• nash.
  ****

  Laciná dobová ideologie už není tak vlezlá a humor byl obroušen časem do příjemně lehké úsměvnosti. Obé tak dalo vyniknout naivitě zápletky, která je jakýmsi pokusem o Podraz na moravský způsob. To, co zůstalo, je však přesto nečekaně fajn pohodovka s černobílými postavami, řadou úsměvných situací, tradičními dobovými rekvizitami a výborným Menšíkem, kterému tentokrát zdatně sekunduje výborně se doplňující dvojka Sovák-Janžurová. Sovák vrthl do vinařské selanky jako nezapomenutelný svéráz, a Janžurka odminula vyrostla z trapné exhibicionistky v osobitý charakter. Chtěl jsem večer s něčím domácím, odpočinkově nenáročným, nejlépe s lehce nostalgickou příchutí. Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná volba.(2.11.2012)

 • topi
  ****

  Druhý film z volné trilogie o vínu, který také zas tak moc o vínu není, ale kupodivu se vytratila i ta do očí bijící komunistická propaganda. Ano, je zde spor mezi místopředsedou Janákem (Vladimír Menšík), který chce postavit novou sýpku na kukuřici, mezi předsedou družstva (František Němec), který zase chce zavést výrobu nábytkových stěn, ale není to vyloženě agitka, navíc zastíněná opět vynikajícími výkony herců, včetně nových tvaří Jiřího Sováka, Miloše Kopeckého, Josefa Somra a některých dalších. A hlavně je to oproti Bouřlivému vínu fakt sranda, zejména Sovák je geniální a jeho role abstinenta - plukovníka v záloze, je prostě bezchybná, navíc jeho ožralecký projev, když ho opije Somr, je k popukání. Vladimír Menšík taky hraje jaksi víc a vůbec celková atmosféra snímku je mnohem lepší, než Bouřlivé víno. Z mládí si pamatuju, že tento díl mě bavil nejvíc. Ještě bych zmínil Jiřího Lábuse a jeho roli úředníka Kokošky - to se nedá prostě nesmát a opět výbornou Ivu Janžurovou, která v tomto díle dostala mnohem větší herecký prostor. Zkrátka, nenáročná pohodová komedie s kvalitním hereckým obsazením. Zajímavé motto pana Webera alias Miloše Kopeckého - Nejdřív jsem já, pak dlouho nic, pak zase já a potom až ti ostatní...(18.2.2011)

 • quasar
  ****

  Většina hodnotících a komentujících nejspíš nemůže zkousnout, že se ve filmu promítají poměry tehdejšího režimu (třeba Zevon - přeci se nebudu všemu smát, když se tam furt oslovují soudruhu.... nebo Vikinec, který byl nejspíš vychováván v rodině, kde se za totáče všechno svádělo na svinský komouše).... Ale ta doba přeci taková byla! Když se oprostím od socialistické kulisy (jaká by mohla jiná být, když byl rok 1981), tak mě tahle komedie pana Vorlíčka opravdu nadchla. Je tam všechno, co většině dnešních rádobykomedií chybí. Vtip, dobrá zápletka, pěkná hudba a především plejáda perfektních herců. Tolikrát zmiňovaný J. Sovák je opravdu výborný a při jeho replikách jsem se smál až jsem slzel: ...óóvčáááci.....čtveřicééé....(28.11.2009)

 • KOCOUR-1
  ****

  Nejpovedenější film z celé trilogie. Vcelku zralý film normalizační éry.. Možná až příliš propagandistické, ale to mne až zase tolik nerušilo. Film bohužel vznikl v době v jaké vznikl. J. Sovák jako plukovník v záloze, posunul film k 80% (výborně napsaná a výborně zahraná role). Skvělá sbírka herců, navzájem se doplňujících, tehdejší doby. --Kavánek! Šavrda! Zlobil!--(30.8.2009)

 • Radek99
  **

  Filmová nástěnka státní propagandy 80. let. Perestrojka už visela ve vzduchu, tudíž na nepravosti již bylo možno poukázat, šejdíř však byl z města a kolektivizovaní zemědělci na něho společnými silami nastražili past... Pro Václava Vorlíčka zřejmá úlitba režimu. Škoda toho promarněného potenciálu, takových vynikajících herců na zmar...(14.12.2006)

 • - Mezi dětmi se objevily i Theodora a Sabina Remundovy, dcery Ivy Janžurové. (hermiona)

 • - Poté, co se Semerád (Jiří Sovák) probouzí s kocovinou, ptá se Růženy (Iva Janžurová), kolik je hodin. Dostává se mu odpovědi, že půl osmé, avšak budík vedle něj ukazuje 17:40. (ViktorD)

 • - Ve filmu hrálo šedesát dva herců. (carrot)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace