Americká vražda: Rodina od vedle

• USA American Murder: The Family Next Door

Autentické a bezprostřední záběry dokumentují zmizení Shanann Wattsové a jejích dětí, a taky hrozivé události, které následovaly. (Netflix)

campix

Samozřejmě události jsou to naprosto šílené a Netflix podobné věci umí naprosto na výbornou. Co mi přišlo ještě více šílené je, kolik záběrů ze všech možných zdrojů dali tvůrci dohromady. Takhle zdokumentovaný příběh jsem ještě neviděl, všechno na originálních záběrech od a až do z. Události naprosto odstrašující a forma ucházející. Nijak natahované a docela svižné. Stejně nemůžu hodnotit jinak než průměrem. ()

alisa.upir

Je zajímavý tady číst komentáře ostatních uživatelů, kteří očividně snědli všechnu chytrost světa a to jim dává právo soudit ostatní lidi. Jinak k filmu - pro mě je naprosto nepochopitelné, jak někdo dokáže odhodit veškerou lidskost, a provést něco takového, jako je v tomhle dokumentu, a pak se jeste odmítá postavit čelem k té realitě. Co proste vede k tomu, ze člověk odhodí veškerý sociální normy a rozhodne se svoji bezvychodnou situaci řešit takhle? (Za normálních okolnosti by se to určitě dalo řešit rozvodem, ale proč se ten člověk rozhodl jinak?) A navíc teda - I když už bylo jasné, že stráví život ve vězení, tak mu trvalo 2 roky, než se postavil pravdě tváří v tvář. Tahle neschopnost nést odpovědnost za svoje číny je asi největší prohřešek, se kterým se lidi musí naučit vypořádat, jinak se jako společnost nikam dál nepohneme. ()

vnimatkrasu

Jak tyhle věci Netflix normálně umí, tahle rodina je vedle. Navzdory hromadě exkluzivního footage, díky kterým není dokument tradiční zpovědí mluvících hlav, tu totiž nefunguje tenze. A ani ten rádoby morální hlavolam, jestli je polehčující okolností, když je oběť hysterická kráva, na mě zrovna dvakrát nefungoval. ()

David.Darco

Snáď horší dokumentárny film, ktorý by mi išiel takto proti srsti som ešte nevidel. Neviem čo tým chcela dosiahnuť režisérka, ale absolútne nevie pracovať so sympatiami diváka a uvoľňovaním informácií. Už názov je úplne spackaný a ničí možnosti rozuzlenia pre diváka, ktorý ani nevie o čo ide. Navyše nechápem ako mohol niekto z rodiny predať práva na takéto znevažovanie... On už samotný príbeh je úplne katalógový vyvrhel. Pri všetkej úcte k obetiam, najmä k deťom... Nemyslím si že má príčetný človek veľkú šancu získať sympatie k preafektovanej Americkej pipke, ktorá absolútne nerieši GDPR svojich vlastných detí a točí a zverejňuje na facebook snáď všetko čo vás napadne. Popri sledovaní tak máte úplne nulové emócie a sami sa cítite ako bezcitné hovädo, keď máte podivné myšlienky. Navyše to celé pôsobí strašne strojene. Mám za to, že najväčší problém tkvie v SMS konverzácii, ktorá znie tak strašne neuveriteľne... Buď to dopisoval fakt špatný scenárista, alebo bola manželská dvojica fakt, ale že fakt divná. Zámer zobraziť sympatického psychopata a nesympatickú pipku od susedov a vymeniť im role skoro úplne skrachoval. Jediné, čo vo vás niečo vyvolá, je smrť detí. Keď sa presunieme z obsahovej stránky ku formálnej, tá sa neskutočne podobá Dont Fuck With Kittens, trojdielnej sérii o samoľúbom vrahovi. Fonty a drvivá väčšina zobrazovania internetového obsahu je ako cez kopirák. Zmeska nudného a nefunkčného ničoho bez odkazu, bez myšlienky. Marketingový vyvrheľ pre masy divákov ktorí budú nad tým všetkým krútiť hlavami. Pokiaľ teda nebolo zámerom vyvolať dilemu, či ste fakt tak necitlivým človekom, alebo je American Murder naozaj tak hrozným filmom... Túto dilemu však vyriešim: Úprimne súcitím s rodinou a všetkými, ktorí si tým peklom museli prejsť. ()

jedna_vrana

Mám rada tieto dokumenty. Tento je zvláštny, na rozdiel od ostatných, čo som v poslednej dobe videla, bola veľká časť „dokumentácie“ prípadu získaná z videí a príspevkov Shanonn na sociálnej sieti. Nebudem sa vyjadrovať k obsahu, lebo je to natočené ako prípad, ktorého dôvody budete spolu s aktérmi riešiť. Nad jedným faktom som však krútila hlavou a väčšina dospelého obyvateľstva v našich končinách bude určite súhlasiť. Sú tie Američanky normálne? Dávať na FB takéto detailné informácie? Koho to vlastne zaujíma, čo niekto dnes doma robil? A zverovať sa kamarátke o intímnych detailoch vzťahu v niekoľkých desiatkach správ? Už viem, prečo väčšina potrebuje psychiatrov. Oni si veci nedokážu vyriešiť sami, v svojej hlave. ()

