Školní komedie debutujícího režiséra Zdeňka Trošky s lehkou detektivní zápletkou. Malý Honzík sní o tom, že při správné strategii propadne zpátky do milované školky, zatímco jeho starší sestra Jolanka bolestně prožívá první dětskou lásku i nespravedlivé obvinění z krádeže luxusních bot. A tak začíná jedno velké pátrání po neznámém zloději obuvi a svršků ze školních šaten. (Magic Box)

Oxymoron

Proč si Troška začal s Princeznami ze mlejnů, proč se pustil do Kameňáků, proč se dal na Z pekla štěstí? Vždyť Bota jménem Melichar je z úplně jiného soudku a je to jedna z nejlepších komedií osmdesátek. Tak proč? ()

marttaN

Pohodová, svěží komedie plná hlášek a nenasilného humoru, pan Troška dokázal, že umí natočit dobrý film, chce to ale potvrdit a toho jsem se zatím nedočkal... ()

Tichošlápek

Tak tomuhle já říkám česká klasika. :-) Skvělý vtipný film, který mě baví už od dětství a nikdy mě neomrzí. Postavy jsou tu vybrány dobře. :-) Jen škoda, že takové filmy dnes už čeští tvůrci nedělají. ()

Skarface

Tento film jsem viděl poprvé když mi bylo tak 7 let rozum sem stoho nemněl ,když sem ho viděl nedávno musel jsem se smát , u čeho sem se smál by smích jedné studentky :D musím se smát i teď když si na to vzpomenu :D už se těšším až zas bude v televizi :D Doporučuji ()

Haniczka

Trošku je mi dnes divné, že to natočil Troška. Tenkrát jsem o tom ale nepřemýšlela a jen jsem chtěla mít taky takové kozačky... ()

Johny303

Vtipný a pohodový Troškův film, na který se vždycky rád podívám znovu a to i přes fakt, že mám na školní prostředí alergii. Mimochodem s těma přezuvkama mi mluví z duše - neskutečná buzerace! :)) ()

Dlubal David

■ ∞ V mých očích je to jednoznačně TROŠKův nejlepší film. Jedná se o režisérův první samostatný celovečerní film, jehož kvalitu a originalitu oceňuji i dnes po jedenatřiceti letech. Z celé dosavadní filmografie tohoto českosloveského hoštického kudrnáče se filmu Bota jménem Melichar vyrovnají pouze dva později natočené snímky a to: O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) - dle mého názoru TROŠKova nejzdařilejší filmová pohádka a Andělská tvář (2001) - jediný opravdu dramatický kousek od pana režiséra, leč k mému úžasu u váženého obecenstva diváckého propadl. ■ Bez předsudků a bez jakékoliv hořkosti k panu režisérovi, bohužel musím konstatovat, že jeho novější a novější počiny se mi tím více nelíbí, čím více jsou zjednodušovány a určeny většinovému diváku. Tím samozřejmě nechci říci, že by film Bota jménem Melichar byl kousek komorního artu, to věru ne, vždyť BjM byla svým způsobem v první polovině let osmdesátých dvacátého století v kinech československých, stejně jako třeba KLEINův počin Jak svět přichází o básníky (1982), komedie určená pro masy, ale byla to komedie vřelá, místy hodně zábavná, prostá jakékoli zbytečné podbízivosti. ■ ■ ■ Pan režisér Zdeněk TROŠKA je prostě filmař, který tvoří lidovou tvorbu pro lidového diváka, a tak je k jeho tvorbě potřeba přistupovat. Já osobně vůbec nechápu některé až nenávistné komentáře, recenze, referáty a eseje, které jsou psány na téma buď samotného pana TROŠKY nebo o jeho dílech. Kdybych měl srovnávat a porovnávat s filmy podobně řazenými a na obdobná témata, avšak pocházející ze Spojených států, tak mnohé jsou daleko fekálněji humorné a jejich trapnost je bahennější a břitčejší, ale srovnám-li hodnocení filmových kritiků a hodnocení divácké, tak ony filmy ze zahraniční provenience jsou hodnoceny povětšinou kladně... ■ ■ ■ Nyní zpátky k Melicharovi a jeho stříbrným Zlatým hromnicím. Byl to první TROŠKův film, kde spolu po boku účinkují jak herci již známí, tak neherci, tento mix se ukázal býti úspěšným, a proto jej režisér využíval i ve svých dalších filmech. Zajímavé v tomto filmu bylo, že zde vlastně účinkuje celá základka a hlášky zde obsažené jsme používali i my na naší základní škole. ■ Některé scény jsou spíše komické, jiné velmi humorné a některé, některé jsou reálné a vzpomenu si na svá školní léta. Jsem ještě z té generace, která ve školních letech zažila bývalý totalitní režim, a tak i já jsem seděl v přeplněné třídě s rukama za židlí a se zvednutou (čti: hlásící se) pravou rukou, která musela být kolmo k zemi, vyčkával až oči vyučující spočinou na mém tělíčku, abych posléze mohl pronést: "Soudružko učitelko..." ■ Bota jménem Melichar je velmi pohodový film, jsou zde tři dějové linie, které se spolu mísí, aby následně opět pokračovaly svou vlastní cestou. 1)) Prvňáčci. V čele s Martinem ŠOTOLOU, který hraje tvrdohlavého raubíře Honzíka LUDVÍKA a jeho přísedící Magdalena LEDVINKOVÁ jako ráčkující Janička zvaná "Nosál". 2)) Osmáci a deváťáci. Nově přestupivší deváťák Radim DOCHLEBA (David RAUCH), osmačka Jolanka LUDVÍKOVÁ, Honzíkova starší sestra (Regina ŘANDOVÁ), osmačka Radka, Jolančina kamarádka (Michaela KREŠLOVÁ), deváťák Bakula, Radimův kamarád (Tomáš RŮŽIČKA), deváťačka Michaela LAMKOVÁ, majitelka Zlatých Hromnic (Milada ŠTÝBROVÁ). 3)) Učitelský sbor. ■ ■ ■ Zajímavé pro mne samotného bylo, že na rozdíl od mnohých jiných filmů, které jsem viděl jako kluk a následně se na ně podíval v současnosti, tak tento na mne působil v podstatě téměř totožně, tzn. vřele a pohodově. No, a nebudu zastírat, že slečna nostalgie se u mě zastavila na návštěvu a setrvala v mé postýlce půl druhé hodiny. Odešla bez rozloučení a zůstala po ní krásná vůně. ■ ■ ■ ⁞ Jana KNITLOVÁ [95/100], Zdeněk TROŠKA [95/100]. ■ ‖ Josef HANUŠ [94/100], Jiří SOCHOVSKÝ [93/100], Eva BOBKOVÁ [91/100]. ■ ↨ [95/100]. ■ ― David RAUCH [96/100], Michaela KREŠLOVÁ [92/100], Regina ŘANDOVÁ [91/100], Martin ŠOTOLA [91/100], Eva SALZMANNOVÁ [89/100], Magdalena LEDVINKOVÁ [88/100], Alena KAREŠOVÁ [85/100], Jiřina JELENSKÁ [85/100], Jiřina JIRÁSKOVÁ [79/100], Jana VAŇKOVÁ [75/100], Růžena RUDNICKÁ [75/100], Dana SYSLOVÁ [73/100]. ■ ῼ Karel VÁGNER [90/100], Petr KOTVALD & Stanislav HLOŽEK [90/100]. ■ ∩ Krakonoš a lyžníci (1980), Jak svět přichází o básníky (1982), My všichni školou povinní (1984), Kam doskáče ranní ptáče (1987). / Sonáta pro zrzku (1980), Obecná škola (1991). / Jak se točí rozmarýny (1977), Ať žijí duchové! (1977). / Kindergarten Cop (1990). / Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), S tebou mě baví svět (1982). / Anna and the King (1999). / Pětka s hvězdiškou (1985). / Arabela (1979). / Křeček v nočné košili (Hamster im Nachthemd) (1987), Mach a Šebestová (1982), Můj brácha má prima bráchu (1975), Brácha za všechny peníze (1978). / Sněženky a machři (1982). / Městem chodí Mikuláš (1992), Počítání oveček (1981), Útěky domů (1980). / Azumanga daiô (2002). ■ № 3x; 1x ⌂ [D], [TV], [PZ], [TV_RGB]. 1x ⌂ [D], [PC], ϿϾ [PZ], [448p], [~2013]. 1x ⌂ [D], [PC], ϿϾ [PZ], [448p], [~ březen 2014]. ■ ↘ Alekks80, skok01, Mr.Hackels, Aidina, Olík, lareinna, blackrain. ■ ↔ ① [99/100]; ② [95/100] [~2013]; ③ [93/100] [~březen 2014]. ‡ [93/100] [~březen 2014]. >>> [94/100]. ■ () (méně) (více)

Untentrauer

S postupem času zjišťuji a to bez nějaké nostalgie, jak je tento rodinný film vlastně nadprůměrný. Takových filmů je málo a povedených ještě méně. Proto je třeba si jich vážit. Upřímně, kdo hledá chyby, vždy nějakou....Ale kdo a proč by hledal něco v tomhle? Leda nějaký rejpal....Vypněte a dívejte se! ()

Zeek

Pěkný film pro mládež nebo spíše pro děti, který jsem jako mladší žral. A film, jenž ve mně zanechal krásné vzpomínky, a proto to vysoké hodnocení. Tenkrát jako malej jsem ani nevěděl, co že to ten Troška je, ale dneska už to vím a můžu říct, že ačkoliv to byla jeho prvotina, tak to bylo asi to nejlepší co kdy natočil, od tý doby už jsem nic normálního od pana Trošky nezaregistroval. Moje hodnocení: 80% ()

RadimFišer

Prošmátral jsem paměť a zbyl mi jen obdiv a radost z něčeho takového. Komentář Karlose o jeho nezbednostech to snad jenom doplňje. ()

Bozvav

Skvělý rodinný film, těžká nostalgie, zvláště to šílené přebíhání z budovy do budovy. Na to se nedá zapomenout, včetně toho přezouvání (moje první třídní důtka, za nerespektování školního řádu).Za mne 80%. ()

zdeny99

David Rauch byl roli toho frajírka geniální, stejně jako Řandová v roli té buchty. Vůbec celé je to geniální, hlavně jak je to jednoduché, ale precizně napsané. [12504. hodnocení, 300. komentář, 69%] ()

tyna97

„Z pokoje do kuchyně chodíme přes předsíň, ne přes náměstí, takže si nenašlapeme a neprší na nás.“ Nechápu, co tu každý furt řeší Trošku, já ani nevím (a je mi fuk), že je Melichar od něj. Za mě skvělá dětská komedie s milým humorem a příjemnými hlavními postavami a nezapomenutelnými hláškami. ()

Yarwen

Máme spoustu skvělých československých dětských filmů, které se dneska už netočí, ale tento se jim vymyká svou nízkou kvalitou - je to nudné, bez humoru a téměř bez děje, bez zábavy. Těšil jsem se, kdy už to skončí. Snad jen to socialistické prostředí je zachyceno věrně šedivě. ()

stansrac

Příjemná rodinná komedie. Troškovy filmy mají bohužel co do kvality silně klesající tendenci což potvrzuje jak tento jeho první kus tak jeho aktuální snažení. ()