Dat si na krk v 78 -ke /Otakar Vavra sa narodil 1911/ vypravny historicky film, to chce teda zelezne zdravie a poriadnu davku odvahy. V tomto filme sa divak dozvie o udalostiach, ktore predchadzali I. svetovej vojne a su tu pekne zobrazene zname udalosti /28. jun 1914/. Vysoko vyzdvihujem fakt, ze ide o presne zachytenie udalosti, ktore predchadzali I. svetovej vojne. Ale film sa hodne odohrava len po panovnickych dvoroch, vobec nie je zobrazeny atentat z 28. juna 1914, a miestami je tu dost velka nuda. Zo znamych hercov strhne vsetku pozornost na seba Rudolf Hrusinsky /Spalovac Mrtvol, Vrah Skryva Tvar, Skrivanci na Niti/ v roli cisara Frantiska Jozefa I. /1848 - 1916/. Ale nie je tu az tak casto, a evidentne ho film az tak nebavil. Nebavilo ma to, a za kopu nudy dam len lepsich 67 %(18.2.2014)

Plochá ilustrace, proboha kdo napsal ten blábol, pokud ovšem pro něho nejsou plošinou Krkonoše a za z plošiny vyčnívající považuje minimálně Alpy, nebo snad dokonce Himaláje. Ten film je téměř mistrovské dílo. Způsob, jak neuvěřitelně věrohodně vykreslil tehdejší dobu a navodil skvělou dobovou atmosféru, dovede jen málokterý režisér. V podstatě se jedná téměř o dobový dokument, který nám zajímavým způsobem, i když ne vždy zcela přesně, přibližuje tehdejší dění se skvělými hereckými výkony pod vedením Pana Režiséra.(24.4.2012)

Překvapení! Nevzpomínám si, že bych to viděla, ale rozhodně lepší než zdejší komentáře praví. Velmi poklidná skoro pohodová atmosféra. Pro woodyho, Paityho a ostatní, co se nudili - dějiny někdy nejsou tak svižné a zábavné jako americké akční filmy. Dějiny se překvapivě rozhodují v kancelářích, kavárnách a u kulatých stolů v rytmu valčíku. A důležitá je barva výložek na uniformách. Líbilo se mi jak dokumentární pojetí, tak i proložení dobovými dokumenty. Zábavné možná ne, ale velice poučné! A hodnocení? Že si film pět hvězdiček nazaslouží? Jednu nebo dvě taky ne!!(22.10.2014)

Mistrovsky ztvárněné historické události, přesně tak, jak to umí jen Otakar Vávra. Velká škoda, že již neměl k ruce tak velký rozpočet, jako při válečné trilogii, protože události před druhou světovou válkou by se měli ukazovat ze všech úhlů. Nejen z panovnických komnat. V tom je největší slabina tohoto filmu. Na Otakara Vávru je prostě příliš komorní. Hrozně jsem se těšil na atentát, ale ani ten zde nebyl. Výprava je ovšem GENIÁLNÍ!!!!!! Tedy to, co je nám ukázáno, protože jak jsem říkal, příběh je z nějakého důvodu (peníze, věk) strašně komorní. Podobnost s historickými osobnostmi je stejně jako ve všech Vávrových filmech znamenitá (nejvíce se mi líbil ten německý vládce). Herci hrají Vávrův standart, takže špatné výkony zde nečekejte. Jinak Hrušínský v roli Františka Josefa - to bylo hodně bizardní, ale budiž, byl mu přes ten make-up i celkem podobný. Závěrem chci říct,, že mě velmi mrzí, že tímto filmem Vávrova kariéra skončila. PS: woodyho komentář ignorovat!(26.6.2010)

Pan Vávra se dle mého rozloučil s filmováním velmi důstojně, film mne dost bavil. Precizní kostýmy, reálie, chování postav, zajímavá mezinárodní situace před 1. světovou válkou. Jedná se vlastně o hraný dokument ozvláštněný pohledem na slabosti a úchylky evropských mocnářů. Je tam jen jedna civilní linka, kdy si český vlastenec Bartoška dělá zálusk na roztomilou srbskou nacionalistku Zorku Jandovou.(25.4.2014)