Krátce po manželově smrti chce vzít Rachel Lappová (Kelly McGillisová) svého syna Samuela (Lukas Haas) na výlet do Filadelfie, aby mohli uniknout každodennímu stresu. Na záchodcích na nádraží se Sam stane svědkem vraždy a jelikož je jediný, kdo dokáže identifikovat pachatele, musí pomoci ostřílenému detektivu Johnu Bookovi (Harrison Ford) s následným vyšetřováním. Krátce po zjištění, že ve zločinu jsou zapleteni také příslušníci policejního sboru, je Book postřelen a nucen potají odvézt Rachel se synkem do jejich domu mimo město. Časem se detektiv na venkově sbližuje se členy místní amenitské sekty, pomáhá lidem s pracemi a vztah mezi ním a matkou se prohlubuje. Mezitím se však nepřítel pomalu přibližuje ke svému cíli. (Cinemax)

Meteorista

Na Fordovy poměry velice civilní, komorní a klidná kriminálka. Ford a jiní ale hrajou dobře a film je to netradiční. A to dokážu ocenit. Danny Glover v netradiční roli. Celkově fajn pokoukání bez výraznýho napětí, taková pohodička. A dopadne to hezky. ()

Rokle

Neobyčejný příběh v neobyčejně mistrovské režii Petera Weira. Jeho filmy jsou jako hezké sny, nechcete se probudit. K tomu navíc dopomáhá ta hudba. ()

agassi68

Dva v jednom nemusí vždy znamenať kvalitu. Tiež mi ako viacerým tu hodnotiacim prekážali preskoky od slušnej kriminálky k pomalej romantike a späť. Ford už svojou charizmou pridá hviezdičku ku každému filmu a tak mi vyšiel taký lepší priemer.. ()

BOURQUE

Hneď čo ma prekvapil, tak to bol „záporný“ herec D. Glover. Povedal som si, že to nie je žiadna Smrtonosná zbraň. Potom tu máme veľmi dobrú dvojicu H. Ford – K. McGillis. Hlavne druhá spomínaná postava ma chytila, jej šaty boli úžasné a Kelly veľmi dobre zapadla do prostredia „mierumilovných“ ľudí, ako aj „Dr. Jones“. Mne osobne sa najviac páčil jednoduchosť príbehu a to, že režisér sa snažil dbať aj na najmenšie detaily spoločne s kameramanom. Počet nominácií (8) na Oscara cítim trošku prehnaným (samozrejme nie u Forda :) ), na druhej strane mi chýba nominácia K. McGillisové. Hudba je nadpriemerne dobrá, pripomína mi Blade Runnera. Film, natočený v roku 1985, určite patrí do skupiny lepšie podarených a zahraných filmov. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

kkarx

Tohoto řeziséra nemám moc rád. Weir se soustředí raději na skupiny lidí či celé komunity než na jednotlivce. Samotný člověk je jen malé kolečko ve velkém stroji neschopné výrazněji stroj ovlivnit. To dokáže jen větší soukolí (tady sekta armenitů). To je v podstatě věrný obraz naší reality a podobně neosobní přístup nemusí být vždy na škodu, pokud je dané téma pro diváka dostatečně zajímavé. Pro Weira není ani tolik podstatný děj, ten je jen jakousi záminkou pro vykreslení života armenitů. Mně ovšem tato tématika náboženské sekty není nijak blízká a nemohla mě zaujmout. Nebál bych se označit Svědka pro běžného diváka za nudný nezáživný film. ()

Heroine

Přemýšlím o co přesně šlo. Ukázat nám, že není dobrý ani "zabijutětyparchante" styl života, ani ten, kdy jste svázáni pravidly fanatismu? Pokud ano, nějak to nevyznělo. Přišlo mi to spíš jako obhajoba obojího, kdy si dva rozličné světy uvědomí, že obojí je správné, jen to k sobě nepatří. On prostě musí zabít pár chlapů, a ona s ním prostě nemůže být, i když ho miluje, protože by ji jinak duchovně vydědili, nebo co. Nevyznělo to jako konfrontace, ale jako slizká tolerance obojího, což se mi na filmu nelíbí. A taky je to podle mně dost nudné. Jednu hvězdičku dám za Harrisona Forda, který hraje typicky a zároveň civilně, a to se nevidí často. ()

lemonova

Zaujímavý námet odohrávajúci sa v originálnom prostredí - dala by som aj 4*, ale za tú tragickú hudbu nemôžem.. ()

GOREGASM

Provedením a obsahem jedinečný thriller, který opět perfektně táhne Harrison Ford a pevnou rukou diriguje Peter Weir. Moc podobných thrillerů světlo světa opravdu nespatřilo a určitě se okamžitě ptáte, co je na něm tak výjimečného. Neokoukané prostředí amenitů, na které nahlíží Weir s úctou a bez předsudků, respektive diváku udělej si závěr sám. Witness plynule přejde z úvodní kriminální zápletky v relativně klidnou pasáž, která diváka provede soužitím této komunity (fakt nezapomenutelná stavba stodolu, kdy si člověk říká, že to ti herci fakt postavili :-), aby vyústil v nevyhnutelnou konfrontaci, která naopak nabere potřebné grády. Neotřelé téma v precizním zpracování. 90% ()

Wallis3

Fordův slabší kousek. Film, kde se víc věnovalo tomu, jak Amišové žijí, než celýmu příběhu, mě moc netáhne. ()

GMVajgl

Během prvních 10 minut někdo zemřel a jakási amišská žena jede vlakem do města se svým synem, který je zřejmě ústřední postavou filmu. To je dost slabý spouštěč. Naopak je to výstraha - dětští herci jsou často polibek smrti pro celý film (viz Star Wars Epizoda 1). ()

fablefavorit

Velice nerozhodný film. Od začátku se rozjíždí dvě tonálně výrazně odlišné roviny, přičemž ta krimi/thriller bryskně ustupuje romantickému dramatu. Závěrečných patnáct minut se snaží obě dějové linky skloubit, ovšem velmi nešikovně. Tvůrci se dle mého názoru měli odhodlat k plnohodnotné romantice, udělali by dle mého názoru lépe. Postupný rozvoj vztahu mezi Bookem a Rachel je definitivně nejlepší část filmu a jeho vyvrcholení řadím k nejprocítěnějším milostným poměrům, které jsem kdy ve filmu viděl. Takové Amišce by stálo kliknout na myšku. :) ()

Biopler

Film spojil v sebe dva žánre - romantickú drámu a thriller. Spojenie funguje s prevahou romantiky, ktorá je vďaka prostrediu, v ktorom sa odohráva, a podmanivej réžii veľmi príjemná na sledovanie a fandenie ústrednej dvojici. Teší ma, že v závere sa Weir neuchýlil k sladkému happy-endu, predsa len by to celé vyznelo neúprimne. Ford v roli policajta a starého mládenca vyznieva veľmi uveriteľne a jeho nenápadný i občas nemotorný prejav je sranda sledovať. Kelly McGillis sa úchvatne položila do svojej role. Film je tvorený s ľahkosťou a pekne od srdca, nádherné zábery zo stavby stodoly amishskou komunitou sú toho jasným dôkazom. Mrzí ma jazykový guláš kde sa vo filme rozpráva medzi Amishmi zväčša nemecky, no prepínajú do angličtiny aj tam kde by som opäť čakal nemčinu. Zároveň detektívkovské finále by si žiadalo väčšiu uveriteľnosť. Jeden z agresorov zahynie pri tom ako ho zasype obilie, hoci má dosť času a nie je slepý, aby zo zóny ohrozenia vyšiel. Na záver však vychválim nadpozemsky krásny hudobný motív Jarreho, ktorým ma pozval k sledovaniu filmov, ku ktorým zložil hudbu. ()

Torgal

Že by práve tento film mal nominácie na všetkých podstatných Oskarov (pričom vyhral scenár) by ma nikdy nenapadlo. Začiatok je sľubný - malý amišský chlapec je svedkom vraždy ktorú spáchal policajt a Harrison Ford ho musí ochrániť. Veľmi rýchlo sa ale presunieme priamo do tejto podivnej komunity, kde sa Ford ukrýva a lieči zo zranení, pričom sa zbližuje s chlapcovou matkou. Pôvodná sľubná thrillerová zápletka ustupuje úplne do úzadia a v centre diania je náhle romantická vzťahovka o dvoch ľuďoch z iných svetov, ktorá ale nepôsobí veľmi presvedčivo. V závere sa samozrejme ukážu zlosyni, ale je to taká povinná návšteva s očakávaným vyústením. 6/10 ()

Harry_

Netradiční kriminálka z originálního prostředí. Pomalé, emocionální, s výborným mladým Fordem a Danny Gloverem v netradičně záporné roli. Zajímavostí jsou česky znějící jména v castingu. ()

Bobšule

Překrásný film, který patrně právě díky zvolenému prostředí vesnice Amishů postrádá uhoněnost jiných filmů zabývajících se podobnou tématikou a plyne neuvěřitelně klidně a pohodově. Harrison Ford je skvělý, stejně jako Kelly McGillis a malý Lukas Haas. Moje nejoblíbenější scény jsou samozřejmě "diskotéka při rádiu" a stavba stodoly. S druhou mám ovšem po shlédnutí Amish paradise od Ala Yankowice teď krapet problém, abych se nesmála... ()

dessa

Kdo očekává akční film, může se trochu nudit, chcete-li však drama o střetu dvou úplně rozdílných civilizací, pak jste na správné adrese. Uspěchaný americký konzum se všemi jeho špatnostmi je dáván do protikladu s životem amenitů, jejichž dny jsou plné těžké dřiny a odříkání, přesto (nebo možná právě proto) jsou amenité leckdy šťastnější a spokojenější, protože se umí radovat z maličkostí. I během sledování filmu jsem čekal typický americký scénář o zhrzeném nápadníkovi, jenž bude příčinou budoucích problémů, ale to se nekonalo, film prostě plynul realisticky dál, včetně podle mě úžasného a neholywoodského konce. Stále váhám, jestli dát čtyři nebo pět hvězd, nakonec ale zůstanu při zemi, přece jen mi ve filmu chybělo ještě něco málo navíc, no, možná to ráno ještě změním, až se mi to trochu rozleží v palici.../// druhý den: Tak se mi to rozleželo v hlavě a dávám za pět, film si to zaslouží... ()

waska

Velmi dobrý film, napínavý, skvělá práce režiséra, který snad nenatočil špatný film. Nechápu proč H. Ford toho Oskara nakonec nedostal.. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022