poster

Mělký hrob

 • Velká Británie

  Shallow Grave

 • Slovensko

  Plytký hrob

Drama / Thriller / Komedie / Krimi

Velká Británie, 1994, 92 min

Režie:

Danny Boyle

Scénář:

John Hodge

Kamera:

Brian Tufano

Hudba:

Simon Boswell

Producenti:

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn

Kostýmy:

Kate Carin
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kaka
  ***

  Boyle má tah na bránu a dokáže z minima vytěžit maximum. V tomto případě to byla slušná muzika za velmi málo peněz, které ještě sháněl po všech čertech. Avšak vyplatilo se. Začátek je sice relativně bídný a aby snímek dospěl do svého napínavého konce, musí divák snést nemalý počet kiksů a slepých uliček, ale celek působí sympaticky a byla na něm vidět snaha tvůrců, takže není důvod neakceptovat danou situaci. Nejvíce vadí okatě televizní zpracování, otravný přízvuk hlavních hrdinů a některé nepochopitelné scény, kde jakoby vypadne několik minut podstatných vazeb a klíčových informací, které divák potřebuje k "secvaknutí". I tak ale stojí tento projekt za vidění. Minimálně na něm McGregor nastartoval svou kariéru.(14.4.2008)

 • HAL
  ****

  Hutné drama o partě obyčejných spolubydlících, kteří se dostanou do neobyčejné situace... a zjistí navzájem kým skutečně jsou. Jen pár postav a minimalní prostředky stačí k rozehrání psychologicky syrového dramatu ve které mrazí z každého záběru a snaha diváka předvídat v ději je stejně nemožná, jako nesmyslná, mnohem zajímavější je zkoumat odrývající se charaktery postav a jejich vzájemné střety. Škoda jen příliš odlehčeného "trainspottingovského" závěru, který se ke zbytku filmu příliš nehodí a narušuje temnou katarzi, jinak... vynikající. 8/10(3.11.2008)

 • Eddard
  ****

  Svižný film, který začíná jako klasická britská komedie nové krve (mladí britové užívají slasti i strasti života), pozvolna přejde v morbidní černou komedii (úmrtí spolubydlícího a nalezení peněz), aby se zvrhl do hitchocovského psychologicko-paranoidního dramatu, zakončeného zvrácenou, kapku pesimistickou pointou. Neokoukaná režie se opírá o poctivě zahrané party tří v zásadě hodně odlišných přátel. Strhující. Mrazivé. Zajímavé. Určitě tomu dejte šanci, pokud máte rádi Hitchocka či moderní britský film. Tohle je jeden z jeho průkopníků. 80%(15.2.2007)

 • SOLOM.
  ***

  Danny Boyle se teprve zaškoloval pro svou další docela pestrou režijní kariéru, ale ani tady nezklamal. Tyto drama/thrillery s černým humorem mu prostě jdou dle mého názoru mnohem lépe, nežli jeho hororový zářez 28 Days Later..., ale to je asi mou neoblíbeností zombie. I s menším honorářem dokázal zaujmout dost diváků a to především díky „šíleným“ hereckým výkonům jeho oveček, kteří předvedli opravdu solidní představení. Duch tohoto snímku z morálního hlediska byl opravdu super – vždyť lidi jsou mnohdy opravdu pěkné svině a peníze dokáží být víc – než přátelství.(19.1.2013)

 • S.Quentin QUALE
  *****

  Prvotina Dannyho Boyla si zaslouží sakra pozornost jako top britského černého humoru své doby. Film začíná jako čistá komedie, ovšem rázem překročí hranici žánru krimi, aby rozjel psychologickou partii několika hlavních postav, směřující k vyvrcholení, které je vyváženou kombinací všech zmíněných. Z mého pohledu ideální zábava. Doporučuji!(23.10.2012)

 • - Režijní debut Dannyho Doyla. (Chatterer)

 • - Dějově je film zasazen do Edinburghu, ale většina se ho natočila v Glasgow. (Chatterer)

 • - Film byl natočen za 30 dní. (Chatterer)