Raz, dva, tři

One, Two, Three

Komedie

USA, 1961, 115 min

,,Kapitalistou jsem teprve tři hodiny a už dlužím deset tisíc dolarů? - Každý dluží každému. Tak to u nás všechno funguje." Na jedné straně geniální nepřetržitá smršť hlášek, na druhé straně, obzvlášť v první polovině filmu, rozvleká nuda. Délky filmu je docela škoda, kdyby se zkrátil vstup do děje a vlítlo se rovnou do nejlepšího, určitě by to pomohlo. Ale kvůli opravdu geniálním narážkam na Studenou válku, komunisty, kapitalisty, Američany, Rusy, Němce, nacisty a já nevím koho ještě můžu jednoznačně doporučit. 65%(20.5.2009)

Neskutečně zábavná konverzační komedie. Tolik vtipných narážek na komunisty, ale i kapitalisty, fašisty a zřejmě všechny ..isty na světě jsem ještě neslyšel. Hlášky jdou tak rychle za sebou, že mezi nima stačíte říci akorát tak: raz, dva, tři a máte další hlášku. Masakr mé bránice ještě umocnila v německém jazyce zpívaná Internacionála . Této komedii dávám štempl nejvyšší kvality.(30.3.2007)

"And if it's a warm night we go lie on the roof and watch the Sputniks go by." ■ Úžasná komedie s kulometným textem, který při anglických titulcích ani nestíhám, ťakže budu muset vidět znova. Mám jedinou výhradu a to k Horstu Buchholzovi. Zdá se to jen mě nebo doopravdy ve svých úvodních výstupech postavu východoněmeckého komunisty silně přehrával? Přehrávání mi nevadí, pokud tak činí všichni - on však výrazně trčel v ansáblu, který byl jinak sladěný a dokonalý.(17.7.2013)

Veľa skvelých hlášok ako, že hovorí ruštinou a v zápätí sa opravil, cárskou ruštinou a mnoho podobného poukazujce na rivalitu vtedajších čias. No to, že to je hrané je badať. S tou naštvanosťou to preháňali, navyše reklám je tam dosť a aj stereotypov, ktoré mierne vyzdvihujú ten takzvaný Západ. Je to však príjemná americká oddychovka s výrazným Horstom Buchholzom, hlavne dosť bláznivá.(10.7.2014)

Film, který má neobyčejně rychlé tempo vyprávění, ale stylově je při tom klasickým standardem své doby. Tempo tak udávají příběh a dialogy. Kdyby se to točilo dnes a ujal se toho nějaký videoklipový režisér, zřejmě by to ve své rychlosti ztratilo srozumitelnost. Což by byla škoda vzhledem k politickému kontextu, v němž se film odehrává. Jak totiž podotkl Renton, divák obeznámený s historickým pozadím si film užije o mnoho více.(8.1.2011)

• - James Cagney tento film údajně nikdy neviděl.(Zdroj: Cinema) (Locksley)

• - S ohľadom na fínsko-sovietske vzťahy bola snímka v rokoch 1962 až 1986 zakázaná Fínskou radou pre klasifikáciu filmov. (Ampi)