Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

filmotrlo

Hraný debut Tomáše Hodana Poslední závod podle mě jednoznačně dokazuje, že ještě umíme dělat dobré filmy – filmy s národním tématem – filmy světových parametrů, ale s českou duší. Filmy, které nebudou trapné nebo směšné, anebo stereotypní. Po dlouhé době jsem odcházela z kina dojatá a hrdá! Děkuji!     Oceňuji velmi dobré herecké výkony v podstatě všech zúčastněných – výkony nestylizované, přirozeně podané (Hádek, Pokorný), vypjaté tam, kde je to třeba (Bárdos), lidské (Kaiser, Hájek, Javorský, Plesl), dramatické (Adamczyk, Nedbal) a též sportovní (všichni včetně německých herců)! Z herectví je znát dobrá příprava, zapálení pro téma.     Oceňuji výpravu, kameru, střih, zvuk, masky, kostýmy – žádná z těchto disciplín není ošizená, naopak jsou provázené kvalitou, inteligencí a respektem k době, v níž se děj zrovna nachází.     Oceňuji hudbu Jakuba Kudláče – v některých, hlavně komorních momentech na mne byla sice až příliš vypjatá a monumentální, povětšinou ovšem výborně doplňující dějovou linku, přičemž děj nepřevyšující.     Dávám 90 %, šlo by trochu dotáhnout témata Češi vs Němci, šlo by rozpracovat postavu Vrbaty, šlo by, šlo by... co já vím... asi by se to ale do jednoho filmu nevešlo. ... prostě jděte na to :) ()

majakmp3

Má druhá letošní návštěva kina a opět zásah do černého. Příběh Hanče a Vrbaty zná každý, tedy každý ví kdo oni pánové byli, a že kdysi dávno zahynuli v Krkonoších při nějakém závodě. Film k této mlhavé školní informaci dodá kontext a k tomu přidává třetí jméno - Emerich Rath. Garantuji, že z kina budete odcházet plní silných lidských příběhů a dramatických zážitků. Herecky i řemeslně na úrovni, skvělá hudba a pěkná krajina. Dobrá práce - za mě 90%. ()

MatyRock

Pěkný, český, sportovní film, zvládnutý především herecky a technicky. Dvě dějové linie mě vytrhávali z děje pouze minimálně a vzhledem k jejich pojetí jsem je i kvitoval. Výsledek působí až moc zrychleně a neuzavřeně, jenže příběh, ten je setsakra silný...8/10 ()

Vaso

Kdesi jsem četl na internetu recenzi, co všechno se scénáristovi nepovedlo dotáhnout, jak se nedaří dosáhnout potřebné napětí, vždyť všichni už ví jak to dopadne... Nedejte na to, já šel do kina s očekáváním filmu bez napětí a bez příběhu a naštěstí to tak nebylo. ()

Charliesed

Až když přišla vichřice, jsem se do filmu dostal a zaujal mě. Do té doby jsem cítil, že mi v něm něco chybí, něco v postavách, které mi připadaly takové mechanické. Když spolu o něčem mluvili, jako by to, co řekli, bylo vše, a nic víc v tom nebylo. Pak jsem si uvědomil, že je to prostě mělké – a taky se toho tam asi moc nedělo nebo něco zajímavějšího. ()

Redyx1

Naprostý propadák...hercům nikdo neuvěří že jsou běžkaři a 100 krát omílaná tragedie je tak známá,že lidi si to raději přečtou než chodit do kina za předražené vstupné... ()

MichalStxt

Bez diskusí byl takový film potřebný. Teď se jedná o to, jakým způsobem měl být uchopen? Určitě ocenění za snahu, exkurz do historie a uvedení souvislostí a okolností kolem Emericha Ratha. Rovněž kontrast s padesátými (či počátkem šedesátých?) lety výborný.  Naopak velké mínus za naivně inscenované katastrofické poryvy vichřice a charakteristiku nečasu, velmi poplatné divákům současných katastrofických filmů. Rovněž dobovým kostýmům chyběl jistý nádech autenticity - na kilometry z nich čišela naaranžovanost a umělost. ()

Colowratek

Na hřebenech Krkonoš začíná závod, kterého se zúčastní i Jára Cimrman, Čech německého původu. V průběhu závodu dojde ke ztrátám na životech třetiny závodníků z řad Čechů, kteří závodí jen proto, aby to natřeli Němcům. Jára Cimrman se po letech vrací na místo činu bos, topí v kotli, učí se při tom italštinu a trénuje jízdu na kole. Film skončí špatně i pro něj, komunisté ho nepustí na olympiádu. ()

JetFly

Zajímavý příběh o selhání pořadatelů běžeckého závodu na lyžích v roce 1913 a zbytečné smrti dvou mladých lidí. Na české poměry se jedná o povedené dílo s kvalitním hereckým obsazením, Rušivě na mně působilo akorát přepínání scén mezi rokem 1959 a 1912/13. Chtěl bych vyzdvihnout vynikající a charismatický výkon Oldřicha Kaisera. Stojí za zhládnutí. Hodnocení: 6/10 ()

obewankenobe

Asi moc stárnu. Za mě hezky zpracované. Raději zabrouzdám do historie a zjistím něco o čem jsem ani netušil, než sledovat budoucí apokalypsu. ()

Alagaesie

Já prostě miluju sportovní filmy. „Cože jste?“ Topič… Rath zdá se vadil. Skupina musí držet. By mě sákryš zajímalo, co měli herci za lyže. „Ti dám, že nerozumíš." Ksindli. Segregace. Ořovský! Pěkně! Herecký esa. Výbava je důležitá vždy. Blázen tenhle Rath. Jó taktika je důležitá. Javorskej je vostrej všude. Chudák ženská. Trénink kdykoliv. Bohuš to chtěl zabalit. Dobře na skopčáka! „To je borec kde ste ho sehnali?“ Skvěle Evka! Bohuš do armády... Rath byl srdcem asi Čech. Lyžovali stylově. Spolek Jilemnice... Češi hory měli. Hanč nechtěl nechat vyhrát Ratha. Změna trasy – safra. „Skol!“ Dobrá porada. Rychlost + Vytrvalost. Hezký. Prej „Bude teplo.“ Navigaci ani skůtr neměli. Adamczyk... Hlaďák. Vítěz... Hančovi docházelo. Vrbata dorazil. Hanče našli. Pozdě. Zbytečný výčitky nikdy nepomůžou. Další závodník? Vrbata. Až příliš kruté. Cíl. ()

Kloboucek75

Historické události dávali šanci natočit film dle skutečné události na téma survival thriller , nakonec film zapadl do škatulky filmů který se běžně v Česku natáčí . ()

tein

Skvele herecke obsazeni a vyborna atmosfera na bodu mrazu - doslova. Film ktery opravdu vezme za srdce a zpusobi az hnusne sevreni zaludku. Jedine co bych vytknul byla docela spatna volba Adamczyka jako mladsiho Kaisera. Puvodne jsem si dokonce myslel, ze Kaiser je starsi verze Hadka. Toto se opravdu hodne nepovedlo. Ac jsou zde vsichni herci skveli, tak Kaiser si svym excelentnim vykonem cely film "ukradl" sam pro sebe. ()

5tipes

Velmi slušný film, který ovšem postrádá uvěřitelnost postav. Byť se tvůrci snažili, jak mohli (kamerou, kostýmy, scénografií), nedokázal jsem hercům pro jejich repliky (chování, jazyk, výslovnost, dialogy) věřit, že jsou osobnosti ze staré doby. Jedině snad Kaiser byl velmi přesvědčivý. Ale je to jasné, po tak mladém režisérovi se to nemůže ani chtít. Kamera byla nejsilnější složkou filmu. Naopak hudba byla velmi iritující a absolutně se nehodící k poetice zimních Krkonoš, k tématu, dramatické atmosféře apod. To hodnotím jako šlápnutí opravdu vedle. Dramaturgická linka Judith Bárdos nedotažená, ve scénáři ještě mnoho rezerv. Ale na to, že se jedná o debut, tak je to velmi slibné, nadprůměrné dílo. ()

quido.morava

Mně se to moc líbilo, tato témata se u nás poslední dobou už otevírají neotevírají (jak sport, tak historické křivdy), což kvituji. Celkový dojem mi tu kazila akorát ta Kudláčova hudba - nějak mi vadila, rušila či překážela, prostě mi k tom filmu a k jednotlivým scénám vůbec neseděla, spíše mi kazila jinak dobrý dojem... ()

lineker

Survivor filmů navíc s autentickým přesahem u nás moc nevzniká. Ono vlastně také není kde brát. Hodánovi se příběh Bohumila Hanče podařilo dostat před diváky ve velice vděčné podobě a navíc se mu podařilo upravit na pravou míru několik historických propagandistických přehmatů. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací