Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

shantim

Takto tupe bojove sceny jsem uz dlouho nevidel: hlavne v uvodni bojove scene, kde kazdy umira, a to jen diky tomu, ze se nekryje. Navic kazdemu hlavni hrdina prikazuje, at se postavi a jde k nemu a bojuje, protoze musi uhajit kvotu. Samozrejme ze kazdy zarve a zustane jen nas hrdina, ktery zemrit nemuze. Jedini sympaticti jsou tu Navajove, kteri jsou opravdovymi idealy praveho cloveka se vsemi dobrymi ctnostmi: nepiji, nehadaji se, pomahaji sobe a ostatnim, odvazne bojuji, jsou chytri a stale usmevavi. Navic maji sve duchovni koreny a ty zde maximalne prezentuji. Jako celek je tento snimek trochu nudny (moc bojovych scen, kdy je jedna jako druha) a s pachuti prehnane pozitivni energie domorodych obyvatel Ameriky. 60% hvezdicek ()

Aven

Takový válečný standart, nic světoborného a na druhou stranu nic co by nutilo nedodívat se do konce. Na zaplácnutí odpoledne ideální. ()

JohnSmith

Woo si ukrojil větší krajíc než dokázal sníst. Spíš to připomíná filmy typu Tucet špinavců než regulérní válečný film ()

Master19

Jedna z nejzajímavějších událostí na poli šifrování a kódů první poloviny 20. století zadupána řvoucím Nicolasem Cageem a štěkajícími zbraněmi... ()

Brain-D

Válečný film a John Woo je nemyslitelná kombinace, proto to taky nedopadlo podle mých představ. Woo se zde snažil protlačit své prvky, ale byly celkem nevýrazné. Shrnutí: Akce- dobrá, Hudba- dobrá, dějová sekvence- špatná (kvůli mísení indiánských prvků, které jen natahovali zbytečně film). Cage to celkem zvládl. pro mě průměr. ()

Prekarkar

Na můj vkus až dost krvavých scén, ale asi to k takovému filmu patří. Musím vyzdvihnou kameru, S profesionální lehkostí tvořené záběry, využívání spousty výrazových prostředků působících na diváka. Krásné záběry krajin s herci jsou excelentní. Zvuk i hudba nadprůměr a samozřejmě silný příběh na mě zapůsobil tak, že dávám 4+! ()

cross

Styl Johna Woo nemám moc rád, ale tento film se mi opravdu líbil. Vynikající válečné podobenství s nekompromisním podáním bojovných scén. Našil bych sice několik výtek, ale celkově je to velmi dobrý film! ()

Ravi

Řekl bych, že tohle je takový pokus Johna Woo o válečný film s vážnou povahou, který se sice zčásti podaří, avšak velmi to kazí hloupý scénář a křečovitá kamera. Dávám 65% = 3/5 ()

Kosmik 1

Pro mě, jako fanouška válečných filmů, Windtalkers určitě zklamáním není. Vynikající obsazení, zvláště Adam Beach podal pěkný herecký výkon. Dostatek akce a bojů, budování vztahů mezi muži z kmene Navajo a jejich nadřízenými. Nenávist některých vojáků vůči nim, narážky na jejich osobnost. Hodně bojových akcí a taky hodně povedený konec. Já nemám co vytknout i přes, pro mě překvapující, slabé hodnocení filmu. ()

deckardx

Strasne nerealisticky (Cage terminatorem? ), ale ta akce, to je radost pohledet.. Mrtvoly se daji pocitat na stovky a efekty byly brutalni a nadherny zaroven... Jasne, ze se to neda porovnavat s Ryanem, ale tohle je uplne neco jinyho, je to vsechno o efektech.. Ale herci taky nebyli tupy a dalo se na ne divat.. Me to temer nadchlo a proto davam pet hvezd... ()

mikulem

Zklamání ve všech směrech. Námět sliboval zajímavou psychologickou studii, okořeněnou akcí. Ze studie nezbylo nic, z akce - kdybych zrychlil všechny ty zpomalené záběry, měl by film hodinu. Další velkohubý americký velkofilm. ()

Jello Biafra

Kritika tento film strhala a tržby z kina boli slabé. Pýtam sa prečo? Veď film má hviezdne obsadenie, dynamické bojové scény a hromadu akcie. A Nicolas Cage hraje fakt skvele. Samozrejme že sa príbeh nevyhne určitému klišé, ale udržiava si dobrú atmosféru a navyše rozoberá historickú bitku o ostrov Saipan. Áno je trochu prepálené to, že Woo tu aplikuje svoj vizuálny akčný štýl vo vojnovom filme, ale napriek tomu je Kód Navajo film veľmi podarený. Bol som na tomto filme ako 10 ročný capart v kine a stále ma rovnako baví. ()

Aqualung

Tenhle film má posloužit jako vyrovnání velkého a nepěkného dluhu, který americká armáda potažmo národ měli vůči Navajům.Byli vsazeni do války s jediným účelem.Udržet neprolomitelný kódový jazyk. Což je v každém konfliktu zásadní.Jistě, tento film nedosahuje kvalit Coppolovy Apokalypsy, nemá jeho filosofické ambice, nepřibližuje se ani Četě.Je to jen prostě poděkování. Pozdě, ale přece, přece, ale pozdě. ()

sedm.1

Kdyby to nenatočil John Woo,možná bych dal * víc,ale od tvůrce jeho kalibru prostě čekám víc!!!Příběh docela ujde,akce je hodně a to navíc dobré akce,ale Woo umí líp a mě to zde nedokázal.Každopádně,špatný film to není v žádném případě a mezi válečnýma filmama patří určitě k tomu lepšímu. ()

lskala

Jeden z těch nudnějších a méně zdařilejších válečných filmů. A to se pokládám za fandu žánru. 45% - 2** ()

Kanibal

Nicholas Cage mě jako obvykle nevzal a chabý scénář mu také příliš nepomohl. Ze snímků o tichomořské válce je tento jeden z nejslabších. ()