Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

ardno5

Nezapomenutelné hlášky a tak trošku malý klenotek České komedie (z vesnického života).. Zaslouží si alespoň 65% ()

MrMir

Lidi, kteří se neumějí zasmát českému lidovému humoru a tento film odsuzují a označují za pošetilí, uřvaný, trapný..., lituji. Je to prostě česká klasika, která neztratí své kouzlo ani po desetiletích a lze na ni koukat znovu a znovu a znouvu. A můžete se třeba stavět na hlavu, můžete brečet, můžete jednohvězdičkovat, ale je to tak..... Jediný recept je - nedívat se. A i když se podle mě Troška v poslední době zbláznil (kameňáci), tak tohle se mu fakt povedlo! ()

soldiersn

Ano Troska a komedie, to je asi jako ohen a voda. Ovsem tento pokus za cele jeho kinematograficke obdobi byl asi nejlepsi (troufam si tvrdit, ze SLUNCE, SENO, JAHODY asi uz nedokaze prekonat - obvzlaste pokud bude tocit nesmysly typu KAMENAK). ()

curfew77

Ať se to nelíbí, komu chce sebevíc, Slunce, seno, jahody se zařadily do zlaté kolekce českých filmů s odstupem let patrně právem... přestože se zdravým rozumem se dá i v tom prvním, relativně nejstřídmějším díle známé série koukat sotva tak na polovinu Troškových šílených nápadů. Vzato od nejlepšího k nejhoršímu: mistrně utrefená je vesnická atmosféra Škopkovic familie s fantastickou manželskou dvojicí Růžičková - Tříska. Lkaní nad Angelikou, hádky kolem otrávených králíků a peskování klackovitě promiskuitní dcery Blaženy jsou prostě kouzelné. Patrně mimoděk film taky trefně vystihuje podivně úsměvné socialistické časy osmdesátých let, kdy sice "všichni musí makat, rukama, rozumíš?", ale přitom se nikdo nepředře, servírky laškují v pracovní době se závozníkama v kabině náklaďáku, sekretářky v JZD mají na starost akorát tak zalívání kytek a brigádníci se vítají slovy "Tak se nejdřív někde ubytuj, rozkoukej se po vesnici a pak uvidíme". Celkem ještě člověk překousne i figurkovité postavy Škopkovic babičky, Kopřivova faráře a jeho pomocnic, přestože z nich už naléhavě vystrkuje růžky trapnost, se kterou později Troška nikdy nehodlal troškařit. Co už ale hlava nebere, je až chorobná záliba asi nejlidovějšího českého filmaře v hromadných scénách úprků někam. Jen v prvním díle totiž najdeme takové pasáže hned dvě (falešný požární poplach a závěrečná honba na milence) a při vzpomínce na to, jak končí Troškova dětská (a paradoxně přitom mnohem inteligentnější) Bota jménem Melichar, má divák jasno. Vysloveně z jiné planety jsou pak zápletka kolem strašidelného mlejna, občas nečekaně mizející třísetletý kostelník a také brutálně umělohmotný měsíc plující nad Hošticemi v místech domnělého ohně. Nevědět, že Smoljak se Svěrákem natočili svůj Trhák už o pár let dřív, spojil bych si jejich úsporný strašidelný les sestřihaný ze starých filmů inspiračně právě s touhle scénou. Shrnuto a podtrženo: to dobré se právem zapsalo do dějin české komedie, to horší se mělo ještě vystupňovat. Přesto (nebo právě proto) ještě shovívavých 70 %. ()

Havala

Podařená komedie, ale na můj vkus příliš často v TV. Notoricky známé dialogy a scénky které ovšem vždy potěší. Nehledejte v tom Godfathera či jiné pecky, prostě vidlácká zábava vidláka Trošky. 78% ()

Marrianna

Já se prostě smála a směju se i teď, když si vzpomenu. Ať už to bylo skvělou Kelišovou - né že bych donášela, ale hlásit se to musí, Helenkou Růžičkovou - kterak pláče u Angeliky a zasněně ji sklouzne z obrazovky na manžela a v tu ránu se sen mění na krutou realitu, ať už to bylo skvělým Luďkem Kopřivou coby velebností Otíkem - pro mne to má prostě kouzlo praštěné ale prostě skvělé komedie. ()

Pai-Mei

Nebudem tu hodnotiť herecké výkony, pretože o tých sa veľmi nedá hovoriť. Možno práve táto skutočnosť robí z tohoto filmu takú super komédiu. ()

Aethain

Znám to nazpamět,viděl sem to snad už 1000krát, jedna z nejlepších českých komedií, jen hlupák a cizinec nepochopí tento humor. ()

ab.dul

Člověk vidí, jak to na takové malé vesničce chodilo a Troška se to snažil alespoň vtipně podat. Světlé chvilky tam jsou, ale celkový dojem není nikterak velkolepý. Zajímalo by mě, jestli to bere cizince... No já být cizinec, tak to moc nechápu :-) ()

Cortesz

Tedy, čekal jsem mnohem vyšší hodnocení. Je to sice vesanská ptákovina, ale už jen to, že Troška vychází z vlastních zkušeností, které zažil, když byl dítě, proč ne, vždyť na vesnicích to takhle chodí, sice je to někdy přehnané, ale něco na tom je. Rozhodně to patří mezi nejlepší české komedie, které kdy vznikli, tedy aspoň co mě se týče. Já patřím mezi ty, které by na to mohli koukat pořád, naprostá klasika s plno nezapomenutelnými scénami, hláškami, krásným prostředím letních Hoštic a především skvěle napsanými a nezapomenutelnými postavami. ()

HarlanWade

Jedna z mála těch hodně ujetých a trhlých komedií, které u nás své doby slavily velký úspěch. Ne že bych tenhle humor nějak musel, chvílemi je to dost trapné, ale pravda, jsou tu i hodně vtipná místa a kouká se na to docela dobře. Rozhodně nejlíp z celé trilogie. ()

xxlch

Tahle trilogije je tak hloupá, až je vcelku koukatelná a jako kulisa v parném létě je to dobrý.Kelišová a další neherci jsou snad nejlepší,bez nich bych se na to nejraději už vyprdla! ()

Mykhaluu

V porovnání z pěti minutami Kameňáku (které byly málem smrtelné - pro ty herce v mých očích zcela jistě!!) by si to zasloužilo možná i pět!! Role faráře si v mých snech zasloužila samostatný film... ale néééé!! Pane Troško, už néééé!!! ()

Pitryx

Příjemná letní odreagovávačka, kdo na vesnici v té době nežil, zčásti neporozumí. Nebo přinejmenším nepochopí tu mentalitu a nádheru. Dával jsem původně osmdesát, ale když vidím zdejší hodnocení tak přidávám dvacet. Stejně co se na to koukám tak mne to baví stále, tak proč to nedat naplno za sto procent, že ano. ()

Numerobis odpad!

Počátek řady pro mě nekoukatelných komedií Zdeňka Trošky. Kdyby si z toho "lidi necitovali celý pasáže" musel bych být sprostý. Upřímně lituju toho osmiletýho prcka (sebe), co to tenkrát hltal. Né moje sestřenice, TOHLE mi zkazilo dětství... ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů