Mělký hrob

• Velká Británie Shallow Grave (více)
Drama / Thriller / Komedie / Krimi
Velká Británie, 1994, 92 min

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Trailer

Rob Roy

Extrémně černé ( úder, který inkasuje jedna ženská postava, snese srovnání jen se Zuřícím býkem nebo Peckinpahovým Alfredem Garciou a že ten se s tím nemazlil, to mi věřte ) a vizuálně stylové - výrazné barevné ladění ( červená, modrá, zelená ), temné stíny, pohyblivá kamera. Jedna sekvence je prachsprostá vykrádačka Mafiánů.... zkrátka dobrý debut :)) ()

Faye

..... “Když nemůžete věřit svým přátelům, co pak? “ Ano, přátelství je nestálé a mít v podnájmu mrtvolu, pravda s kufrem peněz, to nejenom vztahy prověří, ale řádně s nimi zacloumá. Drsné a velmi bolestivé zjištění, nádherně brutální humor... „Já myslím že to nezvládnu.- Ale, Julie, ty jsi doktor. Zabíjíš lidi každý den.- To je rozdíl“. Výborný film o tom, že občas se člověk nestačí divit, koho (ve své naivní představě) měl za kámoše. Naštěstí většina z nás k tomuto poznání nemusí rozřezávat mrtvé tělo! Nicméně a pro jistotu, doporučuji se podívat kam až by mohl vést špatný úsudek a špatná volba. „Jistě. Věřím v přátelství. Myslím, že přátele potřebujeme. Ale, když jednoho dne zjistíš, že už jim nemůžeš víc věřit.....co pak? Co s tím?“ ()

EvilPhoEniX

Shallow Grave je přesně typ thrilleru, který v lásce příliš nemám, navíc na tohle téma je jich natočeno spousta, ale musím říct v Boylovém podání mi tohle hodně sedlo! Sakra černohumorná, energická a napínavá jízda od začátku do konce! Bavil jsem se mnohem více než při Simple Plan. Doporučuji kdo neviděl.75% ()

Matty

Napsat o Mělkém hrobu, že je to černá komedie je jako tvrdit, že Charles Manson byl drobný kriminálník. Ano, je to komedie, komedie (a)morální, mrazivá a děsivá. Danny Boyle, režisér kultovního Trainspottingu, debutoval právě tímto celovečerním příběhem o trojici přátel, které spojuje zprvu jeden byt, později i jedno krvavé tajemství. Je to film o přátelství, lásce a penězích, jen v trošku jiné podobě, než na jakou jste nejspíš zvyklí. Násilí zde úmyslně nepůsobí legračně, naopak až bolestně realisticky. Díky tomu jsou napínavé scény skutečně napínavé. V druhé polovině filmu jsem byl v neustálém napětí, kdo odkud na koho vyskočí a rozmlátí mu kladivem lebku. Ale nenechte se odradit, on je to skutečně vtipný film plný nadsázky, jen kdesi pod povrchem, pod tou maskou psychologického dramatu pojednávajícího zcela seriózně o věcech, jenž by mohly postihnout každého. Přinejmenším každého smolaře. Velmi potěšující je svižná režie (ani jsem se nerozkoukal a uběhla polovina filmu), která si sem tam neodpustí nějakou tu vizuální libůstku a způsobuje, že ještě dvanáct let od vzniku budí Mělký hrob dojem moderního, současného filmu. John Hodge napsal mnoho chytrých dialogů a zasadil je do odměřeně zvráceného příběhu s několika vtipnými zvraty. Z tehdy neznámých herců bude dnes pochopitelně budit největší rozruch účast Ewana McGregora. Nedá se říct, že zcela právem. Zatímco McGregor si již zde zvyknul střídat několik očekávatelných poloh, Christopher Eccleston a Kerry Foxová hrají skutečně komplikované osobnosti s neodhadnutelným jednáním a hrají je výtečně. Pokud preferujete černou kávu s lžičkou cukru a pokud máte rádi ne zbytečně komplikované úvahy nad otázkami etiky, je zde solidní šance, že se vám Mělký hrob bude líbit stejně jako mi. 80% ()

Isherwood

Nápad je to fajn, exnuté tělo feťáka, jež po sobě zanechalo balík peněz. Ale Boyle musel celý děj dvakrát mohutně zlomit přes koleno, aby se dostal až na konec. Díky Bohu ukázal, kolik talentu v sobě má a velmi obratně přebruslil jak přes regulérní psychothriller, tak osobitou variaci Dostojevského Zločinu a trestu. Pravda, celek nakonec shodil v prvoplánově laciné, ale o to zábavnější pointě. Genialita nebo neschopnost? Nachytal jsem se a pobavil zároveň, takže díky Danny! ()

• Podľa slov režiséra Dannyho Boyla je Plytký hrob prepojený s jeho nasledujúcim filmom Trainspotting (1996) cez postavy Keitha Allena (Hugo), ktorý v oboch filmoch stvárňuje drogového dílera. (HelenOfTroy)
  • První filmová role Ewana McGregora v celovečerním filmu. (Chatterer)
  • Farebná schéma domu, ktorý obývajú hlavní protagonisti, bola inšpirovaná obrazom "Hotel Lobby" od amerického maliara Edwarda Hoppera z roku 1943. (HelenOfTroy)