Nebožtíci přejí lásce

Avanti!

• Itálie

Che cosa è successo tra mio padre e tua madre?

Nebožtíci žičia láske

Komedie / Romantický

USA / Itálie, 1972, 140 min

„Jmenujeme tvého otce obchodním atašé na ambasádě v Římě a z toho titulu má právo na diplomatickou imunitu a na pas.“ - „Počkej, počkej, ty ho chceš jmenovat…?“ - „Proč ne?“ - „Když je mrtvý?!“ - „To jen dokazuje, že rozhodně nikoho nediskriminujeme. Ať už kvůli rase, vyznání, vzhledu…nebo zdravotnímu stavu.“ Ironický, neotesaný a nerudný Lemmon válí a s Mills se skvěle doplňují. Ale baví i italské figurky, např. hoteliér co vše zařídí, vybavený koroner, šmírující fotograf, kníratá pokojská či rodina Trottů. Ta noblesa a lehkost v podávání fórů či gestech se tak často nevidí. K tomu rozpustilá, pohodová, prosluněná atmosféra…5*, pro mě zatím nejvtipnější Wilder. „Já jsem v USA žil. Báječní lidé, tak přátelští, milí. Když jsem opouštěl NY, odvezli mě na letiště v limuzíně. Posadili do letadla. A zamávali.“ - „A kdo?“ - „Imigrační úředníci.“ - „Byl jste deportován?!“ - „Ano. Ale první třídou. Američané umějí deportovat, to vám teda povím. Boeing 747. Místo u okna. Nádherná blonďatá letuška mě celou cestu krmila lžičkou…pouta, chápete?“(30.6.2019)

Už úvodná lietadlová scéna s výmenou športiek za elegantné handry doplnená čerešničkou na torte v podobe pohoršeného biskupa, ma skvele navnadila. Tešila som sa ako malé dieťa na milujúcu sladkosť, Jack Lemmon mi učaroval od prvej chvíle, talianska ľahkosť mi opantala zmyslové orgány a chutný temperament ,,malej blonďatej tučky" Juliet Mills ma posadil na zadok. Ten príbeh je povzbudený skvelými scénami v hoteli, na rozhorúčenej skale s okoloidúcou loďou plnou navnadencov, k tomu ešte energická hudba talianskych rozmerov. Aj napriek toľkým kladom však nedokážem zabudnúť na prehnanú dĺžku a tvorcovia to so stopážou riadne prestrelili. Scenár chvíľami pohapkáva a film občas nepríjemne nudí. Skrátenie aspoň o polhodinu by mi výrazne zlepšilo dojem a napriek tomu, že som sa ,,zamilovala" do tej roztomilej blondínky, tento film bol chvíľami miernym sklamaním. 70%(10.8.2009)

Cynický Billy Wilder se znovu inspiroval divadelní hrou, která mu svou pevnou dramatickou stavbou poskytla oporu. Dá se říct, že znovu nešetří nikoho a nic. Ukazuje obraz světa tak, jak se mu jeví, přináší precizní řemeslo, neztrácí se v souvislostech a i po těch dekádách odstupu působí pořád svěže. Úspěšný syn úspěšného otce v Itálii zjišťuje, že nebožtík papá vždy každý rok na dovolené udržoval milostný poměr s ženou, se kterou nyní zahynul při autonehodě. Syn má zajistit převoz rakve za velkou louži. Setkává se nicméně i s dcerou nebožky. A z nenávisti se stává láska. Výsledek je dalším kousavým příspěvkem plodné spolupráce s Jackem Lemmonem, znovu je satirický, tentokrát se strefuje i do hodnot, které panují na Apeninském poloostrově. Tentokrát spíš na pomezí tří a čtyř hvězd, jindy mě Wilder prostě bavil víc.(30.4.2016)

No nebejt perfektního finále dal bych tři *, na 140 minut je první polovina strašně nudná, je tam spousta takových milých vtípků k pousmání, spíš takových vedlejších v pozadí, ale že by ty byla nějaká třeskutá sranda se říct nedá. Ale romantická linka se docela povedla,ach kde jsou ty casy, kdy jeste mohly byt ve filmu videt odhalena prsa a vsechno pusobilo prirozene. Jediné co jsem nepochopil, jsou ty řeči kolem tloušťky hlavní hrdinky, ona nemá navíc ani gram 70%.(21.6.2009)

Přidávám 1* do plného hodnocení hlavně kvůli Ischii. Když jsem film viděla poprvé, tak jsem tenhle přenádherný ostrov ještě neznala, dnes už vím, že to je místo, kde jsem se měla narodit. „ Neuvěřitelné ! To počasí viďte, zvlášť pro toho, kdo bydlí v Londýně ( a nejen v Londýně). Loni tam bylo léto 2 dny v červnu a 3 dny v srpnu“. A pokud ještě k filmu přikusujete horkou Bruschettu s kořením ze sopky Monte Epomeo , tak je i 5* málo. Tak snad už jen doporučení, obojí stojí za vidění a Ischia nejenom jednou !!!!(16.11.2006)

• - V epizodní roli Dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. (dopita)

• - Ve scéně, kdy se Wendell (Jack Lemmon) podruhé setká na lodi s Pamelou (Juliet Mills), mu řekne, že existuje 16 druhů těstovin, ale vyjmenuje jich pouze 11. (PlayEasy)

• - V české verzi s původním dabingem (Brabec, Kopecký) byly cenzorem odstraněny dvě scény. Byly přidány zpět až při vydání filmu na DVD nosičích v ČR. (Gavin87)