Nastala chyba při přehrávání videa.
 • woody
  *

  Neočekával jsem moc ale tohle mě dostalo.Vávra se pokouší o umění, no potěš...Vypravěč Jiří Adamíra zve do panoptika vládců a zavádí nás do víru událostí počínajících rokem 1914.Ještě před tím nás titulek varuje, že vše ve filmu je "zobrazeno podle skutčných událostí, i když se tomu zdráháme věřit"- již to mě mělo varovat co bude následovat.Nuda!Více jak dvě hodiny nudy, nudných dialogů, nudných hereckých výkonů.J. Vinklář jako Ferdinand D'este, R.Hrušínský jako "Procházka" a Bartoška jako kronikář ještě ujdou.Zbytek hereckého ansámblu jsou hlavně cizinci.Nevím kde je vzali ale herci to nejsou a spíše vítězí podoba s carem Mikulášem, císařem Vilémem a dalšími.Kdo by očekával bitev nebo něčeho co by připomínalo akci jakou Vávra předvádělv u husitů bude zklamán.Davové scény jsou zrychlené žluté dobové záběry, bitvy jsou sledem po sobě jdoucích fotek z bojiště, ruská revoluce je vystříhaný sovětský film o ní(naštěstí se k tomu titulky filmu přiznávají).Nevím zda mělo jít o tvůrčí záměr ale nevyšel.Jde o konverzační slátaninu s neskutečně nevyužitými čekými hereckými hvězdami.O 1.SV si radši přečtěte knížku nebo se podívejte na dokument.Radím vám dobře...(27.5.2005)

 • Nalimator
  ****

  Pan Vávra se dle mého rozloučil s filmováním velmi důstojně, film mne dost bavil. Precizní kostýmy, reálie, chování postav, zajímavá mezinárodní situace před 1. světovou válkou. Jedná se vlastně o hraný dokument ozvláštněný pohledem na slabosti a úchylky evropských mocnářů. Je tam jen jedna civilní linka, kdy si český vlastenec Bartoška dělá zálusk na roztomilou srbskou nacionalistku Zorku Jandovou.(25.4.2014)

 • Spinosaurus
  ****

  Mistrovsky ztvárněné historické události, přesně tak, jak to umí jen Otakar Vávra. Velká škoda, že již neměl k ruce tak velký rozpočet, jako při válečné trilogii, protože události před druhou světovou válkou by se měli ukazovat ze všech úhlů. Nejen z panovnických komnat. V tom je největší slabina tohoto filmu. Na Otakara Vávru je prostě příliš komorní. Hrozně jsem se těšil na atentát, ale ani ten zde nebyl. Výprava je ovšem GENIÁLNÍ!!!!!! Tedy to, co je nám ukázáno, protože jak jsem říkal, příběh je z nějakého důvodu (peníze, věk) strašně komorní. Podobnost s historickými osobnostmi je stejně jako ve všech Vávrových filmech znamenitá (nejvíce se mi líbil ten německý vládce). Herci hrají Vávrův standart, takže špatné výkony zde nečekejte. Jinak Hrušínský v roli Františka Josefa - to bylo hodně bizardní, ale budiž, byl mu přes ten make-up i celkem podobný. Závěrem chci říct,, že mě velmi mrzí, že tímto filmem Vávrova kariéra skončila. PS: woodyho komentář ignorovat!(26.6.2010)

 • Eisenmann
  **

  Zvláštní film. Nechává ve mně rozporuplné reakce. Na jedné straně je tu dokumentární styl, pěkné exteriéry i interiéry, velmi věrná vnější podoba postav. Na straně druhé jsou tu stále rozšířené historické lži, nepravdy a okolnosti. A také tradiční vystavění příběhu na motivu dobra a zla, a všichni víme, že ti zlí jsou opět Němci bez jakéhokoliv objektivního pohledu. To byl přežitek již v roce 1989. Pravda je nejvyšší hodnota a tak prosím ty, kteří příliš nerozumí historii, aby se nenechali zmást podobnými filmy, které by se z části dali považovat za antiněmeckou propagandu.(26.1.2013)

 • HonzaBez
  ****

  "Zešíleli, všichni zešíleli..."No všichni snad rozhodně ne.... I když z reakcí řady zdejších komentářů a podle nízkého hodnocení tohoto snímku by člověk skoro soudil, že tento poslední Vávrův film tak trošku šílený je. Ale nenechte se mýlit. Film je to rozhodně dost zajímavý. Nabízí téměř dokumentární pohled na příčiny 1. světové války. Nahlídneme do císařských a carských salonů i úřednických kanceláří a setkáváme se zde s hlavními aktéry tehdejší mezinárodní politické scény (Franze Josefa zde velmi zajímavě ztvárňuje Rudolf Hrušínský - skvělá podoba). Samozřejmě, že je na film třeba nahlížet perspektivou doby, kdy vznikal. Jen tak lze ospravedlnit skutečně až trošku přehnané protiněmecké vyznění filmu (viz válečný projev německého císaře). Stejně tak se z dnešního pohledu může film jevit jako poněkud rozvleklý. Ale z hlediska doby, o které pojednává, v tom nevidím problém. Ve finále mi asi nejvíce na filmu vadila na oko sice okázala (viz exteriérové pohledy do míst, kde se ony historické události odehrály) a při bližším pohledu spíš "papundeklová" výprava. Přišlo mi, že Vávra strašně moc chtěl natočil výpravný film, ale prostě na to v oné době již nebyly dostatečné finanční prostředky. Ale za to sám pan režisér asi moc nemohl...(7.5.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace