Svůj poslední film zasvětil Otakar Vávra událostem provázejícím výbuch první světové války. Odehrává se v reprezentativních mocenských centrech, na panovnických dvorech ve Vídni, Berlíně i Moskvě. Souběžně rozvíjí osud českého archiváře, jenž se zaplete se srbským protirakouským odbojem. Ačkoli film je koncipován jako pečlivá dobová rekonstrukce, převažuje ve výsledku plochá ilustrace. (oficiální text distributora)

spotczek

Ještě těsně před poslední větou filmu bych dala 3 hvězdy (herci skvělí, natáčení na úžasných místech, kterými skutečně šly dějiny, jako Schönbrunn ve Vídni nebo Petěrgof v Petrohradu, ani mě neupoutaly vyloženě faktografické chyby v předkládaných historických událostech, jen snad s některými charaktery bych úplně nesouhlasila), ale když zaznělo, že v Rusku vypukla revoluce, která znamenala novou epochu lidstva... Konec. Historie není k pobavení, nýbrž k poučení a tohle už bohužel zavání propagandou. Jo, aristokracie na začátku 20.století neměla úplně přesné ponětí o realitě, ale já myslím, že to nemá nikdo, pokud se pohybuje "v jistých sférách". Privilegované zdiskreditovaly jejich vlastní privilegia, neschopnost konstruktivní kritiky. K tomu může dospět každý. Moc prostě korumpuje. V těchto věcech nejde o genetickou degeneraci, spíš sebe-disciplínu a to není problém jenom státních vlád. Hlavně to nejde vyřešit jednou provždy. ()

carl.oesch

No, nevím. Trochu to připomínalo britský dokument 30 dní do války, který vypadá podobně, (nechám-li stranou onoho hrdinného archiváře a jeho nesmyslně vyfabulovaný příběh) a vlastně dává důraz pouze na jiné země a jiné mocnáře. Casting i maskéři ukazují monarchy i ostatní osobnosti z vizuálního hlediska tak, jak podle fotek vypadaly (dostal mě v dobrém slova smyslu Adamovič jako ministr Grey), ale skvělý byl i třeba Vinklář jako následník trůnu a především Rudolf Hrušínský jako Franz Josef. I když V.M.Kratochvíl byl docela zdatný maniupulátor - zejména pak když "pracoval" v padesátkách pro samotného Nejedlého a z husitů dělal středověké komunisty, tenhle román oplývá přes řadu obligátních manipulací některými věcmi, které jsou skutečně pravdivé. Ani Nikolaj, ani Vilém a už vůbec ne Franz Josef nechtěli žádnou válku. Už vůbec válku nechtěl Ferdinad d´Este. Válku nechtěli kromě jestřábů typu Potiorka (guvernér Bosny) a von Hoetzndorfa (náčelník rakouského generálního štábu) ani rakouští politici, nechtěl ji ani např. německý premier Bethman von Hollweg. Nakonec k ní došlo. Proč, to nám perfektně ukazuje onen zmiňovaný britský dokument, kde se dozvíme mnohem víc. A třeba i o úloze Francie, která měla na rozpoutání 1. světové války společně s Ruskem tak 40% podíl, zbytek patří Německu. Bohužel Francie tady figuruje pouze v osobě P. Mikulíka jako francouzského prezidenta na návštěvě u cara, ale její podíl na rozpoutání konfliktu byl taky dost zásadní. Prostě, některé kvality film má, dá se vidět, ale nenachne. Rozhodně to jako poslední film známého režiséra (ať si o jeho tvorbě i postojích myslíme, co chceme) není taková zoufalost a propadák jako v případě Menzelových Donšajnů, ale stejně...jako v onom roce skončila nejdelší část Vávrovy tvorby spojená s režimem, odešlo i mnohé z toho, co zde prostřednictvím filmu hlásá V.M.Kratochvíl (Petr Sabart vlastním jménem), pro kterého to byl scénář rovněž poslední a realizace filmu se už nedožil. ()

JamesBerry

Ano...ale ano. Ano, snímek je filmově poněkud nezáživný, dialogy nudné...ale ano, přes to jsem byl jako milovník historických filmů spokojen. ()

Eisenmann

Zvláštní film. Nechává ve mně rozporuplné reakce. Na jedné straně je tu dokumentární styl, pěkné exteriéry i interiéry, velmi věrná vnější podoba postav. Na straně druhé jsou tu stále rozšířené historické lži, nepravdy a okolnosti. A také tradiční vystavění příběhu na motivu dobra a zla, a všichni víme, že ti zlí jsou opět Němci bez jakéhokoliv objektivního pohledu. To byl přežitek již v roce 1989. Pravda je nejvyšší hodnota a tak prosím ty, kteří příliš nerozumí historii, aby se nenechali zmást podobnými filmy, které by se z části dali považovat za antiněmeckou propagandu. ()

10doktor10

Za naprosto excelentní výkon pana Hrušínského jednu hvězdu navíc! Jinak pro fanoušky první světové války film co stojí za shlédnutí. ()

robbez

Spíše to připomíná historický hraný dokument o událostech roku 1914 a konci jedné epochy. Výjevy ze života monarchů působí příliš stylizovaně, účelově a učebnicově. Nejzajímavější dějová linie vztahu českého archiváře (Bartoška) a srbské studentky (Jandová) s tragickým koncem je v celém filmu bohužel jen velmi okrajová. ()

evangelik

Teprve nedávno jsem tento film objevil. Vidět ho v době vzniku, asi bych mu dal víc. Takové rozvleklé, skoro nudné. Jednou se takové filmy vidět dají, ale podruhé už ne... ()

Hombre8

Vávra předběhl dobu. Hrané dokumenty, kteréžto označení si tento snímek určitě zaslouží, přišly do módy (u nás) až po převratě. Nu, není to zrovna akční záležitost, jak by se na správný hraný dokument "moderního" střihu slušelo a patřilo, takže zaujme jen opravdové milovníky historie. A to ještě ne velmi. ()

deimos262

Historický film, který alespoň mě osvětluje předvečer 1. světové války. Zajímavostí je duo Hrušínský - Beneš, kdy oba herci hrají opět ve filmu z doby Rakouska-Uherska je s tím rozdílem, že Beneš hraje sluhu a Hrušínský pána. ()

Ruda.neck

V poslední době jsem viděl několik filmů o událostech předcházející 1. světové válce a tento je bezpečně nejhorší. Přestože herecké obsazení slibovalo dobrý zážitek, nic z toho se nekonalo. Pouze ploché převyprávění historických událostí, navíc silně ovlivněné soudružským pohledem na věc z konce 80. let. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011