Pérák a SS

• angličtina Springman and the SS (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný
Československo, 1946, 13 min

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Xeelee

Pérák je můj hrdina! Nepotřebujete všemožné nesmysly, abyste se stali superhrdinou. Stačí nasadit dvě péra z gauče a mít odvaha postavit se zlu! Prostě si jen po práci v převleku odskočíte nakopat prdel náckům. ()

Marek1991

Staré a kvalitné. Náš domáci predchodca pavúčieho muža, lenže so strunami na nohách a jednou dierou pre oči na maske. Dobrá hudba, skvelá symetria, krásne zosmiešnenie paranoje, škoda len, že to neurobili aj smerom k vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. Na záver hrdina z ľudu sa vracia späť k svojej práci, ktorú má rád a nežiada pocty a nechce byť odhalený, veľmi pekná vlastenecká rozprávka. Nacisti ako homosexuáli, či skrytí aj za obrazom, či v peci, no to bolo kvalitné zosmiešnenie zla. Na zapískanie sa zjavia, akoby skvelé priblíženie reality. Je to krátke, je to hravé a svoj účel to splnilo, škoda, že som o tom doteraz nevedel. ()

liquido26

Luxusní poválečná satira na Němce - SS zatýká úplně všechno i hrnec za to že spadnul na zem, nebo ten parčík, kde jsou teplí německý vojáci :-) No a Pérák to je postavička, která by klidně zapadla do DC komiksu. Celkově se tenhle animák směle vyrovná tehdejší americké animované produkci. ()

roswelll

Perfektně načasovaný animovaný film, úžasná práce pana Brdečky a pana Trnky. Satira na konec nacismu v Čechách, k tomu není co dodávat. ()

Krissty

Skvělé! Trnka byl (a pro mě stále je) Pan Režisér.. Bylo to vtipné, roztomilé, prostě úchvatné.. U žádného jiného Trnkova filmu jsem se ještě tolik nepobavila a nenasmála :)) ()

Sandiego

Skvělá temná groteska s neotřelým zpracováním (kombinace fotografií pražských ulic s černobílou animací) a gejzírem vizuálních vtipů. Zjaímavé je i srovnání se současnými superhrdiny a některé podobné prvky (i ve stylizaci). ()

oondra

Tady asi není třeba žádných velkých slov, pro mě na svojí dobu výborně vymyšlená a vytvořená satira! ()

kaylin

Pérák je úžasná válečná legenda a dokonale se hodí do českého prostředí, kde by podobný, v podstatě komiksový superhrdina docela chybí. V animaci Jiřího Trnky, který tentokrát spojil i skutečné fotografie s kresbou, pak krátký příběh vyznívá úžasně, a to i díky schopnosti budovat atmosféru díky hudbě a různým drobným detailům - např. Hitler na stěně. Atmosféra je chvílemi skutečně tíživá, ale podařilo se ji odlehčit zesměšňujícími scénami a karikaturou, která se projevuje i v kresbě samotné. A jak už to tak u Péráka bývá, zas tak moc si ho neužijeme, protože víc jak polovinu stopáže tam vlastně vůbec není. ()

topi

Než měli američani Spidermana, my jsme měli Péráka, kterej si to rozdává s náckama a moc se s něma nesere! A dokonce i mezi fašounama se našli bukvice, ha ha ha, to mě fakt pobavilo!! Hudba - Jan Rychlík. ()

Trevor

To sa súdruhom umelcom z Prahy bojovalo proti fašizmu v roku 1946 keď slovenskí dedovia vyhrali Slovenské národné povstanie...akosi som v príbehu neobjavil nič čo by mi učarovalo a čím by sa to (okrem nápadu) odlišovalo od iných animácií v danej dobe. ()

Cheeter

Prostě úžasný. Je vidět, že i my máme maskovaného hrdinu, který v případě nouze zachrání. Prostě to člověk musí vidět. ()

tomtomtoma

Pérák a SS je zesměšňující poválečnou kreslenou groteskou na dobu předchozí - té brutální nacistické okupace a protektorátní kolaborace pod společnou taktovkou jedinečné režisérské dvojice animovaného filmu Jiří Trnka - Jiří Brdečka. Což o to, ta jejich výtvarná podoba filmu nepostrádá nápady, vtip, koketní údernost, rychlost a škodolibou rozvernost, přesto mi tento způsob výsměchu není nejbližší (osobně příhodnější vypořádání se s válečnou dobou prostřednictvím animovaného filmu vidím spíše ve Vzpouře hraček Hermíny Týrlové). Vše tu začíná i pokračuje s říznými tóny Wir fahren gegen England, a potupa je dokonána pod notami Lili Marleen. Je to svěží, ale také oportunní, tedy pro mě sporné ve své snaze. ()

MJMilan

Opravdu jak tu říkají moji kolegové. Ono tak ani nejde o tu animaci Jiřího Trnky, ale především o ty nápady a o to, jak bezeslov vyjádří všechno co chce! Kdo pozorně sledoval, mohl si všimnout, že u fontány se dotknul i tehdy celkem ožehavého tématu - homosexuality. Těžko říci, jestli to byl záměr ... ()

mr.filo

Odvážní chlapci animátoři vypráví o odvážném hrdinovi s dvojí tváří, sem tam i s humorem. Viděno díky seriálu Mistři českého animovaného filmu. ()