Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

otík

Klasika, typická česká komedie, které nemůže rozumět nikdo jiný než pravý Čech. A já, ač su Moravák, mám tuhle komedii rád pro svou bezprostřednost, lidskou hloupost a smysl života dělat si z nás blázny. Když jsem se teď asi po deseti letech (červenec 2016!) na tento vypečený snímek podíval, uznávám, že má spoustu hluchých míst a že místy je i nudný. Ale všechny scény vztahu Růžičkové s Třískou jsou neskutečné. Co slovo, to perla. Tohle oba dva zahráli neskutečně a je mi jedno, že celý film je typicky šablonovitý, typicky troškovitý a dějově skoro prázdný (i když na rozdíl od Kameňáků či Babovřesk zápletka je tady přímo hamletovská). Dnes už nejsou vtipné scény běhajících babiček, vždyť to je i v Babovřeskách a spoustě dalších Troškových filmů, ale stále zůstává spousta scén, u kterých se český lidový divák pobaví. ()

tom88

Moc príjemná česká, letná komédia, na ktorej sa vždy z chuti zasmejem. Film je jednoduchý, dedinský, vtipný, milý. Neviem či by sa na tom zasmial aj nejaký Američan alebo Číňan, ale myslím, že Češi a Slováci určite áno. Herci sa nesnažili moc hrať, ale snažili sa prispôsobiť a priblížiť dedinčanom a dedinčania sa zase snažili hrať a tým to bolo veľmi vyvážené a celkom prirodzené. Helena Rúžičková je úplne super a keby som ju nepoznal, tak by som tu uveril, že je jedna z obyvateľov Hoštic. Vo filme je plno vtipu a nezabudnutelných hlášok (Táto..nechlastej to pivo furt.....No jóó). Toto je asi jediný český film, ktorý tu trošku preceňujem, ale mne sa to fakt páči. 80%. ()

Rockwood

Na tohle se vždycky rád podívám. Taková tipická česká rodinka :-D. Zaujalo mě to a jentak mě to nepustí, páč na tomhle sem vyrůstal tak mi to nějak přirostlo k srdci :-) ()

sator

Ve vyprávění spoluautora scénáře Petra Markova zaznělo, že si zástupci Českých drah stěžovali generálnímu řediteli Barrandova, že nikde v ČR nejezdí vlak, kde by pasažéři byli nuceni si přesedat, aby se nepřevrátil... Tvůrci museli míchat kompaktní zvuk z "placu" s postsynchronny, protože amatérští herci nedokázali namluvit sami sebe. Jedinou vyjímkou byla Marie Švecová která hrála postavu Kelíšky ta to prý zvládla bravurně, jako profesionální herec.  Babky přijdou na faru na promítání duchovního snímku "Umučení Svatého Šebestiána" a dojde z záměně s pornografickou kazetou. Oba filmy jak duchovní tak pornografický si natočil Troška sám.O tom necudném řekl že měli přijet Prahy dvě profesionálky, a protože nepřijeli, "ukecal" dvě místní dívky aby mu to zahráli. Stalo se, ale ty si to nenechali pro sebe a dopadlo to tak, že režisér musel na bezpečnosti vysvětlovat jak je to s tím, že točí pornografii. Film je zde uveden ve dvou verzích:83 minut a 94 minut jako "Director's cut". Ale žádná taková verze neexistuje, jen cenzura mu z filmu vystřihla 10 minut. Troška to vysvětluje: Zachovalo se vystřižených deset minut filmu? Nezachovalo, ale některé scény jsem přetočil a použil ve filmu Slunce, seno a pár facek. Už byla perestrojka, trochu se všechno povolilo a scény mi prošly. ()

Decker

Kdyz se rekne Helena Ruzickova tak se mi vybavi dva filmy: Hogo Fogo a Slunce, seno. Tento dil je zrejme nejlepsi z cele serie. ()

eJacques

...Bezva vzpomínka na začátky Troškovy tvorby... Z dalšími přibývajícími filmy jde ale hodnocení exponenciálně dolů... A z "odpadu" se už nevyhrabal... ()