YumiOkami

EDIT (14.7.2022): nelíbilo se mi, jak ze shanann udělali otravnou píču. jo, taky bych s ní asi nebyla, ale čím víc se zajímám o tenhle případ, tím víc jí lituju. snažila se zachránit jejich manželství. dokument neukazuje, jak se jí snažil chris zdrogovat lékem, po kterém měla ztratit dítě. neukazuje ani chování jeho narcistické rodinky, ani jak se teď musí cítit JEJÍ rodina. sere mě neustálý victim-blaming, protože to chyba shanann nikdy nebyla. to psychouš chris jí zabil a i její děti. ano, píšu její, protože on k nim nikdy nic necítil. všichni na čsfd asi zapomněli, že ON je vrah a zabití si fakt nikdo nezaslouží. i když si píča. ()

oveckaoa

Na začátek bych chtěl napsat, že to nepíšu do spoilerů jelikož už je to tu vykecané tak, že pokud můj komentář někomu vadí piště těm co to vyzradily dříve než já ne mně. Chlápek si nabalí ženskou a udělá jí 3 děti (jedno ještě nenarozené) pak ho ta ženská věčně otravuje a časem zjistí, že někoho má on nechce přijít o děti (o ni přijít mu asi nevadilo) tak je zabije a dostane doživotí. Dokument se skládá z facebookové komunikace mezi ním a jí z videí z facebooku (točila si tam každou sračku takový typ ženské co točí snad i to, že chodí na záchod ) a videí s její kamarádkou (dobrá pipina mimochodem pravděpodobně panna a feministka) a ostatními. Na kolik jsou ty záběry skutečné nebo nejsou těžko říct pochybuji, že policisté nechají natočit sebe na kameru jak zasahují vím, že v Americe jsou na policistech kamery v případě, že by někoho zastřelily a někdo se soudil, že byl neozbrojený nebo tak, ale tohle není tento případ i ty scény z výslechové místnosti a přiznání jsou nejspíše fake na druhou stranu je možné, že mu to už bylo šumák a povolil jim to jelikož hůře už dopadnout nemohl. Otázka je jak to měl řešit rozvod by to asi nevyřešil jelikož z dokumentu vyplývá, že ta Shannon byla stíhačka a nejspíše by mu nedala pokoj ani po rozvodu vražda taky není řešení (těch dětí mě bylo jediných líto jí vůbec a názor , že ji mlátil dříve chlap to na tom nezmění spoustu žen mlátí bývalý a chovají se normálně) a soud by to asi taky nevyřešil jelikož by děti dostala do péče nejspíše ona (většinou je získá ženská jako, že matka) a podle jejího údajného chování před vraždou by mu je beztak asi nepůjčila ani kdyby náhodou vyhrál soud on nebo kdyby je měl ve střídavé péči samozřejmě je to chlapský pohled na věc nějaká ženská to bude asi vidět jinak a neberu jí to. 80 procent P.s. k tomu dodatku samozřejmě bývají i případy kdy ženská zabije své děcka, aby je nedostal chlap, ale jelikož to točila ženská tak si musela prostě rýpnout P.s. 2 podobný případ byl i v České Republice chlap zabil své děti a pak vystupoval na kameře , že je hledá taky tuším dostal doživotí https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_Bayer ()

uiu

Jsem zvyklá na trochu jiný styl Netflixovských dokumentů. American Murder: Family Next Door sice ohromuje tím, že vlastně celý dokument je složen ze střípků videí a fotek z Facebooku, což je totálně uhozené - ženská, která natáčí každý aspekt svého života a každou reakci svých dětí (tedy každou pozitivní reakci) a dává ji na sociální sítě, aby každému ukázala, jak má spokojený život - to nikdy nevěstí nic dobrého. Škoda, že dokument nejde hlouběji na tu investigativní linku, kterou u Netflixu miluju a nesnaží se zjistit, jak se z milujícího manžela a šťastného tatínka stane chladnokrevný vrah, co se takovému člověku honí hlavou. Hlavně že v konečných titulkách napíšou, že takový čin je většinou plánován dopředu. Slabých 3/4 hvězd. ()

Pavlínka9

Byla jsem dost překvapená z toho, že ten film je vlastně převážně poskládaný z jejích sdílených videí, fotek, textů..To jsem ještě nezažila a jak to tu teď čtu, tak si jen říkám, že by ji mohlo mrzet, že to neviděla :D Trošku černý humor...:D Byla jsem v šoku, protože něco takového jsem ještě neviděla. Případ jsem neznala a je to naprostá bomba. To rozzuzlení, to, jak víte téměř o všem, co se dělo...Nejsem zastáncem toho, ať sdílíme život veřejně a tohle pro mě bylo dost přes čáru, nicméně - ty výslechy a kamery od strážníků - to pro mě bylo to stěžejní, když to vlastně vidíte tak, jak se to stalo :) ()

lykan9

Americká vražda je nadmíru zajímavým filmem, při jehož sledování mě nemrazilo jen proto, čeho je člověk schopen, ale i z toho, že prakticky z toho, co člověk dá na sociální sítě lze zmapovat už snad úplně všechno. O oběti jsme se tímto způsobem dozvěděli skoro všechno, přičemž stačilo k tomu přidat jen pár dalších SMS zpráv a pár záznamů z kamer a lze vlastně vytvořit podrobný příběh rodiny. Jinak k samotnému hlavnímu tématu musím uvést, že mě fakt dostal. Vyvolal ve mě takové emoce, že musím uznat, že práce tvůrců byla odvedena na výbornou. ()

Skeksis

Možno som ovplyvnená tým, že som to už dávno videla na Youtube. Pri dokumentárnych filmoch nikdy neviem, či mám hodnotiť dokument, alebo to čo sa stalo. Ak by som mala hodnotiť "príbeh", bolo by to odo mňa hodnotené ako odpad, pretože, povedzme si na rovinu: ďalší debil sa zbaví zavraždením rodiny iba preto, lebo si narazil mladú (podľa mňa škaredšiu ženu ako jeho) kurvu (nech mi nik nehovorí, že uverila jeho táraninám). Čo sa týka sfilmovania, chýbali mi tam ľudské výpovede. Boli tam iba nahrávky z instagramu či z čoho, a esemesky. Chápem, že nik nechce byť s tým prípadom spájaný, ale aj tak... Videla som iba neosobné písmená na obrazovke. Na druhej strane, väčšina si kladie otázku, prečo sa jednoducho nerozviedol. Ale keby som mala platiť alimenty na dve deti a ženu v USA, tak by som ich zabila asi aj ja... ()

vyfuk

Hodně zajímavý článek v letošním roce. Spíše asi z toho principu, že je až zvláštně nijaký. Z masovými nebo psychopatickými vrahy se poslední dobou v celku roztrhl pytel, což bych ani nebral jako extrémní nevýhodu nebo faktor negativa, ale spíše člověka už to ani ne tolik šokuje a nebo mu zrovna tento případ nepřijde tolik zvláštní, drsný a nebo signifikantní. A je to škoda. Protože tento případ docela dost takový je. Spíše je to lehce nešťastné v rámci filmového zpracování. Trochu se totiž plácáme v "bezemočních screenech" z mobilu, vyprávěním skrze displej, což je poslední roky v celku trendy, ale málokdo to dokáže udělat způsobem napínavým nebo zajímavým. Poutavým. A je to velká škoda, protože i když je to příběh, který se sice odehrává na sítích, věřím, že šel udělat lépe. ()

JADIM

Vyšetrovanie zmiznutia, pravdepodobne únos, bežný policajný postup, spovedanie príbuzných a susedov a ku tomu nejaké Facebook videjká. Človek by si myslel, že to nebude nič špeciálne, proste únos zapríčinený zdielaním všetkého na FB, ale v jednom momente nastal zvrat a ja som sa odvtedy nemohol odtrhnúť od obrazovky a bol som v napätí, v takom, že to prekonalo rôzne iné Krimi/Drámy a bolo to intenzívnejšie aj vďaka tomu, že toto je reálny prípad. Jednoducho je to film, ktorý od určitého momentu musí zaujať každého. !Spoiler! Chýbalo mi tu však vysvetlenie, prečo ten chlapík zabil rodinu kvôli tomu, že už nemiloval manželku, ale to sa asi nedozvie nikto. !Koniec Spoileru! ----------------- 8,5/10 (Videné 16.10.2020, Originálne znenie) ()

Sdoom

Vzhledem k tomu, že jsem již v minulosti viděl rozbor policejní práce právě u tohoto případu, tak tenhle dokument pro mě nepřináší vůbec žádné nové zajímavé informace, ba naopak opomíjí spoustu důležitých věcí, zejména při Chrisových výsleších a pak u soudních stání. Zbytečně dlouhé a tenhle formát není nic pro mě, já si potrpím na fakta. (Netflix HD, orig.) ()

borec999

Ďalší podarený a v závere celkom mrazivý dokument od Netflixu, ktorý zobrazuje prípad vraždy jednej bežnej ženy a jej detí a následné vyšetrovanie udalostí. Spracovanie a forma absolútne v pohode a koho podobné dokumenty podľa skutočnej udalosti zaujímajú a dokáže ich stráviť, ten si príde na svoje. Záver ma síce neprekvapil, ale emocionálne nepríjemná nálož to bola aj napriek tomu že som vedel čo príde. 70% ()