Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

majo25

Charizmatický Gregory Peck (aj keď by som si vedel predstaviť aj niekoho lepšieho a mladšieho na jeho mieste), nekompromisný Charlton Heston a krásna Jean Simmonsová vo veľkolepom westernovom snímku. Príbeh, v ktorom stoja 2 strany proti sebe, ale kde nakoniec nevyhráva strana tretia, ale všetky tri. Dlhočizná stopáž je trochu ubíjajúca a záver nevkusne moralizujúci, ale na ten "zbytok" sa pozerá veľmi dobre. ()

sator

Pro mne neúnosná stopáž a délka scén, zvlášť scény z "učitelkou" sou děs, kouká nemluví nebo mluví z cesty, já z tohoto filmu nejsem nadšen...A řek bych že i Peck s Hestonem hráli hloubko pod svoje možnosti, prostě chabá režie... ()

MJMilan

Krásný western o naprosté nesmyslnosti násilí a dokazování něčeho ostatním, ale také o pravém významu slova gentleman či láska. Vynikající obsazení i charaktery hlavních postav. ()

andrii

Gregory Peck nasadil ukázkové entrée. Charakter vysoké školy Muže. Vysoké boty kovbojské. Tvář a havraní vlas jako vystřižené z romantické pohlednice. ()

Wallas

Sice jsem už po půl hodině filmu odhadl konec, nicméně jsem si film až do poslední minuty pořádně užíval a vychutnával. Western jako bič. ()

LeoH

Tak, a co jsme tím dokázali?“ — Western podle mého gusta. Obejde se bez potoků krve, netváří se, že není pohádkou, ale přitom zvládne probrat poměrně netriviální a ne tak docela klasicky žánrová témata, jako je relativita „dobrých“ a „špatných“ stran v konfliktech, chatrná a leckdy až směšná podstata „chlapské prestiže“ nebo úloha přetvářky v mezilidských vztazích. K tomu krásné, nejen široké, ale i „hluboké“, věcné, neromantizující záběry té tehdy opravdu obrovité, prázdné země, na kterých si člověk hned ze začátku uvědomí, do čeho to vlastně američtí osadníci šli. Existuje-li cosi jako dospělý western, pak je to tento, a do toho ještě zvládne téměř tři hodiny ani na chvíli nenudit. Napoprvé 89%. ()

senor

Ani ne tak epický jako dlouhý western, ale klasika je to rozhodně. V paměti zůstane hlavně bitka v ohradě. Peck je jako vždy výborný, ale ještě lepší jsou Heston (škoda že nehrál ve více westernech) a Burl Ives. ()

Mirokukii

Velice jemný, romantický western ve kterém se boj o půdu a moc snoubí s bojem o krásnou dívku. Vynikající gentleman Gregory Peck a silácký, dominantní Charlton Heston proti sobě v naprosto férovém pěstním souboji, když už kvůli ničemu, tak kvůli tomuhle se to musí vidět. Prostý a přesto smysluplný příběh. Výborné postavy. Skvostná klasika svého žánru v bezchybné režii. Krásná hudba a nádherná země. ()

Cushing

Velmi pomalý, ale též pomalu stárnoucí film. Dlouhá stopáž mu nevadí, rytmu divák rychle přivykne a třeba mně by vůbec nevadilo dívat se ještě hodinu. Potěšilo mě "plynutí času a citů" -- citová rošáda, která se během filmu přihodí hlavním protagonistům, snad ani nepatří do westernu, je jako ze života. A druhé ocenění: film je nenápadnou, sofistikovanou alegorií na americkou občanskou válku, konflikt Severu a Jihu. Bezpochyby zaslouží ocenění i autor románové předlohy a scenárista. ()

anli

Klasický,romantický western,který je typický představitelem konce 50-tých let dvacátého století-příjemně a klidně plynoucí příběh,žádné zbytečné spěchání,žádná zbytečná akce nebo střílení-prostě dramatický filmový příběh,který zdobí herci(především vynikající Peck a Heston a nádherná Jean Simmons) a skvělá Wylerova režie.Myslím,že jde jasně o zlatý fond westernu a tedy pro fanoušky žánru je shlédnutí povinnost.Odráží se tady kouzlo westernu,jako málokde a atmosféra na diváka opravdu dýchá.Pro mě je trošku přepálená stopáž,neboť 165 minut je opravdu hodně,trochu bych tedy stříhal a bylo by to bez chyby.Takže dávám velkých 85%,neboť klasika je prostě klasika. ()

elanius

(20/2017) / The Big Country je unikát v prístupe k westernovému materiálu keďže násilie vo filme takmer neexistuje, a keď už sa k nemu schyľuje, hlavný hrdina zvolí radšej slovný argument!!! Na druhú stranu, tá rola je ako uliata pre Gregoryho Pecka, ktorý by s jeho ksichtom zlého ani nezahral. Síce je film dlhší ako by potreboval, aspoň ale pekne pomaličky pripraví diváka na luxusný záver. Aj keď s chybičkami, The Big Conutry je film ktorý zostáva v pamäti. (8/10) ()

pytlik...

Tento film mě svou realističností oslovil daleko víc než všelijaké we-fi (perfektní termín vymyšlený jedním geniálním uživatelem). Pistolníci se tu občas i netrefili a o střeleckém umění hlavního hrdiny nemůžeme říct ani ň, páč si vystřelil jen jednou a tu zem, na které stál, sice trefil perfektně, ale to by myslím zvládl každý. A propó hlavní hrdina, ten jediný možná působil poněkud nerealisticky, páč od koho se mohl nakazit tím extrémním mirkodušínovstvím, když Foglar v té době ještě nežil, aha!? Jinak té jeho potenciální manželce se nedivím, že jím pohrdla, spíš připisuju vinu Peckovi. Vono totiž jako nedbat na imič je sice chvályhodné, ale ocaď pocaď, že jo. Pro příště bych mu doporučoval držet se proslulého haškovského hesla "Dělej si, co chceš, ale mluv o sobě jen to nejlepší!". Taky mě určitým způsobem fascinuje, že většina westernů se odehrává prakticky v poušti, ty osady stojí v místech, kde se nezelená ani lísteček, takže zemědělství nebo chov dobytka nepřipadá v úvahu, a přesto prosperují, lidé vypadají nakrmeně a napitě. A já se ptám, jak to? To jim tam jako bůh sesílá manu, kterou stačí jen sbírat, či co? ()

noriaki

Viděl jsem klasické westerny, viděl jsem spaghetti westerny, viděl jsem rudé westerny i oesterny, a pochopitelně jsem viděl i westernové parodie. Ale nikdy jsem neviděl klasický western s takovýmhle hrdinou. James McKay přijel ze světa, v němž se spory neřeší střelbou od boku a velikost muže se neměří počtem vteřin v nichž vydrží v sedle jankovitého koně. Tady na Západě je vnímán jako zbabělec, jenže to je to poslední co by byl. Nadčasový film, převracející klišé žánru a dávající mu novou hloubku. ()

dANo

Nebyť nadmernej dĺžky filmu, tak nemám problém dať aj plné hodnotenie... Keďže to "vďaka" tej stopáži nemá až taký spád, tak musím z hodnotenia ubrať. Ale je pravda, že je to veľmi pekný film a nazval by som ho pravým opakom Peckinpahovho The Wild Bunch. Gregory Peck je ozaj charizmatický a dobrý herec, takže jeho postava je krásne uveriteľná. ()

ella

Je zajímavé pozorovat, jak se v divákovi mění sympatie k oběma rodinám. A právo není na ničí straně. Když se v kaňonu k sobě blíží hlavy rodů, přestože je konec předvídatelný, nevyhnu se lehkému srdečnímu mrazení. A jak už bylo v několika komentářích řečeno: ano, Jean Simmons je krásná... ()

Brain-D

Velkolepé dlouhé a kvalitní. Skvělé obsazení tohohle poměrně jednoduché westernu s velmi pěknou hudbou. Gregory Peck tu hrál muže s velmi velkým potenciálem. Nebýt předvídatelnosti a kdyby to mělo větší zápletku, tak i přihodím 5* ()

fefee

Velká země - veľký film o veľkom mužovi, na veľkom priestranstve s veľkými problémami, je to jedna Veľká Westernová Romantika. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu