Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

RHK

Velmi milý a hřejivý film o krásné Maleně, životní lásce dospívajícího kluka za druhé světové války na Sicílii. Tornatore si natočil svou verzi Obecné školy, Lásek mezi kapkami deště a Amarcordu zároveň. Ovšem nádherná bohyně Monica Bellucci hrála jen zde. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=j4C0szpgokQ ()

Boss321

Poměrně drsné drama odehrávájící se za druhé světové války v jednom malém italském městečku. Atmosféra mezi lidmi a vůbec celého města je vybudována naprosto perfektně. Podmanivá hudba od génia Ennia Morricconeho opět nemá chybu, tenhle člověk snad neumí složit špatnou melodii. Další co mne velmi zaujalo je perfektní kamera, obvzláště dlouhé scény natáčené na jeden zátah. Monica Bellucci přesvědčila, že krom toho, že je neuvěřitelně nádherná, umí i výborně hrát. Zatím se jedná o její životní roli a mám takévý dojem, že ji jen tak nepřekoná. Představitel malého chlapce podává, i přes svůj nízký věk, kvalitní výkon. Hodně solidní filmový zážitek, který každému doporučuji. Čtyři a půl hvězdičky....... ()

pan Hnědý

Krásný příběh - nádherná Monica Bellucci. Malèna zobrazuje krásu ženského půvabu. Giuseppe Tornatore přesně ví co točí, a točí to geniálním způsobem. Záběry na procházející Monicu Bellucci po městě jsou dnes už legendárními accelerated-highlight scénami v dějinách filmu. ()

Kulmon

Což o to. Monica Bellucci je nadpozemsky krásná, takže bych se na ni mohl dívat donekonečna. Ale není to na dobrý film trochu málo? ()

CheGuevara

Trošku toho Felliniho, trošku toho italského ducha a trošku té falešné morálky. Od všeho něco nakonec dalo vzniknout drásavému filmu. A Monica Belluci se konečně našla. Malena aneb Život nikdy nebyl spravedlivej. ()

Traffic

Reklama na Monicu Bellucci, která se kromě lehounkého soft porna a mokrých chlapeckých snů snaží ukazovat, že výjimečná ženská krása může být i prokletím. V záplavě maloměstských drbů a taliánského temperamentu ale spíše jen tak lehce klouže po povrchu a místo zamyšleníhodné psychologické studie poskytuje nenáročné chvilky potěšení. ()

gudaulin

Příjemný retrosnímek, ze kterého je cítit nostalgie ztraceného dětství a prvních, ryze platonických lásek. Film staví zejména na půvabech Monicy Bellucci, bez které by se patrně v mezinárodní konkurenci neprosadil. Rozhodně nejde o nějakou filmovou událost roku, ale příjemně strávených 90 minut to bezpochyby je. Celkový dojem: 70 %. ()

Sarkastic

„Paní Maleno, mé horoucí srdce vám napsalo mnoho dopisů, ale nenašel-li jsem odvahu vám je poslat, bylo to jen proto, abych vás neobtěžoval. Odpusťte, jestli se dnes osmělím vám poslat tento. Dělám to proto, že koluje spousta klepů, že máte tajného milence. Ale já vím, že to není pravda. Vy nikoho nemáte. Po vašem manželovi jsem jediným mužem vašeho života já.“ Probouzející se sexualita a mladická zamilovanost k nádherné a nedosažitelné Maleně. To vše na pozadí války v malém městečku plném pokrytectví, závisti a žárlivosti pramenící z až přílišné krásy. Tohle nostalgické vyprávění (výborně podpořené Morriconeho decentní hudbou) bylo hořké, ale i úsměvné s lehkým humorem (fantazie, otec, právník u soudu atd.). Dnešní optikou by film skončil na pranýři („propagace“ voyerismu, stalkingu, fetišismu a „problematické“ nahlížení na ženu, bezostyšně omlouvané i dětským pohledem, ehm), pokud vám ovšem zbývá trochu soudnosti, dokáže se od toho v klidu oprostit. Pro mě asi nejslabší Tornatore, ale na ty 4* to ještě bude. ()

Gilmour93

Siréna Bellucci lákající i dráždící, sexuální fantazie neznající věkové limity, opakovaná poznání, že lidé jsou kurvy, aniž by se živili prostitucí, maestro Morricone a blažený úsměv na rtu, když se malý Renato ke konci zachová tak trochu jako Rick v Casablance.. Nostalgií provoněná půvabnost. Z časů, kdy to měl na Sicílii jakýkoliv malý fetišista těžší, než velký fašista a podobně jako Benigniho La Vita è bella zahalená do závoje přikrášlených dětských vzpomínek. Že opravdovou lásku zažije jen ten, kdo pro ni trpí, vykreslil Tornatore vášnivě i vkusně a to přitom měl director´s cut už velmi blízko k Tinto Brassovi, tzn. více vzedmutých kalhot na obou stranách plátna.. ()

Hal_Moore

Buona fortuna, signora Malèna. Již od prvních deseti minut je jasné, že celý film bude ódou na tělo Monicy Bellucci. Všem okolo se Monica líbila, ano mně také. Téměř pro všechny se Bellucci stala femme fatale, pro mně nikoliv. Na druhou stranu už konečně vím co bych odpověděl na otázku: Kdyby sis měl zahrát jedinou dětskou roli, která by to byla? Filmy Guiseppe Tornatoreho neznám, Malèna je první, jestliže však jsou všechny jeho filmy tak perfektně stmelené zajímavým dějem, uvěřitelnými postavami a hlavně jejich chováním, s radostí si jeho filmografii nakoukám celou. Jinak všeobecně s italskou kinematografií nemám příliš dobrý vztah a Malèna se pro mě stala něčím jako kapkou naděje. Dveře s cedulkou Itálie tedy ponechám pootevřené. ()

sportovec

MALENA ve mně vyvolává vzpomínky na AMARCORD. Je to tedy další "vzpomínání na vzpomínání ve vzpomínání". Myslet si, že tu jde o nostalgii za zašlou dobou prvních lásek a zrodu erotického vnímání světa by bylo zpozdilé. Naopak - dětský pohled na mussoliniovskou Itálii činí tehdejší společnost sicilského maloměsta pro vnímavé české oči až úděsně blízkou. Lidská malost je však nejen hrozná, ale i limitovaná; její přílivy a odlivy umožňují vcelku slušné žití i velmi obtížně "skousatelným" lidem. Malenina krása je závojem, do nějž je to často opakované a právě proto tolik potřebné hodnocení krás, ale zejména bolestí tohoto světa tak palčivě nutné a nenahraditelné. Nesporná krása Moniky Bellucciové činí toto poznání zváště silným a přitažlivým. Právě proto, že ho není nikdy dost. ()

Aluska88

Co by byla Malena bez Monicy?:) Převážná část filmu je věnována "výšlapům" Monicy Belluci přes město, neustálým obdivným a závistivým pohledům a diskusí o její kráse a osobě. A není divu. Monica je přenádherná žena, obdařena tělem lepých tvarů, bujných křivek a bohémské tváře. Snad jediné, co jsem postrádala, byl nějaký hlubší příběh. Očekávala jsem, že vztah mezi ní a hlavním hrdinou bude více osobnější, nebo mu bude věnováno více prostoru. Atmosféru slunné Itálie a do ní vsazeného příběhu chlapecké vášně, příjemně dotváří hudba Ennia Morriconeho. Čekala jsem toho o trochu více, co se týče stránky příběhu. Ale za Monicu, která je hlavním magnetem tohoto filmu, a za její Malenu, jednoduše nemohu dát pouhé tři hvězdičky. ()

Madison

Komediálne úlety typickej talianskej rodinky držiacej sa na princípe dennodennej hašterivosti, neskúsený mládenec podliehajúci ,,hriešnej" zvodnosti očarujúcej vdovy, podmanivé hudobné sekvencie melancholického Morriconeho + scenár podfarbený neznesiteľnými moralistami. A Monica Belluci je diabol... pardon, anjel v diabolskom prestrojení :-) ()

maxi6

Lyrický a upřímný příběh mladého dospívajícího chlapce Renata , kterému učarovala dospělá žena Magdalena. Dokonale propracovaný scénář, do detailu vystižené charaktery postav děje, nádherná dobová atmosféra jihoitalského městečka za 2. sv. války a to vše precizně rámující hudba Ennia Morriconeho, tak toto italské dobroučké cukrovíčko mám dopravdy moc rád......... ()

Le_Chuck

Príbeh mladého chlapca zamilovaného do ženy, ktorej jediný problém je v tom že je krásna, odohrávajúci sa počas druhej svetovej vojny vo fašitickom Taliansku, v neveľkom tradične nábožesky založenom Sicillskom mestečku. Potrytectvo, puritástvo, závisť v ženských očiach, nenásytné mužské pohľady a všadeprítomné klebety, ktoré Malene znepríjemňujú smutný život vdovy a na druhej strane chlapec krorý by zniesol modré z neba, dospievajúci, s cholerickým otcom, neporozumený, túžiaci po nedosiahnuteľnom a snažiaci sa pomstiť každu krivdu na žene z jeho snov a predstáv. Plné nenásilných emócii a sršiace čistou filmárčinou + citlivá Tornatoreho réžia, tradične výborná Morriconeho hudba a pre mňa veľké prekvapenie. Vrelo doporučujem. ()

Kaka

Malena chytne za srdce svou protřelostí a něhou, kterou divákovi kousek po kousku servíruje ve strhujících momentkách. Kamera je překvapivě špičková a venkovská krajina jak dělaná pro výstřední a krásnou Malenu, kterou jako vždy přesvědčivě zahrála Monica Bellucci. Děj toho moc nenabídne, ale celkové vyznění je tak silné, že si připadáte jako by vám bylo osmdesát, leželi jste na smrtelné posteli a v melancholické náladě a se slzami v očích si v hlavě promítali kousek po kousku celý svůj život. Velkou porci práce na tom má i legendární Ennio, který předvádí kompozici velmi podobnou třeba Tenkrát v Americe, která svým závěrem dokázala rovněž velmi podobně zdrtit. ()

Radko

Scény pri mori a vykreslenie atmosféry sicílskej dediny je veľmi pekné, samotný dej jednoduchučký: Podarí sa obskočiť mladú krásku bez muža ? Telesno je v hlavnej úlohe a je jedno či prebúdzajúce sa (chlapec a jeho partia), sčasti tlmené (muži), alebo dávno vyhasnuté (ženy mužov). Pekné ladné tvary hlavnej hrdinky, prímorské prostredie a voyeuerské scény vytvorili pozerateľné talianske dielko. ()

viperblade

Takhle hnusně nádherný film jsem už nějakou tu dobu neviděl. Malèna začíná jako jednoduchý film, skoro až oslava dospívání a první lásky, který se pak přehoupl do něčeho z čeho vám bude docela smutno. Nejlepší na tomto snímku je fakt, že je univerzální. Prostě a jednoduše si nahraďte "božskou krásu" něčím jiným a výsledek bude stejný - lidé závidí a v některých případech se až bojí jiných, kteří jsou nějakým způsobem výjimeční. Film bojuje proti nenávisti, předsudkům a nejhorším lidským vlastnostem a byť nekončí definitivní happy endem, máte po jeho skončení o něco lepší náladu a víru, že existuje dobro. A Monica Bellucci je opravdu neskutečná. Tohle je definitivně její životní role. 100 %. ()