• kingik

Prostřední díl trilogie opět nacpal film k prasknutí tehdejšími hereckými bardy, ale mně se tak všichni zprotivěli, že mám sto chutí vpálit odpad. Nikoho z nich chválit nehodlám. Solidní známky jsou za pěknou kameru, tklivou hudbu a řemeslně dobrou režii. Jinak jako téma děsné a herecky neupřímné. 30%(28.12.2011)

Laciná dobová ideologie už není tak vlezlá a humor byl obroušen časem do příjemně lehké úsměvnosti. Obé tak dalo vyniknout naivitě zápletky, která je jakýmsi pokusem o Podraz na moravský způsob. To, co zůstalo, je však přesto nečekaně fajn pohodovka s černobílými postavami, řadou úsměvných situací, tradičními dobovými rekvizitami a výborným Menšíkem, kterému tentokrát zdatně sekunduje výborně se doplňující dvojka Sovák-Janžurová. Sovák vrthl do vinařské selanky jako nezapomenutelný svéráz, a Janžurka odminula vyrostla z trapné exhibicionistky v osobitý charakter. Chtěl jsem večer s něčím domácím, odpočinkově nenáročným, nejlépe s lehce nostalgickou příchutí. Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná volba.(2.11.2012)

• Arccos

Druhý díl z vinařského cyklu. Ten první, hnusný politický odpad, jsem nebyl schopný ohodnotit (viz.). Tentokrát už to jde, protože film už není politický není. A teď mě ovšem napadá, jestli to není ještě horší, protože tahle komedie vlastně legitimizuje tu předchozí otřesnou agitačku, protože teprve tímto ji zařazuje do cyklu "pohodových vinařských komedií". Rafinované? No nic, zkusme chvilku zapomenout, že exituje nějaké Bouřlivé víno. Zralé víno je celkem povedená komedie, pokud vám ovšem nevadí, že hlavní zápletka se točí kolem kardinálního sporu, zda se v JZD podaří do sklizně postavit sušárnu zrní nebo se dá přednost přidružené výrobě nábytku, do čehož vstoupí úplatkářský prospěchář (Kopecký), zatímco čestný bývalý předseda (Menšík) se ho snaží obelstít (měl jsem připravené jiné slovo). Laciná předpřestavbová moralita. Ale všechno zachraňují dobré herecké výkony, především pak výstupy Jiřího Sováka jako nerudného a sekýrnického vojáka ve výslužbě.(22.3.2010)

• pytlik...

Uřvaný Menšík rázně zlikviduje přidruženou výrobu nábytku, a tak zachrání národní hospodářství, neboť krávy místo devizových miliard nyní vesele přežvykují družstevní kukuřici. Ech bóže, tolik jsem se snad neprovinil, žes na mě seslal takovýhle trest... Ani několik málo vtipných momentů mezi Sovákem a Lábusem to nevylepší. Na druhou stranu jsem si uvědomil, že mě ten film asi ovlivnil. Viděl jsem ho jako malý kluk a dodnes si pamatuju scénu, jak Filipovský říká v hospodě o Sovákovi, "že má pořádnou ránu (myšleno úder), protože pije mlíko". No a já dodnes piju mlíko a jsem abstinent a ránu mám taky pořádnou.(1.6.2012)

• kocik1

Poctivá režie, poctivý scénář a super herci, kteří umí hrát. Kdybych vypla mozek, klidně bych mohla vysolit i 5 hvězdiček anebo radši jednu velkou, rudou a pěticípou. Protože pracovat v "džízýdý", to byla tenkrát bžunda a hlavně, hlavně jsme se měli všichni moc rádi, všichni jsme táhli za jeden provaz a toho jednoho vykuka jsme ze svého středu vždycky vyštípali. Ani Božena Němcová by tuhle skvělou socialistickou pohádku nemohla napsat líp.(8.11.2014)

• - Ve filmu hrálo šedesát dva herců. (carrot)

• - Staršímu železničáři (Zdeněk Blažek) propůjčil svůj hlas Mirko Musil, který herce nadaboval i o několik let později ve filmu Výbuch bude v pět (1984). (funhouse)

• - Ve chvíli, kdy se Semerád (Jiří Sovák) probere v posteli, poté, co se opil, volá na něj Růžena (Iva Janžurová), že není prosinec, ale září. Na puštěné televizi však začínají Televizní noviny a vedle moderátorky je datum 23.8. (offlineman)