Mistrovsky ztvárněné historické události, přesně tak, jak to umí jen Otakar Vávra. Velká škoda, že již neměl k ruce tak velký rozpočet, jako při válečné trilogii, protože události před druhou světovou válkou by se měli ukazovat ze všech úhlů. Nejen z panovnických komnat. V tom je největší slabina tohoto filmu. Na Otakara Vávru je prostě příliš komorní. Hrozně jsem se těšil na atentát, ale ani ten zde nebyl. Výprava je ovšem GENIÁLNÍ!!!!!! Tedy to, co je nám ukázáno, protože jak jsem říkal, příběh je z nějakého důvodu (peníze, věk) strašně komorní. Podobnost s historickými osobnostmi je stejně jako ve všech Vávrových filmech znamenitá (nejvíce se mi líbil ten německý vládce). Herci hrají Vávrův standart, takže špatné výkony zde nečekejte. Jinak Hrušínský v roli Františka Josefa - to bylo hodně bizardní, ale budiž, byl mu přes ten make-up i celkem podobný. Závěrem chci říct,, že mě velmi mrzí, že tímto filmem Vávrova kariéra skončila. PS: woodyho komentář ignorovat!(26.6.2010)

Vávrovi se podařilo velmi přesně ukázat poměry ve Vídeňském prostředí během celé krizi, zde podává vcelku reálný obraz situace, problém je už s Německem i Ruskem, je to trochu zjednodušené a nadsazené, ale o žádné zásadní věci se nejedná. Bartoškova linie pak působí trochu bezvýznamně v rámci velkých politických machinací a končí dost předvídatelně. Ale i tak jsem si jako historik film docela užil, nevím jestli může oslovit lidi bez znalostí soudobé problematiky.(24.5.2014)

Dat si na krk v 78 -ke /Otakar Vavra sa narodil 1911/ vypravny historicky film, to chce teda zelezne zdravie a poriadnu davku odvahy. V tomto filme sa divak dozvie o udalostiach, ktore predchadzali I. svetovej vojne a su tu pekne zobrazene zname udalosti /28. jun 1914/. Vysoko vyzdvihujem fakt, ze ide o presne zachytenie udalosti, ktore predchadzali I. svetovej vojne. Ale film sa hodne odohrava len po panovnickych dvoroch, vobec nie je zobrazeny atentat z 28. juna 1914, a miestami je tu dost velka nuda. Zo znamych hercov strhne vsetku pozornost na seba Rudolf Hrusinsky /Spalovac Mrtvol, Vrah Skryva Tvar, Skrivanci na Niti/ v roli cisara Frantiska Jozefa I. /1848 - 1916/. Ale nie je tu az tak casto, a evidentne ho film az tak nebavil. Nebavilo ma to, a za kopu nudy dam len lepsich 67 %(18.2.2014)

Shodou okolnosti jsem tento film videl po dvoudennim maratonu ceskeho serialu Ceske stoleti a ac casove spada na zacatek Sedlackova pocinu, mel jsem za to, ze koukam na pokracovani. Az me napada, zda se Sedlacek zde neinspiroval. Vavra svou uctyhodnou karieru zakoncil prave timto filmem a rozhodne nepatri mezi jeho nejvetsi majstrstyk. Historicky se snazi byt film presny, zcela urcite se ale nejedna o film pro bezneho konzumenta. Nebudu zapirat, ze jsem se taky misty nudil. Vzhledem k ostatni tvorbe Otakara Vavry nemohu hodnotit lepe. Zajimave a pestre herecke obsazeni.(31.3.2015)

Vávra se jako obvykle snažil velkoryse a i poměrně realisticky pojmout určité období dějin, ale na rozdíl od snímků jako Dny zrady a jeho pověstné úvodní sekvenci s náhrobky českých králů a Osvobození prahy, kdy mi při scénách kdy Sověti přijíždějí k barikádám v Praze naskakovala husí kůže, tady se podobné pocity nekonaly. Franz Josef sice k snídáni dostává rohlíky a šunku jako ve skutečnosti a představitel Mikuláše II. je mu až neuvěřitelně podobný, ale scéna atentátu v Sarajevu úplně chybí a Josef Vinklář od kterého jsem očekával víc rychle zmizí ze scény. Filmu by slušel kvalitnější obrazový formát i přitažlivější postavy než je archivář v podání Bartošky.(10.1.2015)