Nebožtíci přejí lásce

Avanti!

• Itálie

Che cosa è successo tra mio padre e tua madre?

Nebožtíci žičia láske

Komedie / Romantický

USA / Itálie, 1972, 140 min

Billy Wilder umí. Tyhle milostné nesmysly mě nikdy nebraly, nicméně tento romantický příběh Jacka Lemmona a jeho lehce boubelaté prázdninové kamarádky se mi docela líbil. Navíc k němu bylo přidáno několik úsměvných momentů s vhodnou hudbou, takže celek není vůbec špatný a i moje neromantická duše ty 3* dát prostě musí.(17.2.2013)

Príjemnú, oddychovú romantickú komédiu s tak primitívnym scenárom, ale s ľahkosťou spracovania, hojnosťou vtipu, nadsádzky, a filmového intelektu, už nik nenatočí tak prirodzene a spontánne ako pán Wilder. Krásna spletitosť úprimnej romantiky, čierneho humoru a letnej exotickej dobrodružnosti. Prakticky to už chcelo len viac pristrihnúť minúty, aby bol tento celuloidový účes dokonalý. 85%.(10.11.2008)

Hrozná škoda přepálené stopáže, protože jinak je to velmi sympatický a milý film s tradičním Lemmonem a moc hezkou Juliet Mills. Také třetí do party, Clive Revill, si zahrál příjemnou a vtipnou ráznou postavu šéfa hotelu, ve kterém se oba hrdinové seznamují se vztahem Lemmonova otce a Millsové maminky. A když se mohli tito dva mít rádi, proč by nemohli i lehce neurotický Lemmon a svobodomyslná Mills? Dobrá romantická komedie bez zásadnějších zvratů, jen opravdu moc a moc dlouhá.(27.12.2016)

Opravdu malebná romatická komedie. Billy Wilder vsadil tentokrát na další divadelní hru, ale především na kouzelný ostrov Ischia. Jack Lemmon je opravdu kouzelný po celý film, obzvlášť při svém koupání v ponožkách. Juliet Millsová byla podle mě nejlepší volbou pro roli slečny Pamely a Clive Revill... nějaký jiný herec by roli Carlucciho zahrál méně výrazným způsobem. Navíc u nás jeho výkon podtrhává Miloš Kopecký v českém dabingu, který se opravdu mimořádně povedl. Jacka Lemmona opět mistrovsky přemluvil Vladimír Brabec, v dalších rolích Hana Maciuchová, Jiří Bruder, Josef Bek, Luděk Kopřiva nebo strýček Jedlička...(24.6.2007)

Dĺžka filmu mi neprekáža, pokiaľ nie je dôsledkom zdĺhavosti. A tento zdĺhavý bol. Okrem toho to bola komédia, pri ktorej som sa iba párkrát pousmial. Zápletka mohla byť zaujímavá, ale nedostatok tempa a odbiehanie od témy ju pochovalo rýchlejšie, ako Armbruster s Pamelou svojich rodičov. Škoda. Vo filmoch Byt a Niekto to rád horúce dopadla dvojica Wilder-Lemmon oveľa, oveľa lepšie.(12.7.2009)

• - V české verzi s původním dabingem (Brabec, Kopecký) byly cenzorem odstraněny dvě scény. Byly přidány zpět až při vydání filmu na DVD nosičích v ČR. (Gavin87)

• - Jack Lemmon byl Wilderův známý, a proto kvůli němu přepsal scénář, který byl původně pro muže poměrně mladšího. (Fleatful)

• - Jeptišky jdou na film Love Story, dokonce v hudbě filmu zazní i pár tónů ze soundtracku Love Story... (bo.rec)