Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

Flego

Trošku netradičný western, zaoberajúci sa morálnym aspektom, koľko nevinných ľudí zahynulo na Divokom Západe. Záverečný odkaz bol viac ako sympatický. ()

jonyyy

Netradiční konverzační western prakticky bez akce, založený na ukázce slepé spravedlonosti. Ta je vyjádřená velmi výstižně a jednoduše (opravdu hodně jednoduše - že člověk po chvíli ví, přesně jak to všechno dopadne) a mně to bohatě stačilo. Obsazení velmi příjemné. 85% ()

Sawy

Málo známý westernový klenot.Minimum přestřelek,maximum dialogů.Na western poměrně netypické schéma,ale funguje parádně.Za sebe říkám: Víc takových! 90 % ()

Terva

Příběh zpochybňující právo na lynčování..,...Ocenění: Academy Awards - Oscar ´44 (USA): Nominace na cenu za nejlepší film. Scénář: Lamar Trotti Kamera: Arthur C. Miller Hudba: Cyril J. Mockridge ()

liquido26

Nebýt posledních patnácti minut byl by to pouze velice průměrný, nudný a trochu lacině vyhlížející western. Ale je to právě ten drtivý závěr, kvůli kterýmu stojí za to Jízdu do Ox-Bow vidět. ()

corpsy

Dobre pulzujúca westernová dráma, ktorá nieje o dynamických prestrelkách, ale o ľudskom zmýšľaní, či už dobrom alebo zlom a svedomí, ktorého je v dnešnom svete stále menej a menej. ()

Davered

Statické, filmařsky nezajímavé (standardní montáž záběr-protizáběr) a nudné. Ani jindy dobří herci tady zrovna neexcelují - Fonda je nevýrazný, Andrews teatrální. Dost nedokonalá "klasika". ()

zlabus

28 rozhněvaných mužů. Tyhle filmy ze soudního prostředí mi hodně sedí. Inteligentní dialogy, úvahy o vině a nevině a morální přesah. Kvality 12 rozhněvaných mužů to, díky lehčí naivitě, nedosahuje. Ale s přihlédnutím k žánru a době vzniku filmu, byla určitá porce naivity asi nutností. Což se prokázalo tím, že film byl ve své době poměrně propadák. Pro mě však rozhodně skvělý film, který si imho místo v top 250 imdb zaslouží! I když jsem evidentně jediný kdo si to myslí. :) ()

Historik

Na můj vkus příliš jednoduché, je to pouze ilustrovaná černá anekdota myšlená naprosto vážně. Nic proti myšlence, ale opakuji, příliš jednoduché. ()

kaylin

Další nádherná ukázka toho, jak moc hluboký western dokáže být. Vlastně je to jeden z prvních, které ukázaly, že western není jen zábava o střílení a hezkých ženách. Henry Fonda je hvězdou, ale jsou zde další geniální postavy. Když začne hrát Anthony Quinn, hned vidíte, že tohle je opravdu někdo. Skvělá pointa, ale ještě lepší je celkové provedení "soudu". Jen škoda, že to v té době muselo být tak mírné v zobrazení násilí. Některé scény si o to doslova říkaly a myslí, že by to vedlo ještě k umocnění celého zážitku. ()

whitas

Henry Fonda a 40 rozhněvaných mužů, kteří berou zákon do svých rukou. Film nekončí přímo happy endem, ale že by zvítězilo zlo nad dobrem, toho se taky nedočkáme. Na vysoce stylizované postavy a stupidní hlášky typu "to by musel být mrtvej a pěkně tuhej" musíte koukat s odstupem. Film má opravdu silný morální charakter. Kam se hrabe seriál Krok za krokem. Na konci to vypadá, že ten dopis Donalda Martina nebyl určený pro jeho ženu, ale pro samotné osadníky. Nebo by jste při poslední vůli poučovali ženu o tom, co je to právo? ()

Nos

Toto dílo lze bezpečně zařadit mezi dnes již klasické snímky, aktuální neustále.Jednou z nezapomenutelných scén je jistě závěrečné čtení dopisu odsouzeného, který čte hlavní postava Gil Carter v podání Henryho Fondy. Tato část mi silně připomněla další klasiku, kterou je Občan Kane, nebo můj oblíbený filmík 12 rozhněvaných mužů. Henry Fonda a mnoho rozhněvaných mužů...Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. ()

Toshiro

Zajímavá starší westernová věc. Vadila mi na ní ale dost natvrdo vykonstruovaná situace, kde se řeší poprava tři nevinných mužů bez soudu rozvášněným davem. Silný je prvek bezmoci a bezpráví podobně jako ve filmu Kladivo na Čarodějnice. ()

Wiliem

Spíše než western je to drama zaobírající se morálním aspektem lynčování lidí. Pro mě nepřesvědčivé a celkem i nudné, no ani ten dabing kvalitě filmu rozhodně nepřidal. Asi se na to budu muset podívat znova ale v originále. 55%. ()

kinderman

Po první předváděčce údajně jen O.Welles rozpoznal výjimečnost a sílu Wellmanova filmu, který se na westernovém půdorysu vyslovuje proti braní spravedlnosti do vlastních rukou, lidovým soudům a lynčování. H.Fonda je skvělý v roli muže, který sice ví, co je správné, ale proti vůli většiny to nedokáže prosadit, poněkud proklamativně působí jen závěrečné čtení dopisu, prostý honák (navíc ve stínu oprátky) by těžko formuloval svoje rozloučení s manželkou a dětmi podobným způsobem. ()

OG_Swifty

Na pet hvezd to nebylo, ale v ramci lepsi/horsi 4* je to ta prvni varianta. Komercni propadak a pravdepodobne jeden z prvnich revizionarskych westernu vubec, The Ox-Bow Incident prezentuje naprosto odlisnou podobu divokeho zapadu, nez na jakou jsme z tehle doby zvykli... Jelikoz je film pomerne kratky, natahnul Wellman pribeh naprosto zbytecnou scenou s dostavnikem, kterou (a potazmou cely film) alespon trochu vylepsil cameem puvabne beckove herecky Mary Beth Hughes. Co se hercu tyce, tradicne kvalitni vykon podal Henry Fonda a v te dobe jeste neznamy Dana Andrews, pobavil i Anthony Quinn vymenujici si homopohledy s "Majorovym" synem. Zbytek nebyl spatny (Davenport, Darwell, Conroy), ale za zminku uz to nestoji. Zajimavost - naprosto stejny kulisy mesta Bridger's Wells pouzilo 20th Century v roce 1950 ve filmu The Gunfighter s Gregory Peckem a dokonce i v roce 1959 ve filmu Warlock s ... wait for it ... Henrym Fondou :) Je docela dost dobre mozny, ze jich bude i vic, ale tyhle dva jsem si podle mesta proste vybavil okamzite. ()

Martin741

Sklamanie. Westerny sa mi spajaju s velkymi stadami dobytka, brutalnymi prestrelkami, utociacimi Indianmi, vykolajenim vlaku ... no a tu nic z toho jaxi nie je. Len akasi tlupa na cele s dobrym hercom Henrym Fondou /My Darling Clementine/ patra po zlodejoch dobytka. Namet a scenar je otrepany. Kradez dobytka je najhlupejsia zapletka, aku si mohli vymysliet, fakt ako videl som uz dostatok westernov, a mozem si toto dovolit napisat. Nic sa nedeje, postavy len prechadzaju z miesta A do B, C, D, E, F..... a o tom je cely film. Vatovo plane dialogy sa nedali pocuvat, aspon ze to malo len 75 min : 48 % ()