Raz, dva, tři

One, Two, Three

Komedie

USA, 1961, 115 min

Iskrivá, satirická komédia, humorným spôsobom rozoberá snáď všetky vtedajšie spoločenské zriadenia. Veľká nálož vtipných hlášok, ktoré majú čaro aj po vyše 50-tich rokoch. Dobový divák musel padať na kolená :). Škoda, že sa už podobné komédie netočia, film ubehol ako voda a po celý čas mi nezmizol úsmev z tváre. 85/100(22.8.2014)

Parádní, svižná komedie, která se řadou hlášek mistrně strefuje do politické situace v rozděleném Berlíně a vůbec doby, v níž se odehrává. Příběh vlastně není nikterak zvláštní, ale film jej skvěle využívá. Vzhledem k tomu, že se jedná o konverzační komedii, také příjemně překvapí strhující tempo snímku.(27.7.2009)

,,Kapitalistou jsem teprve tři hodiny a už dlužím deset tisíc dolarů? - Každý dluží každému. Tak to u nás všechno funguje." Na jedné straně geniální nepřetržitá smršť hlášek, na druhé straně, obzvlášť v první polovině filmu, rozvleká nuda. Délky filmu je docela škoda, kdyby se zkrátil vstup do děje a vlítlo se rovnou do nejlepšího, určitě by to pomohlo. Ale kvůli opravdu geniálním narážkam na Studenou válku, komunisty, kapitalisty, Američany, Rusy, Němce, nacisty a já nevím koho ještě můžu jednoznačně doporučit. 65%(20.5.2009)

"Není komunista, je republikán. Je z východoněmecké republiky." Velká poklona panu Wilderovi za jeho nestrannost. Socialismus, kapitalismus i fašismus totiž od něj dostali, ve jménu dobré zábavy, naloženo naprosto rovnoměrně. Ani nevím, zda mne víc bavila proměna přesvědčeného komunisty ve ctěného aristokrata, MacNamarova velitelská rozhodnutí či srážení podpatků jeho SS-podřízených, ale to je stejně jedno. Mne tato zběsilá konverzačka prostě baví, i když zub času již stihl některé fóry svědomitě ohlodat. „Kennedy nein! Castro ja!"(2.7.2012)

Celý svět je zkorumpovaný! Skvělá satira ze staré školy. Oportunismus je tou největší metlou lidstva nehledě na panující režim. Pro peníze a moc je většina lidí schopna udělat cokoliv, ať už v nacismu, komunismu nebo kapitalismu... Znáte ten hotel ve východním Berlíně? Grandhotel Potěmkin, dříve to býval Grandhotel Göring a ještě před tím Grandhotel Bismarck(14.11.2015)

• - S ohľadom na fínsko-sovietske vzťahy bola snímka v rokoch 1962 až 1986 zakázaná Fínskou radou pre klasifikáciu filmov. (Ampi)

• - James Cagney tento film údajně nikdy neviděl.(Zdroj: Cinema) (Locksley)