Krátce po manželově smrti chce vzít Rachel Lappová (Kelly McGillisová) svého syna Samuela (Lukas Haas) na výlet do Filadelfie, aby mohli uniknout každodennímu stresu. Na záchodcích na nádraží se Sam stane svědkem vraždy a jelikož je jediný, kdo dokáže identifikovat pachatele, musí pomoci ostřílenému detektivu Johnu Bookovi (Harrison Ford) s následným vyšetřováním. Krátce po zjištění, že ve zločinu jsou zapleteni také příslušníci policejního sboru, je Book postřelen a nucen potají odvézt Rachel se synkem do jejich domu mimo město. Časem se detektiv na venkově sbližuje se členy místní amenitské sekty, pomáhá lidem s pracemi a vztah mezi ním a matkou se prohlubuje. Mezitím se však nepřítel pomalu přibližuje ke svému cíli. (Cinemax)

solskjaer

Ani nevím proč, ale Svědka z Harrisondem jsem měl vždycky hodně rád a nevadilo mi když jsem ho viděl i několikrát do roka. Překvapivě působivý příběh a i když je prošpikován klišovitými scénami mě se vždy líbil a líbit bude. ()

slovan1

Netradiční kriminálka, která se odehráva v komunitě Amenitů. Kdo čeka, že to bude jízda ve městě, plna přestřelek a barových rvaček, tak se mýli. Tenhle film je, řekl bych, unikát. Nejde ani tak o kriminální příběh, jako o soužití v jiném a cizím prostředí. Harrison Ford jako mladík je perfektní. ()

upson

Dost dobrá záležitost je tenhle film, děj je sice dopředu předvídatelný ale ničím nekažený, Weir je opravdu kvalitní režisér 85% ()

James87

Tyhle filmy můžu. Film směřoval úplně jiným směrem, než jsem očekával, že tam bude Ford dojik krávu, to jsem opravdu nečekal. Gloverova přítomnost potěšila. ()

Han22

Geniální kriminálka, kterou jsem viděl mnohokrát. Harrison Ford jako drsný polda chrání malého svědka, který je členem komunity Amenitů (doufám že to píšu dobře), díky čemuž musí zůstat v této komunitě a naučit se tu žít. Z thrileru se tak film mění na drama/ikomedii/romanťárnu a zároveň Svědek nastoluje jedno z klasických krimi klišé (policajt chránící někoho/vyšetřující někde v totálně nezvyklém prostředí). ()

Seti

Han Solo mezi Amiši sice působil jako Rocco Siffredi v klášteře, ale nakonec tu stodolu přece jen postavili :-) ()

CSSML

Krásný film, který názorně zobrazuje konflikt mezi moderním světem a světem amišů. Scénář, hudba a kamera jsou naprosto brilantní, zbytečný nudismus zamrzí. Doporučuji sehnat si FullHD verzi, abyste si vychutnali záběry na širá pole a stavbu stodoly. Je zajímavé, že život amišů, kteří se v duchu protestanské přepjatosti a zkostnatělosti zakonzervovali v 19. stol., dokáže oslovit i některé katolíky. Ovšem jejich cesta není cestou Pána Ježíše a Církve, kterou založil. Je to řešení stejně omezené jako jejich pacifismus. Ne všichni totiž dostali stejné povolání. Ti, co obdrželi zvláštní povolání, odejdou ze světa do klášterní samoty, podstatně vzdálenější světu než sídla amišů, ti, co mají jiné povolání, odejdou ze světa alespoň duchovně. Tak je třeba chápat slova: „Proto vyjděte z jejich středu a oddělte se, praví Pán, a (ničeho) nečistého se nedotýkejte!“ (II. Kor 6, 17) nebo „Vyjděte z něho, vy, můj lide, abyste neměli účast na jeho hříších.“ (Zj 18, 4) Zakládali snad katolíci za doby Římské nadvlády samostatné osady? Co jim doporučil sv. Pavel? (I. Kor. 5, 9nn.) Doslovně pak tato slova platí o hereticích, s nimiž nemají katolíci ani stolovat. Po druhém zhlédnutím ponechávám 4/5. ()

iXtr3m3

Zaujímavý triler z neokukanej oblasti, ktorou boli vo vtedajšej dobe ameniti. Harrison Ford to zahral uveriteľne, ostatní viac menej do počtu, ale inak slušný priemer. ()

Milan25

Přesně jak píše Matty. Solidně rozjeté krimi se po dvacetiminutách změní v ukázku života jakési náboženské sekty, která mě naprosto vůbec nezajímala a přišlo mě to úplně mimo děj. Padouch se vrátí až po hodině, kdy nastane zase lehce svižnější závěrečná pasáž, která je poměrně nepřehledná. Vystřihnout celou tu pasáž s amenity, tak by se jednalo o zdařilé krimi (o délce asi 30 minut). A neodpustím si - životní výkon Harrisona Forda?? To jste neviděli Indiana Jonese? ()

thorewi

Výborný Harrison Ford, možná i originálně zpracované jinak omšelé téma, ale ve výsledku jsem se moc nebavil. Nevím nevím, nejspíše jsem tam nenašel to co ostatní, ale nelituju. ()

dormouse

To nejlepší z klasického detektivního žánru, přesahující tento až k hranici dramatu, perfektně vyvážené, zahrané a nezapomenutelné. Příběh detektiva Johna Booka pátrajícího po vrahu svého parťáka a-jak jinak-dovedeného přímo ke svému nadřízenému jako pravděpodobnému viníkovi. Střet světa západní splečnosti se světem Amenitů (Amish), anabaptistů odmítajícíh výdobytky moderní civilizace. Mezi těmito dvěma světy se John Book neobratně pohybuje, snaží se dopadnout vraha a zkrotit lásku ve svém srdci. Poté, co jsem si našla víc informací o Amenitech, pochopila jsem konec filmu-nebudu prozrazovat pro to malé procento diváků, kteří snímek neviděli. Jinak to prostě nejde. U Amenitů. ()

Erinye

Perfektně zvládnutý film. Bylo zde od všeho trochu - napětí, akce, romantika. Řekla bych, že amiši zde byli vykresleni celkem věrně, i když nevím, jak by se ve skutečnosti postavili k narušiteli, který s sebou přináší tolik nebezpečí. Mladý Harrison svou roli zvládl s přehledem, ostatně si ho ani jinak neumím představit, než jako muže v akci. Trochu mi lezla na nervy hudba, ale ta už k osmdesátkám patří. Příběh byl více než zajímavý, jen mě trochu mrzí ten konec, představovala jsem si ho jinak. Ale tak už to v životě chodí..:-) ()

filipvrbik

Ze začátku to vypadá na naprostou bombu, bohužel brzo zjistíme pachatele, a pak je to taková rozvleklá romantika - což sice není úplně na škodu, ale v dnešní době už by to na náplň filmu nestačilo.. No alespoň jsme se dozvěděli něco o Amiších, Harrison Ford to táhne a potěší i cameo Vigga Mortensena...70% ()

fastum

Jeden z dalších povedených děl od mistra Weira. Mix kriminálky a romanťáku (tak trochu jinak). Škoda ale, že kriminálky nebylo o něco více, a i když mi to malinko vynahradilo brilantní finále, plný počet to není. Jenom 4* a 1/2. ()

Mikino00

Taková míchanice thrilleru a filmu porovnávající střet dvou kultur, místy jsem nevěděl na co se dívám, ale dívalo se na to dobře. Trošku mě zklamal konec, který mi přišel dost naivní. Přesto jsou na konci na snadě určité rozpaky. ()

crozet

Příjemný návrat do doby klasické narace a patřičných kulis, pane Weire:) Na tomto "bývávalo dobře" jinak nic moc extra není, ale zvláště v neděli večer (kdy ČT po léta trpí jakousi dramaturgickou hysterií) oceňuju tu ontologickou pohodu doma, navíc s bonusem romantické zápletky. ()

Lukoye

Zajímavej pohled na ultrakonzervativní komunitu Amenitů, amerikých německých židů. Jeden malý chlapec z této komunity náhodu při výletu do města vidí vraždu policisty. Jako jediný svědek se setkává s vyšetřovatelem H. Fordem. Ten zjištuje spiknutí, policejní korupci a odjiždí do bezpečí komunity, kde hlídá chlapce a zotavuje se po střetu s jedním zločincem. Schopně dramatické, napínavé, bez trapného happyendu. Jedna z lepších detektivek. ()

Petrus1

Čekala sem teda něco úplně jinýho! Čekala sem nějakou starou kriminálku s úžasným Fordem, ale z kriminálky tam bylo fakt pramálo. Na začátku a na konci pár starých dramaticko-akčních záběrů, ale jinak to byla pěkná nuda – spousta keců, stavění stodoly, modlení, morálka…prostě taková sonda do života Amenitů. Což mě v podstatě nezajímá. Veškeré náboženství jde mimo mě, a když navíc někdo žije takovým prapodivným způsobem, tak tuplem. Knoflíky nejsou všední, před každým jídlem se pomodlit (no, to bych asi nedělala nic jinýho :-)), vstávat o půl páté a jít dojit (ani za nic!) a spousta dalších podivných věcí. Ale, ať si každej žije, jak mu to vyhovuje, že! Ale mě tohle teda moc nebavilo. Vidláci s Timem Allenem byli aspoň trochu zábavnější (i když tady šlo o Amishe…ale čert ví, jestli je v tom nějakej rozdíl). Potěšila přítomnost fešáka Mortensena. No, a taky sem se dozvěděla, že Glover není žádnej záprtek. :-) A ten dabing byl teda příšernej! Bože, co já na těch VHS ještě vyhrabu!? ()

chelsea17

Svědek je film, který má zajímavý úvod až po vraždu a solidní závěr. To co je mezitím mě bavilo jen chvílemi a nedá se říct, že bych si na nějakou tu část později vzpomněl. Lehce zapomenutelný snímek a ničím nevybočující thriller. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022