Reklama

Reklama

Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším... Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu... Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (85)

YURAyura 

všechny recenze uživatele

7/10 Prijemna nostalgie za Surlockem, ktereho ale v tomto filmu s prehledem zastini osoba jeho romanopisce doktora Watsona. Prvni ukecana pulka je podstatne lepsi nez druha akcni polovina. Suchy humor a narazky moc potesily - pekna oddechovka s Christopherem Lee jako Holmesovym bratrem Maycroftem. Homosexualita, housle, drogy - co vic si prat ;]] ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Watson, I've never said 'elementary my dear Watson' in my life!" Když je Sherlock Holmes požádán, aby navštívil stárnoucí ruskou primabalerinu, samozřejmě očekává řešení nějakého pikantního případu z vyšších vrstev, nikoli nabídku stát se otcem jejího dítěte. Ne, superpotomek s geniální myslí po otci a fyzičkou po matce zplozen nebude, zato je touto zahanbující epizodou nastolena otázka, jak je to vlastně s citovým životem Sherlocka Holmese a zda v něm nějak figuruje doktor Watson... Tento film je Popelkou Wilderovy filmografie spíš kvůli komplikovaným okolnostem distribuce a několikerému přestříhání (více v mém článku) než z důvodů nekvality. Původní struktura scénáře kladla nejprve vedle sebe několik menších případů, které se později ukázaly být plné indicií k řešení toho hlavního ve Skotsku. Z původní verze (podle IMDB asi 200 minut) nejdřív zmizely dva případy o délce 15 a 30 minut, jeden flashback z Holmesových studijních let a postavy inspektora Lestradea a bankéře, hrané Edwardem Foxem a Johnem Williamsem. Kontinuitu vyprávění tento zásah pravděpodobně nenarušil, ale zkoumání tématu z titulu filmu už nepochybně ano. Ještě horší musel být zásah, který film okleštil později kvůli uvedení v televizi. Protože začátek filmu naznačuje možnost, že Holmes je homosexuál, citově fixovaný na Watsona a britská televize to v 70. letech odmítla akceptovat, film přišel přibližně o půl hodiny čistého času a tím už chtě nechtě musela utrpět zápletka v divadle, která je jen zdánlivě slepou uličkou a později se - jak jinak - ukáže, že souvisí s hlavním případem. To jsou pravděpodobné důvody, proč je film hodnocen tak rozporuplně - různí lidé viděli různé verze. Já osobně jsem bohužel viděl tu nejkratší (121 minut), ale i tak mám ten film rád. Wilderovi a I.A.L. Diamondovi se podařilo vytvořit vtipný, tajemný a při vší nadsázce uvěřitelný případ, který by možná obstál i ve vážném podání (tedy "vážném" asi jako Pes Baskervillský). Na pečlivém scénáři je znát, že autoři provedli důkladné rešerše látky a přestože nabízejí nevážnou alternativu nebo dokonce polemiku s kanonickým dílem A.C.Doylea, nemyslím, že by pravověrné fanoušky mohla otrávit. Pokud bude někdy věnována péče nalezení zmíněných dějových odřezků, které jsou ve většině považovány za ztracené, snad se někdy dočkáme filmu v původní podobě. 80% ()

Reklama

Nos 

všechny recenze uživatele

Originální snímek a netradiční pohled na osobu Sherlocka Holmese a jeho vztah k doktoru Watsonovi. V tomto příběhu do děje zasahují aktivně především netradičně ženy. Herecké výkony na úrovni, ale přece jenom filmu k top umístění ještě něco málo chybí. Tak trochu mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Po druhém zkouknutí možná jednu přidám... ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Solidní, ale nijak omračující. Asi to bude tím, že jsem od toho čekal něco jiného. Čekal jsem nějaký jiný pohled na Sherlocka Holmese, asi i více legrace, protože je pod filmem podepsán Billy Wilder, ale nic takového se nekonalo. V podstatě je to docela běžný případ, akorát s poněkud přetaženou stopáží, ten úvod byl totiž příliš dlouhý. Je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

Četl jsem snad všechny knihy, ve kterých Arthur Conan Doyle Sherlocka použil, viděl jsem seriál a nemálo filmů. Ne proto, že jsem nějaký sherlockofil, ale mám tu postavu rád, baví mě. Resp. mám rád svou představu o tom, jaký by Sherlock ve skutečnosti byl. A tvůrci mi ji zatím nijak zvlášť nenarušují. Dokonce se ani nestalo, že by mi vadilo obsazení. A že už si tuto postavu zahrálo nemálo herců. Soukromý život Sherlocka Holmese, nemá sice základ v žádné z knih, ale Wilderovi se povedlo navodit dojem, že sledujeme případ, jaký by Doyle klidně napsat mohl. Všechny postavy jsou podle not, jak je autor složil, jen příběh a samozřejmě odlehčenost Wilderovi vlastní, dělají z tohoto filmu jinou písničku. Veselejší, ale pořád je to případ hodný Sherlocka Holemese. Příběh o jednom z mála selhání Sherlocka. A taky o tom, že když už se nezadařilo...většinou v tom měly prsty ženy. U těch filmových Sherlocků, se mi líbilo pnutí mezi ním a Irene Adler. Když se brilantní mysl nechá vykolejit potvorovitostí žen. Superchytrý chlap, je zpravidla sociopat, superchytrá žena, je většinou mrcha. Když se setkají, nejde o jiskření ale spíš je to jako když teče láva do moře. Takže tento film měl předpoklad, že mě pobaví. Zvlášť s přihlédnutím na ostřílené duo scénáristů. To špičkování a odlehčenost, nebylo vůbec rušivé ani ve chvílích, kdy byly vtípky slabší, resp. nevtipné, příběh byl v pohodě, herci také. Ovšem, pokud by ale někdo dělal remake, byl bych raději, kdyby byla stopáž o 20 minut kratší a hlavně...kdyby byla mnohem rafinovaněji, ale současně patrněji rozvinuta počínající náklonost mezi Sherlockem a další mrchou, kterou mu tvůrci z nějakého důvodu strčili do cesty. To mi tam trochu chybělo. Slabší 4* ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • Skladateľ Miklós Rozsa si odohral malé cameo dirigenta pri scéne baletu Labutie jazero. Je otočený chrbtom a nie je mu poriadne vidieť do tváre. (Tvrdolín Veliký)
  • Christophera Lee môžeme v tomto filme vidieť jediný krát v jeho dlhej kariére bez príčeskov. Na žiadosť režiséra Wildera si dokonca nechal v maskérni predĺžiť svoju postupujúcu pleš až na temeno hlavy. (Tvrdolín Veliký)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Reklama

Reklama