Khumbac

Troškové filmy jsou opravdu dělány pro "Homo" Sapiens. Komedie ze života. Helena a její chlapci. Zdeněk a jeho chlapci... ()

RabbitX

Tak na tento film si vzpomene určitě každý tahle trilogie se vryla do srdcí každého čecha vynikající film zábavný co dodat špička ()

andriy

V davnych dobach jsem se na tuto trilogii rad dival, ale dnes to s odstupem casu hodnotim jako sracku. Jako vse, co Troska toci. ()

SG_ever

Slunce, seno... hodnotím jako celek a i přes velké množství trapných momentů jsem se občas smál, i když mi na této sérii mnoho věcí vadí. (50%) ()

DivX

Starý příběh o jedné malé vesničce někde v Prdelovicích, při němž se střední a starší vrstva pořád dokola blbě smějou u televize trapným a ohraným vtipům jako by každý viděl poprvé! Víc vám to znechutí fakt, že to dávají 100x do roka snad na každém programu. 40% (DĚJ ** VTIP *** HERCI ***) IMDb.com: 7,3/10 ()

Ryuuhei

Humor mě sice nijak neoslovil, ale jako takové VKV v Troškově stylu i docela jo. Vesnická atmosféra, výrazné postavy, trochu hloupé, leč typické situace, všechno dohromady tak nějak fungovalo. Prvně jsem tuto „legendu“ české kinematografie viděl v celku a nějak zvlášť si nestěžuju. 60% ()

Beky

Tahle komedie se mi prostě líbí!! a jde o jednoznačně nejpovedenější díl z celé série!! V jednoduchosti je krása, pravil Troška a tak vznikla jednoduchá rozverná letní komedie, plná nejtrapnějších ,,kultovních" hlášek, která mě rozesmívá zas a znova!! Jednou za rok si jí preventivně šlehnu, takový povolený doping před zkouškovým obdobím ( letos to v televizi časově vyšlo náramě ), protože neni jednoduché začít nejnudnější část roku z pořádnou vervou a chutí do věcí, které se celý semestr odkládají a odkládají...a mě to vždycky nakopne, nevim proč...ale nostalgie to neni, tenhle film je prostě jednoduše velmi dobrý a to mi nikdo nevymluví!!..80%!! Jednou větou: V Hošticích jsem se byl podívat a nevěřili byste, jak je náves ve skutečnosti malinká, ve filmu působí docela roztahaně!! ()

lennyd

Jihočeská vesnička si žije svým životem - až do chvíle, kdy poklidné vody místního JéZéDé rozvíří mladý Šimon, který sem přijede na brigádu (a v praxi si vyzkoušet svůj experiment na téma "Dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí"). Vzhledem k tomu, že se brzy rozkřikne, že Šimon je synem předsedy krajské zemědělské správy, začíná celá vesnice šílet... Když jsem viděl Troškovu komedii (resp. první díl) poprvé, měl jsem chuť všechno hned nechat, a taky vyrazit na takovou nějakou brigádu - bezprostřednost obyvatel malé vesničky mi dost imponovala. Po pár letech jsem měl šanci si podobný pobyt několik týdnů vyzkoušet, a říkám vám - zlaté filmy :) Nicméně to nic nemění na tom, že se celá trilogie (samozřejmě se sestupnou tendencí) Troškovi docela dost povedla, a kdykoliv jí naše televize dávají, nemám problém ji znovu zkouknout. Hlavní zásluhu na tom má ale herecké obsazení v čele s Helenou Růžičkovou, ale i spousta dalších herců tuto komedii "udělala" - Luděk Kopřiva, Stanislav Tříska, Jiřina Jirásková, Martin Šotola a další a další... ()

sallyann

Každý ať si ofrňuje jak chce, tohle je zkrátka klasika českých komedií. A některé hlášky jsou nesmrtelný :D Už se poprali? :D ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů