Krátce po manželově smrti chce vzít Rachel Lappová (Kelly McGillisová) svého syna Samuela (Lukas Haas) na výlet do Filadelfie, aby mohli uniknout každodennímu stresu. Na záchodcích na nádraží se Sam stane svědkem vraždy a jelikož je jediný, kdo dokáže identifikovat pachatele, musí pomoci ostřílenému detektivu Johnu Bookovi (Harrison Ford) s následným vyšetřováním. Krátce po zjištění, že ve zločinu jsou zapleteni také příslušníci policejního sboru, je Book postřelen a nucen potají odvézt Rachel se synkem do jejich domu mimo město. Časem se detektiv na venkově sbližuje se členy místní amenitské sekty, pomáhá lidem s pracemi a vztah mezi ním a matkou se prohlubuje. Mezitím se však nepřítel pomalu přibližuje ke svému cíli. (Cinemax)

laik_60

ano, klasicky scenar ochrany chlapca ako svedka a skorumpovana policia, for bol celkom fajn,, nebali sa ukazat aj nieco z prostredia amitov, to stavanie stodoly bola famozne, ale aj tak taa Kelly bola asi najkrajsia amitka v amerike .. zahrala to skvele :) ()

majo25

Po dvadsiatich rokoch príjemné zopakovanie. Zvláštne, ako si po takom čase človek skoro nič nepamätá. Ako keby som videl celkom iný film. Film vyskladaný nielen na základe kvalitného scenára, ale myslím, že aj režijná stránka sa vydarila nadmieru. A stret dvoch tak rozdielných kultúr je pre mňa vždy lákadlom. Fordovi síce policajné role až tak nesvedčia, ale tu sa činil hlavne v romantickej linke. Trilerový záver zasa dodáva atmosferickú vložku, aj keď si to žiadalo kvalitnejších záporákov. ()

otík

Velmi kvalitný thriller, ve kterém překvapuje především záporná role Dannyho Glovera (ne moc velká, ale důležitá), docela zajímavou roli si střihla i Kelly McGillis, ale její herectví se mi moc nelíbí. A Harrison - to je klasika. ()

andrii

..., to divák, toho času okouzlení...Na chvíli zákony svého světa zastavili. Plachá, jemná poetika, která se jako ten pravý tón ozývá ze srdce, jen svátečně, je v něm,... zaryta vzácně, hluboce. Zář niterného doteku okamžiku. Malý večerní půvab mlčenlivě všeříkajícího i bez doteků. "Dlouhou lučinou, hostí ho svou krajinou, k cíli, než červánky pohynou." S koncem, čas, který plynul, být s tebou, láska je, památka. Ostatní ať prominou. Závěr vrcholí, pohledy mezi nimi dojímají. Využiji slov básníka, jenž praví: "Nic neumírá v zapomenutí. Stane se...Kdosi k vám přistoupí, položí vám ruku na rameno, na okamžik se vám zachvějí víčka - a jako přes jeden krátký spánek ukradený ránu - pouto s oním dalekým dnem je zase navázáno. Žijeme věčné ráno..." ()

Sfinkter

Zajímavé prostředí mezi Amenity - to je zcela určitě největší plus tohoto snímku. Jako detektivka i jako thriller průměrné, Weir má určitě přitažlivější koncerty ve svém repertoáru.. ()

Goldenhair

Neuvěřitelně podmanivý film. Ač se tu prolínají dva filmové žánry, funguje úžasně. Thriller, který je napínavý i bez neustálých honiček a výbuchů, co se polehoučku rozvine do jedné z nejkrásnějších romantických dějových linií, co jsem kdy ve filmu viděla. Vůbec ne povrchní, ale silné a hluboké. A tolik pamětihodných scén...Nejvíc učarují ty beze slov - přesto nesmírně výřečné. Kombinace inteligentního scénáře, brilantní kamery, pevné ruky režiséra (Peter Weir prostě umí) a bezchybných hereckých výkonů dělají z tohoto filmu opravdový klenot. ()

filmmovier

Zajímavý a z hlediska prostředí i originální film, poctivá a dobře natočená žánrovka, ale z mého pohledu nejde o nic výjimečného. Docela se to vleče a děj není nikterak akční, ačkoliv jak říkám, pohled do amišské komunity je rozhodně atraktivní, ale nestačí to. Finále ovšem bylo parádní, občas se objevil i nějaký ten humor, takže výsledek je veskrze pozitivní, ale asi to víckrát vidět nemusím. Forďák je samozřejmě excelentní po celou dobu a ten film stojí za to už jen díky němu. 70%. ()

noriaki

Rok předtím než Kelly McGillis popletla hlavu Tomu Cruisovi v Top Gunu, omámila Harrisona Forda ve Svědkovi. Přestože je Svědek temně míněný thriller, a sbližování dvou naprosto rozdílných osob je uspěchané, připadal mi jejich vztah přirozenější, odžitější a plnější. Možná za to mohla fantastická režie Petera Weira, možná nadpozemsky krásná hudba připomínající Vangelise, ale brzo jsem podlehl dojmu, že v téhle magické atmosféře je uvěřitelné vše. Dokonce i ony mesiášské motivy. Brilantní film, navzdory svému velice slušnému hodnocení stále nedoceněný. ()

hroubek

Moc dobře natočený film, který má skvělou atmosféru, výborné herce a netradiční prostředí. Škoda jen, že po příběhové stránce tolik nepřekvapí. Režisér Peter Weir odvedl moc dobrou práci a přistupuje k této detektivce trochu jinak. Nikam nespěchá, dlouze nám představuje prostředí a postavy. Velmi dobře funguje kontrast města a uzavřené komunity plné přísných pravidel. Harrison Ford zde má hodně civilní roli, kterou pojal dost utlumeně a nehrdinsky, a díky tomu je jeho výkon parádní. Kelly McGillis svou postavu zahrál moc dobře a její herecký projev se mi líbil. Svědek je povedený a zajímavý detektivní thriller. ()

Ravi

Od začátku rutijní thriller se zvrhne v kontrastní čistokrevné detektivní drama vržené na americký venkov mezi pomalé a rutijní životy náboženské skupiny lidí, zvané "Amish". Příběh tak dostane nové pomalejší tempo a na konci, když se vše zase otočí, tak to diváka zaručeně vytrhne z klidu. Dobře zvládnutý film, trochu netradiční žánrovka a hlavně dobrá hudební stránka. 80% = 4/5 ()

Roseinka

Zajímavý film z netradičního prostředí židovského venkova. Bavilo mě to, ale na jedno zhlédnutí to postačilo. ()

Pedross800

Ach ty závěrečné pohledy, to bylo něco!!! Kvůli očím hlavní hrdinky bych se stal hnedle sektářem :-)) a ta jejich taneční chvilka brala dech, bo mně připomněla oblíbenou píseň, kdysi spojenou taky s krásnýma kukadlama, na kterou už sem úplně zapomněl. No a navíc, začátek a konec pěkně napínavá atmoška, takže suma sumárum zasloužená pětička :-) ()

Autogram

Skutočne je to krimi žáner len okrajovo, takže treba zabudnúť na pátranie, dedukcie a naháňanie vinníkov. Ale aj tak nervydrásajúce napätie, hlavne pred koncom, nechýba. Z veľkej časti je film exkurziou do ortodoxnej komunity, svoje robí zvláštna hudba, a nakoniec som bol veľmi spokojný. Dokonca som si spomenul na scénu stavania stodoly, takže som film niekedy veľmi dávno už videl. Vtedy to ešte nebolo zvykom, ale dnes by si film žiadal nejakú potitulkovú scénu s romantickým dodatkom. –––– Copak to nechápeš? Co vezmeš do ruky, vezmeš i do svého srdce. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022