Petr Čepek v příběhu z doby, která nepřála ani lásce, ani soucitu. Do severomoravského pohraničí těsně po druhé světové válce přijíždí příslušník zahraničního odboje Viktor Chotovický. Ve zchátralém sídle, jehož správou byl pověřen, se setká s dcerou majitele továrny, Němkou Adelheid Heidenmannovou, která zde čeká na odsun. Rozporuplná doba však nepřeje ani jejich lásce, ani soucitu...
První barevný film režiséra Františka Vláčila podle stejnojmenné novely Vladimíra Körnera je hlubokou sondou do vztahu mezi mužem a ženou, kteří nejsou schopni komunikovat, domluvit se. Příběh sám i režisérova virtuozita, založená na vytříbeném výtvarném vidění, řadí tento snímek k tomu nejlepšímu, co bylo o poválečné době natočeno. Vrcholné herecké výkony předvedli Petr Čepek a Emma Černá v hlavních rolích. (Česká televize)

Arkanoid

Akoby Vláčil bez čiernobielej a stredoveku stratil časť svojej charizmy. Hudba nebola vybratá šťastne. Niekedy sú scény zbytočne predlžované o komunikačnú nevýhodu. Filmu chýba nejaká jednotiaca myšlienka. Trocha imaginácie a Petr Čepek sú však fajn. ()

Autenticita

Pět s chlupem za ten konec, ten mě zklamal. Domnívám se, že situace nebyla tak bezvýchodná, aby to Adelheid se svým psychologickým profilem v danou chvíli "vyřešila" tímto způsobem, navíc tak zkratkovitě. To zrovna, takovou radost by jim neudělala. Ne a ne! Jinak do filmu výtečně zvolená klasická hudba, která velmi pěkně dotváří i tak bezvadně natočenou atmosféru míst. ()

uzzi

Vynikající. Úsporná a přesná režie, požitek z každého záběru. Vláčil doslova maluje jednotlivé scény, jistotou a mistrovstvím velkého umělce. Pocity a city, nechuť a únava světem a válkou a atmosféra temná jako černá káva. Vynikající Petr Čepek, zde hraje zejména svýma temnýma očima, každý pohled a gesto je naprosto přesné. Jeho touha po klidu, v něčem co toužebně očekává a něco čeho už asi nebude schopen, jeho plachost a lidskost a znovu a znovu ty jeho oči! Emma Černá v roli Adelheid, svým pohledem přivolává děs i soucit a povýšenou nevypočitatelnost. I po tolika letech, je film natolik skvělý, že převyšuje většinu české produkce před i po. Studená poválečná poetika, krásný a chladný film. Jako mráz na zdi, není potřeba o tom mluvit, je potřeba to vidět a vychutnat. ()

noctambule

Filmy pana Vláčila mě nějak míjí, Údolí včel bylo ještě fajn, ale Adelheid dávám jen tak tak 3*. Kvality se jí upřít nedají, ale pro mě to bylo moc bez děje, strašně se to vleklo, subjektivně bych řekla, že má přes 2 hodiny. Že se tam objevovala němčina též nepomohlo, člověk si část odvodí, ale stejně to není ono. Čepek samozřejmě výborný. ()

bari68

Podobne ako maestro Bergman dokáže aj Vláčil dokonale vykresliť ľudské povahy, či národný charakter.Smutná, trochu poetická, ale hlavne pravdivá sonda do našej histórie, v ktorej poznávame sami seba aj po desiatkach rokov. ()

klukluka

Aktuálně se v médiích bouřlivě diskutuje o tom, jestli má draze zrekonstruovaná kopie Adelheid ty správné parametry, respektive že obličeje tady hrají snad celým spektrem barev, vyjma těch, které by si tam žijící původní tvůrci a skalní fanoušci tohoto filmu přáli vidět. Je pravda, že líčka se Petru Čepkovi právě nečervenala, celou dobu se zelenal a jednou šel i do modra, ale kdyby mi někdo řekl, že to byl původní záměr, tak na to bez problémů přistoupím, protože: 1. Chotovicki se právě vrátil z války, navíc ze Skotska, což, pokud vím, není země zaslíbená letním radovánkám, 2. on byl docela vážně nemocný a jí se nedávno zhroutil celý svět, 3. všechno tady bylo ponuré, ti vzývaní růžovolící lidé by mi do toho naopak nezapadali. Ale hlavně! Alespoň v mých očích učinila ta tolik kritizovaná rekonstrukce ten film velice atraktivním, protože technicky téměř dokonalým. Působil úžasně svěže, kdyby člověk nevěděl, že se tady točí jen srajdy, tak by si mohl myslet, že je to horká novinka. Tím spíš, když pak stejně jako já zažijete diskuzi s paní Emmou Černou, která je v neskutečné, ale opravdu v neskutečné kondici - a to jak fyzicky, tak i mentálně. Tu krásnou mladou Němku si klidně mohla střihnout loni na podzim, já bych jí to zbaštil. Konečně se snad dostávám k filmu samotnému. Na můj vkus to bylo příliš langsam. Nic, nic, nic, pak najednou něco, a místo toho, aby se to nějak dál rozvíjelo, tak to skončilo. Podle mě měl ten příběh ohromný potenciál, protože těm dvěma mladým lidem se mohlo stát úplně cokoliv. A to i za předpokladu, že se nezmění pravidla hry - kdy on se do ní zamiloval, a ona by ho třeba nikdy milovat nedokázala. Ale i ten respekt by stačil k tomu, aby společně svedli bitvu proti zbytku světa. Tohle tam ovšem nebylo. A podle mě být mohlo. Třeba v nějaké obměně, ale čekal jsem dramatičtější vyústění téhle zakázané lásky nelásky. Takže 20 procent dolů za příběh, který se z mého pohledu ani pořádným příběhem nestal. Jinak klobouček, poklona, dělali to mistři. ()

wosho

Nejlepěí Vláčiluv film jenžmá v sobe skrytého více,než se zdá.Jednoduchý příběh o návrátilci z války,kterou strávil ve skladu a stal se správcem německého panctví a mladé německé dívky,které se hrotí život.A tii dva jsou středobodem křehkého milostného příběhu,který je velikou metaforou o vztahu dvou národu,které žili po boku 1000let a nedokáží k sobě nalézt cestu potozumění,míru a tolerance.Jeden z pozice velkého silného a druhý z pozice malosti a nynější pomstichtivosti za mnoholeté utrpení.Navíc měl Vláčil obrovské štěstí na herce,o Čepkovi ani nemusím psát,ale pro náš film prakticky neznámá Černá předvádí jedny z nejlepších hereckých výkonů v našich filmových dějinách.O Adelheid by se dal psát velký rozbor,ale to se mi opravdu nechce,ono je vždy na takových filmech krásné ono hledání,to co zpusobí,že se na něj podíváme znovu a znovu a pokaždé v něm nalezneme další kousíček obrovské skládanky kterou po sobě zanechal jeden z našich nejvetčích tvurcu,kterého zlomili pruměrní a on hledal utěchu v láhvi rumu a samotě.On byl vlatně stejným jako hlavní hrdina-tichým člověkem co chtěl pouze kousek toho štěstí,ale lásku našel v tom,co jej ničilo a zničilo. ()

provitamin

škoda že väčšina filmov s podobnou tématikou sa musí končiť nejakou tragédiou, či už samovraždou alebo zastrelením. podobný koniec filmu som predpokladal už asi v jeho polovici a nemýlil som sa. nehovorím že by sa mi tu páčil happy end, ale mohlo sa to skončiť aspoň nejako neutrálne a nie stále nejaká tragédia. ()

Hanys_

Nečekal jsem, že Adelheid takhle protrpím. Chyba bude asi na mém přijímači, protože 86% tady asi nemá tenhle snímek náhodou. A ikdyž asi chápu, co tímhle filmem chtěl básník říci, tak ve výsledku jsem tohle Vláčilovo dílko prostě moc nepobral..4/10 ()

Bohemák

Těžko předvítelný a velmi realistický příběh. A kruté přemýšlení. Lze odpustit upřímnému náckovi? U mě tedy ne. ()

F.W.Colqhoun

Romeo, Julie a odsun. Odjet si po válce léčit podlomené zdraví do pohraničí je jeden z horších nápadů, které Viktor Chotovický má. Ale není to ten nejbláznivější - tím je nechat v churavém těle zaznívat akordy toho, co by se za jiných okolností mohlo nazývat láskou. Vláčil ilustruje poválečnou místní situaci jako čas a místo, které jednoduchým a čistým harmoniím citu nepřeje, dozvuky kakofonie války rezonují všude, v pohraničí dokonce naplno s hudba sfér už možná nebude stejná nikdy. Nálada snímku je těžká a lepkavá jako bahno cest, které nikdo neudržuje a osamělá jako domy, kde nikdo nebydlí. Nebo kde se bydlí, ale nájemníci tam nejsou doma. Vláčil této samotě odevzdává diváky v dlouhých záběrech, nesmělých záblescích objevené barvy a výjevech jako z kalendáře apokalypsy. Bláznivost Viktorových nápadů se náhle nezdá tak iracionální, přestože je v sázce vše, co zbývá. Není toho totiž moc. ()

derryl

Geniální a dechberoucí přepis novely Vladimíra Körnera. Dokonalý film Františka Vláčila o vztazích Čechů a Němců. Klasika. ()

ClimbVibe

Vláčil umí vyprávět příběh, umí si zvolit herce a prostředí, umí navodit atmosféru, konflikt, pocity... Adelheid je toho jasným důkazem. ()

Greny

Film se vyznačuje extrémně pomalou plynulostí, temnotou a nepopsatelnou atmosférou, která dodává vážnosti celému dílu. Ovšem větší plynulost by filmu dodala zcela jinou tvář. ()

Neotom

Vláčil opět nezůstal nic dlužen svému příjmení a vláčí příběh spletí symbolů v poklidném tempu a melancholickém duchu. Přiznám se, že mě mnohem více udržují v pozornosti filmy s komplikovanějším dějem. Adelheid má přesto nesporné klady, mezi největší patří ideový základ a herecká trojice Čepek- Černá - Vostrčil. 60% ()

Piškotka

Ponurá atmosféra, podmanivé postavy a autenticita P. Čepka tomuto dílu dodala punc lidství, přímosti a lidské frustrace. František Vláčil bravurně zdolal laťku literární předlohy, které se držel, ale zároveň ji obohatil. To se často nestává. ()

ArthasKarfa

Výborný snímek zachycující osamělého kluka vracejícího se po válce do vlasti, zbídačené a nenávistné proti Haknkrojcům. Na zámečku zabraném po místním gauleiterovi se seznamuje s dcerou tohoto německého pohlavára a pokouší se vrátit do života normálního člověka, který má války po krk a všech lidí s ní spojené také. Češi prostě tyhle psychologická dramata uměli, vtáhne vás to až vás zamrazí. ()

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)