Ani předbělohorská doba nebyla idylická. Přesvědčí se o tom i bakalář, pozvaný konšely do Rakovníka, aby pozdvihl tamnější školství. Jenže lakotným a pyšným měšťanům se záhy znelíbí a ani láska se nevyvíjí podle jeho představ. (oficiální text distributora)

Pitryx

Excelentní výkon pana Štěpánka povyšuje celkem obyčejné příběhy na vyšší metu. Snímek o lidskosti a právu chudých si jistě získá každého diváka stejně jako mne. Občasná legrační hláška je jen k dobru. A proto dávám filmu celých 70%. *** A PŮL ()

route60

Nezbedný bakalář je tak trochu hořká historická komédie Otakara Vávry u které se nezasmějete sice často ale zato o hodně více než leckteré rádoby komédie dneška, pohled na dobu která nebyla zrovna procházkou je tak trochu poplatná době svého vzniku to se nedá upřít ale herci v čele s jako vždy výborným Zdeňkem Štěpánkem si své role vychutnali a to doslova a k tomu budoucí skvělí herci v dětských rolích jako Vlastimil Brodský či Jozef Vynklář je záruka že se divák opravdu nenudí. ()

hronik

Opet herecke vykony Z.Stepanka,J.Marvana a dalsich z doby kdy film mel jeste srdce.Myslim ze zrovna tento film patri mezi Stepankovi nej.Taktez se zde zacinaji obevovat pozdejsi herecke talenty v detskych roli jako treba pan Vinklar, ktery me pozdeji zaujal v roli dr.Cvacha.Pribeh odehravajici se v prvni polovine 16 sto. kdy skola byla pro mensi mesta jen pritezi presne zachycuje rozdil mezi dobou ve ktere se film natacil a dobou davno minulou.Jasne 100%. ()

Petkon

Tato veselohra na motivy povídek Z.Wintra jistě patří k těm méně známým filmům se skvělým Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli , o to více překvapí svou lehkostí a množstvím skvělých hlášek . Svým tématem – postoj vrchnosti a mocipánů ke vzdělání a umění vůbec – si uchoval naprostou aktuálnost až do dnešních dnů, až si člověk povzdychne, jak málo se od té doby změnilo. Za pozoronost stojí mimo jiné i často opomíjená hudební stránka filmu. Příjemný film s trvale platným poselstvím. ()

Logicomix

Upřímně řečeno nechápu vysoké hodnocení tohoto filmu. Jedná se přinejlepším o průměrný snímek. Sociální drama ze „školního prostředí“ nevytrhne ani solidní obsazení. Z. Štěpánek má své momenty, ale zbytek herců toho zde k hraní mnoho nemá. Film ve mně vybudil zájem o tehdejší vzdělávání chudých, ale to je vše. ()

coulismoulis

Bakalář měl být druhým Cechem, to se ale bohužel nestalo. I přes pozitivní ohlasy publika se rozhodně nemohou sobě rovnat, ať v kvalitě scénáře / zpracování nebo v následné slávě. Bakalář navíc sklouzává i do pasti sociálního melodramatu (škorně) a pochybné morálky (pravděpodobně kladně chápaná postava Korbeláře). Cech dokázal sociální drama zapojit organicky, akčně (poprava Jakuba Havíře), zatímco Bakalář se strnule dojímá nad neřešitelným problémem (mrznoucí děti). Zdeněk Štěpánek sice podává tradičně kvalitní výkon, nicméně v této podobě a kostýmu už začíná připomínat Mistra Jana … a to asi taky moc v hodnocení nepřidá. Co překvapilo byla veselá postava Smolíka. Vášnivý polibek Štěpánka s Vojtou stojí za to, ale jinak film zůstává v průměru. Tak vysoké laťky jako Cech rozhodně nedosáhl (, i když se opakováním nejlepších hlášek zuřivě snažil). ()

Andrmen221

Štěpánek, Marvan, Smolík, Trégl, Kreuzmann, Rašilov a mladí Brodský s Vinklářem… mám ještě něco dodat? Podmanivá hudba, hezky natočený film rok po ukončení druhé světové. Historické filmy nám v tomto období zkrátka šly. ()