Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

WANDRWALL

Krásná žena a mladý šmírák. Ošklivé ženy jdou po ní, závidí ji, nenávidí, později lynčují. Malý šmírák to nemá doma s rodiči snadné, takže jediné co mu naplňuje život je ženskost a kouzlo MALENY. Zajímá se o ni víc než jiní, takže jde o bohulibé počínání. Nesbírá o ní drby, ale snaží se ji pochopit, povzbudit, podporovat!! ()

klerik

Monica bola neuvriteľná! Jeden z najlepších (takmer) vojnových europskych filmov. Vojna z pohľadu obyčajných ludi. Jednoducho silny zažitok o tom, že zlo sa neskrýva vždy len pod uniformou... ()

iamek

Celý snímek se jen koukáte jak nádherná Monica Bellucci se prochází po městě a každý se za ní jen otáčí a říká nevhodné poznámky. Tohle se děje asi 2/3 filmů. Čekal jsem od Tornatoreho trošku něco jiného a kromě hudby a atmosféry tehdejší doby se mi na filmů toho moc nelíbilo. ()

Arsenal83

Film príbehom vôbec nezaujal, veď šlo o čistý voyerizmus. Film je režisérovou ódou na Monicu Bellucci, ktorá tu opakovane ukazuje prsia a minimálne raz aj bobra. Ale kozy ukazuje tak často, že to už ani nie sú kozy, ale celé stádo kôz. Pritom v prítomnosti 13-ročného chlapca, ktorý sa nedokáže z toho pôžitku až dohoniť, je to až trápne, snáď až nevhodné. Nakoniec mi to prišlo ako nevydarený erotický film pre puberťákov. To celé v pozadí, druhá svetová vojna, Mussolini, to bolo úplne zbytočné. Šlo len o tie kozy. Trefný komentár užívateľa flouny8: "Většina lidí tady hodnotí prsa Monči B. a díky tomu se dostávají na dobré hodnocení. Já si je radši najdu na netu a nemusim se koukat na takovouhle nudnou chujovinu." ()

marhoul

Ach! Monica Bellucci, která zastínila i to úžasné slunce italské ve filmu o malosti sousedské, o závisti ženské, faleši lidské a o bezbřehé fantazii a lásce chlapecké... Film mám ráda. Nemusíme chodit daleko, abychom dobře věděli, že takto to prostě v životě chodí. ()

Zazie

Zpočátku mi to připadalo jako velmi stručný výtah z Amarcordu - podobná atmosféra, ale bez vtipu. Nějaké dvě třetiny filmu je děj velmi úsporný: Maléna kráčí městem se sklopenýma očima, chlapi slintají, ženské plivou, puberťák šmíruje. Teprve ke konci se to trochu rozběhne. Sice se na to celkem dobře kouká, ale jde o příběh, jakých jsou desítky. ()

Flakotaso

Moc pěkné, chvílemi jsem dokonce přemýšlel o pěti hvězdách. To hlavně díky samotné Maléně-Monice, kterou jsem až do dneška nemusel. Zde je však tak prudce rajcovní, že není ani příliš namáhavé pochopit hlavního hrdinu. Je tady však jedno velké ale, a to je přílišná zkratkovitost a stručnost příběhu. Některé scény se mi dokonce zdály přímo natvrdo useklé, jakoby Tornatore chtěl co nejkratší stopáž. Těžko říct, jisté však je, že půlhodina navíc by určitě prospěla. Vyjadřovat se k Morricconemu je zbytečné, opět nádherná hudba. Jo, a ještě jedna věc mi neseděla a to scéna lynčování Malény, která v tak příjemném filmu působí jako pěst s navlečeným boxerem na oko. Jakoby režisér parafrázoval podobnou scénu s Řeka Zorby, tam však pasovala o poznání lépe. ()

Stanislaus

Malena byla zvláštní žena stejně jako stejnojmenný film, který vypráví jak o přerodu chlapce v muže, tak o strašlivé lidské závisti. Zde je předmětem závisti ženská krása, jejímž fyzickým zhmotněním je nadpozemsky krásná Monica Bellucci. Chvílemi jsem ji litoval, chvílemi mi byla lhostejná a chvílemi jsem ji nechápal. Zkrátka příběh, který má svou šťastnou a méně šťastnou stránku, v němž vedle Bellucci dominuje nádherná hudba. ()

lillien

V každém komentu se pořád dokola opakuje něco o kráse či dokonce nádheře Moniky Bellucci, o erotičnu, o dráždivosti, o skvělé kameře...Shrnu-li svůj dojem: místy nudou jak sviňa protkané parchantovi sny a první poluce nejsou můj šálek kávy. Asi se na to (na ni) krásně kouká, ale místy se u toho taky krásně usínalo. Většina těchto lyrických a pocitových snímků mnou projde jako nespasmické laxativum. Sic bezbolestně, nicméně okamžitě zapomenuto. ()

Dr.film

Prioritou filmu není samotná Monica Bellucci (ta je spíše jakou si ozdobou), ale vystihují atmosféra italského venkovského městečka. Vše začíná už od delikátních postav samotných obyvatel, kdy se pravidelná mužská euforie (způsobená kolem procházející Malenou), kompenzuje s ženskými ostrými pohledy a jedovatými proslovy. "Krátkozrakost" obyvatel je tak typická a v daném tématu tolik zapadající do příběhu, že takřka tvoří hlavní základnu děje. Vrchol filmu, ale krom režie Guiseppe Tornatore tvoří skvělí Guiseppe Sulfaro v roli Renata a pro mě nezapomenutelný Luciano Federico v roli Renátova otce. Tito dva skvělí herci ruku v ruce se sicilskou atmosférou dávají filmu pravý jižanský nádech a vytvářejí tak z Maleny velice dobrou italskou pochutinu. ()

rikitiki

Dobrý film a příběh, ale já jsem už od první třetiny nemohla myslet skoro na nic jiného, než že tohle město měly nálety srovnat se zemí a to včetně toho kluka, který jí nepřinesl ani kůrku chleba. /7. 9. 2010/ ()

poz3n

Přenádherně natočené. Úchvatná kamera, hravá hloubka obrazu, perfektně komponované záběry. Monica Bellucci je jako Maléna opravdu nádherná a dokonale ztělesňuje ženu, jejíž prokletí spočívá v její kráse. Nejzajímavější na příběhu je pokrytecké chování obyvatel městečka a samotný ten konflikt mezi tím, jak Malénu všichni milují i nenávidí. Kdyby toto Tornatore zpracoval jako čistokrevné drama, bylo by to pro mě jako diváka mnohem zajímavější než pojetí, jaké Tornatore zvolil ve skutečnosti. Sladkobolně nostalgický pohled na dospívání hlavního hrdiny založené na fanatickém zbožňování Malény je chvílemi mile poetický (taková Obecná škola po italsku), ale ve zbytku bohužel nudný. Tím, že je však celý příběh opravdu skvostně natočený, se nejedná o nudu nijak závažnou. 6/10 ()

GigaPudding

Nevím proč to nemá v žánru i komedii, protože tou to většinu filmu je. Koukat se jak kluk v začínající pubertě objeví kouzlo nejkrásnější ženské v městečku, kde žije, je totiž velmi vtipné a zvlášť, když dojde na nějaké ty filmové představy, protože krom jiného tak Renato taky chodí dost do kina :). Vůbec celé se to točí hodně kolem klukovských představ a poznávání nového života v pubertě včetně spousty pátrání nad do té doby nevysvětlenými věcmi a okukování ženských, teda konkrétně spíš jenom Maleny :). Ono je to celé takové klučičí a přitom tou nejvíc hlavní postavou filmu je stejně tak Malena jako Renato, protože je to především její příběh, kterého je Renato vypravěčem z pohledu kluka, co se do ní zamiloval. A stejně tak je ten námět klučičí jako holčičí, protože je o všech klučičích představách a snech, ale zároveň je o ženě, která je dostatečně sebevědomá a ví jak se chovat v jakékoli situaci a vůbec i v takových různých nepřímých nebo nedořečených náznacích předvádí takové ty "učebnicové" ženské rysy v chování nebo jak to popsat :). Tohle spojení je úplně nejsnadněji kouknutelné v těch scénách, kdy Malena jde po městečku a jen její přítomnost zastavuje celý provoz v ulicích :). A o to tvrdší nakonec je závěr filmu, protože každý čeká, že když je to příběh z Itálie za války, tak jednou musí válka skončit a ten přelom bývá často ta nejhorší etapa války, a tady to přijde docela hustě. Každopádně nemohli pro tu roli vybrat nikoho lepšího než Monicu Bellucci protože je úžasná :) a předvádí všechno to čím měla Malena být a jde jí to navíc úplně přirozeně. ()

eraserhead666

Jo, jo, taky jsme hřadovali pod barákem, když sousedka jen ve spodním prádle věšela na balkoně prádlo. Ale jo, jinak ten film odhaluje klasiku - lidi jsou verbež. Místy je to zábavná komedie. A Monica? Pro tu se nedostává slov. ()

kajda.l

Ano..Monica Bellucci je nezpochybnitelně překrásná žena a určitě zcela chápu, že nejen v tomto filmu by ji muži padali k nohám a závistivé ženské ji lynčovaly. Ovšem postavit na tomto celý film??..sledovat opravdu dlouhé záběry na krásné nohy a chůzi po sicilském městečku je sice chvilku velmi vzrušivé:), ale po chvilce přestanou bavit. Dále téměř polovinu stopáže sledovat nadržené(ho) chlapce, kterak si měří své mužství, nebo svou vysněnou krásku tajně pozorují či dokonce několikrát během filmu pod peřinou masturbují, mně také nepřijde příliš zajímavé. Co se týče válečných scén, hmm opravdu velmi povedené- přelet spojeneckých letadel nad městem, svržení několika bomb, městečko rozbité a v dalších záběrech už opět město v původní podobě. Prostě velmi divný film o platonické lásce, na němž jediná zajímavá věc(pro mě) je dokonalá kráska Monica Bellucci a scénka s lynčováním. Bohužel velké zklamání. ()

m.krudenc

Monica Bellucci je opravdu neskutečná. Tohle je definitivně její životní role. Takhle nádherný film jsem už nějakou tu dobu neviděl. Malèna začíná jako jednoduchý film, skoro až oslava dospívání a první lásky, který se pak přehoupl do něčeho z čeho vám bude docela smutno. Na-pozadí šílené druhé světové války, se děj začne odvíjet v rytmu zla a nenávisti. Prostě a jednoduše si nahraďte "božskou krásu" něčím jiným a výsledek bude stejný - lidé závidí a v některých případech se až bojí jiných, kteří jsou nějakým způsobem výjimeční. Film bojuje proti nenávisti, předsudkům a nejhorším lidským vlastnostem a byť nekončí definitivní happy endem, tak máte po jeho skončení o něco lepší náladu a víru, že existuje dobro. (Mnoho žen mi říkalo nezapomeň na mě, já teď na sklonku života jsem na všechny zapomněl, až na jednu ne, na Malenu) ()