Nebožtíci přejí lásce

Avanti!

• Itálie

Che cosa è successo tra mio padre e tua madre?

Nebožtíci žičia láske

Komedie / Romantický

USA / Itálie, 1972, 140 min

Billy Wilder umí. Tyhle milostné nesmysly mě nikdy nebraly, nicméně tento romantický příběh Jacka Lemmona a jeho lehce boubelaté prázdninové kamarádky se mi docela líbil. Navíc k němu bylo přidáno několik úsměvných momentů s vhodnou hudbou, takže celek není vůbec špatný a i moje neromantická duše ty 3* dát prostě musí.(17.2.2013)

A: Mladenci, vite jiste ze je to Ischia? B: Naprosto jiste pane!! A: Vite hrozne nerad bych pristal v Africe. B: Ta by byla vetsi pane!. A: A nebude to ostrov nekde u Recka? B: Ne pane, Recko je vic nalevo. A: To neee, dokud ja jsem na ministerstvu zahranici. . . .(11.11.2009)

• gojackill

Avanti od Wildera mě překvapil tím, jak málo je legračně střelený a spokojí se jen s lehkým humorem. Vtipy samotné jsou spíše jen takové jemné narážky, většina vtípků si dělá legraci ze samotných Italů, z jejich osmi nebo kolika druhů těstovin, délky siesty a volnému přístupu k lásce stejně jako k životu. Velmi mě zklamaly dva body filmu. Za prvé Jack Lemmon hraje arogantního magnáta a v této poloze mu to prostě nesvědčí, také proto, že jsem si ho oblíbil jako postavu, která je milá, smolařská a málo sebevědomá, mluvím o úředníkovi Budovi z filmu Byt (velmi to připomíná typicky Jim Carreyovské role smolařů jako z Yesman, Já mé druhé já a Irena a Maska). Druhé zásadní zklamání je z tempa filmu, sice je scénárista a režisér stejný jako z filmu Raz, dva, tři, ale už to nemá ten spád, u kterého jsem se nemohl ani nadechnout. Myslím, že si přijdou na své diváci, kteří mají rádi filmy jako je Snídaně u Tiffaniho (který mám rád), ale těm skutečně vtipným wilderovkám se to vyhýbá obloukem. Velké zklamání hlavně proto, že jsem čekal daleko vtipnější taškařici.(26.3.2013)

Tak z tejto komédie musela byť v roku 1972 cirkev úplne na vetvy. Romantika o človeku, ktorý nachádza šťastie mimo rodinu (a ešte ukazuje holú riť). Ale možno to brala s rezervou tak, asi ako každý divák. Avanti! je geniálny v jednotlivostiach a pri niektorých fórikoch som sa aj nahlas zasmial, najma riaditeľ hotelu je neprekonateľný, lenže pojem romantická komédia a dĺžka cez dve hodiny jednoducho nejdú dokopy. Divák sa už potom k filmu nebude vracať ako k milovanej klasike tak často. Našli by sa pasáže, ktoré ubiehajú trošku pomalšie a s vtipom to drhne. Nás môže tešiť aj vydarený český dabing, je to akási čerešnička na torte, len tá torta nie je po celý čas chuťovo dokonalá. Film o tom, že história sa môže opakovať a my s tým nič neurobíme :). Asi to bude osud....(22.9.2013)

Dĺžka filmu mi neprekáža, pokiaľ nie je dôsledkom zdĺhavosti. A tento zdĺhavý bol. Okrem toho to bola komédia, pri ktorej som sa iba párkrát pousmial. Zápletka mohla byť zaujímavá, ale nedostatok tempa a odbiehanie od témy ju pochovalo rýchlejšie, ako Armbruster s Pamelou svojich rodičov. Škoda. Vo filmoch Byt a Niekto to rád horúce dopadla dvojica Wilder-Lemmon oveľa, oveľa lepšie.(12.7.2009)

• - Roli ředitele hotelu měl původně hrát Walter Matthau, kvůli jeho zaneprázdněnosti byl do role nakonec obsazen Clive Revill. (dopita)

• - V epizodní roli Dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. (dopita)

• - Jeptišky jdou na film Love Story, dokonce v hudbě filmu zazní i pár tónů ze soundtracku Love Story... (bo.rec)