Nebožtíci přejí lásce

Avanti!

• Itálie

Che cosa è successo tra mio padre e tua madre?

Nebožtíci žičia láske

Komedie / Romantický

USA / Itálie, 1972, 140 min

Nezapomenutelná hláška: "Rekněte tý tlustoprdce, že ji svezu." Zajímavé je, že moje žena i dcera mají s tímto filmem problém, neboť se jedná o romantický nemanželský vztah. Když jsem film kdysi viděl poprvé, toto mě nenapadlo. ■ P.S. DVD. Sehnal jsem v Rakousku německou verzi s originálním zvukem a anglickými titulky. To je zřejmě maximum, které lze (mimo burzu CSFD) dosáhnout :).(23.2.2010)

• Hunt

B. Wilder byl skvělý režisér, který vytvořil spoustu nezapomenutelných filmů, Nebožtici přejí lásce je však přeceněnovaný, má svou milou atmosféru, avšak neuvěřitelně se táhne (140minut na komedii je kláda a zde nezvládnutá),humoru pomálu a některé figury až protivné. Lehkost a svěžest Někdo to rád horké zde nenajdete.(9.2.2014)

Přestože se v tehdejším Československu již několik let utužovala normalizace, jistě díky šikovnosti českých dramaturgů a nákupčích, se tento báječný film objevil i u nás. V tehdejší Československé televizi jsem ho tak viděl jako mladý kluk a vychutnal stejně jako moji rodiče. Jak bylo zvykem u všech dobrých filmů, krásné hlášky, které, v době normalizace a ve vynikajícím dabingu nějakým zázrakem prošly až na obrazovky, jsme si přeříkávali i ve škole, jako např. "Řecko je víc vlevo" - "No, to ne! Dokud jsem na ministerstvu zahraničí." - apod.. Film má výborný scénář, báječné, úsměvné dialogy, nepochybně i zásluhou našich tehdejších špičkových herců, kteří propůjčili postavém své hlasy, pana Brabce, paní Maciuchové, pana Kopeckého i dalších a podtrhli tak výkony svých zahraničních kolegů. Je to příjemná a milá, inteligentní zábava, která ve svém žánru romantické komedie patří k vrchlu a zřejmě jen tak ani v budoucnu nebude překonána, a proto jsem si ji nyní, při uvedení nezkrácené verze, znovu rád vychutnal. Přestože mnozí mladí a rádoby "znalci umění" se mnou zřejmě nebudou souhlasit, nic to nezmění na tom, že ani po více než čtyřech desítkách let snímek nic neztratil ze svého půvabu a, dle mého, patří do zlatého fondu kinematografie.(22.9.2013)

• gojackill

Avanti od Wildera mě překvapil tím, jak málo je legračně střelený a spokojí se jen s lehkým humorem. Vtipy samotné jsou spíše jen takové jemné narážky, většina vtípků si dělá legraci ze samotných Italů, z jejich osmi nebo kolika druhů těstovin, délky siesty a volnému přístupu k lásce stejně jako k životu. Velmi mě zklamaly dva body filmu. Za prvé Jack Lemmon hraje arogantního magnáta a v této poloze mu to prostě nesvědčí, také proto, že jsem si ho oblíbil jako postavu, která je milá, smolařská a málo sebevědomá, mluvím o úředníkovi Budovi z filmu Byt (velmi to připomíná typicky Jim Carreyovské role smolařů jako z Yesman, Já mé druhé já a Irena a Maska). Druhé zásadní zklamání je z tempa filmu, sice je scénárista a režisér stejný jako z filmu Raz, dva, tři, ale už to nemá ten spád, u kterého jsem se nemohl ani nadechnout. Myslím, že si přijdou na své diváci, kteří mají rádi filmy jako je Snídaně u Tiffaniho (který mám rád), ale těm skutečně vtipným wilderovkám se to vyhýbá obloukem. Velké zklamání hlavně proto, že jsem čekal daleko vtipnější taškařici.(26.3.2013)

• Falko

Od Billyho Wildera je to zatial najslabsia komedia z jeho filmografie a to mam jeho filmy veeelmi rad. Hlavny dovod je zbytocne natiahnuta dlzka filmu a nudne dialogy. A co je najhorsie, vobec ma nezaujal dej o mrtvom otcovi, ktoreho telo bolo treba previest do USA na pohreb a vsetky tie opletacky okolo toho. V prvej polovici sa dej takmer vobec nepohol dalej, ale aspon tam bolo prijemne prostredie s peknou talianskou hudbou. Takze prepac Billy, u mna len 2 hviezdicky. ________ Jack Lemmon - (Wendell Armbruster, Jr.) +++ Juliet Mills - (Pamela Piggott) +++ Clive Revill - (Carlo Carlucci) +++ Edward Andrews - (J.J. Blodgett) +++ Gianfranco Barra - (Bruno) +++ Franco Angrisano - (Arnold Trotta) +++ Pippo Franco - (Mattarazzo) +++ Franco Acampora - (Armando Trotta) +++ Produkcia: Billy Wilder +++(6.11.2011)

• - V epizodní roli Dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. (dopita)

• - V české verzi s původním dabingem (Brabec, Kopecký) byly cenzorem odstraněny dvě scény. Byly přidány zpět až při vydání filmu na DVD nosičích v ČR. (Gavin87)

• - Roli ředitele hotelu měl původně hrát Walter Matthau, kvůli jeho zaneprázdněnosti byl do role nakonec obsazen Clive Revill. (dopita)