• kingik

Prostřední díl trilogie opět nacpal film k prasknutí tehdejšími hereckými bardy, ale mně se tak všichni zprotivěli, že mám sto chutí vpálit odpad. Nikoho z nich chválit nehodlám. Solidní známky jsou za pěknou kameru, tklivou hudbu a řemeslně dobrou režii. Jinak jako téma děsné a herecky neupřímné. 30%(28.12.2011)

Druhý film z volné trilogie o vínu, který také zas tak moc o vínu není, ale kupodivu se vytratila i ta do očí bijící komunistická propaganda. Ano, je zde spor mezi místopředsedou Janákem (Vladimír Menšík), který chce postavit novou sýpku na kukuřici, mezi předsedou družstva (František Němec), který zase chce zavést výrobu nábytkových stěn, ale není to vyloženě agitka, navíc zastíněná opět vynikajícími výkony herců, včetně nových tvaří Jiřího Sováka, Miloše Kopeckého, Josefa Somra a některých dalších. A hlavně je to oproti Bouřlivému vínu fakt sranda, zejména Sovák je geniální a jeho role abstinenta - plukovníka v záloze, je prostě bezchybná, navíc jeho ožralecký projev, když ho opije Somr, je k popukání. Vladimír Menšík taky hraje jaksi víc a vůbec celková atmosféra snímku je mnohem lepší, než Bouřlivé víno. Z mládí si pamatuju, že tento díl mě bavil nejvíc. Ještě bych zmínil Jiřího Lábuse a jeho roli úředníka Kokošky - to se nedá prostě nesmát a opět výbornou Ivu Janžurovou, která v tomto díle dostala mnohem větší herecký prostor. Zkrátka, nenáročná pohodová komedie s kvalitním hereckým obsazením. Zajímavé motto pana Webera alias Miloše Kopeckého - Nejdřív jsem já, pak dlouho nic, pak zase já a potom až ti ostatní...(18.2.2011)

• donkocicak

Příjemná komedie, které tentokrát (alespoň pro mě) nekraluje Menšík, nýbrž Sovák coby plukovník... A Kopecký jako záporák též výborný. Jednou za čas se na to podívat dá a ta hodinka a půl uplyne jako voda... Ale za vrchol Vorlíčkovy kinematografie bych to rozhodně nepovažoval. Ale zaplať pánbůh, že oproti prvnímu dílu (Bouřlivé víno) ustoupila politika trošku do pozadí, je to snesitelné.(6.7.2014)

• Big Bear

Tohle víno nebylo zralé, bylo kyselé. Kyselé proto, že se divák musí koukat na celou řadu špičkových herců, kterak kejklují v této normalizační agitce z velkova osmdesátých let. Weber Kopecký spřádá své zlodějské plány, ale předseda družstva s přáteli zasáhne a před vedoucím pracovníkem z kraje jej odhalí. Vše je baleno do lehce satirického hávu. Při tomhle si řada pracujícíh v kině jistě oddechla a odešla s upokojením, že vše skvěle funguje a zlo je vždy vždy odhaleno a potrestáno... * *(12.8.2012)

Laciná dobová ideologie už není tak vlezlá a humor byl obroušen časem do příjemně lehké úsměvnosti. Obé tak dalo vyniknout naivitě zápletky, která je jakýmsi pokusem o Podraz na moravský způsob. To, co zůstalo, je však přesto nečekaně fajn pohodovka s černobílými postavami, řadou úsměvných situací, tradičními dobovými rekvizitami a výborným Menšíkem, kterému tentokrát zdatně sekunduje výborně se doplňující dvojka Sovák-Janžurová. Sovák vrthl do vinařské selanky jako nezapomenutelný svéráz, a Janžurka odminula vyrostla z trapné exhibicionistky v osobitý charakter. Chtěl jsem večer s něčím domácím, odpočinkově nenáročným, nejlépe s lehce nostalgickou příchutí. Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná volba.(2.11.2012)

• - Poté, co se Semerád (Jiří Sovák) probouzí s kocovinou, ptá se Růženy (Iva Janžurová), kolik je hodin. Dostává se mu odpovědi, že půl osmé, avšak budík vedle něj ukazuje 17:40. (ViktorD)

• - Staršímu železničáři (Zdeněk Blažek) propůjčil svůj hlas Mirko Musil, který herce nadaboval i o několik let později ve filmu Výbuch bude v pět (1984). (funhouse)

• - Ve chvíli, kdy se Semerád (Jiří Sovák) probere v posteli, poté, co se opil, volá na něj Růžena (Iva Janžurová), že není prosinec, ale září. Na puštěné televizi však začínají Televizní noviny a vedle moderátorky je datum 23.8. (offlineman)