované úvahy nad otázkami etiky, je zde solidní šance, že se vám Mělký hrob bude líbit stejně jako mi. 80%(30.10.2006)

 • Lateef
  ****

  Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální.(30.11.2007)

 • mandes
  ****

  rozpočet : $2.5 million tržby americké : $2,079,569(13.12.2006)

 • - Roli Davida měl původně hrát Robert Carlyle. (don corleone)

 • - Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)

 • - Film je debutem pro scénáristu Johna Hodge. (Chatterer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace